Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Груб строеж?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Груб строеж?

    Хм, току що научих, че имало някакво поредно изменение по законите, наредбите и другите бюрократични юридически безсмислци, което не позволявало строителство на стопански начала - демек, ако строиш малка схлупена къщурка, задължително трябва да подпишеш договор с "голяма" строителна фирма. Не че фирмите строят по-качественно, не че не икономисват всеки лев от всякъде, не че излиза по-евтино, не че строят по-право и с по-малки кривини от башмайсторите... важното е да има нормативен документ, узаконяващ безумствата!
    Тъй, че който прави сметка да строи на частни начала да забрави, или да сътвори поредното заобикаляне на поредното нормативно безумство.
    ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

    Коментар


    • До: Груб строеж?

      И правилно! За такива отговорни дейности лицензирането е задължително.

      Коментар


      • До: Груб строеж?

        Първоначално публикуван от D-MAX Преглед на мнение
        Хм, току що научих, че имало някакво поредно изменение по законите, наредбите и другите бюрократични юридически безсмислци, което не позволявало строителство на стопански начала - демек, ако строиш малка схлупена къщурка, задължително трябва да подпишеш договор с "голяма" строителна фирма. Не че фирмите строят по-качественно, не че не икономисват всеки лев от всякъде, не че излиза по-евтино, не че строят по-право и с по-малки кривини от башмайсторите... важното е да има нормативен документ, узаконяващ безумствата!
        Тъй, че който прави сметка да строи на частни начала да забрави, или да сътвори поредното заобикаляне на поредното нормативно безумство.
        Къде го чу това, дай да видиме какво е променено в кой закон или коя наредба и от кога влиза в сила.
        Клуб Ленд Ровър Ентусиастс България
        LR Discovery 1, 1993, 200 TDI с разбит лагер на раздатката към преден кардан 23.10.2009
        Да живееш над възможностите си води до зависимости вместо до независимост.

        Коментар


        • До: Груб строеж?

          Ама то е смешно проектантите да са с лиценз, а строителите да не са.
          Не знам дали е влязло в сила такова нещо, но заобикалките няма да са никакъв проблем.

          Коментар


          • До: Груб строеж?

            Първоначално публикуван от Радослав Райчев Преглед на мнение
            Къде го чу това, дай да видиме какво е променено в кой закон или коя наредба и от кога влиза в сила.
            Чух го току що в районния съвет, след като отидох да попитам какво е нужно за да започнем стр-во. Отидох със строителя, който е построил над 20 къщи последните няколко години, но се оказа че и той е в небрано лозе, въпреки че само преди месец е завършил последната си къща.
            Друнчо, в България лицензирането на практика не означава нищо друго освен бумащина и пари. Нямам нищо напротив, ако това доведе до нещо по-добро. На практика обаче нищо такова не се случва и единствения резултат е, че се пречи на частната инициатива на обикновенните хора, щото нали разбираш че мошеника такива бюрократизми не му пречат, той и без това тия пари не ги е изкарал с труда си!
            В края на краищата при обикновенното строителство на грозни блокове, се влага задължително най-евтиното и дори малко по-малко, пък ако ще фирамата строител да има и 10 лиценза.
            Стой и гледай след някоя и друга година постореното от всички тия лицензирани фирми как ще рухне още при първия по-силен трус! Пък няма да се изненадам неща правени преди 30-80г. да оцелеят.
            Детската градина на сина ми рухна по време на ремонт( докато децата спяха вътре), а лицензирания контрол си беше хванала хврътката и беше отишла на заведение, докато "творците" дерзаеха по въпроса, как най-лесно да стане работата.
            Толкова по въпроса с лицензирането. Тука е България все пак!
            Да, заобикалките не са проблем, ама защо трябва да е така?
            ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

            Коментар


            • До: Груб строеж?

              Първоначално публикуван от Радослав Райчев Преглед на мнение
              Къде го чу това, дай да видиме какво е променено в кой закон или коя наредба и от кога влиза в сила.
              Аз също се интересувам...
              MG RACING

              Коментар


              • До: Груб строеж?

