Обява

Свий
Няма добавени обяви.

WEILER lzd 220 - новата ми "играчка"

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    Най-досадното е, че след такава операция универсалът трябва да се разглоби и почисти основно...
    Не чета коментари и не отговарям на такива.

    И коментаторите...

    Коментар


    • #92
      Чистенето остава за по-нататък, че и малко чугунен прах ще му влея на патронника!

      Както си стоях се ядосах, че го няма фиксатора за обороти на вариото. Т.е. с ръчката си избираш обороти и както я пуснеш за 20-30 сек. се връща на минимални обороти.

      Съответно реших да си възстановя фиксатора.
      За целта изработих това Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20260205_181246.jpg
Прегледи:310
Размер:295.2 КБ
ID:7025050 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20260205_181301.jpg
Прегледи:311
Размер:206.8 КБ
ID:7025051 :

      Използвах немития патронник , че ме мързеше да слагам цанга.

      6,3 мм външен диаметър, 5,5 вътрешен диаметър, дължина - колкото дойде . Ъгъла при върха - гонех 100 градуса.

      Материал - стеблото на стара биалетка, на която отрязах шарнирите.

      Стори ми се мека стомана, която ще се трие в чугунена отливка и ще е по-добре да се износва повече фиксатора и по-малко основата.

      Коментар


      • #93
        Да ама не! Леглата, където трябва да щракне фиксатора бяха тотално разбити.
        Съответно се ядосах и свалих чугунената отливка.
        Като капак - детайла е с неправилна форма и кръга е около 270-280 градуса. Останалото - отрязано по хордата.
        С малко магия, успях да го хвана на патронника.
        Естествено, въртящ център от задното седло го пазеше да не излети.
        Първоначално ми трябваше десен упорен нож, но няяяямам.
        Наточих една кобалтова заготовка за дясно рязане.
        И изненада - необработената част на отливката, яде ножа малко по-бавно от шмиргел.
        С 5-6 заточвания на кобалта ,свалих 0.5 мм в диаметър откъм гърба.
        Обърнах детайла и вече с твърдосплавна пластина работата потръгна.
        Свалих около 2 мм, до изчистване на захабеното.
        На бормашината си оформих новите ямички за фиксатора.

        Натиснете снимката за да я уголемите  Име:20260205_214025.jpg Прегледи:0 Размер:310.1 КБ ID:7025067

        Коментар


        • sek.1
          sek.1 коментира
          Редактиране на коментар
          Що не го донесе ? За 5 минути щяхме да го изкараме на фрезата .

        • stefsab
          stefsab коментира
          Редактиране на коментар
          Отзад гърба е на 3 нива с неправилна форма.
          Опред не е равно - има цилиндър ф40, h=15mm, върху който влиза дръжката и захвата й. Основата на дръжката има форма на "капачка" и лагерува върху този цилиндър.

          Докато го центроваш на масата, докато намериш и нагласиш подходяща разстъргваща глава.....

          Пробвах си идеята и стана за 20-ина мин.

      • #94
        След много падания, дюзата на масльонката, която ползвам за стругчето е в това състояние

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20260213_101317.jpg
Прегледи:267
Размер:220.6 КБ
ID:7026580 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20260213_101403.jpg
Прегледи:266
Размер:203.9 КБ
ID:7026581



        Диаметър на цилиндричната част 7мм.
        Присъединяване с вътрешна резба М6
        Отвор при връхчето
        Ъгъл на конуса 45 грдуса

        В момента не мога да смазвам през пресмасльонките точките за често смазване.

        Чакам музата да дойде и да се пробвам ...

        Естествено в магазина за 5-10 пари има нови масльонки, но придобиването на опит е безценно!

        Коментар


        • #95
          Скатах се за 1/2 час от шефа и измайсторих:


          Натиснете снимката за да я уголемите  Име:20260216_113645.jpg Прегледи:0 Размер:200.2 КБ ID:7026687 Натиснете снимката за да я уголемите  Име:20260216_113949.jpg Прегледи:0 Размер:186.4 КБ ID:7026688

          На втората снимка е вече "челосан" върха.

          Ред на работа:
          Разпробиване на задната част с центрова бургия външно ф5 мм, на връхчето 1,2мм, за да ми оформи вътрешния конус на 60 градуса и да приготви водещ отвор за разпробиване.
          Разпробиване на проходния отвор с 1,6 мм, че 1,2 превърташе в патронника.
          Навиване на вътрешната резба М6 с дълбочина 5мм. Първо със спирален метчик и финално оформяне с изпилен метчик за глухи отвори.
          Оформяне на конуса общ ъгъл 40 градуса, 20 на подаването, и отчупване от заготовката.
          Обръщане и "челосване" на отчупения ръб.

