Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Как се прави ракия?

    Първоначално публикуван от petiomalchev Преглед на мнение
    bochkata много здраво жулиш казана то тече като от чешма
    Тече яко защото го изкарвам, на патоки,и после я преварям.
    0осем9осем7шест0осем7едно
    Миро

    Коментар


    • До: Как се прави ракия?

      Сварихме я миналата седмица,ама забравих да пиша!Резултат-100л 55град. и 80л над 65град. ракия.Сигурно ,ако беше протекла ферментацията както трябва щяхме да изкараме повече,ама аз съм доволен/алкохола е вреден за вашего здраве/,като се видим ще почерпя!п.с.Тъй като нямам бурета сега я държим в бидони,сложихме по една торбичка дъбов чипс и я бъркам всеки ден за омекотяване и цвят.
      0887/400121 Антон Донев

      Коментар


      • До: Как се прави ракия?

        Искам да попитам,докато се вари ракията в казана и тъкмо е тръгнала около литър е изтекло,спре водата от водопровора какво се прави?
        За спиране на огъня това е ясно.
        Може ли след 2-3-4 часа като дойде водата наново да запаля огъня и да продължа или вече всичко е отишло на вятъра?
        Galloper II 99г. 2.5TDI дълга база

        Коментар


        • До: Как се прави ракия?

          Не съм чел всички постове по темата, но ето един линк, който може да бъде полезен, поне от гледна точка на теорията :

          http://distiller.from-bulgaria.eu/in...id=10&Itemid=5

          Коментар


          • До: Как се прави ракия?

            Няма проблем, и нас ни се е случвало...Само гасене и товва е.

            Коментар


            • До: Как се прави ракия?

              Разбрах вече,преди малко дойде водата,запалих си горелката и всичко е ОК.
              Бях изтръпнал и два часа ходех като болен
              Galloper II 99г. 2.5TDI дълга база

              Коментар


              • До: Как се прави ракия?

                За такива цели съм правил и експериментален охладител с въздушно охлаждане - става, става!

                Коментар


                • До: Как се прави ракия?

                  Колеги,задължително ли се маха първака на гроздовата ракия?Баща ми е агроном и спори че,само на костилковите плодове се маха,а на гроздето не е задължително,защото бил малко метиловия алкохол.Аз знам,че се маха,но не мога да го убедя,затова моля само за обосновани отговори.Чел съм темата и знам,че има много съфорумци,който са доста навътре в материята.Благодаря предварително.
                  Когато няма друг изход- използвай централния вход!

                  Коментар


                  • До: Как се прави ракия?

                    Колеги, имам един въпрос към вас знаещите:Значи от 130кг. грозде сме източили 50л. вино.Колко захар е нормално да се добави за да може да ферментира и да се пече за рекия.Мерси и НАЗДРАВЕЕЕЕ....

                    Коментар


                    • До: Как се прави ракия?

                      Първоначално публикуван от GRI6AN Преглед на мнение
                      Колеги, имам един въпрос към вас знаещите:Значи от 130кг. грозде сме източили 50л. вино.Колко захар е нормално да се добави за да може да ферментира и да се пече за рекия.Мерси и НАЗДРАВЕЕЕЕ....
                      Може какво ли не, но няма да е гроздова ракия. Аз вино не точа, залагам на другия елексир. Дълго време не пиех ракия, преди да разбера, че ракия може да се прави и от грозде, не само от джибри

                      Коментар


                      • До: Как се прави ракия?

                        Първоначално публикуван от GRI6AN Преглед на мнение
                        Колеги, имам един въпрос към вас знаещите:Значи от 130кг. грозде сме източили 50л. вино.Колко захар е нормално да се добави за да може да ферментира и да се пече за рекия.Мерси и НАЗДРАВЕЕЕЕ....
                        Като гледам от къде си и се зачудвам за въпроса ти, но сърцето ми е широко и винаги мога да дам съвет на съфорумец.
                        Един килограм захар дава един захарен процент на сто литра.
                        С две думи за да възстановиш количеството вино и да ферментира повторно е необходимо да разтвориш 11кг. захар в 50л. вода, при затопляне но не да завира /до 70градуса най много/. наливаш в джибрите и материала да е на топло над 18 градуса за да тръгне ферментацията.
                        Тези дето ти казват, че не е ракия това не им вярвай, мога да ти обясня защо но е доста дълго, а съм уморен, че снощи до 24.00ч. варих моята ракиица, а утре съм на лов.
                        Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                        Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                        Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                        Коментар


                        • До: Как се прави ракия?

                          Първоначално публикуван от Дочев Преглед на мнение
                          Като гледам от къде си и се зачудвам за въпроса ти, но сърцето ми е широко и винаги мога да дам съвет на съфорумец.
                          Един килограм захар дава един захарен процент на сто литра.
                          С две думи за да възстановиш количеството вино и да ферментира повторно е необходимо да разтвориш 11кг. захар в 50л. вода, при затопляне но не да завира /до 70градуса най много/. наливаш в джибрите и материала да е на топло над 18 градуса за да тръгне ферментацията.
                          Тези дето ти казват, че не е ракия това не им вярвай, мога да ти обясня защо но е доста дълго, а съм уморен, че снощи до 24.00ч. варих моята ракиица, а утре съм на лов.
                          Мерси колега и наслука

                          Коментар


                          • До: Как се прави ракия?

