Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави ракия?

    Първоначално публикуван от белята Преглед на мнение
    Варих сега крушова ракия и мога да Ви кажа всичките тънкости, ако някой го интересува. Със здраве.
    Още един чакащ в мое лице, ..за тънкостите. Пия с удоволствие крушова, но рядко, няма как - българска не съм срещал, звучи малко като че си прося...ха...ха. Сега ще се пробвам да си варя ябълкова.
    Колкото е по-добър джипа, толкова по-далеко ходиш за трактор и попадаш на по-пиян тракторист

    Коментар


    • От: Как се прави ракия?

      Първоначално публикуван от Боян Богданов Преглед на мнение
      Късно....Вчера я сварих,днес я разредих.Излезе 65 литра 54 градуса.Добавих и 13 литра дестилирана вода и я докарах до 45гр.
      Каква е идеята за стоене на слънце?Съд от неръждавейка нямам,ама има стъклени дамаджани.В пластмасови туби избягвам да я държа.
      Не знам какво точно се случва с ракията, но така правеха навремето Сливенската перлова.
      На времето поработих във винпром Сливен, едни 13-14 години, та качествената перлова отлежаваше в метални цистерни цяло лято на слънце и на есен започваха да я бутилират, аромата е уникален.
      Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
      Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

      Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

      Коментар


      • От: Как се прави ракия?

        Първоначално публикуван от Дочев Преглед на мнение
        Не знам какво точно се случва с ракията, но така правеха навремето Сливенската перлова.
        На времето поработих във винпром Сливен, едни 13-14 години, та качествената перлова отлежаваше в метални цистерни цяло лято на слънце и на есен започваха да я бутилират, аромата е уникален.
        На времето, в едно ямболско село (студентска бригада), брахме грозде Сливенска перла за винпром Сливен. Идеята се зароди спонтанно и на третия ден 200 кг. грозде кротко втасваха в бидон на плаца. След десетина дена я сварихме на селския казан (казанджията беше майстор) и се получи отлична гроздова, но нямаше и намек на прословутия аромат. Постоя отворена десетина дена и я ликвидирахме по случай края на бригадата. На закриването присъстваше Технолог от винпром Сливен (похвали я), който обясни, че само част от ракията е Сливенска перла, другото е обикновена гроздова и ако ги смесиш - убива аромата.
        Щирлиц вървеше по улицата и видя бояджия, който замазваше всички нецензурни думи по стените.
        “Аха, модератор“, помисли си Щирлиц !!!

        Коментар


        • От: Как се прави ракия?

          За първи път опитах Сливенска перла през 1982г. Тогава вече бях "млад специалист" във винарската изба в с. Хан Крум, със 145 лв заплата. Имах закачени към мен японци и "правехме заедно" Пино Шардоне за Япония.
          ...Та на една дегустация в Бургас ни предложиха Сливенската перла в оригиналния и вид. Нямаше я по магазините, но така или инъче до края на кампанията Джони Уокър, на който до момента не можехме да насмогнем отиде в девета глуха и пиехме само перла. За жалост ямболската фирма, където се произвеждаше смени собственността си и работата се осра.
          Години по късно, лежейки на славата на Сливенската перла, такава се пусна в производство в с. Баня, Карловско, но само спомена и етикета беше останал. Последва поредното осиране...

          пп: Влагам широк смисъл в "осиране", освен сринат имидж, визирам наднормени съставки на отровни, в количеството си компоненти, които доведоха до изтегляне на продукцията от пазара. Играчите още са на пазара!

          Наздраве!

          Коментар


          • От: Как се прави ракия?

            "Вини" - старият сливенски "винпром", още си произвежда тази ракия. Имам някакви контакти (зет съм там и бабата се явява нещо производител) - поне в последните 20-25 години рецептата е: Спирт плюс есенция. Преди това не знам, но за сорт "Сливенска перла" май никой не е чувал, версията е, че името на ракията има като смисъл - "Перлата на асортимента ни".
            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

            Коментар


            • От: Как се прави ракия?

              Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
              "Вини" - старият сливенски "винпром", още си произвежда тази ракия. Имам някакви контакти (зет съм там и бабата се явява нещо производител) - поне в последните 20-25 години рецептата е: Спирт плюс есенция. Преди това не знам, но за сорт "Сливенска перла" май никой не е чувал, версията е, че името на ракията има като смисъл - "Перлата на асортимента ни".
              Не ми е силата в ампелографията, ама се сещам, че съм виждал разработен сорт грозде, с име Перла в Стамболийски. Там имаше някакъв институт по ...нещо си. Та...Перлата беше бяло грозде, с продълговато зърна, около 1-1,5 см. Едри гроздове до 30-40 см, без семки и този хибрид беше с идеята да се ползва за стафиди, Много висока захарност! До сега съм живял с мисълта, че от него се е правила пустата ракия.

