Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Направи си сам-Фреза за метал

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Направи си сам-Фреза за метал

    Цените не са лоши-около 500лв. се връзва едно цифровизиране.Което за фреза е незаменимо.За струг ,може да се преглътне.Поне мене на струга действам повече с шублера отколкото с нониусите.Но на фрезата 3оси ми идват в повече и като сложим и това ,че всяка е в различно деление и ми става лошо

    Коментар


    • От: Направи си сам-Фреза за метал

      Абсолютно съм съгласен, че е по-добре цифровизирането. Аз стигнах до същия извод и цифровизирах една малка фреза /правена/. Голям кеф...Но цената 500 лв. е за цифровизиране със стъпкови мотори и то малки.
      Работи и направо не вярваш на очите си - интерполация по 3 оси...даже пробвах по 4 оси...

      Коментар


      • От: Направи си сам-Фреза за метал

        Днес разгледах подробно фрезата. Има си перфектни местенца за слагане на инкрементални линии и по трите оси. Отделно ще помисля и по въпроса дали не можат да се набутат датчици за ъгъла на масата и ъгъла на главата, но все пак вероятно чак до там няма да се заигравам.

        На струга хавата е по-кофти, но няма невъзможни неща, пък и там не е толкова зор колкото на фрезата.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • От: Направи си сам-Фреза за метал

          Първоначално публикуван от sparow Преглед на мнение
          Цените не са лоши-около 500лв. се връзва едно цифровизиране.Което за фреза е незаменимо.За струг ,може да се преглътне.Поне мене на струга действам повече с шублера отколкото с нониусите.Но на фрезата 3оси ми идват в повече и като сложим и това ,че всяка е в различно деление и ми става лошо
          Тсъ. 800 кинта се връзват само датчиците с шипинга за 3-те оси на фрезата. Въртях го, суках го, питах няколко търговеца - все тая. Китай-далеко, UK-скъпо.

          Ще преседи известно време в списъка, но поне фрезата със сигурност ще получи цифрова индикация, че това в момента не си е работа.

          ...на струга вероятно ще се задоволя само с една скала на малката шейна, и една по дължина, че да мога стъпково да моторизирам малката шейна да прави квито профили си искам. После ще гледате сеир, състоящ се в лаптоп модел 2009г, вързан към струг модел 60-те години на миналия век. Току виж съм набутал и винтово-съчмена двойка на малката шейна.

          ...ама, и двете ще са далеч напред във времето, след като всичко останало по машините е отремонтирано.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • От: Направи си сам-Фреза за метал

            Незнам за къкво ти е тоя лаптоп,но цифровата индикация май е на съвсем друг принцип,незнам как ще я подкараш да ти исписва на лаптопа.Работи по въпроса да добавиш стъпкови мотори и честотен инвертор с електронно управления на главния двигател и тогава летиш.

            Коментар


            • От: Направи си сам-Фреза за метал

              Не ми трябва нищо повече от движение на малкото седло по зададен от мен профил. А хода на голямото мога да взема или директно с линеен датчик, или с ротационен такъв от лоста, въртящ самохода.

              Лаптопа ми е за това да ръководи стъпковия двигател, който върти винта на малкото седло в зависимост от надлъжния ход. Самата цифрова индикация може да се направи всякак, и тя ще си е отделен самостоятелен модул. А къде да ми го изписва мога да го направя както ми е кеф. Ако искам и на челото ще ми го изписва. Така с минилано количество датчици и практически никакви модификации по машината се получава полуавтомат с възможност за правене на всякакви конуси, конусни резби и изобщо всякакви ротационни детайли с произволен профил по дължина, като ограничението е единствено от използвания инструмент.

              ПП: Самите инкрементални линии се четат елементарно, или поне тия, дето съм си харесал. Един микроконтролер за 5 кинта от "електронната бакалия" наблизо има достатъчно мощ за всичко, дето можеш да си представиш.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • От: Направи си сам-Фреза за метал

                Ясно.А я кажи понеже аз не съм много вчас.Може ли цифров енкодер за се закачи на всяка от врътките за хода и да ти исписва индикация?
                А щом имаш стъпкови мотори ,инкременталните линии не ти трябват.Мотора има софт ,в който му исписва движението.
                Аз още съм на въпрос проучване откъде и къкви възможно по евтини стъпкови мотори+управление да намеря ,но да са достатъчни да въртят моя струг.И друго нужно ли е СВД по всички ходове ,щом се се преправа на ЦНЦ.И последното което щом имаш почти пълен полуавтомат.Малкия супорт направо го отписваш от играта.На негово място се слага проста револверна глава с до 6инструмента. А конуса го правиш със супорта.Единствения недостатък е ,че за конусна резба се иска и реверс.А това няма как да го постигнеш по електронен път.Затова се слага честотен инвертор с електронно управление да командва главния ел. двигател.При мене няма да е много скъп до 4кв. инвертор. е около 1000лв.Но при тебе е друга работа 7.5-10кв. Или възможно най добрия вариант е да се сдобиеш с главен серво двигател на фанук.динамо сливен.Те правеха цифровизацията на наще ЦНЦ стругове СП /СТ 161 ,на мотора си пише Фанук -Сливен.Он е перфектен и така спестяваш доста пари и струга ти ще може всичко.
                Но в крайна сметка нужно ли е тая интервация,като го няма кефа от ръчния труд.Там стоиш и цъкаш като калвач по клавиатурата.
                Няма ли да е по евтино и лесно да си намериме по един конусен линеал и...

