Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГЪБИТЕ - лов или бране

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

    Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
    Ситуация: За Н-ти път гледаме по тв-то за "гъбари"объркали манатарка с бяла мухоморка.И трагични репортажи и призиви да не берем гъби.Казвам на съпругата
    -Толкова тв.време отделят за тези пишман гъбари,как се натровили и т.н. Да бяха отделили наполовина време да направят едно образователно предаване по темата.
    -Ти представяш ли си какво ще е по горите и болниците ако направят образователно предаване?!
    Това и беше отговорът.И май ще излезе права.
    Това във връзка с объркали майска с бяла мухоморка и още ред такива.Не може без да си имаш и елементарна идея за това що е то гъба,да хукнеш по гората да береш.
    Абсолютно вярно е !
    На хората им се иска да ядат диви гъби ( всеки обича и знае , че са много полезни и вкусни ).
    И всеки има "някаква " бегла представа или "бегли" познания за диворастящите гъби . Кой от познат "гъбар " , кой от детските книжки или от мохабет пред кръчмата ....все полезни знания , ама не и за диви гъби .
    Когато живеехме на село , както и сега в Пловдив - около нас хората се зарибяват да събират гъби от гората . Но с ясното предупреждение , че са опасни - постоянно идват да си ги сверяват с нашите познания .
    Има случаи , когато донасят отровни гъби - въпреки , че ги изхвърляме - познатите отново отиват и събират гъби . Не се плашат , а просто разчитат на по-опитни гъбари за справка.
    Това е според нас правилния път - ако не ходиш с опитен гъбар в гората . Една сверка за 3 минути е достатъчна .
    И хем трупаш знания и увереност , хем си предпазен от фатална среща с ГЪБИ . Нищо трудно или сложно .
    Във всяко село или град има познати , известни истински гъбари - с познания и опит. Никой от тях няма да откаже среща с колеги за справка на събраните гъби .
    Така че - нека всеки новак се възползва от такава възможност . Полезно и безопасно е .
    Е - и тук във Форума се оказахте много истинските познавачи на гъбите .
    Поздрави за труда и уменията - да изучите гъбите . Трудно е и времеемко - но за хубавото кой си пести силите .....
    Едва ли някой познавач е изчислявал - колко време е загубил да събира , изследва и изучава полезните , ядливи гъби и техните двойници . Но ако се замисли - си е почти колкото едно висше образование ......това последното ..... малко на шега .....

    Коментар


    • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

      ЗДРАВЕЙТЕ КОЛЕГИ!ИНТЕРЕСНИ ДЕБАТИ,НО КАКВО СТАВА С ГЪБИТЕ?НЕЩО ИЗЧЕЗНАХА ПО ПОЛИТЕ НА ВИТОША!СЕГА СЕ ВЪРНАХ ОТ ЛОВ,И НЯМА НИЩО!НИ МАНАТАРКА,НИ ПАЧИ КРАК,НИ СЪРНЕЛА
      Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
      Абсолютно вярно е !
      На хората им се иска да ядат диви гъби ( всеки обича и знае , че са много полезни и вкусни ).
      И всеки има "някаква " бегла представа или "бегли" познания за диворастящите гъби . Кой от познат "гъбар " , кой от детските книжки или от мохабет пред кръчмата ....все полезни знания , ама не и за диви гъби .
      Когато живеехме на село , както и сега в Пловдив - около нас хората се зарибяват да събират гъби от гората . Но с ясното предупреждение , че са опасни - постоянно идват да си ги сверяват с нашите познания .
      Има случаи , когато донасят отровни гъби - въпреки , че ги изхвърляме - познатите отново отиват и събират гъби . Не се плашат , а просто разчитат на по-опитни гъбари за справка.
      Това е според нас правилния път - ако не ходиш с опитен гъбар в гората . Една сверка за 3 минути е достатъчна .
      И хем трупаш знания и увереност , хем си предпазен от фатална среща с ГЪБИ . Нищо трудно или сложно .
      Във всяко село или град има познати , известни истински гъбари - с познания и опит. Никой от тях няма да откаже среща с колеги за справка на събраните гъби .
      Така че - нека всеки новак се възползва от такава възможност . Полезно и безопасно е .
      Е - и тук във Форума се оказахте много истинските познавачи на гъбите .
      Поздрави за труда и уменията - да изучите гъбите . Трудно е и времеемко - но за хубавото кой си пести силите .....
      Едва ли някой познавач е изчислявал - колко време е загубил да събира , изследва и изучава полезните , ядливи гъби и техните двойници . Но ако се замисли - си е почти колкото едно висше образование ......това последното ..... малко на шега .....

