Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За дългия живот на вещите

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: За дългия живот на вещите

    Мани тока и водата... За себестойността на един и същ продукт (условно) говорехме. Ако вземем да смятаме и тока и водата и отиде работата...

    Коментар


    • #92
      От: За дългия живот на вещите

      Първоначално публикуван от Dobs Преглед на мнение
      Ако вземем да смятаме и тока и водата и отиде работата...
      Правихме го някъде в някоя тема. Всъщност, всичко е поевтиняло.
      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар


      • #93
        От: За дългия живот на вещите

        Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
        Правихме го някъде в някоя тема. Всъщност, всичко е поевтиняло.
        На мен лично ми е по-сгодно сега спрямо дивия соц.
        Ела обаче на село и кажи колко е поевтиняло, и как се мъчат да ги юркат за минимална заплата в химическо производство.
        Пробвай се само месец да живееш със средна заплата и семейство да ти разчитат. За ипотека и не отварям приказка.
        Класа на работещи бедни, с елементи на робовладелско-феодални отношения. Натам сме я подкарали с тая менте-икономика и еднодневки.

        Коментар


        • #94
          От: За дългия живот на вещите

          Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
          ...с елементи на робовладелско-феодални отношения...
          За наличието на такива взаимоотношения трябва като минимум наличието на достатъчно народ с робски манталитет в района. Ти защо не работиш на минимална заплата в химическо производство?
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #95
            От: За дългия живот на вещите

            Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
            Правихме го някъде в някоя тема. Всъщност, всичко е поевтиняло.
            Спомени от детството:
            Майка ми получаваше 85 лв /минималната тогава заплата/, а аз със дървена РК1К купувах нафта по 0,09 лв. от нафтопункта и се отоплявахме с нафта. С 1 МРЗ можеше да се купят 944 литра нафта за отопление. Сега с 1МРЗ колко литра мога да си купя?
            Също и храната беше по-евтина.
            Вярно, че съм живял в измисления социализъм, но нали и измислен все пак съм израснал здрав и без лишения?
            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

            Коментар


            • #96
              От: За дългия живот на вещите

              Без лишения? Сериозно?
              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

              Коментар


              • #97
                От: За дългия живот на вещите

                Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                Без лишения? Сериозно?
                М...ДАА...
                От гледна точка на хранене и неща от първа необходимост.
                Вярно, че имаше режим на тока, но не е било нездравословно студено.
                Последно редактирано от s_s1; 01-08-18, 16:52.
                Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                Коментар


                • #98
                  От: За дългия живот на вещите

                  Първоначално публикуван от Dobs Преглед на мнение
                  1983:
                  Лада – около 7,000 лв.
                  Средна работна заплата – 199 лв.
                  Грубо една Лада е струвала 35 месечни заплати.

                  2018:
                  Дачия Логан (най-много се доближава до ладата, въпреки, че е по-добра) – 15,000 лв.
                  Средна работна заплата – 1077 лв.
                  Грубо Дачията струва 14 месечни заплати
                  Дачията е 2 пъти и половина по-евтина от ладата, а е по-добра.
                  И това само за някакви си 35 години.
                  Мислиш ли, че си прав , за това че Лада2107 е по зле от Дачия!?Когато една дачия стане на 25-30години и държи цена над 1500лв на старо/виж в Мобилето цените на Лада 2107/, мога да се съглася със теб.Ти сравняваш за 83г. топ автомобила , които се продаваше в Мототехника, с 2018 - Дачията, дето е на дъното на класацията към днешно време.
                  Друго по важно да дам за пример!
                  Баща ми - купува замя в Перник - плащайки я и на общината и на собственика/демек двойно/ - 300кв.м. за 3000хил.лв общо.След двегодини и още около 6000хил.лв построява къща - сутерен с два етажа от по 81кв.м. - или общо имота му на нанасяне стъпва на около10хил.лв!Бил е на 37г., като е спестил парите си от мизерната заплата, заедно с майка ми - работници в ЗММ - Струма/технолог -конструктор и нормировчик - майка/.
                  Сега да те питам такава къща през 2017г. , заедно със земята струва над 150хил.Евро, защото е у Перник! - или около 300хил.Та раздели ги на средната заплата за град Перник - 650лв месечно!? и Какво правим друже?!Това са 460 месечни заплати!!!..или около 40години доход -спестен на 100%.
                  Та викаш ПРОГРЕС..за някакви си 30години имало..
                  За София да не отварям дума за цената на жилищата..особено къщите!!!
                  Та дългият живот на вещите се доказва само и единствено с проверката на времето!!
                  СИЛНИТЕ КРАДАТ ОТ ЧУЖДИ ДЪРЖАВИ, СЛАБИТЕ - ОТ СВОЯТ НАРОД !