                Коментар


                • От: Направи си сам-Фреза за метал

                  Първоначално публикуван от sparow Преглед на мнение
                  Ясно.А я кажи понеже аз не съм много вчас.Може ли цифров енкодер за се закачи на всяка от врътките за хода и да ти исписва индикация?
                  Въпрос на конструкция. Примерно закачането на такъв датчик към напречния винт на моя струг се състои в монтирането на 2 болта + още някои дреболии. А датчика е със 7200 деления за оборот, примерно.

                  Първоначално публикуван от sparow Преглед на мнение
                  А щом имаш стъпкови мотори ,инкременталните линии не ти трябват.Мотора има софт ,в който му исписва движението.
                  Трябват, за обратна връзка. Всеки винт има луфтове, а инкременталната линия винаги ти показва реалната позиция, независимо от луфтовете. Отделно стъпковите мотори са сравнително немощни, а понякога и неодсттъчно точни. Ако искаш "пърформанс" от една машина, трябва да ползваш серво, или хидравлика, или квото там се сетиш, а за нея обратната връзка от линийките е единственото, по което се ориентираш за позицията.

                  Първоначално публикуван от sparow Преглед на мнение
                  Аз още съм на въпрос проучване откъде и къкви възможно по евтини стъпкови мотори+управление да намеря ,но да са достатъчни да въртят моя струг.И друго нужно ли е СВД по всички ходове ,щом се се преправа на ЦНЦ.
                  Трябва да сложиш ВСЧ навсякъде, и пак не е сигурно че стъпков мотор ще смогне. Трябва ти серво.

                  Първоначално публикуван от sparow Преглед на мнение
                  И последното което щом имаш почти пълен полуавтомат.Малкия супорт направо го отписваш от играта.
                  Точно това няма да направя. стъпковия свигател ще ръководи само малката шейна. Така мести най-малко тежест и ще се справя най-лесно.

                  Първоначално публикуван от sparow Преглед на мнение
                  На негово място се слага проста револверна глава с до 6инструмента. А конуса го правиш със супорта.
                  За любителска машина няма сми. Аз на норма не работя. Ако ми трябват много бройки от нещо - ще го дам да го направят на истински CNC.

                  Първоначално публикуван от sparow Преглед на мнение
                  Единствения недостатък е ,че за конусна резба се иска и реверс.А това няма как да го постигнеш по електронен път.
                  Аз и не искам. Тая резба ще си я правя като всяка друга. Просто някаква електроника ще се грижи за напречния ход, при това без да е вързана към нищо друго, освен малката шейна.
                  Говорим за някакъв вид мижав полуавтомат. Ако ми трябва машина с CNC - да съм си купил. Да се преправя универсален струг да е с пълно CNC управление, нито има смисъл, нито ще стане нещо читаво, нито ще е евтино, а да не говорим че е разправия с библейски мащаб.

                  Първоначално публикуван от sparow Преглед на мнение
                  Затова се слага честотен инвертор с електронно управление да командва главния ел. двигател.При мене няма да е много скъп до 4кв. инвертор. е около 1000лв.Но при тебе е друга работа 7.5-10кв. Или възможно най добрия вариант е да се сдобиеш с главен серво двигател на фанук.динамо сливен.Те правеха цифровизацията на наще ЦНЦ стругове СП /СТ 161 ,на мотора си пише Фанук -Сливен.Он е перфектен и така спестяваш доста пари и струга ти ще може всичко.
                  Но в крайна сметка нужно ли е тая интервация,като го няма кефа от ръчния труд.Там стоиш и цъкаш като калвач по клавиатурата.
                  Няма ли да е по евтино и лесно да си намериме по един конусен линеал и...
                  Главния двигател се реверсира с 2 контактора, ако толкова е нужно. Ама след него има разни други джаджи. А при положение че имам реверсиращ съединител, защо подяволите да се занимавам с глупости, вместо да сложа още един стъпков мотор да дърпа и бута лоста на съединителя вместо мен?

                  А, ето че дойде на мойто. А при положение че конусния линеал ще ми излезе по-скъпо на цената на това, дето съм замислил - за какво ми е. На всичкото отгоре може до 10 градуса. От там накоре - йок. Пък и се съмнявам точността му да е твърде голяма.

