Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Слънчеви колектори

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Слънчеви колектори

    Има ли тема за соларни системи за битова топла вода? Използва ли някой колега селективна батерия целогодишно?
    0888 69 88 72
    https://www.youtube.com/channel/UC2lB8CKbb5eIV1Aj8ikgayw

  • #2
    До: Слънчеви колектори

    Аз монтирам тези:
    http://solar.astra.bg/products.html

    Тези са вакумни и работят дори през зимата.Поддръжката е много лесна, тръбите могат да се подменят\без източване на флуида\. Трябва им само светлина.
    Човек и добре да живее се жени :lol:
    след това си намира хоби
    тел.0878758606

    Коментар


    • #3
      До: Слънчеви колектори

      Колега аз слагах такива и съм доволен.имам човек които ги продава много изгодно ако имаш интерес мога да те свържа със него

      Коментар


      • #4
        До: Слънчеви колектори

        Какво количество вода топлите и колко лева инвестирахте в системата? Водна помпа иматели или термо сифонно?
        0888 69 88 72
        https://www.youtube.com/channel/UC2lB8CKbb5eIV1Aj8ikgayw

        Коментар


        • #5
          До: Слънчеви колектори

          Първоначално публикуван от biser_kulinov Преглед на мнение
          Използва ли някой колега селективна батерия целогодишно?
          Моята е от такъв тип.Само като я затрупа снега не се сеща защо е на покрива.Инвестицията си заслужава всяка стотинка,до степен да си сменя почти новата пералня с друга,имаща входове за топла и студена вода.Колектора има грижата и за нея,да не говорим,че откакто съм го сложил/4 години/ се мръщя на 50лв. ток...

          Коментар


          • #6
            Ето ти от къде можеш да имаш повече инф. за всичките видове и соларна и ветр. енергя .
            ако някой друг знае друга инф. или други фирми дето продават такава технология за преврещане на слън. енергия в ток нека да каже нещо моля .

            http://www.builditsolar.com/index.htm
            Последно редактирано от Венци- малкия; 16-03-09, 06:30.

            Коментар


            • #7
              До: Слънчеви колектори

              Колеги, в момента строя еднофамилна къща.Пуснал съм тръби от котелното до покрива и съм поставил бойлер с 2 серпентини.От тук нататък за поставянето на 2 бр слънчеви колектора.управление,помпена група и тн. Sunsistems Шумен ми направиха оферта за около 4000 лв.
              Съседите ми имат къща с размерите на моята,семействато им е също четиричленно.Лятото плащат по около 40 лв. ГАЗ,изразходвана само за топла вода.Тоест слънчевичя колектор на 100% да ми осигурява топлата вода 12месеца в годината той ще се изплати след осмата година....За мен тази инвестиция за едно семейство за момента ми се се вижда нерентабилна.

              Коментар


              • #8
                До: Слънчеви колектори

                Хм,множко ми се вижда.Колектор,помпената група,тръби и всякакви консумативи по монтажа+диференциален термостат и датчиците+труда за монтажа на всичко ми струваше малко под 1100лв.Сондирай ако искаш офертата на още някоя фирма.Ако искаш на ЛС,да не правя реклама ще ти напиша аз кого ползвах.

                Коментар


                • #9
                  Fikosota започна производство.При тях ценита са колектор-400 лв,управление 300.Следва помпена група; стойка за монтаж;Монтаж;флуид за напълване на системата

                  Само 2 панела и управление са 1100 лв.
                  Последно редактирано от cveti; 17-03-09, 17:16.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Слънчеви колектори

                    За управление ако се ползват продуктите на http://www.intiel.com/index.htm струваха около 70 лв. преди 4 г. Сега не знам, защото от 1 страна има инфлация, а от друга цените на електрониката намаляват.
                    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                    Коментар


                    • #11
                      До: Слънчеви колектори

                      Аз избрах система със естествена циркулация-бойлера и разширителя са над панела и не са нужни датчици,помпи и др.
                      Тази система според мен е по надеждна (особено лятно време при спиране на тока ) и доста по евтина-съответно по бързо се изплаща-3-4 години.
                      0+

                      Коментар


                      • #12
                        До: Слънчеви колектори

                        Първоначално публикуван от Emil (0n4o) Преглед на мнение
                        Аз избрах система със естествена циркулация-бойлера и разширителя са над панела и не са нужни датчици,помпи и др.
                        Тази система според мен е по надеждна (особено лятно време при спиране на тока ) и доста по евтина-съответно по бързо се изплаща-3-4 години.
                        Да,по-евтин вариант е,обаче бойлера над колектора се ползва само в слънчевия сезон.В по-хладно време трудно ще държи топла вода,дори и колектора да я топли.Трябва още един бойлер си мисля-пак се оскъпява,само че по друга линия.
                        Като спре тока не е страшно-на изхода на колектора има автоматичен обезвъздушител,който отваря на 3 бара постоянно и работи като авариен клапан.
                        При мен системата се долива от бойлера/по-малко варовик/,запълвам я пак до 2 бара като дойде тока и всичко си работи нормално.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Слънчеви колектори

                          Първоначално публикуван от maxxx Преглед на мнение
                          Да,по-евтин вариант е,обаче бойлера над колектора се ползва само в слънчевия сезон.В по-хладно време трудно ще държи топла вода,дори и колектора да я топли.Трябва още един бойлер си мисля-пак се оскъпява,само че по друга линия.
                          Като спре тока не е страшно-на изхода на колектора има автоматичен обезвъздушител,който отваря на 3 бара постоянно и работи като авариен клапан.
                          При мен системата се долива от бойлера/по-малко варовик/,запълвам я пак до 2 бара като дойде тока и всичко си работи нормално.
                          Нещо не разбрах -топлообмена не е ли с антифриз? Ако е, при прегряване заминава антифриза.
                          Втори бойлер нямам-горния мисля е добре изолиран щом снега отгоре се стопява заедно с този на покрива...
                          0+

                          Коментар


                          • #14
                            До: Слънчеви колектори

                            Първоначално публикуван от Emil (0n4o) Преглед на мнение
                            Нещо не разбрах -топлообмена не е ли с антифриз? Ако е, при прегряване заминава антифриза.
                            Втори бойлер нямам-горния мисля е добре изолиран щом снега отгоре се стопява заедно с този на покрива...
                            Не е с антифриз-доливам при нужда от бойлера.Първоначално го бях вързал към студената вода,но тук е много варовита.После разместих връзките-като доливам от бойлера гореща вода тя е "по-мека".Зимата го източвам,защото бойлера ми е с една серпентина и тогава топля водата с локално парно.

                            Коментар


                            • #15
                              По принцип системата не се пълни с антифриз,а с друга течност.Не мога да се сетя за имаето и.Антифриза е отровен и при евентуален пробив на серпентината може да се смеси с водата.

                              Пропиленгликол май беше.
                              Последно редактирано от cveti; 17-03-09, 17:16.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X