Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Моето Сузуки Джимни

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Моето Сузуки Джимни

    Какъв е проблема плочата да се завари за шасито?
    Garage 31 Ltd - Classic Land Cruisers restoration

    Коментар


    • От: Моето Сузуки Джимни

      Първоначално публикуван от rusev Преглед на мнение
      Какъв е проблема плочата да се завари за шасито?
      Явно теоретиците във форума са изчислили,че мощната 9500лб. лебедка и 40а/ч акумулатор имат силата да късат заварки и кривят рами.
      NISSAN PATROL Y60 2,8TD DOBINSONS+3" SILVERSTONE X-TREME 33X10,5X15
      ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ 0887/69-50-11 0898/780-418

      Коментар


      • От: Моето Сузуки Джимни

        Благодаря Борис

        Извън пътя всичко е точно. Говорейки за проходимост усещам липса единствено на заден блокаж и на по-бавна раздатка. Както бяхме обсъдили по-рано в темата - бавните на джимни въобще не са бавни, а в допълнение че бензиновия двигател върви чак над 3000 оборота прави "пълзенето" по баирите прекалено бързо. Тези 2 неща ще ми струват над 2000лв и още не съм се решил и заделил бюджет.

        По другия въпрос - болтови връзки срещу заварки. Това е една от дискусионните теми, по които може да се спори до утре без да се стигне до еднозначен отговор. Разбирам от къде произтичат критиките, имам го предвид, но предпочитам да не разводняваме темата с този спор, защото в други теми съм виждал, че няма да завърши задоволително

        Накратко (за който се чуди кой подход да използва) - да, може да е с болтове... да, може и да не е

        Сега други, които четат темата ще се чудят за какво е спора и затова по-подробно ще спомена няколко от аргументите при захващане на 2 метални елемента един за друг (на прост език, разбира се, за който като мен не е с техническо образование ):

        - Площта, на която пада натоварването при закрепване с болтове и гайки е ограничена до тази на площта на съответните гайки и болтови глави... при заварките могат да се теглят дълги линии, увеличаващи тази площ
        - Болтовете преминават през целия материал и със сигурност го държат, докато заварката разтапя само горния слой и захващането може да е доста по-повърхностно и ненадеждно
        - Заварката може да прониква на различна дълбочина в зависимост от използваната температура и да е направена различно добре според уменията на майстора
        - Заварката нарушава целостта на материала... болтовете също го нарушават заради необходимото пробиване

        Неминуемо говорейки за промяната на метала при заварка и неговата здравина, трябва да говорим също за качеството на използвания материал (метал), което става съвсем дълго.

        Нека да споменем, че Джимни тежи точно 1000кг и да не издребняваме защото в цялата конструкция, която представих най-слабия компонент е самото шаси на джипа, за което се държи... доста са му тънки стените
        Suzuki Jimny; +4'' Black Raptor / Pro comp; Maxxis Bighorn 30/9.5R15; 9500lbs Winch
        Георги Кандиларов 0889/705-106

        Коментар


        • От: Моето Сузуки Джимни

          Радвам се, че обърнахте внимание на написаното с главни букви предупреждение, че монтираните рим-гайки са животозастрашаващи. Ако не ми вярвате отворете кой да е каталог където се продават - там производителя дава каквото дава. Ако пак нещо се съмнявате идете при градския ви, Таргата и го попитайте какъв е звука на тази гайка като лети.

          Първоначално публикуван от GEORGI Y60 Преглед на мнение
          Явно теоретиците във форума са изчислили,че мощната 9500лб. лебедка и 40а/ч акумулатор имат силата да късат заварки и кривят рами.
          Не, не са изчислили. В машиностроенето малка част от нещата се изчисляват - разчита се много повече на принципните положение, които дава наука, на опита си и на опита на другите.
          Друг въпрос е, че капацитета на акумулатора няма нищо общо със силата на лебедката...

          Първоначално публикуван от MMB Преглед на мнение
          Благодаря Борис

          Извън пътя всичко е точно. Говорейки за проходимост усещам липса единствено на заден блокаж и на по-бавна раздатка. Както бяхме обсъдили по-рано в темата - бавните на джимни въобще не са бавни, а в допълнение че бензиновия двигател върви чак над 3000 оборота прави "пълзенето" по баирите прекалено бързо. Тези 2 неща ще ми струват над 2000лв и още не съм се решил и заделил бюджет.

          По другия въпрос - болтови връзки срещу заварки. Това е една от дискусионните теми, по които може да се спори до утре без да се стигне до еднозначен отговор. Разбирам от къде произтичат критиките, имам го предвид, но предпочитам да не разводняваме темата с този спор, защото в други теми съм виждал, че няма да завърши задоволително

          Накратко (за който се чуди кой подход да използва) - да, може да е с болтове... да, може и да не е ------------------ Естествено, че може. Та нали го виждаме реализирано при теб, а и при много други.