                Първоначално публикуван от D-MAX Преглед на мнение
                Хм, току що научих, че имало някакво поредно изменение по законите, наредбите и другите бюрократични юридически безсмислци, което не позволявало строителство на стопански начала - демек, ако строиш малка схлупена къщурка, задължително трябва да подпишеш договор с "голяма" строителна фирма. Не че фирмите строят по-качественно, не че не икономисват всеки лев от всякъде, не че излиза по-евтино, не че строят по-право и с по-малки кривини от башмайсторите... важното е да има нормативен документ, узаконяващ безумствата!
                Тъй, че който прави сметка да строи на частни начала да забрави, или да сътвори поредното заобикаляне на поредното нормативно безумство.
                Ами, здравей но си закъснял с информацията и то доста (с години).
                Всяка строителна дейност трябва да се извършва от лицензирани строителни фирми (по ЗС).
                От израза "голяма" нататък не съм съгласен с теб и смятам даже, че и малко се изхвърляш с това мнение.
                Къщата ще ти я строят същите дюлгерини, качествено е толкова колкото платиш и си способен да контролираш (ако не ти, кой? Или плащаш за доверен надзор), да се ограничава разсипията и да се прецизира разхода не е икономия, а най-разумното нещо в строителството.
                Да знаеш, кой е този който ще ти изгради дом, дали ще има сили да си поеме гаранционната поддръжка, има седалище на фирмата, предава ти предварителен разчет по време и количествено-стойностен анализ...
                Това ли е нормативно безумство?
                Но ако имаш "трима майсторяги и един общак дето ща упраят за без пари и ти трябва фирма дет да минат нищата просто, то ш'намериш". Сърди се на себе си тогава.
                ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

                Коментар


                • До: Груб строеж?

                  Първоначално публикуван от D-MAX Преглед на мнение
                  Чух го току що в районния съвет, след като отидох да попитам какво е нужно за да започнем стр-во. Отидох със строителя, който е построил над 20 къщи последните няколко години, но се оказа че и той е в небрано лозе, въпреки че само преди месец е завършил последната си къща.
                  Друнчо, в България лицензирането на практика не означава нищо друго освен бумащина и пари. Нямам нищо напротив, ако това доведе до нещо по-добро. На практика обаче нищо такова не се случва и единствения резултат е, че се пречи на частната инициатива на обикновенните хора, щото нали разбираш че мошеника такива бюрократизми не му пречат, той и без това тия пари не ги е изкарал с труда си!
                  В края на краищата при обикновенното строителство на грозни блокове, се влага задължително най-евтиното и дори малко по-малко, пък ако ще фирамата строител да има и 10 лиценза.
                  Стой и гледай след някоя и друга година постореното от всички тия лицензирани фирми как ще рухне още при първия по-силен трус! Пък няма да се изненадам неща правени преди 30-80г. да оцелеят.
                  Детската градина на сина ми рухна по време на ремонт( докато децата спяха вътре), а лицензирания контрол си беше хванала хврътката и беше отишла на заведение, докато "творците" дерзаеха по въпроса, как най-лесно да стане работата.
                  Толкова по въпроса с лицензирането. Тука е България все пак!
                  Да, заобикалките не са проблем, ама защо трябва да е така?
                  Щях да те включа в предният си пост, но изискваш отделно внимание.

