Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се нарязват резби на струг

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се нарязват резби на струг

    Точно там е заигравката,да си направиш инструмент за даден детайл,от там нататък е песен!
    Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

    Коментар


    • От: Как се нарязват резби на струг

      Още малко теория да разгледаме предназначението на ъглите на ножа. ЗАДНИЯ ЪГЪЛ служи за намаляване на триенето между задната повърхнина между задната повърхнина на ножа и обработваемия детайл. С намаляването на триенето намалява и загряването на ножа и съответно по малка се износва. Обаче ако задния ъгъл е силно увеличен ножа се отслабва механично. За това при избор на задния ъгъл трябва да се съобразяваме по точно с вида и свойствата на обработвания матерял и режима на рязане. При обработка на меки и жилави стомани обикновенно си избира по голям ъгъл а за твърди и крехки задния ъгъл е по малък. Тук главния фактор е подаването и практиката показва че с намаляване на подаванетоизносването на ножа по задната повърхнина се увеличава а с увеличаването на подаването намалява за това при чистата обработка (уточняването) която обикновенно се извършва с малки подавания на ножа трябва да се използват ножове с по голями задни ъгли а при грубата обработка с по малки. ПРЕДНИЯ ЪГЪЛ играе основна роля в образуването на стружката с неговото увеличаване се облекчава врязването на ножа в метала намалява се деформацията на срязвания слой намалява се се силата на рязане и изразходваната мощност подобрява се качеството на обработената повърхнина. Но увеличаването на предния ъгъл води до отслабване на режещия ръб което което силно влошава топлоотдаванетои съответно трайноста на ножа. за това при обработка на твърди и крехки метали се препоръчва да си използват ножове с по малък преден ъгъл а пи обработка на по меки и жилави метали за да се облекчи отвеждането на стружката ножове с по голям преден ъгъл. На практика големината на предния ъгъл се избира не само в зависимост от механичните свойства на обработвания матерял но и в зависимост от матеряла на ножа и формата на предната повърхнина. ГЛАВНИЯТ УСТАНОВЪЧЕН ъгъл определя дебелината и ширината на стружката ширината на стружката е равна на работната дължина на главния режещ ръб а дебелината се измерва перпендикулярно към нея. При едно и също подаване дълбочината на рязане с намалямване на ъгъла дебелината на стружката се намалява а ширината се уувеличава. Поради това топлината която се отделя в процеса на рязане се разпределя върху по голяма площ на режещия ръб.Но намаляването на на главния установъчен ъгъл води до увеличаване на силата на рязане особено силно нараства радиалната (отблъскваща ) сила което при обработка на дълги и не достатъчно добре закрепени детайли води до загуба на точност и силни вибраций. Теорията казва че този ъгъл се избира между 30 и 90 градуса като за почти универсален се приема 45 градуса . При обработка на тънки и дълги детайли се препоръчва ъгли от 60 до 90 градуса.СПОМАГАТЕЛНИЯ УСТАНОВЪЧЕН ъгълнамалява триенето на спомагателната задна задна повърхнина на ножа по обработената повърхност. Но при увеличаването му се намалява ъгъла при върха в следствие на което се влошава топлоотдаването и съответно издръжливоста на ножа и при нестабилно закрепени и дълги детайли се получават вибраций. Теорията препоръчва за проходни ножове при обработка на стабилни детайли без врязване ъгъл 5-10 градуса при проходни ножове и нестабилни детайли без врязване 10-15 градусапри проходни ножове при обработка на стабилни детайли с врязване 20 - 35 градуса. За отрезни и профилни ножове 1 - 2 градуса. Слетобед като остане време ще потърся схеми за да онагледя написаното или ще го начертая.
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:img314.jpg
Прегледи:1
Размер:21.5 КБ
ID:5220879Натиснете снимката за да я уголемите

Име:img316.jpg
Прегледи:1
Размер:29.0 КБ
ID:5220876Натиснете снимката за да я уголемите

Име:img313.jpg
Прегледи:1
Размер:29.5 КБ
ID:5220880Натиснете снимката за да я уголемите

