Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГЪБИТЕ - лов или бране

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

    Първоначално публикуван от samurai_lqck Преглед на мнение
    Може би Трицветната коралка я знаеш deerhunter..просто под някакво друго име. Оранжева е, върховете са жълти и при нараняване почервенява (затова се казва "трицветна"). Зададох въпроса за тези гъби, защото действително рядко съм ги събирал. Благодаря за отговора.
    P.S. Пожелавам на deerhunter и утре да пише във форума
    Само на теория.На живо никъде не съм я срещал.Тук на Витоша има доста почти тъмнооранжева коралка.При нараняване не си променя цвета.Една от най-крехките и вкусни.
    Ще пиша бе приятелюот малък бера гъби, а тази година ударих петдесетака....и все някак съм оцелял
    Без майтап,внимателно си трябва,като при всяко отговорно занятие.
    Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
    Селска фурна аспух нема. Пак същият.
    В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

    Коментар


    • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

      Понеже споменах гъбата лепкав корал(поне аз я знам под това име) и тя се среща често във Витоша ще се опитам да я опиша, защото когато съм я намирал и показвал на начинаящи гъбари, на които някои им е казал, че жълтия корал няма никакъв двойник, те на свой ред са се опитвали да ме убедят, че това е най-обикновена жълта коралка. Да, ама не и аз до сега още не съм се престрашил да я пробвам.
      Та значи гъбата се различава от жълтия и златистожълтия корал по това, че винаги израства от клонче или корен, дори и да е върху почвата винаги в дълбочина е свързана с някакво стъбло. Обикновено (и масово) расте на единични клонки с едно или две разклонения с еднаква дебелина, които завършват остро или разцепени като щипки на щипалка.
      Грешки могат да станат, когато макар и рядко гъбата израства на туфи, достига доста големи размери и може да се оприличи с жълтите коралки още повече, че съм я срещал на метри от тях.
      Тогава върху почвата може да се открие нещо подобно на грудка, от което излизат множество от описаните вече клонки.

      Понеже нямам собствени снимки ще ви кача от нета за да видите за какво говоря :

      Тук може да видите и описанието на английски : http://www.mtsn.tn.it/bresadola/gallery.asp?code=17〈=eng
      Не падай духом където ти падне !

      Коментар


      • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

        Първоначално публикуван от speed_maniak Преглед на мнение
        Наистина гъбите са доста опасни.А понеже знам,че има доста познавачи във форума ако може някой да даде съвети как да разпознаваме Сърнелата от Бялата мухоморка,защото на мен ми е трудно,срещам доста докато обикалям горите,но не ги бера ако не съм с дядо.
        По принцип тези две гъби въобще не си приличат и не се считат за двойници за това първия ми съвет е за сега да береш плътно до дядо ти.
        За начинаещите е трудно да различават сърнелите от различните видове мухоморки, защото и двата вида губи са покрити с "някакви точки". Разликата е, че при мухоморките(ядливи или отровни) тези петънца са остатъци от общото покривало, не са част от гуглата и стоят като налепи, докато при сърнелите(но и при други гъби) те се дължат на залющвания на самата гугла. По краищата може и да опадат, но опита им да бъдат премахнати в центъра на гуглата води до разкъсване в дълбочина и откъсване на част от месото на гъбата.
        Та значи вземаш една клечка и започваш да "чешеш" шапката на гъбата. Ако след тази процедура в средата точките се изчистят и се появи гладка и лъскава повърхност със сигурност е някакъв вид мухоморка, ако пък това не стане не е мухоморка, но може и да не е и сърнела, затова е задължително да знаеш поне няколко признака, по които да разпознаваш даден вид гъби. Като начинаещ те съветвам да се ограничиш за сега само до обикновената и червенеещата сърнела, за които е характерно, че най-много до 24ч. след откъсването им пънчето става по-малко от пръстенчето и последното се откъсва и опада, затова обаче трябва да ги береш с пънчетата.
        Другите признаци можеш да си ги прочетеш от книгите.
        Успех !
        Не падай духом където ти падне !

        Коментар


        • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

          Сърнелата си е опасна за начинаещи, а има и отровна такава, ако и много опитни гъбари да го отичат, един от тях дори сервира на приятел такава и му причи двудневно стомашно разтройство съпроводено с обилни колики , след продължителен спор с мен, че няма такава работа.

          Коментар


          • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

            Точно такова нещо ми обесняваше дядо,че при сърнелата пръстенчето е подвижно а при мухоморката не е.Вярно ли съм разбрал?
            ROCK ON

            Коментар


            • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

              Първоначално публикуван от speed_maniak Преглед на мнение
              Точно такова нещо ми обесняваше дядо,че при сърнелата пръстенчето е подвижно а при мухоморката не е.Вярно ли съм разбрал?
              Така е конкретно при тези два вида, за които ти говоря, но ако не видиш пръстенчето по-добре не я пипай, а не да си мислиш, че то вече е паднало, щото съм виждал гъби досущ като сърнелата, но поначало без пръстен.
              Първоначално публикуван от Насов Преглед на мнение
              Сърнелата си е опасна за начинаещи, а има и отровна такава, ако и много опитни гъбари да го отичат, един от тях дори сервира на приятел такава и му причи двудневно стомашно разтройство съпроводено с обилни колики , след продължителен спор с мен, че няма такава работа.
              Бярно е, но доколкото знам при нея никога пръстена не опада.
              Не падай духом където ти падне !

