Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Оцеляване в несигурни времена - призив за взаимопомощ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Първите добиви от района са правени от немците по открит способ, т.е. обикаляли са с брояч и са събирали камъни... И така... Единственият проблем в случая е радона, пак да отбележа. Не случайно, старите къщи навремето са правени на две нива, отдолу само за животните... ;-)
    VPetrov.photography

    Коментар


    • Кольо
      Кольо коментира
      Редактиране на коментар
      С това не съм съгласен много.
      По онези времена никой не е знаел за Радона, и надали обикновениоте прости селяци са имали капацитет за трупане на наблюдения, че който живее в мазите се разболява задължително.
      Причината е много проста(пак според мен де)-през зимата животните отдолу топлят стаите отгоре. Не с много, но за бедна къща си е нещо съвсем осезаемо като ефект.
      Отделно грижите покрай строежа на друга постройка само за животните...
      Последно редактирано от Кольо; 23-09-20, 22:54.

    • Венцислав Петров
      Венцислав Петров коментира
      Редактиране на коментар
      Не съм готов да споря, факт е, че както са ги правели е било добра стратегия... Пък защо и как така се е получило не знам...

    • Кольо
      Кольо коментира
      Редактиране на коментар
      То и аз не споря настървено, просто житейската логика на селянче ми го говори

  • Но за да не остане някой с грешни впечатления, в случая с камъка, няма никакъв проблем, включително и да си седите върху него. Показанията не са нищо особено. Но има други случаи, когато много по-малко отчетено ниво може да е сигнал за нещо зловещо... Нямам предвид този район въобще. Та в общият случай, ако не сте наясно за що иде реч, по-добре се ръководете от предписанията за безопасните нива...
    VPetrov.photography

    Коментар


    • В случая камъка е източник. Вие сравнявате източник с фон, различни неща са и вероятно фона на открито не е чак толкова висок, предполагам около 0,4-0,7мкс/ч.. Проблема не е в стоенето на такива места, а в това, че ще се прашите и ще го вдишвате.

      Ако все пак имате някаква работа на такива места има няколко прости неща които да ви намалят потенциалната доза. Основното - не вдишвайте прах, маската помага много. Другото е смяна на дрехите след посещение на такива места и добро пране. Мощността намалява с квадрата на разстоянието, едно е да вървите по камъните и пепелта, съвсем друго е да е по вас, а трето и с вероятен резултат стотици пъти повече доза е да го вдишате.

      Не съм ходил и мерил покрай подобни мини и предполагам, че не е толкова замърсено(10мкс./ч. не е малко), по скоро отделни камъни имат по-висока мощност, вероятно изпаднали при транспортирането от мините.

      Повече ме изненадва писаното за 3-4мкс./ч. на течаща вода? На вода или от дъното на поточето? За течаща вода ми се вижда прекалено много.
      Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
      Телефон - в профила!

      Коментар


      • Напълно е възможно и да си е бил там камъка, твърде голям е. Под земята няма нещо кой знае колко различно от това над нея. На времето внедрихме модернизация в няколко РОФ-а (рудо обогатителни фабрики). Аз съм един от конструкторите. Понеже рудата е с неравномерно разпределение на съдържание на метал, се возеха излишно много тона до мястото където се извлича метала (с киселинен способ). И направихме следното, скалата се троши на късове с размер грубо на юмрук, пуска се по тясна поточна линия където всеки камък минава покрай датчика (кристал с фотоумножител) и ако надхвърли определено ниво, бутало го мести върху съседната лента, ако не, отива на табана... И така...

        Да, никакъв проблем няма с фона на тези места, вдишването на радон обаче е голям проблем. Също както каза колегата и вдишването на прах..., не толкова но е проблем. а дори и нищо друго да няма, силикозата е сигурна...
        Последно редактирано от Венцислав Петров; 24-09-20, 17:40.
        VPetrov.photography

        Коментар


        • Малко ОТ темата. Научих важен урок - ако човек си мисли че е прав, не винаги значи че е прав. Правото се разглежда от останалите, а не от субекта. Научих стойността на думата "компромис". Сега като се сещам за думите на Вятърния: "Чупи гипса 'е майка", се усмихвам, защото виждам че той нямаше нищо срещу мен. И е хубаво, човек да не се взема на сериозно.

