Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За дългия живот на вещите

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: За дългия живот на вещите

    Подовите настилки, биват всякакви. Вярно е, че някои от тях винаги са били по-скъпи от земя, но също толкова винаги, това са частни случаи.
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

    Коментар


    • #62
      От: За дългия живот на вещите

      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
      Впрочем, кога земята е струвала повече от подовата настилка?
      Сега.
      Колко струва парцел в Сф?
      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

      "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

      Коментар


      • #63
        От: За дългия живот на вещите

        Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
        Иване, отвори Библията
        Бит 3:17-19
        Дори ме накара да разровя да видя какво е. Понеже от офисен плъх се превърнах у мераклия - фермер. Занапред мисля да ги съчетавам двете паралелно. Няма по-гадно от това да ти виси сериозен заем на главата, зад него вечно недоволен шеф, зад него Гагичовите дерматолози. И да ти мине животеца в робуване на последни модели, всеки ден у същия кюбикъл, колеги и маршрут от къщи. Луксът винаги да мога да си хвърля предизвестието без да ми мигне окото е много по-голям от лукса на новите вещи. Шефовете интуитивно усещат с кого докъде може да се ебават. Виждам разлика в отношението към всеки персонално, и има пряка корелация с борчовете на главата му.
        С труд и пот да си изкарваш хляба не е зле, в буквалния смисъл на физическа работа. Туй от Библията дето ми цитира.
        Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
        А вкъщи има една шевна машина Сингер. От 150 години, предавана от свекърви на снахи. Навремето си е струвала 1000 декара имот (когато земята не е била по-евтина от балатума). ...
        Да не цъкна една нула в повече? 1000 декара винаги са си били имот само за чорбаджии. Дядо ми с 50 декара е минавал за имотен (не-беден, да го кажем така).
        Последно редактирано от Ivan Terziev; 01-08-18, 08:38.

        Коментар


        • #64
          От: За дългия живот на вещите

          Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
          ... Няма по-гадно от това да ти виси сериозен заем на главата, зад него вечно недоволен шеф, зад него Гагичовите дерматолози. И да ти мине животеца в робуване на последни модели, всеки ден у същия кюбикъл, колеги и маршрут от къщи. Луксът винаги да мога да си хвърля предизвестието без да ми мигне окото е много по-голям от лукса на новите вещи. Шефовете интуитивно усещат с кого докъде може да се ебават. Виждам разлика в отношението към всеки персонално, и има пряка корелация с борчовете на главата му.
          ...
          Навсякъде цитирате това за заемите, за предизвестието и пишете, че шефовете гърчат всеки подчинен, който има заем. Ах тези лоши шефове, тез гадни капиталисти...
          Не мислите ли, че много изкривено, неадекватно описвате действителността? Хора, които си вършат добре работата от години работят за едни и същи дружества, не си сменят работата и за взаимно доволни.
          Само Вие нещо не си намирате удобно място...
          Замислете се защо.
          Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

          "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

          Коментар


          • #65
            От: За дългия живот на вещите

            Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
            Сега.
            Колко струва парцел в Сф?
            Като става дума за земя в регулация, тя не само в София е реално оценена.

            Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
            Да не цъкна една нула в повече? 1000 декара винаги са си били имот само за чорбаджии. Дядо ми с 50 декара е минавал за имотен (не-беден, да го кажем така).
            Ми те моите дядовци, баш чорбаджии са си били (и бая повече от по 1000 са имали на моменти, хем повече са наблягали на добитък). За да се купи тази машина на времето си, нищо не е продавано всъщност. Дадох еквивалента за илюстрация.
            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