                  Коментар


                  • #99
                    От: За дългия живот на вещите

                    Първоначално публикуван от pe4en Преглед на мнение
                    Мислиш ли, че си прав , за това че Лада2107 е по зле от Дачия!?Когато една дачия стане на 25-30години и държи цена над 1500лв на старо/виж в Мобилето цените на Лада 2107/, мога да се съглася със теб.Ти сравняваш за 83г. топ автомобила , които се продаваше в Мототехника, с 2018 - Дачията, дето е на дъното на класацията към днешно време.
                    Лада за да изкара 30 години е поне на 10 кърпения, и то основни - смяна на всичко по дъното, калници, ботуши на лонжери, прагове + поне 2 ремонта на ДВГ. Карал съм и такова нещо. Първото кърпене ще е до 5-тата година. Дачиите като гледам(не съм карал и имал), поне едно 10 години само карат. Такси на 75 х.км. беше само със смяна масло двигател, даже не бяха регулирали клапани, май на 20 х.км. ги даваха. Ладата е била върха, ама в БГ, щото друго няма, само Москвич. Е, имало и по-връх - Волга, ама там май реда за купуване бил друг. Така съм чувал, моята Лада я взех 23 годишна, 2001 г., първата ми кола.
                    п.п.Ти сега би ли си купил Лада за 1500 лв, щото аз не. Последната ми Лада 1500S я купих за 650 лв. 2004 година, стягането ми коства още към 200-300 лв. Тогава "наточените" бяха по 1000 лв., за 1500 имаше седмици на по 10-20 х.км. Сега държат цени само на някои хора в главите. За тея пари взимам Опел/ Фолксваген и каквото се сетиш, в пъти по-добро състояние.
                    Последно редактирано от Asen Kushlev; 01-08-18, 16:59.
                    Ford Maverick II 2.3 XLT
                    Ford Mondeo MK5

                    Коментар


                    • От: За дългия живот на вещите

                      Първоначално публикуван от pe4en Преглед на мнение
                      Мислиш ли, че си прав , за това че Лада2107 е по зле от Дачия!?Когато една дачия стане на 25-30години и държи цена над 1500лв на старо/виж в Мобилето цените на Лада 2107/, мога да се съглася със теб.Ти сравняваш за 83г. топ автомобила , които се продаваше в Мототехника, с 2018 - Дачията, дето е на дъното на класацията към днешно време.
                      Друго по важно да дам за пример!
                      .....
                      За София да не отварям дума за цената на жилищата..особено къщите!!!
                      Та дългият живот на вещите се доказва само и единствено с проверката на времето!!
                      Правилно си посочил - "топ автомобила", ама в Мототехника...
                      Редом с другите (дето само "либийците" си позволяваха /поне по нашия вилает/) от онова време е КЕНЕФ !
                      Та сравнението с дачията си е съвсем на място! /Да не говорим, че освен "Нива" всички модели в момента на Толиати са напрактика - Дачия./

                      И с къщите леко е нефелен примера - родителите ми с цял живот "каси" (от заем в заем) са успяли да построят два етажа къща, на село, така и неизмазана. И толкова....
                      Вярно е - на някой вилата им беше колкото нашата къща, със все градинката му, градинаря и прочие, ама бащата в ЦК, сина - директор на Българска роза....
                      Махалата се събираше в нас, за да гледа "Робинята Изаура" щото половината нямаха телевизор ... (около 1986 - 89 г. ще да е било).
                      Да имаш баня, а да не се поливаш с някой тас в градината стана норма чак към 95 година...
                      И пр., и пр.