          Коментар


          • artefekt
            artefekt коментира
            Редактиране на коментар
            Стига общи приказки...ако има какво, казвай......или са прави тези дето мислят че си форумно административна химера...

          • Winterwolf
            Winterwolf коментира
            Редактиране на коментар
            Хайде пак "старата песен"...

          • artefekt
            artefekt коментира
            Редактиране на коментар
            Ясно......то не се пънете тогава.....моабетът върви и без вас.

        • Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
          .... Та в общият случай, ако не сте наясно за що иде реч, по-добре се ръководете от предписанията за безопасните нива...
          Това е напълно достатъчно. Имаше ли нужда от десети клас, невероятните прозрения на практикуващ земеделец и останалото? Токът не прави разлика кой знае всичко за него и кой е аджамия. Предполагам че и радона така.

          Коментар


          • За десети клас не съм прав, в седми било, направиха ми вече забележка :-)

            За радона е важно обаче да се прочете, това което съм написал и линка, който съм дал... С дозиметър нищо свързано с радон НЕ МОЖЕ ДА БЪДЕ ИЗМЕРЕНО! А на тези, които знаят, могат и мерят са им необходими поне месец, за да кажат нещо смислено. Камъните по гората е безсмислено да се мерят те като източник не са нищо особено... Няколко години съм мерил всякакви добити породи от всички райони на уранодобив в България и със сигурност няма да намерите камък опасен като източник. И не забравяйте квадрата на разстоянието... ;-) Както и колегата по-горе написа, също трябва да се прави разлика между фон и източник. Вдишването на прах обаче ВИНАГИ е вредно, ако този прах е радиоактивен още повече... Затова и много са ми смешни разните "пишман сталкери" дето ходят да нощуват по разни квартири в Припят... и мерят с дозиметри... Какво мерят очевидно не знаят, какво вдишват обаче, дето никой няма да разбере е друга тема...
            Последно редактирано от Венцислав Петров; 24-09-20, 21:00.
            VPetrov.photography

            Коментар


            • Ясен
              Ясен коментира
              Редактиране на коментар
              В Припят замърсяването е главно с продукти на деленето, бета-източници - и е напълно резонно да преслушаш мястото с прост дозиметър.

              35 години след аварията, на първо място в опасностите там е да те гепи охраната.

              Радон - честно, не знам как са там нещата ама повечето АЕЦ по света са построени на място където има подчертано нисък фон, това може би включва и радона.

            • Венцислав Петров
              Венцислав Петров коментира
              Редактиране на коментар
              :-) Явно не си в час с последните моди в средите на "сталкерите"... Пример, има едно мазе където са нахвърляни дрехи на пожарникари, събличани след работа и оставени там ясно защо. Ходят да се снимат облечени с тях... ;-)

              По принцип спокойно може човек да се разхожда в Припят, че дори и на много места в обект Укритие даже и без дозиметър. Чак толкова силни източници, че от разстояние да осигурят сериозна доза няма много на често и определено не са по улиците и квартирите. То дори и покрай "слонският крак" се минава вече спокойно... Сериозната опасност е това, което може да се вдиша... А този прах ти остави да го мериш с дозиметър... И нищо да не показва дозиметър въобще не значи, че няма опасност... Въобще по онези места маската е по-важна от дозиметъра... Ама някак не стои геройски цялата работа...

              А изминалите години за едни работи са много, за други малко... Още много време ще е добра идея да не се вдишват разни работи...

            • Ясен
              Ясен коментира
              Редактиране на коментар
              Ясно, изостанал съм.

          • А проблемът с радона е широко распространен в нашата страна и опасни концентрации могат да се намерят в много широки географски зони. Според някои изследвания, възможно е над 70-80% отслучаите на рак на белият дроб, да е дело точно на радона... Въобще не е майтап...
            VPetrov.photography

            Коментар


            • Добре де, седми, аз и него съм завършил с връзки.
              Фон, източник..., хубаво, ма чий трябва да го дириш там? Ако се налага, няма и да меря, просто трябва. Другото е от идиотизъм. Ще е жалко ако е роден от знаещи, спестили каквото знаят. За да покажат само колко много знаят.

