Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави ракия?

    Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
    Благодаря! Вашето мнение ми даде нова идея - дали не може да се използва за ракия лабораторен метален дестилатор за вода?
    пп. В чужбина мой колега "вареше" спирт в тенджера под налягане, като махаше цилиндърчето на вентила и на тръбичката монтираше охладител, но материалът беше вода+захар+мая, без твърда компонента. Дали ще стане номера и с джибри?
    Във всякакъв съд може да се дестилира, но от меден ракията излиза най-мека, защото медта влизала в реакция със някаква киселина (не помня точно каква) и я разграждала. Става и с нераждавейка, но вътре трябва да се постави парче мед (с по голяма площ по добре) по същата причина. От всичко останало ракията биела на ламарина .
    Не съм сигурен дали би се получило само с "вода+захар+мая". На дрождите са им необходими и други хранителни вещества за да направят етанол. По спомен някакви фосфати и витамин B1. За да им се създаде по благоприятна среда за работа се регулира и киселинноста на джибрата с сода или лимонтузу (Ph-то трябва да е между 5,5 и 3,5). Трябва също и температурата да се следи. Но всичко това е за идеални условия. Въпреки всичко дрождите са като българите - при всякакви условия на труб постигат резултата
    Билките - алтернатива на коктейла от химикали - хапче.

    Коментар


    • От: Как се прави ракия?

      Не е толкава, или не е изключително и само, важно как ще получиме оня водоспиртен разтвор=азеотроп, на който му казваме/наименуваме „РАКИЯ” , другият тънЪк момент е ОТЛЕЖАВАНЕТО на този разтвор.
      От личен опит – 6-8 месеца в ДЪБОВО буре и имате….ВИСОКОКАЧЕСТВЕНО УИСКИ….
      Гарантирам !!!
      Последно редактирано от Ясен; 24-10-10, 23:04.

      Коментар


      • От: Как се прави ракия?

        Не знам дали ще се получи нещо от оня експеримент с преварените сливи и захарта.Преди 10-тина дни го извадих от казана и го разпределих по бидоните с джибри всичкия материал.Още ври.
        Направих друго-назад в темата има схема за доизцеждане на казана.Направих я на практика.нещо,като водна риза около лулата-в мястото веднага след балона.Работи!
        Има един недостатък,излезе ми към стотина лева.
        Преимуществата са няколко:
        -увеличава градуса на ракията с около 10 градуса за 15-20 минути работа на "контрата"-както съм я кръстил.
        -може да се ползва през целия период на варене-даже е препоръчително.Хем периодично вдига градуса,хем икономисва време-тоест,гориво.
        -водата,която преминава през "контрата",отива в охладителя-тоест,двойно използване,веднъж спира ракията,и после охлажда врящатият пласт вода в най-горният край на охладителя.
        -като цяло,сте сигурни че в изхвърленият преврял материал едва ли е останало нещо за пиене...
        На снимките ще видите и още един тарикатлък-който има подръка охладител за наливна бира,да го включва в системата на охлаждане на ракията.
        Охладителя има помпа,която праща студена вода в колонката за наливане на бира-затова и тя е студена на пипане.Е,аз извадих серпентината,през която тече бирата за охлаждане,и я включих към тази помпа.После-сложих серпентината в големия охладител за ракията.Трябва да ви кажа,че на чучура,ракята тече...ледена.Запотява чашката.Ето и сесията:
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PICT0220.jpg
Прегледи:1
Размер:145.7 КБ
ID:5221517Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PICT0219.jpg
Прегледи:1
Размер:149.4 КБ
ID:5221518Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PICT0217.jpg
Прегледи:1
Размер:150.9 КБ
ID:5221519Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PICT0216.jpg
Прегледи:1
Размер:150.1 КБ
ID:5221520Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PICT0218.jpg
Прегледи:1
Размер:163.3 КБ
ID:5221521

        Коментар


        • От: Как се прави ракия?

