Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Сложихте ли зелето?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Сложихте ли зелето?

    Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
    ... А за маркуча, въобще е най добре да забравите, така кислород не се вкарва, но за сметка на това вредни бактерии колкото щете...
    Продухването ли имаш в предвид? Защото аз мисля да преточвам с маркуч, потопен в тръба до дъното.
    Nissan Terrano 2,7 TDI

    Коментар


    • От: Сложихте ли зелето?

      Да, имах предвид продухване, за преточването е важно водата да пада колкото може от по-високо...
      VPetrov.photography

      Коментар


      • От: Сложихте ли зелето?

        Венци, от години правя зеле по гореописаният от мен начин и се радвам на страхотни сърми и салатка с олио и червен пипер.Вкарвам ли бактерии или не, сигурно, но до ранна пролет зелето държи, а ако е по-топла зима и тръгне - в буркани кълцано и листи и заварявам за 10 мин. Имам от по-миналата година резерви докато стане новото, че ми се доядоха, но ще ги направя с кълцан джолан, не с кайма, стават перфектни.
        Един път не стана, но и това споменах, сложих и готварска сол.

        Коментар


        • От: Сложихте ли зелето?

          Аз вчера го сложих. Сол - морска, около 1,5 кг за около 40 л вода, два кочана стара царевица, две дюли, две ябълки и червено цвекло.
          Плодовете и зеленчуците се разпределят равномерно по редовете.
          0885600006 - Чичо Коце

          Коментар


          • От: Сложихте ли зелето?

            А от кога трябва да започна да се преточва ? Днес е сложено.
            И има ли проблем , ако зелките са срязани наполовина. Хваща повече .
            Не се хилете , все някога има и първи път.
            Уморените коне не ги убиват , нали ??

            Коментар


            • От: Сложихте ли зелето?

              1 седмица през ден
              1 седмица през 2 дни
              1 седмица през 3 дни
              ......докат стане
              0885600006 - Чичо Коце

              Коментар


              • От: Сложихте ли зелето?

                Помпичка за въздух за аквариум.
                Под 10лв. със все маркучи ,клапанчета,разпръсквачи.
                Минимални са ватовете и си е постоянно включено.
                Sent from my Nokia s fenerche

                Коментар


                • От: Сложихте ли зелето?

                  Аз моето го сложих на 6 ноември. Направих го така както и миналата година (описал съм в темата как), без притакане, без бензоат и други подобни химии. Миналата година стана супер и до края на януари беше свършило. Ще видим тази година какво ще стане!

                  Коментар


                  • От: Сложихте ли зелето?

                    [QUOTE=Венцислав Петров;1990754]Грешка е изолацията от въздуха. От една страна това спира развитието на гъбички, от друга и на полезните бактерии. Както съм се убедил, лесните решения винаги са грешни... Всъщност за да е полезно и без при това да се развиват гъбички, просто трябва да се преточва постоянно, за да се вкарва необходимият кислород във водата... А за маркуча, въобще е най добре да забравите, така кислород не се вкарва, но за сметка на това вредни бактерии колкото щете...


                    За това което казваш, сигурен ли си? Защото аз си мисля, че вкарването на кислород ускорява ферментацията, а не ми се иска да слагам след това бензоат, защото от него се получават газове.

                    Коментар


                    • От: Сложихте ли зелето?

                      Млечнокиселата ферментация е анаеробен процес. Вкарването на кислород забавя ферментацията и вкарва вредни" гъгъмъняци "колкото си щеш. Затова най добре е солта да е предварително разтворена във водата, примерно 3 процентна концентрация, и с нея заливате зелето в бидончето. По този начи няма нужда от продухване на зелето. Не забравяйте над зелето да има поне 15 см зелева чорба. Съблюдавайте хигиена на съдовете с които приготвяте киселото зеле. мазата да е с постоянна температура , суха и проветрива!

                      Коментар


                      • От: Сложихте ли зелето?

