Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Как се прави ракия?

    Времето позахладня... дойде време за греяната ракийка, та се сетих. Има различни начини за приготвяне на това питие, но повечето включват кармелизирана захар, вода, карамфилче... и най- важното : загряване до към 70- 80 градуса по Целзий. При тази процедура повечето метанол (дори и да е останал такъв) си отива. Пък ако направим и леко "фламбе" за 1-2 секунди, напрао си е заминал... Нещо се размечтах, та отивам да вадя такъмите. Ще се видим в "Бар Наздраве". Предлагам рецептите за приготвяне да ги оставим за там, за да не разводняваме темата.
    Последно редактирано от Тропчо; 16-10-09, 19:25.
    Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

    Коментар


    • До: Как се прави ракия?

      Първоначално публикуван от jorko Преглед на мнение
      А как се стаблизира ракия, за да не дава утайки , ако я сложиш в бутилка, след престоя й в бъчва?
      Вече има и "селски" казани с колона
      Тя не се стабилизира защото при нея няма ферментация като при виното-ако има утайка просто я прецеждаш и си готов!Наздраве

      Коментар


      • патока

        здравейте,

        аз не пия ракия, но тъст ми вари. има ли противопоказания да ползвам патока (разреден) за течност за чистачки за през зимата?

        Коментар


        • До: патока

          Първоначално публикуван от mehudi Преглед на мнение
          здравейте,

          аз не пия ракия, но тъст ми вари. има ли противопоказания да ползвам патока (разреден) за течност за чистачки за през зимата?
          Е,то се е спирт така,че нямаш проблем стига само да не разредиш много и да замръзне при -10 примерно!

          Коментар


          • До: Как се прави ракия?

            Първоначално публикуван от Дочев Преглед на мнение
            Хубава ракия става от хубаво вино.

            В селските казани тип "Шаранни", то други няма, метанол не може да се отделя. Всичко е заблуда. При дистилацията в такива казани не може да се достигне висок алкохолен градус, а вредните, така наречени "високи паточни масла" се отделят над 78 градуса/Ал.
            "Ниските паточни масла" се отделят когато алкохолният градус падне под 39-38градуса/Ал.
            При преварка не ми се е случвало да тръгва под 80-градуса,а като
            падне на 40-градуса я отделям.Другото отива за патоки.Забравих
            първият литър от преварката го махам.
            0осем9осем7шест0осем7едно
            Миро

            Коментар


            • До: Как се прави ракия?

              Ей така си варя ракията аз.
              Прикачени файлове
              0осем9осем7шест0осем7едно
              Миро

              Коментар


              • До: Как се прави ракия?

                bochkata много здраво жулиш казана то тече като от чешма

                Коментар


                • До: Как се прави ракия?

                  Здравейте колеги,този форум не престава да ме удивлява!То има ли нещо за което няма писано и специалисти-професионалисти.Искам да ви споделя един проблем!Тази година решихме със зет ми да си варим ракия.За целта закупихме около 1т червен мискет,който за съжаление беше с нисък процент захарност-18%.Смачкахме го,отделихме чепките и го разпределихме в 12 бидона ,като общо от тях източихме само 50л за вино.След това разпределихме в бидоните 400л захарен сироп,съдържащ 100кг захар.Мисля,че отначалото до сега са минали около 40дни,на 9 бидона джибрите са паднали на дъното,на 3 не са.Премерих захарност-на всичките бидони е 6%,а знам ,че трябва да е 0.Тези 6% стоят от около 10-15 дни/откакто застудя/,опитвах да подгрявам бидоните,разтворих 1000гр лим.киселина във всичките,няма ефект.Въпросът ми е да продължавам ли да ги мъча да ферментират или да варя?
                  0887/400121 Антон Донев

                  Коментар


                  • До: Как се прави ракия?

                    Опитай материала дали сладни, може захаромера да не е точен. Според мен вари, по-топло няма да стане.

                    Коментар


                    • До: Как се прави ракия?

                      Меря го с рефрактометър,освен това 6% не знам дали ще мога да ги преценя на вкус.
                      0887/400121 Антон Донев

                      Коментар


                      • До: Как се прави ракия?

                        Не съм работил с рефрактометър, но обикновеният захаромер е безполезен след като е започнала/тече/завършила ферментацията. И аз ще те посъветвам да пробваш на вкус. Има един ...(бийп), дето пееше, че истинското вино е горчиво, повярвай му. Сладни ли, дори малко, губиш.
                        Ако приемем, че си "предобрил" захарта, единственият начин е разредиш материала с топла вода, с цел да падне алкохолният градус, който убива бубите и ферментацията пак започва.

                        Коментар


                        • До: Как се прави ракия?

                          Всички домашни казани и големите селски използват принципа на дестилацията. Тази технология не различава етиловия спирт от отровния метилов! Независимо от качеството на суровината!

                          Метиловият спирт може да бъде отделен от етиловия САМО в процеса ректификация!С помощта на къпо оборудване.

                          Каквото и да правите със своя любим самогон, все ще е негоден за пиене!

                          Има и още един метод - в думата Метилов да се изтрие първата буква

                          Коментар


                          • До: Как се прави ракия?

                            А да опитам ли с хлебна мая/не вярвам да съм предобрил захарта,защото на 400 л захарен сироп 100 кг захар означава 25% в идеалния случай смесено с 18% грозде/,някаква друга мая ,дрожди или докато се чудя материалът ми изветрява!!!
                            0887/400121 Антон Донев

                            Коментар


                            • До: Как се прави ракия?

                              Първоначално публикуван от antiroad Преглед на мнение
                              А да опитам ли с хлебна мая/не вярвам да съм предобрил захарта,защото на 400 л захарен сироп 100 кг захар означава 25% в идеалния случай смесено с 18% грозде/,някаква друга мая ,дрожди или докато се чудя материалът ми изветрява!!!
                              Ако си сигурен,че е 6-това е 25% от рандемана,т.е. недопустима загуба и трябва да направиш нещо.Вземи 1 литър и иди някъде да ти го премерят за захар и алкохол,като имаш предвид,че ферментацията спира съответно на 1000(отн.тегло при ареометричен уред) и 12(алк.гр.)...и където ти го измерят знаят,какво се прави после ,ако не-пак тук.
                              Поздрави и успех !

                              Коментар


                              • До: Как се прави ракия?

                                Днес ходих при специалист с мостра от джибрите,опита на вкус ,премери 11,27 алк.градуса на един модерен дигитален уред ,на който се загрява материала и ми каза да варя!!!Утре съм на казан ,пък каквото излезе.Като се видим ще почерпя да я опитате,ако е скоро от старата де!!!
                                0887/400121 Антон Донев

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X