              Коментар


              • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                Първоначално публикуван от Насов Преглед на мнение
                Сърнелата си е опасна за начинаещи, а има и отровна такава, ако и много опитни гъбари да го отичат, един от тях дори сервира на приятел такава и му причи двудневно стомашно разтройство съпроводено с обилни колики , след продължителен спор с мен, че няма такава работа.
                Има си отровен двойник сърнелата,но да го объркаш с истинската ми се струва невъзможно.Доста по-дребна гъба е и за ръста в който я намираш напълно развита,отворена,всяка уважаваща себеси сърнела по това време е яйцевиднаТа този двойник е кафявата сърнела.А относно мухоморките то те са с волва в основата а не с пръстече на ствола.Истината обаче не става ясна с четене на книги и тук.Полезно е човек да е информиран но за гъби със стар гъбар.
                Последно редактирано от derhunter; 09-08-09, 22:36.
                Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                Коментар


                • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                  По моя край (врачанско) берем една гъба на която и викаме орешка най вероятно защото сурова мирише на орех тук по софийско и викат майска гъба сигурно защото е една от първите тръгнали и поне аз не знам да има отровен двойник пак по нашия край двойник и се води гъба на която викаме сливовка и тя не е отровна но е горчива и не става за ядене. Питане към старите гъбари тази гъба има ли все пак отровен двойник?
                  Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                  Коментар


                  • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                    Кафявата сърнела да. Е за начинаещи съм сигурен, че ще я бъркат, затова я и споменавам. Кафеникавостта и може да не се забелязва лесно в гора например, а пръстенчето е доста по-стабилно хванато от на нормалната сърнела, но все пак... Преди да попадна на кафява сърнела, не съм и подозирал за нея, но когато почнахме да я берем, открих бая разлики и се усъмних и не запазих нищо. Няма значение де, после усъмнен я изрових от кигата с гъбите и от тогава в джипката едно гъбарско книжле си пътува. Дали да проверя нещо съмнително или да докажа на някой самонадеятн индивид, че и сърнелата има двойник...

                    Коментар


                    • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                      Първоначално публикуван от Насов Преглед на мнение
                      Сърнелата си е опасна за начинаещи, а има и отровна такава, ако и много опитни гъбари да го отичат, един от тях дори сервира на приятел такава и му причи двудневно стомашно разтройство съпроводено с обилни колики , след продължителен спор с мен, че няма такава работа.
                      Много си прав - Сърнелката има не един , а три отровни двойника .

                      1. Гребенеста Сърнелка - абсолютно еднаква с ядливата Сърнелка , но по-малък размер - достига само до 4 см големина. Тънка и малка гъба . Има си и пръстенче.... НО - Истинската Сърнелка ако е 4 см е още гугла , а тази е разперена и най-развита. Даже сега се замислям , че не съм виждал Отровна Сърнелка гугла....

                      2. Остролюапеста Сърнелка - също е отровна ,но още не съм я срещал до сега ....Но ето какво съм чел :
                      отличава се от обикновената Сърнелка с по-тъмното си обагряне, груби , конусовидни стърчащи люспи и с неприятен вкус и миризма.

                      3. Червено-кафява Сърнелка - също е малка - до 4 см, има си люспи по шапката- тъмно червено-кафяви люспи , а на темето люспите се сливат с тъмен като тях диск.
                      Тя е и най-отровна защото съдържа Мускарин ( Червената Мухоморка отравя със тази халюционогенна отрова ) .

                      За това - към всички колеги :
                      Ако събирата Сърнелки - /няма значение къде / и те са добре развити /отворена шапка/ , но са големи до 4 см - по-добре се замислете - дали това не са някои от описаните по-горе гъби ....
                      Ако сте начинаещ - Сърнелки отворени , големи до 4 см - ВЪОБЩЕ не ги събирайте !

                      / извинете за червеният цвят - но и аз съм говорил с много любители на гъби , които ЗНАЯТ и са убедени , че Сърнелката няма отровен двойник . В този Форум - няма да го допуснем ! /

                      Коментар


                      • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                        Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                        По моя край (врачанско) берем една гъба на която и викаме орешка най вероятно защото сурова мирише на орех тук по софийско и викат майска гъба сигурно защото е една от първите тръгнали и поне аз не знам да има отровен двойник пак по нашия край двойник и се води гъба на която викаме сливовка и тя не е отровна но е горчива и не става за ядене. Питане към старите гъбари тази гъба има ли все пак отровен двойник?
                        И по нашия край й казваме "Майска". Води се, че няма двойник, но преди няколко години наблизо имаше случаи в които начинаещи гъбари я бъркаха с бялата мухоморка.
                        "Nec scire fas est omnia."(Quintus Horatius Flaccus)
                        "Не можеш да знаеш всичко."(Квинт Хораций Флак)

