Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГЪБИТЕ - лов или бране

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    До: ГЪБИТЕ - лов или бране

    Цитат :" Знам , че звучи неправилно и не научно , но това което ще ви предложа е правилният начин да научите и да обикнете гъбите.
    Повечето хора се страхуват да ядат диворастяши гъби , а да ги събират - просто им е невъзможно . Страх , страх .... и предразсъдъци.
    «Гъбите са отровни» « Гъбите са опасни» . «От тях умират много хора» и т.н и т.н. ... много страхове и глупости .
    И автомобилите са опасни , но вие ги шофирате и се возите в тях .
    Просто - първо се научавате как се шофира.
    Това ви предлагам и аз . Научете за опасностите в гората и сред Гъбите и тогава събирайте и консумирайте .
    Точно за да научите опасностите – в началото ще ви покажа отровните гъби . Ще се научите да ги избягвате и тогава всичко става забавно и лесно .

    ОТРОВНИ ГЪБИ В БЪЛГАРИЯ :

    Няма да подреждам Отровните гъби по сила на отровата , нито по това , как ще ви отровят . Това не е важно за един пострадал гъбар . А докторите знаят това което ще пропусна. За това – да се съсредоточим върху важното .

    Първата и най разпостранена гъба е ЧЕРВЕНАТА МУХОМОРКА . Не знам защо – но по всички детски книжки само нея рисуват. За това всеки я познава. Червена на цвят шапка с бели петна .Бяло пънче. Запомнете , че освен всичко което се вижда веднага – тя има ресни под шапката , които са само БЕЛИ на цвят. Бели – запомнете . По късно ще разберете защо това е важно.
    Силно и смъртоносно отровна гъба . Не я берете никога . Но спокойно – допира до нея няма да ви убие , нито ще ви отрови . Спокойно може да я разгледате , но след това си измиите ръцете . За безопасност.
    Тя расте навсякъде и често заедно с други гъби. Не се страхувайте – ядливите гъби около нея не са отровни . Каквото и да сте чували ./...снимки...)

    Другата отровна гъба която трябва да знаете е БЯЛАТА МУХОМОРКА . Опасна и смъртоносно отровна . Среща се рядко , но пак е много опасна. Чисто бяла шапка и пънче, снежно бяла на цвят . И ресните от долу са бели . Запомнете го./...снимки.../

    Следва ЗЕЛЕНТА МУХОМОРКА . Както се сещате – тя е със зеленикав цвят на шапката . Бяло пънче . Смъртоносно отровна и опасна гъба. /... снимки.../

    Друга много разпостранена отровна гъба е КАРБОЛОВАТА ГЪБА . Бяла на цвят , но не снежно , а със слаб кремав нюанс. Може да я объркате сурова , но докато тази гъба се вари , отделя силна миризма на Карбол ( като на изгорял балилит , контакт ) и така е получила името си . Тази миризма трябва да ви покаже ясно вашата грешка./...снимки...)

    И ето това , което се премълчава :
    Когато берете гъби трябва да гледате в основата на пънчето .
    Ако пънчето излиза от ЛУКОВИЧКА( ципесто клъфче ) - това почти сигурно е Отровна Мухоморка .
    Не я събирайте . Не си струва риска !
    Има изключения - но тези изключения не струват вашето здраве !
    Не нарушавайте това правило , докато не станете специалисти ! "
    За да бъдат гъбите ваши приятели !
    Последно редактирано от bgbul; 05-06-09, 21:07.

    Коментар


    • #47
      До: ГЪБИТЕ - лов или бране

      [QUOTE=bgbul;761707]Цитат :" Знам , че звучи неправилно и не научно , но това което ще ви предложа е правилният начин да научите и да обикнете гъбите.
      Повечето хора се страхуват да ядат диворастяши гъби , а да ги събират - просто им е невъзможно . Страх , страх .... и предразсъдъци.
      «Гъбите са отровни» « Гъбите са опасни» . «От тях умират много хора» и т.н и т.н. ... много страхове и глупости .
      И автомобилите са опасни , но вие ги шофирате и се возите в тях .
      Просто - първо се научавате как се шофира.
      Това ви предлагам и аз . Научете за опасностите в гората и сред Гъбите и тогава събирайте и консумирайте .
      Точно за да научите опасностите – в началото ще ви покажа отровните гъби . Ще се научите да ги избягвате и тогава всичко става забавно и лесно .

