Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За дългия живот на вещите

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: За дългия живот на вещите

    Всяко нещо - с времето си. Напр. тази брадва е направена преди поне 10 000 години и още работи:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1000346.JPG
Прегледи:1
Размер:583.1 КБ
ID:5795602,

    а ножетата с форумното лого даже не започнаха ...
    ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

    Коментар


    • #47
      От: За дългия живот на вещите

      Човешката еволюция почвала от пещерата, и свършвала в бомбоубежището. Че и с планираното остаряване същата работа. Цялата система е проектирана с едничката цел ползотворната част от живота да премине на работното място.

      Коментар


      • #48
        От: За дългия живот на вещите

        Иване, отвори Библията
        Бит 3:17-19
        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

        Коментар


        • #49
          От: За дългия живот на вещите

          Честно казано, ако имахме нормален висок стандарт, с кеф бих сменял с чисто нови - кола на всеки 5 години, битова техника на всеки 2 години и т.н., но когато сме бедни, нормално е да искаме "дълговечни вещи", това е положението....

          Коментар


          • #50
            От: За дългия живот на вещите

            Първоначално публикуван от Павел Василев Преглед на мнение
            Честно казано, ако имахме нормален висок стандарт, с кеф бих сменял с чисто нови - кола на всеки 5 години, битова техника на всеки 2 години и т.н., но когато сме бедни, нормално е да искаме "дълговечни вещи", това е положението....
            Жестоко се лъжеш , работих в къща на доста богат германец ( със сигурност богатство над 5 мил. евра ) и най-големият проблем за жена му беше че се е скапало пералното МИЕЛЕ ( на над 20 г) . За ремонт им искали 300 евра и предпочетоха да си купят нова пералня . Няма да споменавам че ако кухнята в къщи е толкова стара и амортизирана колкото тяхната , моята жена щеше да ми яде дроба и на лягане и на ставане . Колите им и местата за почивка и голф обаче са възможно най-скъпи и реномирани .
            По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

            Коментар


            • #51
              От: За дългия живот на вещите

              Първоначално публикуван от Павел Василев Преглед на мнение
              Честно казано, ако имахме нормален висок стандарт, с кеф бих сменял с чисто нови - кола на всеки 5 години, битова техника на всеки 2 години и т.н., но когато сме бедни, нормално е да искаме "дълговечни вещи", това е положението....
              Това е малък абсурд.
              Вечните неща струват в пъти повече от еднодневките.
              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

              Коментар


              • #52
                От: За дългия живот на вещите

                В крайна сметка при съвременното яко позлване на вещите без особенно пазене кое е това което има толкова къс живот, освен най-евтините ментета?
                Колите изкарват по 500К без големи ядове, техниката изкарва по поне 7-8 години без особенни ядове, смартфоните и те биха изкарвали по 5 години, но заради интензивното им използване им заминават батериите за максимум 3 и пак за толкова са морално остарели и не си струва смяната на батерия.
                Последната пералня вкъщи е на 7год., бравата се счупи в края на 5-тата и я смениха гаранционно, предната изкара 17 с 2-3 ремонта и като даде 2 дефекта в рамките на 6 месеца я пенсионирахме. Телевизора е на 10 и миналия месец го сменихме с нов по-голям защото не иска да се чупи и вероятно ще изкара още толкова при по-малко използване. Хладилника умря миналия месец, скоро му сменяхме термостат сега май му изтече фреона, други проблеми май не правил, на 12 е и го сменихме, не се знае дали ще се ремонтира и отива на вилата. Горварската печка и тя е на 12, изгни вътре във фурната и я кърпихме, ако даде по-сериозен дефект отива и тя в пенсия, не си струва да се поддържа, има достатъчно по магазините среден клас на стойност под 1 заплата които ще изкарат по 10 години.
                Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
                Телефон - в профила!

                Коментар


                • #53
                  От: За дългия живот на вещите

                  Първоначално публикуван от Павел Василев Преглед на мнение
                  Честно казано, ако имахме нормален висок стандарт, с кеф бих сменял с чисто нови - кола на всеки 5 години, битова техника на всеки 2 години и т.н., но когато сме бедни, нормално е да искаме "дълговечни вещи", това е положението....
                  Колега, повече от ясно е, че не всички могат да си позволят "висок стандарт". И в хамерика има спящи под мостовете. А и тука има такива дето не им се работи на автомивка за 1200лв.

                  Свят широк и спасението е във Вашите ръце.
                  Та дай боже всекиму да се набута у високия стандарт!!, лошото е , че с НБУ не се получават нещата. Искат нещо като МТИ, Харвард или Принстън. Е има и други и не са малко.

                  Коментар


                  • #54
                    От: За дългия живот на вещите

                    Първоначално публикуван от Павел Василев Преглед на мнение
                    Честно казано, ако имахме нормален висок стандарт, с кеф бих сменял с чисто нови - кола на всеки 5 години, битова техника на всеки 2 години и т.н., но когато сме бедни, нормално е да искаме "дълговечни вещи", това е положението....
                    Малко пояснение, имах предвид че днешните "вещи" в глобален мащаб, се произвеждат с едни умишлено ограничени ресурси, които в общи линии работят докато са в гаранция, всичко след това е въпрос на късмет, например смартфоните след 2 та година, дори да работят отлично, то им се спира умишлено от производителите поддръжката им, почват да не работят стандартните им приложения, да работят бавно и т.н., просто всяка вещ така се произвежда, че искаш не искаш, принуждаваш се в един момент да купиш следващата актуална новост дори и да работи старата, та затова казах че ако имаме висок стандарт, няма да ни пука че например на смарт телевизора, след 2 години като му се спре ъпдейтите и после няма да мога да ползвам Youtube например, и в един момент айде нов модел актуален за следващите 2 години смарт телевизор....