                  Първоначално публикуван от D-MAX Преглед на мнение
                  Чух го току ...
                  ...в България лицензирането на практика не означава нищо друго освен бумащина и пари. Нямам нищо напротив, ако това доведе до нещо по-добро. На практика обаче нищо такова не се случва и единствения резултат е, че се пречи на частната инициатива на обикновенните хора, щото нали разбираш че мошеника такива бюрократизми не му пречат, той и без това тия пари не ги е изкарал с труда си!...
                  Лицензирането е с цел да се прекрати практиката "самозван строителен предприемач". Има строги изисквания и е ежегодно подновяването на лиценза в камарата.
                  Първоначално публикуван от D-MAX Преглед на мнение
                  ...
                  В края на краищата при обикновенното строителство на грозни блокове, се влага задължително най-евтиното и дори малко по-малко, пък ако ще фирамата строител да има и 10 лиценза.
                  ...
                  Няма обикновено строителство. Всичко е проектирано, изчислено и изпълнено по проект и контролирано от специалисти. Останалото е всичко друго не не и строителство...измама е и е ужасно безотговорно, но не го наричайте строителство и не го слагайте под общ знаменател с измамите. Строителството е един от най-всеотдайните, професионални, древни и честни дейности на света. Не го замесваите в измамите.
                  Евтини са желанията на инвеститора, оня любим лаф "с пръдня, боя".
                  Първоначално публикуван от D-MAX Преглед на мнение
                  ...
                  Стой и гледай след някоя и друга година постореното от всички тия лицензирани фирми как ще рухне още при първия по-силен трус! Пък няма да се изненадам неща правени преди 30-80г. да оцелеят.
                  Детската градина на сина ми рухна по време на ремонт( докато децата спяха вътре), а лицензирания контрол си беше хванала хврътката и беше отишла на заведение, докато "творците" дерзаеха по въпроса, как най-лесно да стане работата.
                  Толкова по въпроса с лицензирането. Тука е България все пак!
                  Да, заобикалките не са проблем, ама защо трябва да е така?
                  Не, няма да рухне или поне при повечето. Ако знаеш кой си е хванал "хврътката" докато е падала градината върху децата и нищо не си направил, то си съучастник. Яко, а?
                  За това, че трябва да се търси най-оптималния вариант, как да се направи нещо. Прав си.
                  А за лицензирането прочети нещо по закона и тогава...
                  ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

                  Коментар


                  • До: Груб строеж?

                    Първоначално публикуван от D-MAX Преглед на мнение
                    ...... в България лицензирането на практика не означава нищо друго освен бумащина и пари......
                    Събуди ме с това, потресен съм!!!
                    Ха сега ми кажи ти, кой ще наемеш, лицензиран на цена 50лв.м2 или не лицензиран 30лв.м2 за обем работа?
                    Винаги съм се чудил, абе тия от общини, консорциуми и изобщо обществените и държавни поръчители луди ли са, ше ми наемат някакви си лицензирани фирми, пък и надзор им турили, че и комисия за приемане и актуване назначили, хм глупци, що не се обадят на бай Кольо (Маламашката) и брат му Ванката(парцуцата) ше свършат работата на половин цена!??!?


                    ...тази бумащина е единственното нещо, което може да те изкара от затвора(недай Боже) поради лош строител стане злополука и ти падне някоя плоча , тераса, стена и проч. еле и телесна вреда ако има..........
                    Последно редактирано от Ico_Ns; 23-02-10, 21:52. Причина: дописване
                    Око за око и светът ще ослепее

                    Коментар


                    • До: Груб строеж?

                      Може да сте прави. Прави сте разбира се, но едва ли бумащината е проблема. Ние си знаем къде ни стяга чепика. Дълбоко в корените на българската .... Това е, ние сами сме си виновни.
                      Днес гледох за гарата в Ню Йорк. Всичко около нея е на пилони. Влаковете минават в тези ниши на различни нива. Пък и за най-голямата добивна мина, мост и т.н.
                      Чудя се, какви са тези инженери и изпълнители?!
                      Няма безнадежни ситуации; има единствено хора, които гледат безнадежно на тях.

                      Коментар


                      • До: Груб строеж?

                        небългари,Ники,небългари...
                        [SIGPIC][/SIGPIC]0877368068 Зарие Дестанофф
                        Всеки ден гледам "Отечествен фронт"...макар,че не го дават всеки ден...хъ-хъ.:|

                        Коментар


                        • До: Груб строеж?