      ОТРОВНИ ГЪБИ В БЪЛГАРИЯ :

      Няма да подреждам Отровните гъби по сила на отровата , нито по това , как ще ви отровят . Това не е важно за един пострадал гъбар . А докторите знаят това което ще пропусна. За това – да се съсредоточим върху важното .

      Първата и най разпостранена гъба е ЧЕРВЕНАТА МУХОМОРКА . Не знам защо – но по всички детски книжки само нея рисуват. За това всеки я познава. Червена на цвят шапка с бели петна .Бяло пънче. Запомнете , че освен всичко което се вижда веднага – тя има ресни под шапката , които са само БЕЛИ на цвят. Бели – запомнете . По късно ще разберете защо това е важно.
      Силно и смъртоносно отровна гъба . Не я берете никога . Но спокойно – допира до нея няма да ви убие , нито ще ви отрови . Спокойно може да я разгледате , но след това си измиите ръцете . За безопасност.
      Тя расте навсякъде и често заедно с други гъби. Не се страхувайте – ядливите гъби около нея не са отровни . Каквото и да сте чували ./...снимки...)


      Ей тук съм готов да поспорим.Първо ресните/ламелите/са по-скоро леко жълтеникави,кремави.Рядко бели при младите екземпляри.Относно отровноста ми е спора.В Италия и Франция се употребява за храна.Без да причинява отравяния.Съдържа Мускарин.Доста силен халюциноген.Действието му се проявява 1-4 часа след консумация.Изразява се във весели и яростни бълнувания,буйства,халюцинаторни делириуми.Т.н.Мускаринов синдром.Следва разстройство,повръщане , дълбок сън и оздравяване.Няма по света описан смъртен случай.Наполеон е бил страстен консуматор на тази гъба.И в далечният север и при някои племена в Южна америка се използва при религиозни ритуали.
      Дано някой подрастващ наркоман да не чете това че......
      Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
      Селска фурна аспух нема. Пак същият.
      В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

      Коментар


      • #48
        До: ГЪБИТЕ - лов или бране

        Относно Бялата мухоморка да допълня: Тя е най-често обърквана с Печурката.Освен гореизброените разлики още-отгоре е гладка и лъскава,като порцелан.Силна ,неприятна миризма при приготвяне.Последното се отнася и за Зелената мухоморка.И двете съдържат Фалоидин който действа на нервната система,черният дроб и мускулатурата на сърцето.Лошото при отравянията с тези гъби е че признаците се появяват след много време-8-12 ч. даже и по-късно.
        Така че колеги гъбари внимателно и разумно.
        Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
        Селска фурна аспух нема. Пак същият.
        В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

        Коментар


        • #49
          До: ГЪБИТЕ - лов или бране

          Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
          Ъ-ъ-ъ, къде шахматистваш, та и аз да поиграя там?
          По чуждите дворове!

          Коментар


          • #50
            До: ГЪБИТЕ - лов или бране

            Аз, в ограничения си гъбарски период, червива мухоморка не съм виждал, но вероятно си прав, bgbul. Майка ми и баща ми налитаха предимно на масловки и манатарки, а там дяволската гъба е лидер сред двойниците. Абе да не правя лекции сега, явно си запознат с материята, но ако тръгнеш да разпознаваш вълчи зъб от печурка.... по цвета на пластинките отдолу... хвърляй и не му мисли.

            П.П. Салкъмът е акация, не знам кое от двете е книжовен български.

            П.П. На отровната млечница, викам още космата млечница. Вероятно има начин на приготвяне, но предпочитам рижийката.
            Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

            Коментар


            • #51
              До: ГЪБИТЕ - лов или бране

              Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
              Аз, в ограничения си гъбарски период, червива мухоморка не съм виждал, но вероятно си прав, bgbul. Майка ми и баща ми налитаха предимно на масловки и манатарки, а там дяволската гъба е лидер сред двойниците. Абе да не правя лекции сега, явно си запознат с материята, но ако тръгнеш да разпознаваш вълчи зъб от печурка.... по цвета на пластинките отдолу... хвърляй и не му мисли.

              П.П. Салкъмът е акация, не знам кое от двете е книжовен български.

              П.П. На отровната млечница, викам още космата млечница. Вероятно има начин на приготвяне, но предпочитам рижийката.
              Тя дяволската гъба е и единственият им отровен двойник.Другите като Красивата манатарка просто не стават за ядене.А май за млечницата няма рецепта.
              Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
              Селска фурна аспух нема. Пак същият.
              В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

              Коментар


              • #52
                До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                Отивам по работа до Приморско и ще забия за малко в лонгоза на Ропотамо до моста. Защото сушата тук е голяма. Никакво бране. Само лов. Без големи надежди.