                    Това грубо казано го казвам в общи линии, та така стоят нещата според мен в днешно време с дългия живот на вещите...


                    п.с. Години преди 1989г, например хладилниците Мраз, работеха по много години безупречно, въпреки че много бръмчаха и харчеха много ток, но се пазеха и се предаваха даже на следващото поколение да го ползват, някои го ползват и до наши дни....
                    Последно редактирано от Еделвайс; 31-07-18, 19:19. Причина: п.с.

                    Коментар


                    • #55
                      От: За дългия живот на вещите

                      Тъщата рекла:
                      - Дъще, рекох ти - не се жени за майстор - нова техника у дома няма да видиш!

                      Коментар


                      • #56
                        От: За дългия живот на вещите

                        Първоначално публикуван от Иван Жоров Преглед на мнение
                        ... има достатъчно по магазините среден клас на стойност под 1 заплата които ще изкарат по 10 години.
                        Те ако карат по 10 години - с мед да ги намажеш. Ама повечето изкарват до след гаранцията и се скапват

                        Ей на - на телевизорът ми уж Филипс му изгоря подсветката седмица преди да му изтече двугодишната гаранция. Просто инжинерите са объркали сметките вместо да е седмица след гаранцията. Айде в сервиза - сменял се целия дисплей, защото не подлежало на ремонт. Струвал 450 лв. А целия телевизор струва 800 ... За какво говорим?

                        За 2/3 от вещите ми в къщи просто искам да си стоят на мястото и да си работят. Колкото може по-дълго. Въобще не ми пука, че бойлерът ми не се включвал през Wi-Fi, хладилникът ми нямал диспенсър, пералнята не свирила като изпере или фурната ми нямала LED дисплей с шарени картинки. Искам като ида и щракна копчето просто да си работят.

                        После защо глобалното затопляне ... Ами всички тия фабрики и заводи бълват вредни емисии. Хабят и без това ограничените ресурси на Земята. И що ? Да може Пенка да си сменя телефона всяка година та да си рови у фейсбука.



                        Nissan Terrano 2,7 TDI

                        Коментар


                        • #57
                          От: За дългия живот на вещите

                          16-годишната пералня е ОК, ама...няма кантар, няма отложен старт, няма половинки програми, няма сушилня и т.н.
                          С колата е същото.
                          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                          Коментар


                          • #58
                            От: За дългия живот на вещите

                            Павлине, нормалният човек (за мен) иска точно това-нещата около него просто да работят.Без някакви вярвания - нека изкарат гаранцията и още половината безпроблемно, и после ще го мислим.
                            Роден съм в семейство без екстри.
                            Научен съм да пазя и да съм отговорен към вещите, които имам.
                            Явно съм кофти родител...Малките гадове трошат и губят вещи със завидна скорост.Такава, дето не бих си и помислил...
                            О, времена, о, нрави!
                            Младежи, уважавайте старостта - тя е вашето бъдеще...
                            0887/осемпет 66 4осем

                            Коментар


                            • #59
                              От: За дългия живот на вещите

                              Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                              Първата ми кола след 10-ти беше W123 200D . Разликата с москвича и жигулата дето бях карал преди : от земята до небето .
                              Обаче след известно време ми се стори слаб и му мушнах един мотор 300D. Разликата между 200 и 300 : пак от земята до небето. Убаво , ама гОри ( с моя десен крак 9-10 /100 . Минах на две 190-ки . Бензинова и дизелова , в зависимост от конюнктурата в цената на горивото .
                              До тук : все милионници. Обаче пък немат климатици и ABS. Аре скачам на един Е320 cdi ,дето си има всичко .Разликата с предходните пак от земята до небето . Благодарение на айдуците не можах да му се порадвам много ...
                              Сега поддържам две "Ц-едки" : 150td и бензинов 200 компресор . По-икономични от предходните , с климатик и ABS , с десния крак ме залепят за седалката . Обаче пък са с по 5 скорсти , немат ESP , бас-туба , сензор за дъжд , круиз контрол и разни други благинки .... и пак се ослушвам , нищо че половин милион км. ги нямат за нищо .

                              ПС. ...а на времето кат се качих на 123-та си викам : "Баси , те сега ако някак си ми падне от небето един чисто нов 123 , дето за 2 живота нема да мога да му взема здравето - за друга кола нема и да помисля! "
                              Да , ама не !
                              .... те така е и с другите вещи . И тук идва ролята на счетоводителите ! В смисъл да дават задание на инженерите какво и колко да изкарва като живот.Щото требе не само да се произвежда , но и да се купува . Иначе нема печалба за производителя.

                              Хората непрекъснато искат все по- модерно , все по-удобно и все по-готино .На това му казват "прогрес" . ... което обезсмисля производството на "вечни стоки" . Не че не може .
                              А вкъщи има една шевна машина Сингер. От 150 години, предавана от свекърви на снахи. Навремето си е струвала 1000 декара имот (когато земята не е била по-евтина от балатума). Работи условно (всъщност, състоянието на сандъчето и е най-зле от всичко), но по никакъв начин не може да се сравни и с най-примитивната съвремена машина за 200 лв.
                              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                              Коментар


                              • #60
                                От: За дългия живот на вещите

                                Впрочем, кога земята е струвала повече от подовата настилка?

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X