                          Първоначално публикуван от Ico_Ns Преглед на мнение
                          Събуди ме с това, потресен съм!!!
                          Ха сега ми кажи ти, кой ще наемеш, лицензиран на цена 50лв.м2 или не лицензиран 30лв.м2 за обем работа?
                          Винаги съм се чудил, абе тия от общини, консорциуми и изобщо обществените и държавни поръчители луди ли са, ше ми наемат някакви си лицензирани фирми, пък и надзор им турили, че и комисия за приемане и актуване назначили, хм глупци, що не се обадят на бай Кольо (Маламашката) и брат му Ванката(парцуцата) ше свършат работата на половин цена!??!?


                          ...тази бумащина е единственното нещо, което може да те изкара от затвора(недай Боже) поради лош строител стане злополука и ти падне някоя плоча , тераса, стена и проч. еле и телесна вреда ако има..........
                          Лицензиране = източване на пари за поредната структура .
                          Има си закони . Действащи които вменяват отговорност и без лицензиране . Но кой ги спазва ?
                          Да сте чули паднали строежи ?
                          А дали лицензирани са ги строили ?
                          И на двата въпроса отговора е ДА .
                          Тогава се оказва , че лиценз за 1300 или 10 000 лева не дава гаранция за качество .
                          За загубите - има си застраховка " професионална отговорност " . Там си определяш прага на отговорност . Дори не дай си Боже и човешки жертви са включени в такава застраховка . И отговорността е финансово обезпечена .
                          Кой от вас е изисквал тази застраховка в частния си строеж ?
                          Когато всеки се полъгва по масовата практика ( лиценз ) без да се замисля за това "КОЙ" получава лиценза и защо ( само с такса) е тръгнал по нанадолнището . Това е и целта на лиценза .
                          Примери ..... колкото искате .

                          Коментар


                          • До: Груб строеж?

                            Благодаря за мненията! Добре, че сте вие да ме разсмеете, че инак живота и без туй си е черен всеки ден! Мога да пиша вероятно цял трактат по въпроса що е то лиценз в България и какви са неговите цели, но ще ми отнеме доста време, а в момента то ми е кът. Пък и нещата са очеизбождащи, и не си струва писането.

                            За съжаление обаче, никой не може да ме убеди, че можещия, който има диплома за това, което прави, а направеното от него всеки може да го види, има нужда от лиценз. В края на краищата допломата е също вид лиценз!
                            Някой би помислил че съм против правилата и нормите! Нищо подобно! Ако утре има референдум да се въведат всички закони, нормативи и наказания во главе с контролните органи и институции така както са в Германия или Австрия, ама на 100%, а не частично и преиначено, вероятно аз ще съм първия дето ще гласувам сутринта ЗА!! Проблема е, че в нашата страна всичко се прави със зла умисъл. Проблема е, че никой нищо не сайдисва, включително и съдебната с-ма не уважава законите, конституцията, морала ако щете общопритите правила за нормалност.
                            Преди да почна строителство, близо две години проучвах местните фирми. Практика в живота ми е преди да предприема каквото и да е, да правя по възможност детайлно проучване. За съжаление не можах да намеря нито една фирма от която да няма оплаквания от най-различен характер. Точно обратното беше за човека, с който се договорихме да строи. Всичките му клиенти го хвалеха, пък и видях с очите си какво е строил. Но... няма лиценз!
                            Относно примерите за безсмислието на лицензирането в тая дейност вероятно всеки се сеща за едно или друго, и вероятно пак може много да се пише. Аз само ще вметна че морските вълни на Цариградско шосе в София ги направи точно такава лицензирана фирма при това с най-модерна техника и материали. Пълненето на ямите по пътищата(при това под надзора на общинари) със строителни отпадъци вместо чакъл и поставянето на 2см асвалтов пласт също е патент на такива лицензирани фирми. Инцидентите и срутените сгради също са резултат от дейността на такива лицензирани фирми. Прегледите на автомобили без дори да се докарват до фирмата извършила "прегледа" също се прави от такива лицензирани фирми. Ит.н. и т.н. Дали има смисъл да продължавам. Както каза бгбул, примери колкото искате. Аз нямам желание за спор. Просто си споделих мнението. Още повече, че едни от най-красивите сгради в странат са строени точно по метода на стопанските начала. След като има обаче такова изискване ще трябва да го спазвам, въпреки, че съм наясно с безсмислието му. В края на краищата това е нито първото нито последното безумие, с което ще се съобразявам.
                            И все пак се касае за малка схлупена къщурка с две брези отпред.
                            Това обаче ще е последното строителство в живота ми. Просто се уморих и нямам желание да правя каквото и да е повече! Пък нека след това да ми викат от телевизора, че не съм инициативен. Инициативността ми я изчерпи държваната и общинска администрация преждевременно за поне два живота напред!
                            ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