      Коментар


      • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

        Колеги, аз съм се "пристрастил" към гъбите от 96-та година и въпреки, че от тогава чета всичко, което ми попадне и ходя из гората при първа възможност с всяка изминала година се убеждавам в това, че не знам почти нищо за гъбите и всеки път откривам все нови и нови непознати гъби.
        Ето на каква странна гъба попаднах миналата година във Витоша малко над хижа Селимица :
        Гуглата и е точно копие на обикновената сърнела(ама абсолютно точно), голяма педя или даже може би повече. Пънчето също, но нямаше никакви следи по него някога да е имало пръстенче и най-интересното - то излизаше от волва(чашка). Гъбата беше израснала в гората на място покрито само с иглички и това много добре се виждаше. Добре я огледах, но не съм я разчупвал или късал, а може би трябваше да я изследвам по-подробно, но аз нямам навика да късам гъби, които не познавам.
        До сега не съм открил да пише за подобна гъба някъде нито в книгите, нито в нета. Не съм я снимал. Тогава нямах такъв навик, пък и не виждах защо, след като до сега нямаше с кого да споделям. Скоро ще ходя пак на там и непременно ще мина от същото място и то подготвен.
        Ако някой знае що за гъба е това нека сподели !
        Аз от тогава винаги гледам като бера сърнели да се убедя, че имат или са имали пръстенче и чак тогава ги режа.
        Не падай духом където ти падне !

        Коментар


        • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

          Първоначално публикуван от KUN4O36 Преглед на мнение
          ЗДРАВЕЙТЕ КОЛЕГИ!ИНТЕРЕСНИ ДЕБАТИ,НО КАКВО СТАВА С ГЪБИТЕ?НЕЩО ИЗЧЕЗНАХА ПО ПОЛИТЕ НА ВИТОША!СЕГА СЕ ВЪРНАХ ОТ ЛОВ,И НЯМА НИЩО!НИ МАНАТАРКА,НИ ПАЧИ КРАК,НИ СЪРНЕЛА
          Сушаааа , колега -суша голяма .
          И тия високи температури - накараха мицела да се затвори на дълбоко . За това няма гъби .
          За да тръгне нова вълна са нужни не само спорадични дъждове , а постоянна влага на дълбочина 30 см и постоянна по-ниска нощтна температура . Само съчетанието на двете след 20 дни ще доведе до нова вълна от гъби.
          Това обикновено се случва в края на август - и около 20 септември вече започват масово отново да се показват гъбите .
          Така, че - до септември - който намери е късметлия .....да се похвали за да ни донесе оптимизъм и на нас .
          Успех !
          А сега - ти колега - как така на лов , а си гледал за гъби ....?
          Няма ли дивеч - или ти си бил на лов за гъби ?......
          Щото в Русия се казва , че отиваш на лов за гъби.
          А в Европа ( Италия и Франция ) - на лов за гъби се ходи само за Трюфелите .
          В Канада и САЩ - казват , че отиват на лов за Смръчкула .
          Това е общото между лов на Дивеч и лов на Гъби . Колото знам аз .
          Ти от кои ловджии си ?


          Първоначално публикуван от Гемето Преглед на мнение
          Колеги, аз съм се "пристрастил" към гъбите от 96-та година и въпреки, че от тогава чета всичко, което ми попадне и ходя из гората при първа възможност с всяка изминала година се убеждавам в това, че не знам почти нищо за гъбите и всеки път откривам все нови и нови непознати гъби.
          Ето на каква странна гъба попаднах миналата година във Витоша малко над хижа Селимица :
          Гуглата и е точно копие на обикновената сърнела(ама абсолютно точно), голяма педя или даже може би повече. Пънчето също, но нямаше никакви следи по него някога да е имало пръстенче и най-интересното - то излизаше от волва(чашка). Гъбата беше израснала в гората на място покрито само с иглички и това много добре се виждаше. Добре я огледах, но не съм я разчупвал или късал, а може би трябваше да я изследвам по-подробно, но аз нямам навика да късам гъби, които не познавам.
          До сега не съм открил да пише за подобна гъба някъде нито в книгите, нито в нета. Не съм я снимал. Тогава нямах такъв навик, пък и не виждах защо, след като до сега нямаше с кого да споделям. Скоро ще ходя пак на там и непременно ще мина от същото място и то подготвен.
          Ако някой знае що за гъба е това нека сподели !
          Аз от тогава винаги гледам като бера сърнели да се убедя, че имат или са имали пръстенче и чак тогава ги режа.
          Сърнелката много обича игличките .
          Често се случва пръстенчето да изчезне ( опада) и все едно го няма .
          Често основата на пънчето на Сърнелката е удебелено , но няма собствено разкъсано калъвче. Да не би да е било само удебелено ?
          Най-добре ако откриеш отново тази гъба ( почти е сигурно , че на същото място ще я има при подходящи условия)- да я набереш смело и да я снимаш.
          Никой не се е отровил от допир със отровна гъба - спокойно .
          Дори леталната доза(смъртоносната) се изчислява на килограм живо тегло. Така , че и по смели действия са безопасни , но няма да ги споменавам - да не би някой да ме нарече подстрекател.
          Моята съпруга е опитвала Червена мухоморка , сдъвчи я за да и определи вкуса и после си я изплю. Още си ми е жива и здрава - дано е така и в бъдеще .... да пробва и други гъби....
          За това - отношението към гъбите позволява спокойно да ги пипаме и разглеждаме . Само да не ги ядем - ако са непознати ... или познати , но отровни .........малко майтап за лека нощ !
          Успех на излета !
          Последно редактирано от bgbul; 12-08-09, 23:44.

