Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави ракия?

    Първоначално публикуван от dulgiq0843 Преглед на мнение
    Първо да се извиня ако е писано в темата по моя въпрос.
    Значии от 100 кг грозде извадих около 65л. вино което го слагам да се вари за ракия,та въпроса ми е останалото джибри как да го заредя наново със захар и пак ли трябва да гоня 22-23 процента захарност.
    Благодаря предварително
    Значи,аз практикувам така:колкото вино извадя,толкова вода сипвам,като на всеки 3 литра вода слагам 1 кг. захар.
    Това със захарта е малко относително,защото се стремя да постигна захарност на разтвора около 23-24.

    Коментар


    • От: Как се прави ракия?

      Първоначално публикуван от dulgiq0843 Преглед на мнение
      Първо да се извиня ако е писано в темата по моя въпрос.
      Значии от 100 кг грозде извадих около 65л. вино което го слагам да се вари за ракия,та въпроса ми е останалото джибри как да го заредя наново със захар и пак ли трябва да гоня 22-23 процента захарност.
      Благодаря предварително
      Наливаш колкото вода искаш, като спазваш следното съотношение:
      на 100л. вода-1кг. захар - е 1градус захарност. Захарноста най добре да я докараш до 22градуса.
      За 65л.*0.22кг.=14.3кг. захар.
      И отново чакаш да стане на вино за да го свариш на ракия!!!
      Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
      Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

      Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

      Коментар


      • От: Как се прави ракия?

        Зачетох се тука.. доста бисери има Да допълня - като имате съмнение, че материала може да загори, освен да го поразредите е добре да добавите една лопата пясък в казана. Изпробвано.
        Умната!

        Коментар


        • От: Как се прави ракия?

          Аз ще Ви споделя как правят руснаците ракията, знаете нарича се самогон. Та така, варел (цинков) със ферментирали компоти-плодове, под него як газов котлон съска яко. Варела е захлупен с метален леген пълен с вода. Сега идва интересното - самия леген отдолу има направена кука, точно в средата и на куката закачена за него виси консерва с дръжка от наше доматено пюре, мисля, че от 2 кг. Около варела имаше около 6-7 човека. През 15 мин. двама вдигат легена и 3-ти бързо вади консервата. Тя още по-бързо минава от човек на човек, докато се изпразни. Разбира се при всяко вадене на консервата се сменя водата в легена със студена. Та това съм видял лично в най-голямото дървопреработвателно предприятие в Сиктивкар. Вярно е ,че комарите бяха като врабчета.
          Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

          Коментар


          • От: Как се прави ракия?

            Първоначално публикуван от белята Преглед на мнение
            Аз ще Ви споделя как правят руснаците ракията, знаете нарича се самогон. Та така, варел (цинков) със ферментирали компоти-плодове, под него як газов котлон съска яко. Варела е захлупен с метален леген пълен с вода. Сега идва интересното - самия леген отдолу има направена кука, точно в средата и на куката закачена за него виси консерва с дръжка от наше доматено пюре, мисля, че от 2 кг. Около варела имаше около 6-7 човека. През 15 мин. двама вдигат легена и 3-ти бързо вади консервата. Тя още по-бързо минава от човек на човек, докато се изпразни. Разбира се при всяко вадене на консервата се сменя водата в легена със студена. Та това съм видял лично в най-голямото дървопреработвателно предприятие в Сиктивкар. Вярно е ,че комарите бяха като врабчета.
            Е този метод откърти мивките!
            А ние,диванетата,с медни казани се мъчим.

            Коментар


            • От: Как се прави ракия?

              Привет на всички - много интересен и полезен форум за новобранци като мен в този занаят.
              Ще варя ракия от ябълки! Джибрата ферментира добре(благодарение на форума нагласих 10кг ябълки 15 захарнност, добавих 7л вода и 2 кг захар, получи се захарност 18,5 добавих мая 2Х7 гр Др Йоткер , температура 22) -ще изчакам още няколко дена и ще варя в домашни условия за първи път. Казанчето ми е 20л -
              1. Да прецедя ли джибрата и да сложа само сока в казанчето?
              2. Какви са предимствата и недостатъците-дестилация с цялата джибра или само прецеден сока?
              3. Ще загубя ли от аромата или от количеството краен продукт?
              4. Приемам всякакви съвети - ако нещо съм направил грешно с пропорциите казваите...?
              Благодаря предварително за отговорите и като я припека ще докладвам резултата

              Коментар


              • От: Как се прави ракия?