          Коментар


          • BatGeorgeone
            BatGeorgeone коментира
            Редактиране на коментар
            Шапки долу, бравос!

        • #96
          Днес ми дотрябва дорник

          Натиснете снимката за да я уголемите  Име:20260217_132038.jpg Прегледи:0 Размер:333.2 КБ ID:7026844 Натиснете снимката за да я уголемите  Име:20260217_132056.jpg Прегледи:0 Размер:280.9 КБ ID:7026845

          Речено - сторено:
          Ст45, тънката част е ф3мм, винта е с резба М2.5, дълбочина на резбата 6мм.
          От заготовка ф7мм.

          Сложих и работна ламба и реших да я пробвам.
          Отдавна една отвертка за 4 мм шестостенни гайки ми идва широка - външно ф 8мм.
          Вече е ф 6 мм

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20260217_123505.jpg
Прегледи:237
Размер:231.8 КБ
ID:7026846
          Последно редактирано от stefsab; 17-02-26, 13:08.

          Коментар


          • #97
            Тия дни стъргах удължени вложки от "гедоре", че не влизаха където трябва.
            Уж хром-ванадий, а всъщност са ала-бала. Под дебелия никел имаше обикновено тенеке.
            Не чета коментари и не отговарям на такива.

            И коментаторите...

            Коментар


            • #98
              Ширпотребски вложки са хромирани отгоре - разбирай не проникване на хрома, а галванично покритие. За съдържание на ванадий - като занам как се стърже истинска вложка с кобалтов нож, съвреммените ги реже по-лесно от Ст45 и малко по-трудно от пирон .

              Точно тази отвертка оказваше някаква съпротива на рязянето. То си е до производител.

              Колеги хвалят форс, че бил тайвански и били 2 пръста по-добри - по-малко ги чупели .

              Коментар


              • sek.1
                sek.1 коментира
                Редактиране на коментар
                За момента най добро като като цена - качество е Топтул . Асен го познаваш от доста години и трите му работни места в сервиза са му с Топтул и няма забележка .

            • #99
              Остана малко време - една шайба СЧ-40, ф140 започна да придобива форма на фланец за универсал ф 125мм.
              Първоначално, с любезното съдействие на sek.1, размерите се доближиха до нужните.
              После се захванах и направих резбата М40х3,5 и останалото оформление.

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20260324_135651.jpg
Прегледи:182
Размер:209.5 КБ
ID:7032437 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20260324_135740.jpg
Прегледи:179
Размер:178.7 КБ
ID:7032438 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20260324_135703.jpg
Прегледи:180
Размер:177.8 КБ
ID:7032439 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20260324_135727.jpg
Прегледи:175
Размер:172.7 КБ
ID:7032440

              В момента избирам универсал ф125 и по него ще довърша фланеца.

              Коментар


              • stefsab
                stefsab коментира
                Редактиране на коментар
                Ножа за вътрешна резба е на Инструмент Комерс, за чугун, ISO 14, със запоена твърдосплавна пластина.
                Не го бива, докато не го заточиш по учебник.

                За разлика от WILKE, немски ножове, които се представиха блестящо при останалата обработка.

                Като цена- WILKE са по-евтини с около 10%.

              • BatGeorgeone
                BatGeorgeone коментира
                Редактиране на коментар
                Браво Майсторе, по малко но непрестано вървиш напред и нагоре, само така!

              • stefsab
                stefsab коментира
                Редактиране на коментар
                Преди 30-ина г. на Хобито направих центровъчен прозорец за Харли-Дейвидсън.
                ЗАвива се вместо тапата за наливане на масло в картера.
                Метален винт, със стъкло с уплътнение, през което се "святка" със стробоскоп за ГМТ белег.
                Винтът е малко под инч в диаметър и инчова резба.

                Учил съм металознание, съпромат, мех. конструкции.
                Сега просто прилагам по още един начин наученото.

            • Такъв детайл не може ли да се обработи директно на твоя струг?
              Не чета коментари и не отговарям на такива.

              И коментаторите...

              Коментар


              • sek.1
                sek.1 коментира
                Редактиране на коментар
                Може ако имаш три - четири дена време за губене .

            • Заводският патронник е ф110 - т.е. хваща по външен диаметър до 110мм +още някой мм. Шайба ф140 мм няма как директно да хвана.

              Теоретично може, но ще трябва да разпробия точно перпендикулярно шайбата през средата ф14-ф16 и да направя дорник.
              Дебелината е 70 мм, а СЧ-40 не се пробива "безгрижно".