Име:img311.jpg
Прегледи:1
Размер:22.6 КБ
ID:5220877Натиснете снимката за да я уголемите

Име:img315.jpg
Прегледи:1
Размер:10.9 КБ
ID:5220878Натиснете снимката за да я уголемите

Име:img312.jpg
Прегледи:1
Размер:24.2 КБ
ID:5220881 Намерих и онагледяването.
      Последно редактирано от sek.1; 23-10-10, 08:23.
      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

      Коментар


      • От: До: Как се нарязват резби на струг

        Е, това ми беше третия в живота досег със струг. Първия още в 6-ти клас, водиха ни по трудово обучение при един стругар, та пуснах една стружка.
        Когато си купих първият струг С 8 ,първата стружка я занесох в къщи,и в умиление се напих.

        Коментар


        • От: Как се нарязват резби на струг

          Колеги, имам проблем с рязането на детайли с по голям диаметър при Ц8М използвам кобалтов нож заточен с ширина 3мм но дори и при най ниската скорост се започват едни вибрации. С детайли до 30мм нямам проблем но с по големи диаметри, вибрациите са ужасни. пробвал съм и с нож с ширина 2мм малко по добре е но не издържа много. Явно греша някъде но не знам как да реша този много неприятен ефект. Преди месец ми се наложи да режа едни сфери 100мм на две и тогава заточих нож с ширина 1,5мм за да може въобще да се работи но пак имаше доста големи вибрации. Тази машинка въобще позволява ли рязане с по големи диаметри? Струговал съм детайли с диаметър 250 мм без никави проблеми, проблема е само при рязане явно се претоварва супорта и шпиндела от голямата ширина на стружката която трябва да отнеме но нямам си и идея как да заточа нож с 1 мм ширина и 30мм дължина.
          Знам, че не съм цвете за мирисане, и характера ми не е златен, ма вчера една черна котка кат ми напрай път и си плю три пъти през рамото, зех да се замислям!

          Коментар


          • От: Как се нарязват резби на струг

            Колега на къкво разстояние го режеш от универсала.Даже и на служебния СУ 582 като режа нещо на над 200мм. се тресе целия струг и подскача детайла

            Коментар


            • От: Как се нарязват резби на струг

              рязането е на не повече от 30мм от универсала ама ти ми говориш за 200мм а при мен на 50мм подскача та се нетрае. Или аз съм голямо гевезе
              Знам, че не съм цвете за мирисане, и характера ми не е златен, ма вчера една черна котка кат ми напрай път и си плю три пъти през рамото, зех да се замислям!

              Коментар


              • От: Как се нарязват резби на струг

                Всъщност и аз имам проблем с рязането, но не точно с вибрации. Опитах с кобалтов, широк със запоена пластина, държач с кобалтова пластина и държач със сменяема тяърдосплавна 3мм. пластина. Режа на ръка, при това при дълбочина над 4-5мм се налага да връщам и прорязвам за да увелича ширината на канала. В противен случай задиря и или превърта, или чупи ножа. Конкретно детайла е тръба 52х10мм, и се реже на 5-15мм от челюстите на универсала. Самия универсал е нов, и съм обрал всички луфтове по супорта. Режа на 125 оборота. Та, режейки на ръка, един отрез ми отнема сигурно 10 минути, че и повече.

                Та, кажете някаква хитринка. Споменавано ми е за пускане на самоход и разхождане на ножа леко наляво-надясно, но подробности не знам, например как да го разхождам наляво-надясно - с главното подаване, или с допълнителното най-отгоре?