          Сега други, които четат темата ще се чудят за какво е спора и затова по-подробно ще спомена няколко от аргументите при захващане на 2 метални елемента един за друг (на прост език, разбира се, за който като мен не е с техническо образование ):

          - Площта, на която пада натоварването при закрепване с болтове и гайки е ограничена до тази на площта на съответните гайки и болтови глави... при заварките могат да се теглят дълги линии, увеличаващи тази площ ---------------------- като цяло невярно твърдение
          - Болтовете преминават през целия материал и със сигурност го държат, докато заварката разтапя само горния слой и захващането може да е доста по-повърхностно и ненадеждно -------------- ако заварката е "разтопила само горния слой" - СМЕНИ заварчика. Болтовете може да преминават през каквото си искат, реално съединението се реализира от силите на триене.
          - Заварката може да прониква на различна дълбочина в зависимост от използваната температура и да е направена различно добре според уменията на майстора
          - Заварката нарушава целостта на материала... болтовете също го нарушават заради необходимото пробиване--------------- заварката не нарушава целостта на материала. Тя променя структурата му

          Неминуемо говорейки за промяната на метала при заварка и неговата здравина, трябва да говорим също за качеството на използвания материал (метал), което става съвсем дълго.

          Нека да споменем, че Джимни тежи точно 1000кг и да не издребняваме защото в цялата конструкция, която представих най-слабия компонент е самото шаси на джипа, за което се държи... доста са му тънки стените
          Към добавените коментари с червено в цитата също така трябва да отчетем:
          - корозионните проблеми след заваръчните дейнсти
          - монолитността на изградената конструкция
          - деформациите в следствие на термичното въздействие.

          Онази същата "изчислена" теория твърди, че заваръчни съединение между детайли с разлика в дебелина над 2 пъти не се изпълняват.

          И за финал отново ще напомня - не разчитайте на рим-гайките. Животозастрашаващи са за такава употреба. Надявам се да не претърпите инцидент със "здравни" щети.

          П.С: Понеже виждам, че мнението ми се приема "на нож", то знайте, че не го пиша хейтърската. Трябва да се споменават грешните неща, защото доста хора четат и се учат от тук и рим-гайката, ако пропусне вашата глава, то може да мине през чуждата
          о 88 з 417 оо 4 - Стоян

          Коментар


          • От: Моето Сузуки Джимни

            Хм, значи имаме 2 казуса, единия е болтови връзки срещу заварки, а другия е за самите рим-гайки, че не са подходящи. Може да е така, нямам представа.

            Нека по отделно да прокоментираме нещата. Първо за рим-гайките - ако бяхме заварили не тях, а просто стоманени планки с отвори и дебелина от порядъка на да кажем 8мм, по-добре ли щеше да е?

            Например:

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:RPNAV23.jpg
Прегледи:1
Размер:350.2 КБ
ID:5806395
            Suzuki Jimny; +4'' Black Raptor / Pro comp; Maxxis Bighorn 30/9.5R15; 9500lbs Winch
            Георги Кандиларов 0889/705-106

            Коментар


            • От: Моето Сузуки Джимни

              Определено!
              Както Стоян каза, при болтовите връзки, силата е на триене между двата детайла, стегнати с усилието на болтовите връзки. Същото е и при резбите.
              Сега, проста математика - кое има по-голяма площ - резба М16 или планка с показаните размери?

              Коментар


              • От: Моето Сузуки Джимни

                Никога не съм заварявал стойка за лебедка или броня за рама. Освен гореизброените доводи, ще кажа, че където свършва заварката там започват проблемите с шасито. С ланки заварени за плочата определено е по-добре за теглене. Другото го обсъдихме вече.
                За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

                Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

                Коментар


                • От: Моето Сузуки Джимни

                  Това ще се огъне ,при теглене на асфалт, за да запалиш примерно.

                  Досега болт с резба и заварка да държи ,не съм видял.Самата резба ще пропука стеблото при най малкото странично усилие.В следствие,при нагряването при заварката,това става още по лесно
                  Ако приемем че куката на теглещото мпс е отзад от дясно,познай!

                  Може ли да обясните това какво е ,ограденото с червено.



                  Аз бих заварил тръба със вътрешна резба,и в нея бих навивал нормална кука за теглене.Недостатък е че при кал ако куката не е монтирана,отвора се пълни,но пък има тапи,а обикновенно куките не се свалят.

                  Не закривате ли голяма част от радиатора.И не се ли налага монтиране на още една Ел перка,или тази на климатика да работи със другата отвътре.