          Коментар


          • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

            Абе аз сърнелите много добре си ги знам ама нямаше с какво да я снимам тая. Въртех се, гледах я, както се казва "само дето не я цунах", но това си беше калъфче и нищо друго.
            Единственото, което ми дойде на ум е, че по някакъв начин пръстенчето се е откъснало при излизането на гъбата от замята и сега стои като чашка, но уви не беше така.
            Ето и другите три гъби, за които споменах, че не съм ги открил по книгите, за едната междувременно намерих вече обяснение.
            Гледана от горе прилича много на кървавочервената млечница(наричана още южна рижика) Lactarius semisanguifluus само, че достига до по-големи размети и пънчето и не е с кръгло сечение, а от долу не е с пластинки, а с жилки като пачия крак, но покрити с нещо като мъх. Доста е по-твърда от въпросната гъба, но променя цвета си точно като нея.
            След неколкогодишно дирене по книгите, при един пореден излет съвсем случайно попаднах на разрешението на проблема - гъба, при която една част от гуглата и пластинките са точно като при южната рижика, а дръгата и пънчето са изменени по описания начин. Значи се касае за някаква инфекция(най-вероятно гъбична ) по рижиките и то доста разпространена, за която нищо не пише по книгите.
            Тука сега възникват няколко въпроса, дали и други гъби при инфектиране не търпят такива драстични промени и дали тази мухал не отделя някакви токсини, които да правят гъбата отровна !?
            Третата гъба е досущ като обикновената масловка само, че вместо характерните тръбички отдолу има едни доста раздалечени, начупени(не вървят в права линия) и дебели като килийките на смръчкулата пластинки. тука и сам се досещам, че най-вероятно става въпрос за увредени по някакъв начин масловки, но кой знае може пък и да съм открил нов вид.
            На четвъртата попаднах на една поляна в полето. Бях убеден, че съм откъснал печурка и точно и поглеждах пластинките, ама така дето се вика по навик преди да я пъсна в торбата и се вцепених.
            Те бяха тъмномастиленосини, точно с цвета на изстискано от пълнител на химикал мастило и малко с отблясъци на метализе.
            Беше доста дебеломесеста за да сбъркам с копринка(тях поне мисля,че ги познавам), но не можа да се съхрани чрез сушене, а се разтече.
            Та това е колеги, сега вече не смея да се "гъбаркам" с гъбите и въпреки, че познавам и бера много от тях играя само на сигурно.
            Дето казват някои "най-добрия гъбар е страхливия гъбар", в моя случай наплашения.
            Не падай духом където ти падне !

            Коментар


            • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

              Ние на майската гъба и викаме чучулетка.Много е ароматна излиза първа ядем я на чорбица.Няма други растящти по това време и няма как да я сбъркаш.
              ROCK ON

              Коментар


              • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                Орешката (майската гъба) става за всичко и особено за пълнене на агънце всяка пролет правиме тази процедура. Расте обикновенно под дъбова и букова шума на големи пасажи.
                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                Коментар


                • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                  Здравейте, колеги. Дълго време се чудих дали да се включа и аз във форума. Занимавам се със гъби от 1980г. като любител, но от времето на демокрацията се наложи да се пренасоча по профисионално към брането на гъби. От 1990г. до сега съм набрал над / 2000-2500 /кг. манатарка. Не ме разбирайте погрешно. Не се хваля. Живота ми протича във гората. Завърших лесотехническия техникум "" Хр. Ботев" в гр. Велинград, но поради една злополука не можах да стана лесничей Аз живея в Сърнена средна гора и поради злополуката се наложи даже иработата си да напусна, но пак ходя за гъби-маняк на бране на Пачи крак и Манатарка. Това са любимите ми гъби. Много хора берат гъби и всеки е баш майстор на разпознаването им, но погледнете статистиката на отровени с гъби. Лекция нямя да изнасям, но като чета из форума...... Познавам много изкупвачи в цялата стана. Гъбите се унищожават най- много със изскубването им. За голамо съжеление голата естина е тази. Много хора се заблуждават, че като я отскубнат, мицела се запазва да ама не.Научно е доказано, че корена се унишожава. Мога да го докажа.