              Над супорта мога до ф120 да обработвам.
              Над паралелите - до ф 220мм + още 2-3 мм.
              При външен диаметър 130-140мм, мога до около 0.2 мм да свалям на пас.
              При около ф40-50 мм вече стигам до около 1мм на пас.
              Щеше да е "3 дни стъргане".

              Коментар


              • Две лагерни втулки на предаването за самоход и резба бяха разбити.
                Съответно от една пръчка фосфорен бронз започнах да сътворявам нови, но "по-стегнати" по износения размер на опорните оси.
                В ново състояние, размера на оста е 11.95 мм , а на втулката 12.05 мм.
                В момента оста е 11.80, идеята - втулка 11.85-11.90мм.

                Съответно
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20260409_130120.jpg
Прегледи:127
Размер:303.8 КБ
ID:7034588 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20260409_123609.jpg
Прегледи:123
Размер:155.3 КБ
ID:7034589

                Е да ама не - райбера ф12, на нужния диаметър беше хванал "кариес".

                Та с малко магия стана, но от втория път.

                На снимката е първата (неуспешна) втулка.
                Следващите 2 втулки вече са на колелата и всичко е сглобено обратно.
                Предавките утихнаха.

                Коментар


                • Стефане тия дни ще дойде това : https://www.temu.com/goods.html?_bg_..._page_sn=10045 Според сайта е на митницата което означава 3 - 4 дни и е при мен .
                  Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                  Коментар


                  • От няколко месеца замислям и изпълнявам допълнения към Weiler-а.

                    По ред - тавичка за джунджурии върху двигателя. Изключитено удобна. достига се всичко с леко протягане. Натиснете снимката за да я уголемите  Име:20260627_161838.jpg Прегледи:0 Размер:284.4 КБ ID:7044222 Натиснете снимката за да я уголемите  Име:20260627_161846.jpg Прегледи:0 Размер:479.1 КБ ID:7044223
                    На дъното съм залепил текстилно тиксо против евентуално дрънкане

                    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:20260627_162052.jpg Прегледи:0 Размер:259.8 КБ ID:7044224
                    Монтирана и готова за ползване.

                    Доколкото стругчето ще стои до стената - сътворих заден щит да пази от хвърчене на стружки и цапане на стената.

                    На масата на стругчето има готови вертикални отвори ф12мм.
                    Съответно изполвах две стоманени пръчки ф12, на които пробих съотвентите отвори и нарязах резба М4.
                    Винтчетата са М4х12 с декоративна лещовидна глава, за да изглеждат добре.
                    Щита е на 30 мм навътре от ръба на масата, така че всичко се очаква да пада вътре, а разстоянията са достатъчни за лесно почистване.

                    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:20260627_164039.jpg Прегледи:0 Размер:156.8 КБ ID:7044225 Натиснете снимката за да я уголемите  Име:20260627_164105.jpg Прегледи:0 Размер:165.9 КБ ID:7044226 Натиснете снимката за да я уголемите  Име:20260627_164113.jpg Прегледи:0 Размер:173.9 КБ ID:7044227
                    И на мястото си
                    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:20260627_164517.jpg Прегледи:0 Размер:183.6 КБ ID:7044228

                    Поради преместването му в помещение само с 220В, се наложи да му монтирам инвертор. Съответно се почесах по главата и сътворих следната доп. стойка

                    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:20260627_155111.jpg Прегледи:0 Размер:136.2 КБ ID:7044229 Натиснете снимката за да я уголемите  Име:20260627_155141.jpg Прегледи:0 Размер:189.4 КБ ID:7044230
                    И поглед отзад

                    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:20260627_155155.jpg Прегледи:0 Размер:178.6 КБ ID:7044231

                    И инвертора, монтиран и опроводен

                    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:20260627_162112.jpg Прегледи:0 Размер:196.3 КБ ID:7044232
                    Стойката е с по 1 мм отстояние от левия и десен крак. Тази междина е за да подложа меки пластмасови шайби против вибрации.
                    По същата причина долният край е с двойно подгъване.
                    Това двойно подгъване ми дава и възможността да пробия незебележими отвори за привързване на кабелите.
                    Последно редактирано от stefsab; Вчера, 16:27.

                    Коментар


                    • Искаш ли входен филтър за инвертора?
                      Извел ли си на удобно място някакъв контрол на скоростта на шпиндела, например потенциометър?
                      Не чета коментари и не отговарям на такива.

                      И коментаторите...

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 117,215 в 10:38 на 20-06-26.

                      Зареждам...
                      X