                Ако си чел добре, ябълковата ракия или калвадос - прави най-много метанол, защо се спря именно на ябълки. Следи добре количеството течност,което изкарваш, за да не загориш казанчето.
                Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

                Коментар


                • От: Как се прави ракия?

                  Благодаря на "белята" , прочел съм всичко до тук , ама само ябълки имам в момента - моля за конкретен отговор на четерите въпроса - кой каквото знае...от опит!
                  1. Да прецедя ли джибрата и да сложа само сока в казанчето?
                  2. Какви са предимствата и недостатъците-дестилация с цялата джибра или само прецеден сока?
                  3. Ще загубя ли от аромата или от количеството краен продукт?
                  4. Приемам всякакви съвети - ако нещо съм направил грешно с пропорциите казваите...?

                  Коментар


                  • От: Как се прави ракия?

                    1-во на въпрос " № 1 ако имаш костилки Да
                    2-ро на въпрос № 2 е да не загориш кацана, при костилковите е често срещан случай и ракията ГОРЧИ.
                    3-то на въпрос № 3 можеш да сложиш всякякви аромати И ЕСЕНЦИИ
                    4-то УСПЕХ
                    Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

                    Коментар


                    • От: Как се прави ракия?

                      Я сега и аз да се включа.Досега си варя ракийца само от грозде пристрастил съм се към нея . Ама пусто ми изпаднаха 300кг портокали . Тя в темата четох , че захарността им е около 14-16 процента и ставало ракия като се избелят портокалите и се докара захарността дакам 22 със захар дотук стандартна работа. Ама има ли някоя тънкост при варенето на ракия от цитросови плодове и по-точно портокали ( чух и стара либииска рецепта , че се слагали избелени лимони на портокалите ама защо? ) . Та давайте някакво инфо , че петък ще слагам материала

                      Коментар


                      • От: Как се прави ракия?

                        Първоначално публикуван от Дочев Преглед на мнение
                        Наливаш колкото вода искаш, като спазваш следното съотношение:
                        на 100л. вода-1кг. захар - е 1градус захарност.!
                        Това не е ВЯРНО! НА 99 литра вода 1 кг захар е 1% или 1 градус както казвате захарност.Забележката може да изглежда незначителна така,но при по големи концентраций е значителна.

                        Примерно на 100 литра вода 20 кг захар не е 20% захарност. Общото количество на материала става 120кг.В тези 120 кг има 20 кг захар.Приблизително е около 16 %.
                        На 80 литра вода 20 кг захар е точно 20% захарност.

                        Съответно ако искате 23 процента материал на 77 литра вода добавяте 23 кг захар.

                        Който не вярва да смеси 770 мл вода с 230 гр захар и да мери със захаромера. За потвърждение да смеси и 1 литър вода(1000мл) с 230 гр и пак да мери..

                        Коментар


                        • От: Как се прави ракия?

                          Първоначално публикуван от Боян Богданов Преглед на мнение
                          Това не е ВЯРНО! НА 99 литра вода 1 кг захар е 1% или 1 градус както казвате захарност.Забележката може да изглежда незначителна така,но при по големи концентраций е значителна.

                          Примерно на 100 литра вода 20 кг захар не е 20% захарност. Общото количество на материала става 120кг.В тези 120 кг има 20 кг захар.Приблизително е около 16 %.
                          На 80 литра вода 20 кг захар е точно 20% захарност.

                          Съответно ако искате 23 процента материал на 77 литра вода добавяте 23 кг захар.

                          Който не вярва да смеси 770 мл вода с 230 гр захар и да мери със захаромера. За потвърждение да смеси и 1 литър вода(1000мл) с 230 гр и пак да мери..
                          Може и да е така но................

                          Я пробвай с друга захар!
                          Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                          Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                          Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                          Коментар


                          • От: Как се прави ракия?

                            Каква друга захар?

                            Коментар


                            • От: Как се прави ракия?

                              Първоначално публикуван от Боян Богданов Преглед на мнение
                              Каква друга захар?
                              На друг производител .
                              По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

                              Коментар


                              • От: Как се прави ракия?

                                Това,че някой от производителите лъжат и захарта,която предлагат не е 100% захароза е друг въпрос.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X