              Коментар


              • От: Как се прави ракия?

                Та за крушовицата става въпрос. Първо крушата има съвсем малко захар и много целулоза, която и бог да сте, ще Ви загори казана така ,че само шкурката оправя въпроса . Пропорцията е 40 кг круши, 50 кг захар 150 л вода, но захарта варена в казана 1 час и вследствие на на което трябва да е потъмняла-покафеняла, т.е са изчезнали стабилизаторите или инхибитори които са в нея. Цялото количество| круши захарен сироп| се разпределя рарномерно в два ,100 литрови прастмасови варела, като крушите са нарязани на 4 и махнати ДРЪЖКИТЕ. Няма да описвам целия процес на ферментация много е писано, но си сложете преди това в разтвора на двата варела по 4 кубчета мая и 2 пакетчета лимонтозо. Маята, разбира се разтворена в малко хладка водица и много бъркане всекидневно.
                Тънкоста е при варенето. Сместа се прецежда в канопен чувал, в който остават крушите т.е целулозата. Цеденето е бавно, и изисква време. Чувала се слага във казана с отцедения разтвор завързан.Разбира се пак с коноп, не с друго. Пакетче сода и бавна варка. Гаранция 44-45 литра невероятна на вкус и мирис ракия. Рецептата не съм я измислил. Преди години ми я даде и свекъра и грешка досега няма. Това е от мен и със здраве и Наздраве.
                Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

                Коментар


                • От: Как се прави ракия?

                  Извинявам се предварително за спама, но немога да приема някои неща написани във връзка с Сливенската перла.

                  Тази ракия, кръстена от мен "Сезам" е страшен еликсир. В края на 70-те и 80-те години на миналия век в региона на Сливен имаше масиви със сорт бяло грозде "Перла". Малък грозд/100-150гр/ със ситни, сбити зърна и невероятен аромат на "мускат", от него се правеше Сливенската перла, като ракията се вареше от вино, не от кал, както се варят повечето гроздови ракии и то не в Ямбол, не в Карнобат, а само в Сливен и то във Винпром Сливен. След затриването на тези масиви започна да се използва грозде от сорта Мискетотонел, като технологията е същата, с тази разлика, че няма време за отлежаване и от едни джибри се прави второ и трето вино, от които се вари ракия и после се купажира. Сварената от първото вино ракия, се бутилира като 12 годишна, а останалата е Сливенска перла.
                  За жалост това свърши преди 5 години. До тогава всички тези капки бяха МИТ.
                  Майката на всички ароматни ракии е печене на слънце и нисък градус, и да не се сервират охладени, а на нормална температура с лед. А щях да забравя, че не трябва да се слагат в бурета и съдове с странични аромати.
                  Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                  Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                  Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                  Коментар


                  • От: Как се прави ракия?

                    Здравейте. Нека и аз да споделя личния си опит след сварени 50лт. джибри в кухнята. Оборудването е тенджера под налягане 7.5лт. до горе 190см медна тръбичка 8мм. и пластмасова кофа 10лт за охладител. В тенджерата се слагат джибри около 5лт. щипка готварска сол и сода бикарбунат затваря се и на котлона на печка мечта. Пробвах и на газ но много влага и се отказах. Топуза който изпуска налягането на тенджерата се маха а под него има щутцер на който се надява късо парченце маркуч а в другата му страна медната тръбичка. Маркучлето трябва да издържа поне на 110градуса. От там след 60см. тръбичката влиза в кофата охладител от горе. Тръбичката е навита в кофата и излиза от долу.Водата се сменя като изтекат около700гр.Над охладителя слагам капака който е малко изрязан за тръбичката за да поизчезнат изпаренията. За около 40мин. котлона е на 4 и после на 3. Ако продължим на 4 ври силно и хвърля джибрите за това куполите на казаните са поне 40см високи а при мене е 3-4см. След 50-55мин. теква ракийка 62-66градуса. До като падне на 50гр. изтичат около 400-500мл. които отделям а другото около500-700мл. докато падне под 20гр. за преваряне. Един цикъл е около 2 часа. За да не миришат джибрите се охлаждат преди да се изсипят в апартамент живея. От 50лт. джибри получих 8.5лт. на 66градуса. Жена ми в началото искаше да ме гони от къщи но се усети че така ще се икономисат 150-200лв. от казан транспорт дърва а и трябва да се топлим. Следва разреждане на 47гр. и в дъбовото буренце за 4-5месеца па да видим какво ще стане. От мене за сега толкова. Бъдете здрави.

                    Коментар


                    • От: Как се прави ракия?

                      Първоначално публикуван от Дочев Преглед на мнение
                      Извинявам се предварително за спама, но немога да приема някои неща написани във връзка с Сливенската перла.