                И нещо допълнително - пробиване със свредло 36мм. Иде реч за дълъг детайл. Допустимо ли е да закача задното седло за супорта и да ползвам самоход? Да пробивам ли по-малък отвор в тоя случай, или директно с голямата бургия? На ръка се справям (от задното седло), и с предварително пробиване, и направо с голямата, но става бавно и трудно, особено ако не съм пробивал предварително с тънко ми идеше да мисля някакъв лост за отзад, което е разбираемо предвид доста голямата централна част на бургията, която практически трябва да смачка тая част от детайла, върху която натиска, и да я избута към режещите ръбове.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • От: Как се нарязват резби на струг

                  До тук разбрах че бъркате със заточването на отрезния нож другата седмица ще покажа със снимки къкво трябва да представлява правилно заточен такъв . При рязане на по дебели детайли се налага прорязване на по широк канал и разхождане на ножа до към 30 мм не се налага. При тази операция е най необходимо охлаждането без него забравяте за повече от 250 оборота на машината. При пробиване на голями диаметри най добре да се пробие първо един водещ отвор около 10мм примерно и след това с 36 на самоход. За да пробиваш на самоход трябва да обереш луфта на задното седло с леко притягане на двете гайки за да не вибрира. Оборотите и подаването в случая са в пряка зависимост от това как ти е заточено свредлото заводското заточване обикновенно не е най удачното . И при тази операция е малко тегаво без охлаждане стружките излизат трудно по каналите на свредлото и обикновенно посиняли.
                  Последно редактирано от sek.1; 24-10-10, 06:29.
                  Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                  Коментар


                  • От: Как се нарязват резби на струг

                    Явно бъркате със заточването на отрезния нож,ножа погледнат от горе трябва да изглежда като трапец,като режещият ръб примерно е 4мм а задната част 3мм.Обърнат от долу,трапеца трябва да е много по-малък с цел да не задиря странично по детайла.Горната част на видията се заточва хоризонтално като продължение на ръкохватката на ножа,обикновенно на нов нож видията е запоена под някакъв ъгъл и ако не се подравни,започва едно вкопаване на пресекулки,страшни вибрации и обикновено завършва със счупен нож.Така заточен,без проблем реже до 40-50мм ф,без странично местене на супорта на около 200об,аз ползвам 180 на СУто.Както каза колегата sek.1,свредлата заводски са с имитация на заточване и не режат,трябва презаточване,което ако не знаете как да извършите ,обикновенно има обратен ефект,изобщо свредла над 25мм се точат трудно.При правилно заточване,не е проблем машина да работи на самоход,на малки обороти,с охлаждане.При мен се получава,свредло ф 37,на 90об,без централен отвор на малка стъпка на супорта,с охлаждане пробива без проблем!
                    Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                    Коментар


                    • От: Как се нарязват резби на струг

                      тук все става въпрос за заточване, а има ли значение какъв е камъка на шмиргела? Ясно е че трябва да е ситен, но има ли точно определена грапавина обявена за универсална?
                      ЗА ДА МОЖЕШ, ТРЯБВА ДА ЗНАЕШ!!!

                      Коментар


                      • От: Как се нарязват резби на струг

                        За пробиването - не е имало сини стружки. От време на време вадя и охлаждам с масло, а и за да изпаднат стружките.

                        За ножовете - сменяемите пластини са си заточени, ама и с тях става същото. Захапва и троши пластината. Опитах малко над, малко под, и на самия център - все тая.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • От: Как се нарязват резби на струг

                          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                          За пробиването - не е имало сини стружки. От време на време вадя и охлаждам с масло, а и за да изпаднат стружките.

                          За ножовете - сменяемите пластини са си заточени, ама и с тях става същото. Захапва и троши пластината. Опитах малко над, малко под, и на самия център - все тая.
                          Не са заточени с това "заточване" нищо не можеш да отрежеш
                          Първоначално публикуван от graf_fon_kochev Преглед на мнение
                          тук все става въпрос за заточване, а има ли значение какъв е камъка на шмиргела? Ясно е че трябва да е ситен, но има ли точно определена грапавина обявена за универсална?
                          По полека де довечера и за камъните и шмиргелите ти искаш всичко наведнъж . Аз толкова не съм писал от както бях студент.
                          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                          Коментар