                        Коментар


                        • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                          Първоначално публикуван от samurai_lqck Преглед на мнение
                          И по нашия край й казваме "Майска". Води се, че няма двойник, но преди няколко години наблизо имаше случаи в които начинаещи гъбари я бъркаха с бялата мухоморка.
                          Трудно се говори за гъби без снимки или на живо .....
                          На една гъба се казва Майска - и това е Майската гъба. Излиза много рано на пролет - пише си го в името на гъбата.
                          По-ранна е само Смръчкулата .( не говоря за зимните гъби )
                          Майската няма двойник . Не виждам как ще я объркаш с Бялата Мухоморка....
                          Те растат по различно време и изглеждат съвсем различно .
                          1. Майската - тя е ниска /късо пънче/,няма пръстенче , расте на групи ,ресните под шапката са различни по дължина и са много гъсти .Мирише на брашно - интересна миризма , но ако веднъж я усетиш - трудно ще я объркаш .
                          2. Бялата Мухоморка - тя е елегантна , висока/ с високо пънче /, излиза от собствено яйце /кожено калъвче/ и е супер, чисто бяла- снежно бяла. Без вкус и аромат - никакъв.
                          Има си точни имена на различните видове гъби - за това - не ползвайте месните наименования без снимки /най-малко/.
                          Има си гъба - Орешарка , както и гъба Сливовка .
                          Ето защо - снимайте гъбите и ще стане ясно за коя говорим .
                          Прикачени файлове

                          Коментар


                          • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                            Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                            Трудно се говори за гъби без снимки или на живо .....
                            На една гъба се казва Майска - и това е Майската гъба. Излиза много рано на пролет - пише си го в името на гъбата.
                            По-ранна е само Смръчкулата .( не говоря за зимните гъби )
                            Майската няма двойник . Не виждам как ще я объркаш с Бялата Мухоморка....
                            Те растат по различно време и изглеждат съвсем различно .
                            1. Майската - тя е ниска /късо пънче/,няма пръстенче , расте на групи ,ресните под шапката са различни по дължина и са много гъсти .Мирише на брашно - интересна миризма , но ако веднъж я усетиш - трудно ще я объркаш .
                            2. Бялата Мухоморка - тя е елегантна , висока/ с високо пънче /, излиза от собствено яйце /кожено калъвче/ и е супер, чисто бяла- снежно бяла. Без вкус и аромат - никакъв.
                            Има си точни имена на различните видове гъби - за това - не ползвайте месните наименования без снимки /най-малко/.
                            Има си гъба - Орешарка , както и гъба Сливовка .
                            Ето защо - снимайте гъбите и ще стане ясно за коя говорим .
                            1. Визирах точно "Майска гъба".
                            2. В момента нямах време да кача снимки.
                            3. Никъде в поста си не съм казал, че двете гъби си приличат, а само че има хора които са ги сбъркали. Все пак знаете, има много "забавни" случки през годините от сорта на: "Ми ние тръгнахме за Сърнели ама ги объркахме с Мухоморка". Некадърници- много. Простете ако не съм се изразил достатъчно изчерпателно и ясно преди.
                            "Nec scire fas est omnia."(Quintus Horatius Flaccus)
                            "Не можеш да знаеш всичко."(Квинт Хораций Флак)

                            Коментар


                            • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                              Първоначално публикуван от samurai_lqck Преглед на мнение
                              1. Визирах точно "Майска гъба".
                              2. В момента нямах време да кача снимки.
                              3. Никъде в поста си не съм казал, че двете гъби си приличат, а само че има хора които са ги сбъркали. Все пак знаете, има много "забавни" случки през годините от сорта на: "Ми ние тръгнахме за Сърнели ама ги объркахме с Мухоморка". Некадърници- много. Простете ако не съм се изразил достатъчно изчерпателно и ясно преди.
                              То не ти , ами аз се изразих неточно .
                              Аз нямах пред вид - че ти си ги объркал двете гъби , а че всеки ( ти , аз , той ) как да ги объркаш.... просто така се изразих . Иначе видях , че други са ги объркали .... ам аз си говоря с теб ( а не с другите ) - за това така се изразявам .
                              Не е упрек към теб !

                              Коментар


                              • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                                Ситуация: За Н-ти път гледаме по тв-то за "гъбари"объркали манатарка с бяла мухоморка.И трагични репортажи и призиви да не берем гъби.Казвам на съпругата
                                -Толкова тв.време отделят за тези пишман гъбари,как се натровили и т.н. Да бяха отделили наполовина време да направят едно образователно предаване по темата.
                                -Ти представяш ли си какво ще е по горите и болниците ако направят образователно предаване?!
                                Това и беше отговорът.И май ще излезе права.
                                Това във връзка с объркали майска с бяла мухоморка и още ред такива.Не може без да си имаш и елементарна идея за това що е то гъба,да хукнеш по гората да береш.
                                Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                                Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                                В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X