          Гледам,няма отзиви по горния ми пост.Явно ракиджиите са в сесия...
          Да добавя,че така позиционираният охладител за бира,икономисва МНОГО вода за охлаждане.

          А понеже привърших моята кампания,да ви кажа как аз правя ракията като краен продукт.
          Постигнах и количество ,и качество ЕДНОВРЕМЕННО!

          Материалът е грозде,едни преварени веднъж сливи и захар,естествено.

          Така,при първата варка се действа по-експедитивно,с повечко мъгел на казана и се изважда ракията докъм 32 градуса.Ползвам и контрата естествено и цедя казана здраво.Количеството се събира на едно място.Всъщност,ползвам древния метод за плисване на малко количество върху жарта-пламне ли,прибира се.
          Аз събрах 17 кофи по този начин.
          При втората варка на тази ракия,се пипа много бавно и с...любов...
          Наливам ракията в казана-30-35 градуса е.
          Доливам 5-6 кофи вода.За предпочитане е да се вземе от тази,която е вряла в охладителя-вече няма котлен камък в нея.
          После слагам към сместа 5-6 нарязани на едро дюли,кило мушмули,кората на 2 лимона,10-тина пакетчета билков чай "букет",3-4 пакетчета ментов,и изобщо,какъвто имате.После се наливат 3 литра прясно мляко.Добавят се 2-3 пакетчета сода бикарбонат.
          Балонът се намазва отвътре с половин кило пчелен мед-равномерно.
          Слага се на казана и се затиска с тежести защото...а бе сериозна е работата.
          Палим бавно и -чакане!
          Извадих 9 кофи ракия на 60 градуса...
          Ама ракия!...
          За около 14 часа време.
          После я разредих до 45 градуса с минерална вода и получих...едно сериозно количество еликсир,който кръстих САМОДИВСКА СЪЛЗА.
          Не казвам количествата за да не се сметне за...нещо.Има таблица по-назад в темата.
          След около 3 дни течността се стабилизира на 42.5 градуса и не се усеща как влиза просто...
          Който иска за дегустация,да заповяда.
          Последно редактирано от Мещера; 06-11-10, 20:53.

          Коментар


          • От: Как се прави ракия?

            Стига бре МещерчезалудехмеЕ ...я и ракията иде ми да се качим на нощния влак......
            К мирной жизни не пригоден.
            Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
            ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

            Коментар


            • От: Как се прави ракия?

              Първоначално публикуван от Стария Преглед на мнение
              Стига бре МещерчезалудехмеЕ ...я и ракията иде ми да се качим на нощния влак......
              Дъртия темата е как се прави ракия не как се пие ракия
              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

              Коментар


              • От: Как се прави ракия?

                Антоне, не се е.@вай с нас, найш ли колко ни е акъла...
                Ела на сбирка на бара в началото на Декември, Шумен поне ти е близо. Да я опитаме как не се усеща,че влиза...
                Ако искаш мога да попитам организатора дали има място за още една кебапчийница
                Има ли желание-има и начин!

                Коментар


                • От: Как се прави ракия?

                  Питай ,Коле питай...То без туй стана въпрос като бяхме на сбирката в Разград при Док.
                  Що пък да не дойда?!
                  Ще си взема помощници,пък аз ще седна при тебе у жипката.

                  А пък за Самодивската сълза да кажа,че няма и помен от главоболие и тем подобни след употребата на 5...-600 грама...
                  И номера с дръпването от цигара веднага след като си пил-не сладни.Бе тоз път надминах себе си.../умре ми циганката.../

                  Направо може да се каже,че не е СКОРОСМЪРТНИЦА,а ДЪЛГОЛЕТНИЦА пущината.
                  Последно редактирано от Мещера; 06-11-10, 20:55.

                  Коментар


                  • От: Как се прави ракия?