                Без нож. Без кошница.

                Коментар


                • #53
                  До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                  Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                  Аз, в ограничения си гъбарски период, червива мухоморка не съм виждал, но вероятно си прав, bgbul. Майка ми и баща ми налитаха предимно на масловки и манатарки, а там дяволската гъба е лидер сред двойниците. Абе да не правя лекции сега, явно си запознат с материята, но ако тръгнеш да разпознаваш вълчи зъб от печурка.... по цвета на пластинките отдолу... хвърляй и не му мисли.

                  П.П. Салкъмът е акация, не знам кое от двете е книжовен български.

                  П.П. На отровната млечница, викам още космата млечница. Вероятно има начин на приготвяне, но предпочитам рижийката.
                  Колкото и да съм запознат - все има какво да науча !
                  И съм благодарен на всички които пишете в темата.
                  За толкова години - все още Вълчи зъб не съм виждал ( зсамо съм чел ...). И Тигрова гъба също - говоря за отровните само .
                  Така, че има много неща да науча от вас.
                  За Косматата млечница - едва ли ще и посегна . Само на Бялата скачам - и то ако други няма.


                  =derhunter;]
                  Ей тук съм готов да поспорим.Първо ресните/ламелите/са по-скоро леко жълтеникави,кремави.Рядко бели при младите екземпляри.Относно отровноста ми е спора.В Италия и Франция се употребява за храна.Без да причинява отравяния.Съдържа Мускарин.Доста силен халюциноген.Действието му се проявява 1-4 часа след консумация.Изразява се във весели и яростни бълнувания,буйства,халюцинаторни делириуми.Т.н.Мускаринов синдром.Следва разстройство,повръщане , дълбок сън и оздравяване.Няма по света описан смъртен случай.Наполеон е бил страстен консуматор на тази гъба.И в далечният север и при някои племена в Южна америка се използва при религиозни ритуали.
                  Дано някой подрастващ наркоман да не чете това че......
                  Смята се , че Коледните посещения на Дядо коледа с летящите Еленчета е плод на въздействието на Червената Мухоморка в народните обичаи и вярвания на северните народи.
                  Там ( на север) Елените намират тази гъба под снега и се дрогират с нея .( това сериозно )
                  Единствено искам да кажа :
                  ако една гъба е леко отровна в Германия или Лапландия - в друга държава ( БГ или Македония) същата гъба може да е 100 пъти по-отровна. Това се дължи на местните климатични и почвени условия .
                  Пример :Преди години от България се е изнасяла Диплянката - със стотици тонове .
                  Но .... немците решават да си я берат в Германия - и има смъртни случаи там . Заради тези Смъртни случаи - забраняват тази гъба да се бере и търгува с нея .
                  Така е и до днес . НО ние си я берем ( в България ) и си я готвим или сушим. Нашата Диплянка е различна от Немската Диплянка.
                  Така е при всички гъби !
                  Последно редактирано от bgbul; 07-06-09, 08:41.

                  Коментар


                  • #54
                    До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                    По принцип си прав.Дори и тук има разлики в отровните гъби обусловени от месторастене.Но онези по-големите гъбари от нас/визирам учените/твърдят че гъбите по света са еднакви и били по-стари от човека.Но ние не сме на тяхното ниво да водим научни спорове.Аз лично се определям като берач и консуматор
                    Я сега да вкараме и малко разнообразие-Какво ще кажете за двата вариетета на Овчият нос.Вкусна гъба,невъзможна за объркване но терсенита за почистване.Също,берете ли Коралка?Тя пък съвсем без двойници.
                    Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                    Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                    В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                    Коментар


                    • #55
                      До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                      Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
                      Я сега да вкараме и малко разнообразие-Какво ще кажете за двата вариетета на Овчият нос.Вкусна гъба,невъзможна за объркване но терсенита за почистване.Също,берете ли Коралка?Тя пък съвсем без двойници.
                      Овчи нос на Овчи крак ли казваш?Тя не е с ламели ами с едни тънки малки като пръчици от долу?Доста йод съдържа овчия крак!
                      А Коралката мисля,че има двойник,защото съм виждал снимки на двойници и коралката има двойник,който се различава по цвета!
                      YAMAHA WR450F