              Коментар


              • Не разбрах много за какво иде реч (освен за седми клас де) Но все пак понеже намирам за особено важно подчертавам, че възможните опасни концентрации на радон могат да бъдат на много различни места в цялата страна и тези места не са задължително, мини, галерии и прочее... Всяко обикновено мазе потенциално може да съдържа опасни концентрации. Включително жилищни площи на първият етаж и прочее... Да не всявам паника, но концентрация 6000 пъти над допустимото беше намерена преди години в една ДЕТСКА ГРАДИНА... Затова съм дал линка, моля четете, полезен е, най-вече за профилактика и отношение към собственото здраве... Няма нищо общо тази реална опасност с меренето на камъни с дозиметри...
                VPetrov.photography

                Коментар


                • А понеже темата стана общообразователна, да продължа по отношение на възможните опасни източници. Сега има създадена система и организация и шансът да се срещнете по случайност с такъв източник е минимален. Да имаше години в които контролът е бил зле, може да се е озовало нещо където не му е мястото. Опасни такива източници обаче не са използвани в уранодобива, там като такива се класифицират еталоните с които се тарират уредите. Те по същество са много слаби, няма и причина да са силни. Такива източници има в медицински апаратури най-вече съответно в болници. Може би в научни институти, макар че в днешни дни не знам дали е така.
                  VPetrov.photography

                  Коментар


                  • Иван Жоров
                    Иван Жоров коментира
                    Редактиране на коментар
                    Допълнение: Има сериозни източници и в скенери за заварки и метали, освен в медицинските. Сравнително слаби източници се явяват разни пожароизвестителни датчици, катализатори и подобни филтри. Общо взето (доколкото съм чувал) такива неща пълнят хранилището в Нови Хан.

                • Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                  ...Да, никакъв проблем няма с фона на тези места, вдишването на радон обаче е голям проблем. Също както каза колегата и вдишването на прах..., не толкова но е проблем. а дори и нищо друго да няма, силикозата е сигурна...
                  Хайде сега, силикоза. Аз съм миньор все пак и имам още шест години до пенция, гарантирам че от едно разкарване седмично с мотора по сипея няма да хванеш силикоза. Но към дишането на радиоактивна прах съм адски скептично настроен, наречи ме непрофесионалист. БТВ паркингът пред бившата административна сграда на мината е насипан с долнокачествена уранова руда. Там, където се е олюпил асфалтът и се е показала от около пет метра разстояние датчикът се вдига на 0,5-O,7 . Иначе самата руда е бедна, онова парче и други като него, които се намират около пътя явно са паднали още при транспорта някъде ...преди трийсетина години...може би...

                  П.П. Относно горния въпрос с водата- водата не фонеше с 3. Толкова показа броячът на брега и дъното на настоящия гьол- бивш утайник(оградата му беше гепена), където с годините се е натрупал нанос от нещо като синя глина, изнесена от галерията. И като я кръцнах тая вада, за да правим на входа на галерията сифон дойде местният кравар да ми се кара, че лишавам селото от водопой и щели да викнат телевизията
                  Последно редактирано от icos; 24-09-20, 21:57.
                  And if all others accepted the lie, then the lie passed into history and became truth.

                  Коментар


                  • OK, ако нещо Ви притеснява това е напълно достатъчен аргумент да не го правите. Нито непременно трябва да се счита това за непрофесионализъм или каквото и да е. Просто не Ви харесва, достатъчна причина... В медицината плацебото върши много и то доказана работа. В живота само от внушение човек може да се поболее съвсем истински... Но не е причина да смятате, че за всички трябва да е така. Колкото до водата, нещо от мен, без да се приема като убеждаване или съвет още по-малко. Та от незапомнени времена на нива на нашият род е имало кладенче, водата му е била лековита, идвали са откъде ли не да пият вода разни болни... Както и да е, нашият род обаче така или иначе все от това кладенче са пили. Имало го е, докато на стотина метра оттам нагоре откриват "мощна" ядка руда и правят рудник. И в момента в който стигат кота не помня колко метра водата почва да се събира в шахтата, а кладенчето пресъхва... Мисля ясно е на всички откъде точно е минавала водата и какво е мила... А и шеф на рудника там беше Баща ми, та инфото е от първа ръка... Всички от рода ми са дълголетници, здрави и прави до последно...