            Коментар


            • #66
              От: За дългия живот на вещите

              Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
              Навсякъде цитирате това за заемите, за предизвестието и пишете, че шефовете гърчат всеки подчинен, който има заем. Ах тези лоши шефове, тез гадни капиталисти...
              Не мислите ли, че много изкривено, неадекватно описвате действителността? Хора, които си вършат добре работата от години работят за едни и същи дружества, не си сменят работата и за взаимно доволни.
              Само Вие нещо не си намирате удобно място...
              Замислете се защо.
              Аз съм си на съвсем удобно място, мислил съм го и съм си решил проблема. Това са ми наблюденията в повече от 10 фирми - това пиша. Само едно изключение има от тях, щото прихващахме проекти дето не сме писали ние, и нямаше за какво да сме виновни.
              Аз лично не съм се увъртал у заеми и не съм позволявал да издевателстват, ама колегите опъваха каиша по 3 проекта наведнъж, и пак не били убави и пак не угодили!

              Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
              Като става дума за земя в регулация, тя не само в София е реално оценена.


              Ми те моите дядовци, баш чорбаджии са си били (и бая повече от по 1000 са имали на моменти, хем повече са наблягали на добитък). За да се купи тази машина на времето си, нищо не е продавано всъщност. Дадох еквивалента за илюстрация.
              Еквивалента в днешна балатомена нива е 1 милион лева за шевна машина, което е повече от прекалено. Ако ще и самия Хюго Бос да е шил гащите на Хитлер на нея.

              Коментар


              • #67
                От: За дългия живот на вещите

                Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                Еквивалента в днешна балатомена нива е 1 милион лева за шевна машина, което е повече от прекалено. Ако ще и самия Хюго Бос да е шил гащите на Хитлер на нея.
                Ето виждаш ли - вече си съгласен, че е безсмислено, ако и да е общо-взето годна и след 150 години. Значи, за 150 години еволюцията на разбиранията по въпроса е стигнала до такъв етап. Но пък все-още си настояваме на коли 30 по години и перални по 20 - е и това ще ни мине (някой ден внуците ти ще недумяват как е било възможно да дадеш няколко годишни заплати за кола, та голям праз, че вървели по 20 години).
                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                Коментар


                • #68
                  От: За дългия живот на вещите

                  Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                  Ето виждаш ли - вече си съгласен, че е безсмислено, ако и да е общо-взето годна и след 150 години. Значи, за 150 години еволюцията на разбиранията по въпроса е стигнала до такъв етап. Но пък все-още си настояваме на коли 30 по години и перални по 20 - е и това ще ни мине (някой ден внуците ти ще недумяват как е било възможно да дадеш няколко годишни заплати за кола, та голям праз, че вървели по 20 години).
                  Нито съм съгласен, нито има нови ръчни шевни машини по милион. Умишленото стареене е престъпление към планетата, и оправдание за гърч на работници. Със съгласието на последните, де.
                  Един тон нова продукция бълва няколко десетки тона отпадък, и още колкото там парникови газове.

                  п.с. Успях да си оправя 25 г. пералня, Коч-холдинг пропуснаха 0,000001 % печалба! Работниците на линията отдъхнаха за няколко минути. И аз доволен, и те доволни, само милиардерът пуфти като чете това... Цитирам холдинга защото имам тяхна нова, и освен шарениите няма принципно нови подобрения в работата, това модел след 25 години. Една и съща работа правят.
                  Последно редактирано от Ivan Terziev; 01-08-18, 09:41.

                  Коментар


                  • #69
                    От: За дългия живот на вещите

                    Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                    Нито съм съгласен...
                    Така ли? Ама ето това:
                    Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                    ...1 милион лева за шевна машина, което е повече от прекалено...
                    аз поне точно така го разбирам. Но щом казваш, че друго имаш предвид - поясни.