                      Коментар


                      • #56
                        До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                        Първоначално публикуван от mureto Преглед на мнение
                        Овчи нос на Овчи крак ли казваш?Тя не е с ламели ами с едни тънки малки като пръчици от долу?Доста йод съдържа овчия крак!
                        А Коралката мисля,че има двойник,защото съм виждал снимки на двойници и коралката има двойник,който се различава по цвета!
                        Овчият нос си е с ламели.Бакърен и Сив овчи нос.Не съдържа йод.Проблемът е че отгоре има една лигава ципа и затова се чисти трудно.А коралката е бяла и жълта.И двата вида са ядливи.Не знам и не съм срещал неин двойник.
                        Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                        Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                        В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                        Коментар


                        • #57
                          До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                          Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
                          Овчият нос си е с ламели.Бакърен и Сив овчи нос.Не съдържа йод.Проблемът е че отгоре има една лигава ципа и затова се чисти трудно.А коралката е бяла и жълта.И двата вида са ядливи.Не знам и не съм срещал неин двойник.
                          И двата вида - Бакърен и Сив Овчи нос са много вкусни . Берем ги без остатък , но много бързо червясват . Абсолютно безопасна гъба - няма с какво да я сгрешиш . Докато са млади - няма нужда да чистиш ципата .
                          За Коралките - има слабо отровна - Бледа Коралка - но тя е слабо отровна и е много горчива .
                          Ние не ги събираме защото са много ронливи , а освен това растат по едно и също време с Манатарката и Пачия крак .
                          Ето какво намерихме днес - ходихме над с. Добралък - над Асеновград и си слезнахме през х. Бяла Черква .
                          Трябва да ги смаля ( снимките ) - по-късно .

                          Но ето видовете :
                          Широколистна Манатарка , Пачи крак , Печурка и .... Бяла Мухоморка .
                          Не много , ама удоволствие . Най-много набрахме Гълъбка - и тя е за уважение !


                          Първоначално публикуван от mureto Преглед на мнение
                          Овчи нос на Овчи крак ли казваш?Тя не е с ламели ами с едни тънки малки като пръчици от долу?Доста йод съдържа овчия крак!
                          А Коралката мисля,че има двойник,защото съм виждал снимки на двойници и коралката има двойник,който се различава по цвета!
                          Овчи крак си е точно тази - която описваш .
                          Ако има такава - събирай и слагай в каца ( бидон ) - както се слага зеле .
                          Първо се бланшира . После се слага в саламура 10 % ......и по-късно се сменя саламурата с 20 % .
                          Така приготвена тази гъба ( и други ) - си е като зелето в каца.
                          За готвенето после - леко се изкисва и се готви като всички гъби .
                          За директна консумация - направо перфектна салатка за всякакъв случай ! Олио , зехтин, оцет и каквото си знаете - вкусотия голяма !
                          Прикачени файлове
                          Последно редактирано от bgbul; 07-06-09, 21:03.

                          Коментар


                          • #58
                            До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                            Събрах двата поста !- Все се обърквам и пускам два последователни . Моля , този да бъде изтрит !

                            Коментар


                            • #59
                              До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                              Първо: Моля Ви използвайте нож!
                              Второ: Искам да ви обърна внимание на нещо което наблюдавам последните години при гъбарите. На много места неправилно сърнелата е наричана сърненка, която е съвсем различна гъба. Няколко пъти съм имал щастието да попадна на добри количества от сърненка. Интересува ме попадали ли сте на тази гъба и ако да, то какви са ви впечатленията. Моите са, че тази гъба е с отлични вкусови качества.
                              Ще се радвам ако някой сподели как я консумира, а може да обменим и опит.
                              http://www.stam.hit.bg/STAM_HIT_BG_f...m/mus00020.htm
                              Поздрави на всички
                              "Nec scire fas est omnia."(Quintus Horatius Flaccus)
                              "Не можеш да знаеш всичко."(Квинт Хораций Флак)

                              Коментар


                              • #60
                                До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                                Миналата година когато бяхме на яз.Доспат направихме една разхода за гъби,но за пачи крак само, защото другите растящи там не ги знаем и имаше доста от тази гъба.Някой може ли да каже каква и става ли за ядене?
                                A иначе пачи крак нямаше много.Около 5кг за 5 часа 5 човека бране
                                Прикачени файлове
                                YAMAHA WR450F

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X