                  Никога не бих заварил плочата за рамата ,на малко от гледна точка на ремонтопригодност.Не ми се мисли при удар отдолу ,къде и колко ще понесе рамата.А да свалиш тая плоча ,мисля само с плазмата
                  Последно редактирано от Roninn; 15-01-19, 22:02.
                  Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                  Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                  Анатолий Пейчинов o8875о9815
                  https://dvrbg.com/

                  Коментар


                  • От: Моето Сузуки Джимни

                    За плочата и аз съм съгласен, но туй то. Така е преценил, така я е сложил.
                    За охлаждането не вярвам. На Самурая температурата не мърдаше повече от 5-10 градуса диапазон в много голямо натоварване и жега. Радиаторът беше около 40х50х5. Проблем с температурата няма да има.

                    Коментар


                    • От: Моето Сузуки Джимни

                      Съгласен съм, че по този начин монтирана не може да се говори за ремонтопригодност в случай на катастрофа да кажем, но тогава сигурно планката няма да е единствения ми проблем... Със сигурност ако трябва да се подменя е по-добре да е захваната с болтове, които просто да се развият за минути.

                      За охалждането - в повечето случай всяка една лебедка нарушава в някаква степен въздухопотока, защото ги монтираме отпред. Не знам дали това води до прегряване и при кои джипове..? За Джимни конкретно това е единственото място, на което всички монтират лебедка и не съм чул да има проблеми с охлаждане, но ще разберем от 1ва ръка на лято

                      Както и да е, времето ще покаже колко подходящ вариант е било това и ще поствам новости, наблюдения и впечатления.

                      Малко актуални кадри от последната разходка:

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20190303_103119_3.jpg
Прегледи:1
Размер:402.0 КБ
ID:5810038

                      Suzuki Jimny; +4'' Black Raptor / Pro comp; Maxxis Bighorn 30/9.5R15; 9500lbs Winch
                      Георги Кандиларов 0889/705-106

                      Коментар


                      • От: Моето Сузуки Джимни

                        This video is unavailable.
                        Jeep Cherokee (Liberty) 2.8 CRD 2006.

                        Коментар


                        • От: Моето Сузуки Джимни

                          Дам, аз реших да популяризирам хубавите клипове на приятел с дрон и да пусна линк към него, а той набързо го свалил клипа
                          Хайде да се надяваме, че този път няма да го свали



                          А аз ще използвам случая да се похваля, че Джимни си има вече малко оборудване към лебедката

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PHOTO_20181130_183405.jpg
Прегледи:1
Размер:490.6 КБ
ID:5810608

                          и вече можем смело и самостоятелно да бродим по забравени от света скални манастири ("Хайдушки къщи")
                          Снимка от днес:

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20190317_123404_3.jpg
Прегледи:1
Размер:1.02 МБ
ID:5810609

                          П.С да не се чуди някой какво се вижда на снимката

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20190317_123343_4.jpg
Прегледи:1
Размер:683.5 КБ
ID:5810611
                          Suzuki Jimny; +4'' Black Raptor / Pro comp; Maxxis Bighorn 30/9.5R15; 9500lbs Winch
                          Георги Кандиларов 0889/705-106

                          Коментар


                          • От: Моето Сузуки Джимни

                            А Джимнито и букетче си е набрало....
                            Jeep Cherokee (Liberty) 2.8 CRD 2006.

                            Коментар


                            • От: Моето Сузуки Джимни

                              В рубриката "Какво направих днес по любиимото Джимни" имаме - нови ръчни хъбове

                              Автоматичните усетих, че един път са заключени, един път не са и никога не знам дали имам работещо двойно предаване. Вместо да търся къде е проблема - дали в датчик, дали е с вакуумите или просто в самите 20 годишни хъбове... реших директно да премина към по-надеждния вариант. Наздраве!

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PHOTO_20190506_223811.jpg
Прегледи:1
Размер:443.5 КБ
ID:5813925
                              Suzuki Jimny; +4'' Black Raptor / Pro comp; Maxxis Bighorn 30/9.5R15; 9500lbs Winch
                              Георги Кандиларов 0889/705-106

                              Коментар


                              • От: Моето Сузуки Джимни

                                Откакто започнах темата редица хора ми се обаждат по телефона за съвети и дискусии с насока тунинг на техните Джимнита. Вече 3ма души от тези, които ми се обаждат/пишат ми казаха, че дори са си купили Джимни, защото са се надъхали в следствие на тази тема, която следят

                                Радвам се, че съм полезен, че темата ви е харесала и ви е полезна, и още повече, че армията Джимнита се разрастваме с всеки изминал ден.
                                Подобни разговори с вас ме стимулират да напиша следващия пост и да поддържам темата. Благодаря и наздраве!


                                Хайде по този повод и един кадър от сухопътната ни граница с Румъния отпреди месец:
                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20190317_155711_2.jpg
Прегледи:1
Размер:685.3 КБ
ID:5816319
                                Suzuki Jimny; +4'' Black Raptor / Pro comp; Maxxis Bighorn 30/9.5R15; 9500lbs Winch
                                Георги Кандиларов 0889/705-106

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X