                        Айде и аз да дам некои препоръки за киселото зеле след като забелязах ,че има доста пропуски във форума преди мене ! Правя кис. зеле от 4 години ,след като баща ми наблегна на ракията и поизостави повечето домашни задължения ..та значи по темата ,повечето хора правят зеленцето както се казва едно към гьотора,но за да има добър резултат си има основни правила ! Аз слагам 300 г. едра сол(разтворена в топла вода),за хрупкав вкус поставям в дамски чорап 1 разрезана дюла ,задължително кочан царевица,малко дафинов лист,корен и листа целина,от баща ми знам, че е хубаво да се сложат шепа вишневи листа. Според Иван Звездев могат да се сложат 1-2 нарезани ябълки и 1-2 стръка праз .Импровизирайте и намерете вашия любим вкус!
                        Сега за консервирането : не съм привърженик на химиите и предпочитам да пресичам със синапено семе (некои използват коренчета хрян) .На 150 литров бидон със 50 кила зеле и 90 литра вода аз слагам 1 пакетче синап на 20-30 -ия ден ,а най-добре е когато прецените ,че е готово! Надявам се да съм бил полезен!

                        Коментар


                        • От: Сложихте ли зелето?

                          Първоначално публикуван от caribi Преглед на мнение
                          Млечнокиселата ферментация е анаеробен процес. Вкарването на кислород забавя ферментацията и вкарва вредни" гъгъмъняци "колкото си щеш. Затова най добре е солта да е предварително разтворена във водата, примерно 3 процентна концентрация, и с нея заливате зелето в бидончето. По този начи няма нужда от продухване на зелето. Не забравяйте над зелето да има поне 15 см зелева чорба. Съблюдавайте хигиена на съдовете с които приготвяте киселото зеле. мазата да е с постоянна температура , суха и проветрива!
                          Само концентрацията малко повече-до към 4%.А за другото-просто за пореден път да се научим,че не знаем всичко(анаеробна-що е то и вярно ли е).
                          А тези простотии се правят от името на всички ни.
                          Даника
                          Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                          Коментар


                          • От: Сложихте ли зелето?

                            То моето вече стана. Вчера го опитахме. Слагам зеле, червена ряпа за цвят, царевица и 2 корена хрян. Претакам през 2-3 дни и за месец е готово.
                            Grand Cherokee 4.7 Quadra Drive Limited (WJ) 2002
                            Audi A6 2.7 TDI (4F) 2008

                            0885372997 - Дани

                            Коментар


                            • От: Сложихте ли зелето?

                              Самата истина е. Означава, че животинките, дето правят "магията" не дишат въздух (кислород). Което пък, не отменя нуждата от разбъркване на "маладжата", за да се случват нещата оптимално. Процентите сол, също са верни, ролята на солта е да бъде консервант (убива лошите) докато продуктите на млечнокисерата ферментация станат в достатъчна концентрация, за да изпълняват тази функция. При по-голям процент (по голям от 3%), умират (или поне са силно затруднени, за да осигурят оптимален процес) и "добрите".
                              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                              Коментар


                              • От: Сложихте ли зелето?

                                Гледам , че всички дават препоръки и си рекох и аз да дам моите 5 стотинки ... за 22 години сам нямал случай да не ми стане зелето . Рецептата е проста - бидон 100 л с кран , зеле около 50 кг по възможност малки зелки , сол едра 2кг . Нареждам зелките плътно като разрязвам кочана на кръст , притискам със дървена скара с объл речен камък отгоре и наливам водата в която предварително съм разтворил 1.5 кг едра морска сол . След седмица добавям и останалия 0.5 кг сол като я разтварям във чорбата по време на претакането . Така зелето става за около 20-тина дена и го стабилизирам с натриев бензоат в момента в който ми хареса на вкус . Тази година го направих набързо преди 16 дни и тази вечер при едва третото претакане го опитах и беше готово . Утре ще сложа бензоата и ще има вкусно зеле цяла зима , че чак до пролетта ...
                                VEREYA MOTORSPORT TEAM

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X