                      И изобщо - кого смятате за малоумен с тия приказки и легенди !?!

                      Коментар


                      • От: За дългия живот на вещите

                        Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                        Спомени от детството:
                        Майка ми получаваше 85 лв /минималната тогава заплата/, а аз със дървена РК1К купувах нафта по 0,09 лв. от нафтопункта и се отоплявахме с нафта. С 1 МРЗ можеше да се купят 944 литра нафта за отопление. Сега с 1МРЗ колко литра мога да си купя?
                        Също и храната беше по-евтина.
                        Вярно, че съм живял в измисления социализъм, но нали и измислен все пак съм израснал здрав и без лишения?
                        Не бъркай нафтата за битови нужди с тая за CDI-то...
                        Да не говорим, че във времената на соца на нафта бяха само влаковете.
                        Това на снимката естествено не съм аз.Обикновено тия изпълнения ги правя без да искам!


                        "... ние ще направим това не защото е лесно , а защото е трудно! "
                        Джон Кенеди

                        Коментар


                        • От: За дългия живот на вещите

                          Първоначално публикуван от Asen Kushlev Преглед на мнение
                          Лада за да изкара 30 години е поне на 10 кърпения, и то основни - смяна на всичко по дъното, калници, ботуши на лонжери, прагове + поне 2 ремонта на ДВГ. Карал съм и такова нещо. Първото кърпене ще е до 5-тата година. Дачиите като гледам(не съм карал и имал), поне едно 10 години само карат. Такси на 75 х.км. беше само със смяна масло двигател, даже не бяха регулирали клапани, май на 20 х.км. ги даваха. Ладата е била върха, ама в БГ, щото друго няма, само Москвич. Е, имало и по-връх - Волга, ама там май реда за купуване бил друг. Така съм чувал, моята Лада я взех 23 годишна, 2001 г., първата ми кола.
                          п.п.Ти сега би ли си купил Лада за 1500 лв, щото аз не. Последната ми Лада 1500S я купих за 650 лв. 2004 година, стягането ми коства още към 200-300 лв. Тогава "наточените" бяха по 1000 лв., за 1500 имаше седмици на по 10-20 х.км. Сега държат цени само на някои хора в главите. За тея пари взимам Опел/ Фолксваген и каквото се сетиш, в пъти по-добро състояние.
                          Две Лади седмици съм имал - първата ми беше първа кола - корекомска на 3години през далечната 93г. я купих - карах я без да я пипна около 3години и на 80хил я подарих на баща ми!След още 5 години и стоене под навес- не гараж решихме да я продадем и и взехме около 3хил. марки - купи я полицаи от София.Ремонти по колата не са правени - нито беше изгнила!Втората я купих преди 3 години от бивш посланик - дядото я е карал и обичал много - стара - 88год на реални 130хил.Стоеше и още найлона отзад и хартиеният етикет на задния капак отвътре - дето пише цвят, имаше си всичко - даже с оригиналните инструменти.Платих за нея 1300лв!Мислех да я подаря на дядото - баща на жена ми да си ходи на вилата, че неговата седмица ми се виждаше за смяна!Човека ми каза- че му е жал да я троши и отказа - две лета я карах като съм си в Перник и и направих около 20хил км аз..Сменил съм и само консумативите с качествени - масла и антифриз - както и спир.течност!Миналата есен я продадох за 2500лв замина за Банкя - Младо момче я взе, ще я прави бегачка!
                          Какво да ти кажа - до човек е - едни пазят и ценят, други - са живи душмани!
                          СИЛНИТЕ КРАДАТ ОТ ЧУЖДИ ДЪРЖАВИ, СЛАБИТЕ - ОТ СВОЯТ НАРОД !