                    Първоначално публикуван от Стария Преглед на мнение
                    Стига бре МещерчезалудехмеЕ ...я и ракията иде ми да се качим на нощния влак......
                    Адаш,малко спамя,ама да кажа-що са дни занапред са,все ще уцелим времето,мястото и МОТИВ ДЕБИЦИУ /"повод за напиване",на румънски/да се видим.Само да сме живи и здрави всички!

                    Коментар


                    • От: Как се прави ракия?

                      [QUOTE=Мещера;1331234]Гледам,няма отзиви по горния ми пост.Явно ракиджиите са в...

                      Добро казанче си спретнал. Относно "контрата",както си я кръстил,определено има идея,само че не се сещам защо обхваща верткалната и хоризонталната част едновременно.Вертикалната част е заимствана от,така наречения дефлегматор(връща всичките,или част от втечнените пари)обратно в казана.Много силен лост за управление.На практика там трябва да има термометър и алкохоломер.Идеята е да източваш пари с точно определен алкохолен градус,понеже различните компоненти менят летливостта(кондензирането) си при различен алкохолен градус.Малко е сложничко,ама дестилацията си сложна работа.На практика ти можеш единственно да връщаш всичките пари обратно,докато решиш да точиш ракия.Не е по-бързо и не е икономия.
                      Хоризонталната част просто помага на охладителя и втечнените там пари отиват навън-тръбата към охладителя тр. да има наклон навън).Би трябвало да са отделни,понеже работят в различни посоки.
                      С подходящ хладилен агент,топлообменник и хл.агрегат можеш изобщо да не ползваш вода.Прост материален баланс-трябва да се отнемат там някакви градуси.
                      И последно,понеже съм виждал да се слага в джибрите какво ли не,от целия компот който забъркваш в казана,да кажеш защо ги слагаш.Това не е някаква шега-наистина не знам за млекото например.

                      пп:Вярвам,че резултата става не само за дегустация,но и много повече ! Поздрави !

                      Коментар


                      • От: Как се прави ракия?

                        [QUOTE=chrichri;1331433]
                        Първоначално публикуван от Мещера Преглед на мнение
                        Гледам,няма отзиви по горния ми пост.Явно ракиджиите са в...

                        Добро казанче си спретнал. Относно "контрата",както си я кръстил,определено има идея,само че не се сещам защо обхваща верткалната и хоризонталната част едновременно.Вертикалната част е заимствана от,така наречения дефлегматор(връща всичките,или част от втечнените пари)обратно в казана.Много силен лост за управление.На практика там трябва да има термометър и алкохоломер.Идеята е да източваш пари с точно определен алкохолен градус,понеже различните компоненти менят летливостта(кондензирането) си при различен алкохолен градус.Малко е сложничко,ама дестилацията си сложна работа.На практика ти можеш единственно да връщаш всичките пари обратно,докато решиш да точиш ракия.Не е по-бързо и не е икономия.
                        Хоризонталната част просто помага на охладителя и втечнените там пари отиват навън-тръбата към охладителя тр. да има наклон навън).Би трябвало да са отделни,понеже работят в различни посоки.
                        С подходящ хладилен агент,топлообменник и хл.агрегат можеш изобщо да не ползваш вода.Прост материален баланс-трябва да се отнемат там някакви градуси.
                        И последно,понеже съм виждал да се слага в джибрите какво ли не,от целия компот който забъркваш в казана,да кажеш защо ги слагаш.Това не е някаква шега-наистина не знам за млекото например.

                        пп:Вярвам,че резултата става не само за дегустация,но и много повече ! Поздрави !