                    Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                    ...нито има нови ръчни шевни машини по милион...
                    Точно така, също така по никакъв начин не биха могли да работят по 150 години. И двете са еднаква безсмислица ("повече от прекалено" по твоя собствен израз).
                    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                    Коментар


                    • #70
                      От: За дългия живот на вещите

                      Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                      ...
                      аз поне точно така го разбирам. Но щом казваш, че друго имаш предвид - поясни.
                      ...Точно така, също така по никакъв начин не биха могли да работят по 150 години. И двете са еднаква безсмислица ("повече от прекалено" по твоя собствен израз).
                      За последно - няма начин ръчна Сингер тогава да се е разменяла за 1000 декара ниви, па ако ще и у Сахара да са. Чак 150 години не държа да работят, ама що пък не. Айде да почваме да събаряме старите къщи по тая логика, щото морално остарели...
                      Има една БГ марка дето са задминали и Китай по ментерлък... повече няма и карфица да си купя от тях, дано и останалите клиенти мислят така, и ги фалират!

                      Коментар


                      • #71
                        От: За дългия живот на вещите

                        Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                        Един тон нова продукция бълва няколко десетки тона отпадък, и още колкото там парникови газове.
                        Не и ако се усвоява от вторични суровини. А тази индустрия напредва, няма да я сравнявам с добивната.

                        Коментар


                        • #72
                          От: За дългия живот на вещите

                          Първоначално публикуван от mendi Преглед на мнение
                          Не и ако се усвоява от вторични суровини. А тази индустрия напредва, няма да я сравнявам с добивната.
                          И колко тона въглища се изгарят да претопиш тия скрапове до нова ламарина, после да ги щанцоваш и боядисаш до нова кола? Претопяване на тон скрап генерира 10 тона боклуци, за съжаление не се сещам за линк. И тия ръгнали да ми искат Евро 8 на катализатора!

                          Коментар


                          • #73
                            От: За дългия живот на вещите

                            Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                            За последно - няма начин ръчна Сингер тогава да се е разменяла за 1000 декара ниви, па ако ще и у Сахара да са. Чак 150 години не държа да работят, ама що пък не. Айде да почваме да събаряме старите къщи по тая логика, щото морално остарели...
                            Има една БГ марка дето са задминали и Китай по ментерлък... повече няма и карфица да си купя от тях, дано и останалите клиенти мислят така, и ги фалират!
                            А-а, т. е. ти се се съмняваш по отношение на стойността - ами съжалявам, не мога да ти помогна (и пак можем да се върнем на внуците ти, те също така искрено няма да са в състояние да асимилират онези няколко годишни заплати за кола).
                            Колкото до къщите, не е лишена от смисъл идеята ти. Защото ние не ги събаряме, но като правило влагаме в тях ресурс (от всякакво естество - време, труд, пари, натура), колкото за нови, като те нови така и не стават обаче. Разбира се, може и да не се влага толкова, но тогава пък имаме тип обитаване, еквивалентно на това, към момента на построяването им.
                            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                            Коментар


                            • #74
                              От: За дългия живот на вещите

                              Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                              И колко тона въглища се изгарят да претопиш тия скрапове до нова ламарина, после да ги щанцоваш и боядисаш до нова кола?
                              Значително по малко от колкото да я добиеш от който и щеш да е рудник.
                              За катализатора пък изобщо.

                              Коментар


                              • #75
                                От: За дългия живот на вещите

                                Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                                А-а, т. е. ти се се съмняваш по отношение на стойността - ами съжалявам, не мога да ти помогна (и пак можем да се върнем на внуците ти, те също така искрено няма да са в състояние да асимилират онези няколко годишни заплати за кола)....
                                И колко годишни заплати струва нова кола на внуците ти? За колко време им хартисват 25 бона, хеле пък ако са все с последния модел смартфон на изплащане? Дори ги карат да разписват запис на заповед, с все клаузи да са у ръцете на Гагич. Лично го гледах това. 2 месеца без работа и те почват с голямата секира!
                                Виж обаче за къщите се разбрахме. Що колата да се планира да се скапе за 10 години, пък къщата да не се планира да падне
                                Последно редактирано от Ivan Terziev; 01-08-18, 10:10.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X