                          • От: Как се нарязват резби на струг

                            При мен също са се получавали вибрации при рязане!При центроването на ножа по височина си бях направил едно калибърче,но някой .... ми го разцентровал и ножа стоеше пониско от оста на въртенето на шпиндела,и когато дебелината на детайла намалее се почваха едни вибрации....ужас!Накрая разбира се се чупеше!За щастие бързо се сетих...!
                            TLC 120 Prado
                            Yamaha Wolverine 450 4x4 SE

                            Коментар


                            • От: Как се нарязват резби на струг

                              Да минем към светая светих на оператора на ММ шмиргела и дисковете които се използват за заточване на режещите инструменти. Теорията дава два цвята дискове зелен за заточване на инструмент с твърдосплавна пластина и бял за инструменти от бързорежещи стомани и кобалт. Практиката показва че на друг цвят диск освен зелен който е смес от корунд и силиций инструмент с твърдосплавна пластина просто не може да се заточи . С другите цветове или от пластинката се къртят парчета или се износва диска и само гълтате прахоляка. При кобалта и бързорежещите стомани нещата вече не са толкова задължителни освен дискове от бял корунд на практика работят добре всички останали цветове корундови дискове но теорията дава между 10 и 20% по бързо износване на дисковете което не е фатално. Да минем към шмиргелите първо не препоръчвам на никой да си прави самоделен или ако си прави да му направи всички обезопасителни капаци като на заводските защото като се пръсне диск нещата са страшни. Тези абразивни дискове работят на 2900 - 3000 оборота нито повече нито по малко ако са повече рискувате пръсване на диска ако са по малко диска се износва бързо и само гълтате прахоляка. Дисковете се монтират на шмиргела задължително с картонени подложки на шайбите никога не се стягат директно метал корунд и на оста има задължително две гайки стягаща и осигурително-законтряща. Дисковете се стягат само веднъж като нови свален по някъква причина диск не се качва пак има голяма вероятност да има някъде пукнатина която при повторното стягане да се увеличи и диска да се пръсне. Като качите новите дискове пускате шмиргела и се дърпате на безопасно растояние и го оставяте да повърти поне две минути ако нищо не се пръсне вече сте готови за работа. На шмиргеловия диск се шмиргелова само на челната повърхност и това което шмиргеловаме го разкарваме по цялата повърхност за да се износва равномерно диска. Не се шмиргелова на страничните плоскости тези дискове не понасят много аксиален товар и има голяма вероятност да се пръсне диска. Освен това така го дебалансираме и започва да бие и тресе.Като заточваме металорежещ инструмен не се бърза работи се със съвсем лек натиск и исчакваме за да не прегреем твърдосплавната пластина защото те носят прегряване но не се охлаждат рязко при заточване на такъв инструмент той не се охлажда с течност. На шмиргел който се ползва за заточване на металорежещи инструменти не е желателно да се извършват други шлосерски операций като пилене на заварки и други подобни за да се запазят равни и прави работните повърхнини. Ако все пак по някъква причина те не са равни се изправят с диамант или с вече непотребен друг корундов диск но тая операция е много прашна.Така трябва да изглеждат дисковете. Това е моя шмиргел в работата и като видя че някой го пуска за нещо друго мятам по него първото ми попаднало желязо.
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM3290.jpg
Прегледи:1
Размер:111.1 КБ
ID:5221019 Така не трябва да изглеждат дисковете . Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM3292.jpg
Прегледи:1
Размер:116.9 КБ
ID:5221020Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM3293.jpg
Прегледи:1
Размер:94.4 КБ
ID:5221021
                              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                              Коментар


                              • От: Как се нарязват резби на струг

                                Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                                Не са заточени с това "заточване" нищо не можеш да отрежеш По полека де довечера и за камъните и шмиргелите ти искаш всичко наведнъж . Аз толкова не съм писал от както бях студент.
                                Сигурно ли е? За такава система иде реч (не е ISCAR, но иначе същата). Пластината си има профил отпред, за подвеждане на стружката или там каквото трябва:
                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:darjach2.jpg
Прегледи:1
Размер:12.8 КБ
ID:5221055

                                Пластината изглежда приблизително така:
                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:riazane_plastina.jpg
Прегледи:1
Размер:5.9 КБ
ID:5221056
                                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X