                            Коментар


                            • До: Груб строеж?

                              Лиценз взима всеки който внесе сумата за "лиценз" .
                              До сега никъде и никой не е попитал имам ли лиценз или диплома за строителство .
                              За защитниците на лиценза - ето примера ,а така е във всяка сфера :
                              На върха на пирамидата е лицензираната фирма ( на някой голям ).
                              Тя печели обществената поръчка и сключва договора .
                              После тя наема подизпълнители - няколко фирми . Дали със или без лиценз вече е размито ......
                              Съответните "подизпълнители " наемат още веднъж под-под изпълнители или съответно работници и майстори .
                              Дали работниците са със диплома по специалността или имат майсторско свидетелство ....... никой не знае и не се интересува .
                              И какво се оказа на края - работата я върши пак някой " небългарин " както каза някой колега или някой общ работник връзва арматурата на колоните .
                              За жалост - така е в строителството на сгради , пътища и други ремонти .
                              Изключения има само в язовирните и мостовото строителство .... но там е съвсем друга бира .
                              За това е добре да стане ясно - не ЛИЦЕНЗА ви дава сигурност и гаранция за построеното .
                              Единствената гаранция е ТЕХНИЧЕСКИ надзор на обекта - човек с образование по съответната специалност . Това е .
                              Дори и без лиценз - образованието си е образование и то ( образованието ) е истинския лиценз .
                              Все пак под образование разбирам техникум най-малкото , а не купена диплома от някой измислен курс за преквалификация ( под път и над път ги има )
                              Това е субективно(мое) мнение , но мисля че практиката го доказва .

                              Коментар


                              • До: Груб строеж?

                                Интересни реакций към необходимоста от лиценз.......Иначе много ни харесва европейският ред, особено германският , и стандарт на живот.Та мислите ли, че в Германия е възможно да се строи по "стопански начин" както го разбираме тук?Сигурен съм че не може и затова те са на едно друго ниво въобще като държава и икономически взаимоотношения между субектите в нея-щото имат правила и ги спазват.
                                Тук водещ мотив на Възложителите беше/и още си е/ да се избегнат осигуровки, данъци,ДДС-та и т.н. и въобще да си стоим в сивата икономика,щото ще се плати по-малко и то максимално в кеш,да не говорим че строителството е само малка част от този процес.
                                Това поражда и едни други въпроси ,за произхода на финансите,които са в оборот в тази схема , но ......това е съвсем сложна и друга история.
                                Това поражда и други следствия, като проблема с ниските пенсий на възрастните,ниските обезщетения за безработица и много други от сорта, за които цялото общество се оплаква.
                                Преди да реагираме остро на усилията за въдворяване на ред , трябва да се замислим малко........
                                Изискванията към лицата, извършващи строителство са в "Закон за камарата на строителите" и "Правилник за реда за вписване и водене на централния професионален регистър на строителя".Който има желание нека ги прочете, за да разбере какво трябва да има една редовна строителна фирма за съответният строеж и как не може да е финансово конкурентноспособна на бригада, в която в добрият случай най-много един има професионален документ за правоспособност , разбира от чертежи, а другите са "чираци" и "калфи".

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X