                        Ще карам отзад-напред.
                        По-назад в темата беше споменато,че може да се прикрепи от вътрешната страна на балона някаква платнена торбичка с кори от лимони,билка и т.н.Измислих как да го направя това,но не виждам на практика разлика дали ще пусна нещата директно в ракията или да стоят над врящия материал в торибчка или мрежичка.
                        Прикрепването става лесно,за който иска да пробва-един пръстен от по-дебела стоманизирана тел,който е в горната,по-широка част на балона и не може да падне сам надолу в казана поради стеснението на самият балон.На този пръстен вече се връзва медна тел на кръст и имаме стойка да закачаме каквото ни хрумне.
                        "Компота" го правя,за да извлека от плодовете и чайовете аромата им и всичко полезно дето остава след сто градуса на 10 часа варене...Просто хрумка.Но наистина дава резултат-не съм опитвал само аз от крайния продукт,за да има елемент на самовнушение.Особено пчелния мед,с който се маже балона.За млякото...незнам,дойде ми идеята "от въздуха",дет се вика.Като белтък,пхредположих че ще омекоти още повече продукта и ще спомогне на содата бикарбонат.Някои мажат балона със смес от мед и сметана между другото.Чаят,даже го слагам предварително в бидона където събирам материала за втора преварка-пуска цвят и аромат-проверено.Крайния продукт има само идея за цвят,но не ми се рискува с количествата.Има други начини за цвят.
                        Относно "контрата".
                        От тази тема взех схемата,дообмислих и направих.Резултата се вижда на снимките.Направен е под ъгъл именно,за да може да спира парите.А не да ги пропуска и да помага на охладителя.Даже промених специално наклона на лулата-към хоризонтиране,за да има по-голям ефект.Ако вземе да си поиграе човек,да пуска това нещо през половин час,ще изкара много по-бързо ракията намираща се в материала, и ще спести дърва.това е проверено.Но е играчка и разход на вода.Затова след втората кофа пускам на всяка следваща /обикновено още две/ по 15-20 минути слаба струя вода през контрата.И изкарвам всичко!Така че,има икономия от тази джажда.доста умувахме тука с едни приятели и решихме,че при умело боравене с тази контра може да се постигне да остава метила в материала.Но после пак си излиза този метил.Предполагам,че ще има още доработка на системата и усъвършенствнане.Но и така както е,работи добре.В смисъл ракията.
                        А пък охладителя за бира-това е просто моя идея щото го имах под ръка.Ако някой има възможност-да прави.Ще остане доволен.

                        Поздрави и благодаря!

                        Коментар


                        • От: Как се прави ракия?

                          [QUOTE=Мещера;1331461]
                          Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение


                          Ще карам отзад-напред....
                          Благодаря,че си ми отделил толкова внимание с горния пост.Аз уважавам инициативата у хората,независимо в коя област се прилага,но имам доста забележки,относно твоята технология-все пак това ти хоби,нали !?

                          Коментар


                          • От: Как се прави ракия?

                            Забележките ще приема с нужното внимание колега.Нали затова е темата.
                            А за хобито,доста хора гледат да съчетаят приятното с полезното на този ред.Превръщайки хобито си в източник за доходи.
                            Оцеляване...

                            Коментар


                            • От: Как се прави ракия?

                              Между другото,колеги,искам да питам за схема на машинка за вадене на костилките от плодовете.Виждах такава на едно място но е вече продадена.Представляваше цилиндър с отвори около 10-15 мм.,под наклон,но само това...
                              Трябва да е на принципа може би на машинката за отделяне на ципите от доматите-за правене на доматен сок.Много ще ми помогнете за такава схема.
                              Аз,от своя страна скоро ще се сдобия с машинка за чупене на костилки всякакви и ще пусна тука снимков материал.много е оригинална!

                              Коментар


                              • От: Как се прави ракия?

                                Първо да се извиня ако е писано в темата по моя въпрос.
                                Значии от 100 кг грозде извадих около 65л. вино което го слагам да се вари за ракия,та въпроса ми е останалото джибри как да го заредя наново със захар и пак ли трябва да гоня 22-23 процента захарност.
                                Благодаря предварително
                                Galloper II 99г. 2.5TDI дълга база

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X