                  ПП: Стъпковия мотор, със все ремъчни шайби за зъбен ремък, имам налични. Тоест, цената за тия неща ще е 0 (нула, зеро!). Остава само електроника.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • От: Направи си сам-Фреза за метал

                    Ясно.Почваш да ме отказваш от идеята.Но пък недостатъка на ЦНЦ-тата особено българските, че са малки,самия струг като тяло и т.н е нещо усреднено м/у С8 и С5 недостатъчна височина за детайли.Патронника е автоматизиран.Единственото наистина реално приложение на български цнц струг е в комбинация с прътоподаващо и да прави разни прости неща,без нужда на оператор да му ги центрира и т.н.А я кажи къкъв ще ти е мотора /данни/ на малкото супортче.И как ,защото аз не си го представям,ще се комбинирате ти и електрониката.Защото аз го виждам да подава когато то си иска.А трябва някъкъв алгоритъм-още обратни връзки да следи.Примерно реверс,кога преместваш напречно и т.н.Аз поне така си го представям.
                    П.П много се отплеснахме от темата,не е лошо някой модератор да сложи в ред трите теми,че почват да се дублират и да се мешат.

                    Коментар


                    • От: Направи си сам-Фреза за метал

                      Обратните връзки са самите инкрементални линии. Какво повече? А реверса ще си го права на ръка.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • От: Направи си сам-Фреза за метал

                        АААА ,ясно.Чел съм между редовете.А ако е серво мотор-той нали има обратна връзка и няма начин да испусне или да даде грешка.Но пък и цената е страшна.

                        Коментар


                        • От: Направи си сам-Фреза за метал

                          Първоначално публикуван от sparow Преглед на мнение
                          АААА ,ясно.Чел съм между редовете.А ако е серво мотор-той нали има обратна връзка и няма начин да испусне или да даде грешка.Но пък и цената е страшна.
                          Е то при всеки мотор е така, включая и стъпковите, с тая разлика че при стъпковите обратната връзка не е задължителна, а и за винта не трябва супер мощен мотор, понеже скоростта е малка. Стъпковия ми мотор е от голям едновремешен принтер. На спирачка (просто пуснат ток по намотките), трудно го превъртам на ръка, а като се има в предвид че там ще има предавка със зъбен ремък примерно 1 към 10, работата съвсем се успива.

                          Двигателя ми е с 10-ина сантиметра диаметър и около 8 височина на тялото, биполярен.

                          ...сега като се замисля безгрижно ще се сложи и на долния напречен винт, еле пък ако го сменя с ВСД, което също не е кой-знае каква философия.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • От: Направи си сам-Фреза за метал

                            Възможно е да стане.Но трябва да се внимава,защото ми се струва ,че на долния супорт-напречния.Силите са доста по голями.Все пак на ръка е едно,но с мотора незнам дали няма да вижда зор,но може само опитно да се установи.Моя съвет е да не бараш долния супорт.Сложи мотора на кръстатия.Така че да е същевременно удобно да се работи/все едно го няма/ и друго да е физически устойчив на борьол и мърсотии.Ще проуча въпроса с линиите и цифровата индикация,моя струг на надлъжното няма нониус.И едни линиики ще му дойдат добре.И едно моторче като при тебе и конусния линеал отива в небитието.И ще е много по удобно ,работата.

                            Коментар


                            • От: Направи си сам-Фреза за метал

                              Първоначално публикуван от sparow Преглед на мнение
                              Възможно е да стане.Но трябва да се внимава,защото ми се струва ,че на долния супорт-напречния.Силите са доста по голями.Все пак на ръка е едно,но с мотора незнам дали няма да вижда зор,но може само опитно да се установи.Моя съвет е да не бараш долния супорт.Сложи мотора на кръстатия.Така че да е същевременно удобно да се работи/все едно го няма/ и друго да е физически устойчив на борьол и мърсотии.Ще проуча въпроса с линиите и цифровата индикация,моя струг на надлъжното няма нониус.И едни линиики ще му дойдат добре.И едно моторче като при тебе и конусния линеал отива в небитието.И ще е много по удобно ,работата.
                              Пропусна споменаването на смяната на винта със винтово-съчмена двойка. От това усилията за въртене на винта спадат в пъти. Всъщност, може да спаднат до толкоз, че да се наложи да правя електромагнитна спирачка, ако се окаже че за да работя на ръка винта се върти толкова лесно че да не може да се контролира. Като казвам "в пъти" имам в предвид точно това - в пъти. При това от 2-3 пъти нагоре.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • От: Направи си сам-Фреза за метал

                                Гледах наскоро в интернето че един тип беше ползвал китайски шублери с електронен дисплей за да взима от тях позицията на осите, циганско си е но пък ще дойде евтино.


                                ето за това иде реч sparky може да ти е интересно - http://www.shumatech.com/web/products/dro-350
                                Последно редактирано от persuader; 10-12-10, 18:25. Причина: допълнение
                                When I'm good, I'm very good. When I'm bad, I'm even better!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X