                    Човеците понеже нямаме сетива за йонизиращите лъчения имаме склонност да изпадаме в крайности... А не е нужно... Истерията се раздува разбира се и от филми, и т.н. А всъщност това сигурно го пиша за не знам кой път, примерно ТЕЦовете създават радиоактивни отпадъци в пъти повече от всички аварии на атомни централи по света... Но не го правят много интересно и никой не им обръща внимание...
                    Последно редактирано от Венцислав Петров; 24-09-20, 22:29.
                    VPetrov.photography

                    Коментар


                    • s_s1
                      s_s1 коментира
                      Редактиране на коментар
                      Какви са тези отпадъци от ТЕЦ-овете къде се депонират?

                    • Ясен
                      Ясен коментира
                      Редактиране на коментар
                      Една значителна част се депонират в атмосферата.

                      Иначе има сгуроотвали - мокри, сухи, открити, закрити, с или без неутрализация с вар...
                      https://offnews.bg/offtopic/rusnatci...at-707055.html

                  • Първоначално публикуван от Иван Жоров Преглед на мнение
                    В случая камъка е източник. Вие сравнявате източник с фон, различни неща са и вероятно фона на открито не е чак толкова висок, предполагам около 0,4-0,7мкс/ч.. Проблема не е в стоенето на такива места, а в това, че ще се прашите и ще го вдишвате...
                    Нищо такова не сравнявам, от самото начало забележката ми беше към офроудърите, които ходят там на табаните да пилят гуми и да дишат неизбежния при това занимание прахоляк. Фонът върху самия табан като цяло не беше особено висок, някъде около 0,4-0,5 микрозиверта на час, там е отишла бедната руда все пак. Единични парчетии, явно загубени при транспорта се намираха по канавките предимно

                    full moon betta female

                    П.С. Не съм ходил да сталкеросвам там все пак, а по работа. Трябваше да се монтират нови шахти-сифони именно заради радона и да се затрупат разкопаните от рОмляните входове на галериите.






                    Последно редактирано от icos; 25-09-20, 09:17.
                    And if all others accepted the lie, then the lie passed into history and became truth.

                    Коментар


                    • icos
                      icos коментира
                      Редактиране на коментар
                      Ако беше десет милизиверта смяташ ли, че щях да се мотая там?

                    • Иван Жоров
                      Иван Жоров коментира
                      Редактиране на коментар
                      Микро. При Мили нещата са вече много сериозни.

                    • siem
                      siem коментира
                      Редактиране на коментар
                      Не си види на снимката добре. Май съм за очила вече.

                  • Първоначално публикуван от sonda Преглед на мнение
                    Аз па незнам защо се сещам за една тема от преди много години, не можах да я намеря. Та там се подвизаваше една новорегистрирана мацка, която си търсеше компания за разходки в Родопите, демек някой да я вози, да ѝ прави компания, да я таковата, нали.. Оказа се, обаче, че момичето случайно или не, практикува една древна професия ..Иначе интереса беше голям, а Кольо се беше затръгвал Даже беше писала, че я страх от смоци, понеже пред една пещера видяла един 4 метра
                    Абе трябва такива теми да бъдат залепени, и аз се счупих от търсене, но ето я: цък

                    The Flat Earth Society has members all around the globe.

                    Коментар


                    • icos
                      icos коментира
                      Редактиране на коментар
                      Еваси темата. Ожениха ли се накрая?(стигнах само до трета страница

                    • Ясен
                      Ясен коментира
                      Редактиране на коментар
                      Изпитвам леки угризения на съвестта от развитието на онази тема.

                      Тук случаят е подобен.

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X