                          Коментар


                          • От: За дългия живот на вещите

                            Големият проблем на съвременното общество е материалното мислене .Голяма част от хората се заробват сами .Я помислете колко време си изплащате колата ,та повечето българи си купуват автомобили на стойност 1,2 годишни заплати .Това ще рече ,че заменяш 2 години живот за купчина ламарина .Наистина в днешно време битовите разходи и храната са големи и за това е важно да не се заробваме с ненужни вещи или такива , които не са ни по джоба .

                            Коментар


                            • От: За дългия живот на вещите

                              Първоначално публикуван от BulAf Преглед на мнение
                              ... ама бащата в ЦК, сина - директор на Българска роза....
                              ..
                              И изобщо - кого смятате за малоумен с тия приказки и легенди !?!
                              А стига се изхвърля с масали на едро! Че имаше облагодетелствана прослойка - имаше. Че не беше задължително да си от "червената буржоазия", за да спретнеш голяма къща - не беше. Полковник (от ония, дето взимаха по "една шапка пари") за 40-на години служба и с цената на диви икономии успя да се сдобие с панелка 80 м2 (естествено - със заем, който изплащаше до зората на демокрацията) и Лада 1300. Магазинерка на "Плод - Зеленчук" спастри за 3 апартамента, другото имущество - отделно.

                              Тези "прогимназии" (един етаж за нас и по един за децата) по селата да не са ги правили от ЦК?

                              Не случайно тогава имаше един лаф "Да те бие чекмедже в корема" ... Редица професии с номинално по-ниски заплати имаха реални разполагаеми доходи далеч над тези на хора с по-високо официално заплащане. Пък в някои случаи даже и заплатите биваха по-високи от доста номенклатурни. Към 80-те се вдигна гюрултия около "Чистота" в София (онази, която обслужваше "Младост"-ите). Оказа се, че шофьори на боклукчийски камион за високоотговорната си и висококвалифицирана работа си докарвали към 800 лв (съвсем официално). За сравнение - заплатата на генерален директор на престижно ВТД беше към 700 лв, а армейски старши лейтенант на длъжност "командир на батальон" в режимно поделение взимаше 550 ...
                              Ние не сме неутрални!

                              Коментар


                              • От: За дългия живот на вещите

                                Първоначално публикуван от pe4en Преглед на мнение
                                Две Лади седмици съм имал - първата ми беше първа кола - корекомска на 3години през далечната 93г. я купих - карах я без да я пипна около 3години и на 80хил я подарих на баща ми!След още 5 години и стоене под навес- не гараж решихме да я продадем и и взехме около 3хил. марки - купи я полицаи от София.Ремонти по колата не са правени - нито беше изгнила!Втората я купих преди 3 години от бивш посланик - дядото я е карал и обичал много - стара - 88год на реални 130хил.Стоеше и още найлона отзад и хартиеният етикет на задния капак отвътре - дето пише цвят, имаше си всичко - даже с оригиналните инструменти.Платих за нея 1300лв!Мислех да я подаря на дядото - баща на жена ми да си ходи на вилата, че неговата седмица ми се виждаше за смяна!Човека ми каза- че му е жал да я троши и отказа - две лета я карах като съм си в Перник и и направих около 20хил км аз..Сменил съм и само консумативите с качествени - масла и антифриз - както и спир.течност!Миналата есен я продадох за 2500лв замина за Банкя - Младо момче я взе, ще я прави бегачка!
                                Какво да ти кажа - до човек е - едни пазят и ценят, други - са живи душмани!
                                Корекомските нямат много общо с другите. Имаше времена, когато се плащаха луди пари за коли, щото нямаше Горубляне. Западни не смееха да купуват много, щото скъпи частите, ако ги намериш. Лада всеки гараж прави. Относно последната ти Лада, за всеки влак си има пътници. Имало е мераклия, взел я е. Навремето ми беше мечта за седмица, ма тия дърти чичковци, дето ги продаваха не познаваха парите. Същите тия Лади, 5-6 години по-късно познат, местен скрападжия, ги закара една по една на Сливен, за по 300-400 лв. ги вземаше, с нови гуми, абе някогашния ми мерак замина за разкомплектоване.
                                Ford Maverick II 2.3 XLT
                                Ford Mondeo MK5

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X