                      Тази ракия, кръстена от мен "Сезам" е страшен еликсир. В края на 70-те и 80-те години на миналия век в региона на Сливен имаше масиви със сорт бяло грозде "Перла". Малък грозд/100-150гр/ със ситни, сбити зърна и невероятен аромат на "мускат", от него се правеше Сливенската перла, като ракията се вареше от вино, не от кал, както се варят повечето гроздови ракии и то не в Ямбол, не в Карнобат, а само в Сливен и то във Винпром Сливен. След затриването на тези масиви започна да се използва грозде от сорта Мискетотонел, като технологията е същата, с тази разлика, че няма време за отлежаване и от едни джибри се прави второ и трето вино, от които се вари ракия и после се купажира. Сварената от първото вино ракия, се бутилира като 12 годишна, а останалата е Сливенска перла.
                      За жалост това свърши преди 5 години. До тогава всички тези капки бяха МИТ.
                      Майката на всички ароматни ракии е печене на слънце и нисък градус, и да не се сервират охладени, а на нормална температура с лед. А щях да забравя, че не трябва да се слагат в бурета и съдове с странични аромати.
                      Изключително си прав ! От три години я пия само така. Тогава през Октомври сварих една хубава ракийка, напълних едно ново 10 л. дъбово буренце и го паркирах на терасата под цветарника - южно изложение. Почти веднага Благоверната го преместила на високо на слънце, защото малкия стъпвал върху него и се надвесвал над терасата. Сетих се за него другия Септември. Бурето от вън беше станало от слънцето на прахан, липсваха 3л., а цветът беше м/у кехлибар и махагон. Веднага наточих една чаша и понеже беше топла около 40 гр. и сложих обилно лед и отпих - чудо, имаше изразен вкус на уиски и остатъчен аромат на грозде. Разлях ракията в бутилки и в хладилника. Вечерта, след много хвалби, разлях една изстудена бутилка на верни другари и пълно разочарование - обикновена гроздова ракия, почти никакъв аромат и вкус. От тогава - само топла с лед !
                      П.П. На сутринта изках да напълня бурето с вода да не се разсъхва, но капаците се бяха сцепили. Държа го за декорация.
                      Щирлиц вървеше по улицата и видя бояджия, който замазваше всички нецензурни думи по стените.
                      “Аха, модератор“, помисли си Щирлиц !!!

                      Коментар


                      • От: Как се прави ракия?

                        Въпрос към Дочев.Коя ракия е добре да отлежава в дъбови бурета?
                        Тази година сварих мускатова и сливова.Мускатовата по препоръка на Дочев няма да отлежава в дъбово буре,а в дамаджана с няколко клечки сърцевина от черница.Чудя се сливовата дали да я наливам в буретата.

                        Коментар


                        • От: Как се прави ракия?

                          Koлега слагай я в бурето,несе тревожи.

                          Коментар


                          • От: Как се прави ракия?

                            Не прекалявай с времето през което ще държиш клечките в ракията.
                            Възможно е ракията да придобие миризмата на дърво.
                            Преди около месец на един иначе много готин излет черпиха с такава ракия. Сам собственикът и и казваше "дървенката"...
                            Според мен идеалният цвят за ракията е бледо жълт. Не точно жълт, а този цвят с който се продават купешките ракии. Ненатрапчив, приятен, и естествен.
                            Неща които не мога да кажа за цвета на уискито и коняка.
                            Но все пак вкуса на ракията е много, много по-важен от цвета и.
                            Има ли желание-има и начин!

                            Коментар


                            • От: Как се прави ракия?

                              Първоначално публикуван от Боян Богданов Преглед на мнение
                              Въпрос към Дочев.Коя ракия е добре да отлежава в дъбови бурета?
                              Тази година сварих мускатова и сливова.Мускатовата по препоръка на Дочев няма да отлежава в дъбово буре,а в дамаджана с няколко клечки сърцевина от черница.Чудя се сливовата дали да я наливам в буретата.
                              Можеш, но това буре което ползваш за сливова, после не трябва да наливащ гроздова!
                              В дъбови бурета отлежават ракии с не толкова изразени аромати (всякви джибровици).
                              Сложи дамаджаните на слънце, но не ги пълни до горе и ги увий с нещо да не пропуска светлина към ракията.

                              ПП Е ако си доволен до година, на следващия събор, може да почерпиш по една за дегустация.
                              Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                              Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                              Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                              Коментар


                              • От: Как се прави ракия?

                                [QUOTE=Дочев...Майката на всички ароматни ракии е печене на слънце и нисък градус
                                ...
                                ...Сложи дамаджаните на слънце, но не ги пълни до горе и ги увий с нещо да не пропуска светлина към ракията.[/QUOTE]

                                Дочев, за какво ни е това слънце, като се пазим от топлото и от светлото!?
                                Виждал съм нещо подобно, остъклен покрив и на слънце цяла зима, ама беше в дъбови бурета и беше вино за малага.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X