                  Коментар


                  • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                    Факт, скубането е недопустимо!!! Опасявам се обаче, че бая се скубе... На места, каквото изобщо е останало за скубане...

                    Коментар


                    • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                      Колега, г-н Насов отговора е много лесен защо се скубат гъбите, а не се отрязват.
                      - първо са колегите дето разправят, че като се скубат не им се вреди и на следващата година пак на същото място ще берат гъби-мираж
                      - изкупвателните пунктове за диворастящи гъби, те не се интересуват дали през другата година ще има. Инересуват се само за момента да има. Познавам много изкупвачи от гр. Котел, Пловдив, Сливен, Ракитово и др., но това няма значение за темата. Има някой изкупвачи, които изкупуват само отскубнати гъби / защото по дълго се запазват/.
                      - Ромите. Това е напаст. Където минат...! Нищо нямам против тях, но скубат на поразия. Срещам един познат, пред нас 2-3 гъби, той се навежда отсубва една изправи се и им отряза чоканчето. Остро реагирах, казах му че, догодина няма да се родят там гъбки, а той ми отговори, че какво го интересува като няма ще отиде някъде другаде където има. Вярвам, че сте срещали много такива и вие.
                      - няма никакав контрол от органите, които трябва да опазват? -- в скоро време няма да има изобщо какво да пазят.

                      Коментар


                      • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                        Ясно е защо, кажи как да се спре...

                        Коментар


                        • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                          За голямо съжеление, почти нищо за момента не може да се направи. С мои приятели правихме разни опити, но уви всичките бяхя неуспешни. Ходихме, оплаквахме се, молби писахме до разни истанции и нищо. По закон е странично ползване на гората. Има
                          много писано, но само на хартия, защото няма кой да спазва закона.

                          Коментар


                          • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                            Първоначално публикуван от KOSER Преглед на мнение
                            За голямо съжеление, почти нищо за момента не може да се направи. С мои приятели правихме разни опити, но уви всичките бяхя неуспешни. Ходихме, оплаквахме се, молби писахме до разни истанции и нищо. По закон е странично ползване на гората. Има
                            много писано, но само на хартия, защото няма кой да спазва закона.
                            Дори да говорите много за бране и скубане - истината е винаги неясна.
                            Едни учени защитават едната теория ( рязане ) а другите другата теория ( скубане ) . Това е .
                            Има достатъчно доводи и за двете теории - за това - всеки спор е излишен .
                            Дори в Горското нямат представа кое е вярното бране на гъби ......???
                            Моето семейство се занимава професионално с гъби от 1990 година ( около ). Само диворастящи видове .
                            В началото ги брахме с рязане - 5-6 години . Така докато се запознахме с учен човек ( професор в тази област ) който преподава в Германия . Той ни сподели неговата теория и .... ни убеди - че е правилно да се берат с изскубване ( а не с рязане ) .
                            Излишно е да се правя на разбирач - за мен е важно и догодина да бера гъби на същите места . За това - ги бера по правилният начин - и не се оплаквам .
                            Не искам да споря с вас - берете ги както желаете - но не учете другите на вашето "правилно " бране . Не е вярно според много хора .
                            Ето ви една загадка :
                            Знаете ли какво е Трюфели ? Знаете ли как се берат ?
                            По вашата теория - догодина няма да има там където тази година се скубят .......не е вярно ( отделно Трюфела няма как да го отрежеш с нож ) , а само да го изскубнеш .
                            Така , че - нека теориите ги оставим на учените . Ние нека да си берем гъби и да се радваме на богатството на Природата ни !

                            Коментар


                            • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                              Добре де, аз защо като се скубе и после там няма гъби? Поне от личен опит, а не на теория, аз това виждам... И се чудя...

                              Коментар


                              • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                                Първоначално публикуван от Насов Преглед на мнение
                                Добре де, аз защо като се скубе и после там няма гъби? Поне от личен опит, а не на теория, аз това виждам... И се чудя...
                                Това никак не е вярно.Познавам и двете теории за скубането и рязането,и понеже като всеки гъбар си имам закътани находища съм ги пробвал и двата варианта.При внимателно отскубване си дава години наред.
                                Уточнение:И до днес си режа.Явно просто навик.Пък е и по-чисто.
                                Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                                Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                                В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X