                            С две думи за да възстановиш количеството вино и да ферментира повторно е необходимо да разтвориш 11кг. захар в 50л. вода, при затопляне но не да завира /до 70градуса най много/. наливаш в джибрите и материала да е на топло над 18 градуса за да тръгне ферментацията.


                            Съотношението захар вода е правилно.
                            Само затоплянето на водата да е по ниско - до към 40 градуса, за да може новополучената смес "джибра-захарен сироп" да е с температура 25 градуса.
                            При по-висока от 32 градуса голяма част от дрождите ще бъдат унищужени и по-бавно ще тръгне и върви последващата ферментация

                            Коментар


                            • До: Re: Как се прави ракия?

                              Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                              Значи по точки:

                              Нови акациеви бурета, не по-големи от 40литра - една година.
                              Буретата на втората година продължават да са "нови" като се
                              разглобят и се престърже около 2-3 мм от тях, след няколко години
                              това не е достатъчно и се налага добавяне на акациев
                              талаш /стърготини/ сега е модерно да се казва "чипс" В тези бурета
                              държа ракията една година, тя придобива почти конячен цвят и
                              своеобразен акациев вкус. След това я прехвърлям в дъбови бурета,
                              в които поне две години е държано вино, в тези бурета -също най-
                              много 40литрови, ракията седи най-малко 3 години, ако няма зор да се
                              пие и човек е готов да прежали неизбежната фира, може да седи и
                              5години.
                              Първо, браво за изключително изчерпателното обяснение! Имам обаче нЕкои забележки :

                              1. Лично аз обаче, не съм съгласен с твърде продължителното отлежаване от 1, 3, че даже и 5 години. По моите лични наблюдения (в дъбово буре) 3 до МАКСИМУМ 5 месеца, като трябва да се контролира цвета и вкуса на ракията през 10-15 дена. В чисто ново буре, ако преседи твърде дълго, ракията може да придобие специфичен "дървен" вкус. Прекаленото отлежаването също така, както е и споменато по-горе, води неизбежно до тъмно-кафява на цвят напитка или т. нар. "конячен" цвят, което за мен също е визуално неприятно - все пак пием ракия, а не коняк Най-добре според мен е, когато ракията има светложълт, кехлибарен, мек и топъл цвят, който допълнително увеличава естетическото усещане при консумацията

                              2. 10% първак е меко казано разхищение. За да има толкова метил в ракията трябва или да не си махал костилките на плодовете или направо с клоните и шумата да си ги оставил да ферментират За казан от 100-150л се махат първите литър до два максимум, което е около 1-2%. За варене на джиброва ракия пък да не говорим - тя е традиционно по-чиста откъм метил.

                              3. Относно отлежаването, вече споменах, че лично аз предпочитам дъбовите бурета - моето е 50 литрово. Има обаче и още един начин за отлежаване, макар и не в такава степен като в бурето - в случай, че нямате буре или пък нямате толкова материал да го напълните цялото. Оставяте ракията в дамаджаната и нацепвате тънки черничеви пръчки. Изсушавате ги около 10-15 мин във фурната и ги нарязвате на дребно, така че да имате максимална контактна площ с ракията. Слагате около 20-30г/л в дамаджаната с ракията и затваряте. След това на всеки 15-20 дена претакате ракията в широк съд - да се плиска и така докато получите желаният вкус и цвят Претакането се прави с цел да се свържат с кислорода, отделените при стареенето метили, формалдехиди, висши етери и прочие гадости. Ако нямате черничеви пръчици може и с дъбов чипс от магазина Макар и по-бавно и не толкова пълноценно и този метод повишава качеството на ракията
                              Наздраве!
                              "Ако не бях дошъл на този свят, вина нямаше да имате, но Аз дойдох и оправдание - НЯМАТЕ!" Св. София

                              Коментар


                              • До: Как се прави ракия?

                                Колеги много интересна тема, особено за такива учащи се ракиджии като мен ... всичко прочетено до тук ми беше много полезно. Благодаря!

                                Имам само един-два въпроса относно инсталацията.
                                1. Лулата - Какъв диаметър? Колко дълга? и малко инфо за наклона? На някой съм виждал и капкоуловител, предполагам е добре ако не задължително? Аз имам удобни тръби ф28 ... надявам се да стане..
                                2. Серпентината - пак, какъв диаметър? колко витки? като се има предвид, че съм предвидил голям стар варел за охладителен съд...

                                Казан имам вече около 150литра(поне така ми изглежда) ... ако това е от някакво значение..
                                The only way to be 100% certain that work has been done properly is to do it yourself.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X