Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Компресор

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Здравейте,

    наскоро се сдобих с компресор от един приятел. Мотора му беше трифазен - звезда и не можах да го подкарам и с 200уФ кондензатор, та си купих 2.2кв монофазен 1450об/мин.

    Имам въпроси, но първо за какво ще се ползва:

    - малък /лидл/ пясъкоструй. Ще го ползвам да чистя ръжда от окачване, болтове, шайби и подобни. Предполагам за малкото инструментче от лидл ще стига. за по-голям - едва ли. (има ли от къде в БГ да се купуват други абразиви освен пясък - черупки от лешници и подобни?)

    - боядисване - мисля да взема LVLP/LVMP? пистолет и да пробвам с него. към компресора дойде някакъв пистолет - ще пробвам първо с него. ще си взема дехидратор+редуцир - на изхода на компресора. маркучи/тръби и от другия край точно под пистолета - дехидратор+регулатор... (описание на видове пистолети: https://www.linkedin.com/pulse/diffe...gun-air-harmon )

    - ще пръскам и с пистолет за шегре - грундове по кухини, парафин, шегре.

    - от малките пневматични 'флексчета', защото се събират на кофти места.


    като цяло мисля да си кърпя и правя сам колите, защото не намирам кой да ми ги прави както трябва и покрай тези дейности ще ми трябват.



    да питам:

    - какъв е компресора? Компресор от Skoda RT??? - Jikov 67a?? 200l/min? ако е така, може би ще трябва да е за временно ползване и да подбирам специално пистолети и машинки...

    - в момента компресора върти по сметки с 664 об/мин (1450об; 22см шайба мотор; 48см компресор) : n м / n гл = d шгл / d шм ---- n м -обороти на мотора; n гл- обороти на компресорната глава; d шм –диаметър на шайбата на мотора; d шгл - диаметър на шайбата на главата

    - с колко трябва да върти? четох около 700-740?

    - бутилка около 40л (68х28см). 0-3бар: 1:25; 3-4бар: 28сек; 4-5бар: 33сек; 5-6бар: 36сек; общо 0-6бар: 3:02; - По мои сметки компресора прави 75-80л/мин... което ми се вижда ужасно малко... нормално ли е? по-интересното е, че прави 3-4; 4-5 и 5-6 бара за около 28-36сек. както и 0-3бара за 1:30 - т.е. долу-горе помпи еднакво и с малко и много въздух вкаран. дали е ок компресора или е от ниските обороти на които работи?

    - маслото в картера на компресора - какво, колко събира (как да разбера да не пълня поввече), кога да се сменя, как да го следя, че има (пръчка, като на колите)?

    - за разтоварващия - къде и как да вържа. взех пресостат, който има разтоварваща връзка + нормалната, но май трябва да монтирам тройник с клапан, който си има връзка за това? в момента разтоварва през компресора - като спре и се чува как издиша. Предполагам или през клапан или през не-добре затегната гайка (нарочно оставена?). Има възвратен клапан - на смия ресивър.

    - какви са другите арматури след компресора? възвратен клапан и след него защитен? на изхода има 1 защитен на 6бар (почва да изпуска на 5.8 някъде) + още някакъв странен голям преди него, който не разбирам за какво е... както и другите неща около него. това дехидратор ли е? не трябва ли да има как да се чисти? май не е пипан откак е сложен...

    - ако някой има готов съд за конденз/охладител преди рисивъра /бутилката/ да продава - да каже. Искам да купя и сложа. това с медната серпентина по не ми харесва от такъв съд, а не ми се занимава да си правя...

    - ще трябва да продупча и заваря един кран в долния край, за да мога да точа конденз. Не знам как са го ползвали без до сега. Ще помисля, да го вдигна леко от едната страна, защото мисля да го затворя под едни външни стълби - стенички и да си работи там. единствено ме притеснява, ако навън е влажно - дали няма да е по-добре дърпа въздух от по-сухо място... какво мислите? (примерно да пусна маркуч да тегли въздух от гаража, вътре? Съвети, идеи?

    - има ли смисъл да мисля да закачам още 1-2 бутилки от газ, ако ще пръскам по-интензивно? Мисля, че мога да намеря още една такава глава - да я закача към втората част на шайбата и да вкара в друга бутилка и после да ги съединя? За да мога да ползвам HVLP пистолет по-натам...


    и малко снимки.

    ще пусна в темата за боядисването пистолета - да кажете какъв е и става ли. - https://offroad-bulgaria.com/forum/%...45#post6642745

    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:IMG_20200826_195030.jpg Прегледи:0 Размер:214.0 КБ ID:6642726Натиснете снимката за да я уголемите  Име:IMG_20200826_195139.jpg Прегледи:0 Размер:175.8 КБ ID:6642729
    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:IMG_20200826_195038.jpg Прегледи:0 Размер:117.4 КБ ID:6642737Натиснете снимката за да я уголемите  Име:IMG_20200826_195130.jpg Прегледи:0 Размер:135.2 КБ ID:6642728
    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:IMG_20200826_195144.jpg Прегледи:0 Размер:118.7 КБ ID:6642730Натиснете снимката за да я уголемите  Име:IMG_20200826_195154.jpg Прегледи:0 Размер:109.7 КБ ID:6642731
    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:IMG_20200826_195150.jpg Прегледи:0 Размер:143.3 КБ ID:6642732Натиснете снимката за да я уголемите  Име:IMG_20200826_195217.jpg Прегледи:0 Размер:398.5 КБ ID:6642733
    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:IMG_20200826_195053.jpg Прегледи:0 Размер:469.9 КБ ID:6642734Натиснете снимката за да я уголемите  Име:IMG_20200826_195057.jpg Прегледи:0 Размер:544.2 КБ ID:6642735Натиснете снимката за да я уголемите  Име:IMG_20200826_195201.jpg Прегледи:0 Размер:466.2 КБ ID:6642736
    Прикачени файлове
    Последно редактирано от valqk; 08-09-20, 19:19.

    Коментар


    • Компресора е от трактор юмз и няма нищо общо със шкодов.Потърси си друг,този ще се скапе бързо.
      Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

      Коментар



      • Намерих следните:
        1. https://www.olx.bg/ad/kompresor-za-v...2-ID8fDZj.html
        2. https://www.olx.bg/ad/kompresor-za-v...2-ID8fMUS.html
        3. https://www.olx.bg/ad/kompresori-za-...2-ID7SBYx.html
        4. https://www.olx.bg/ad/prodavam-kompr...9-ID8heeU.html
        5. https://www.olx.bg/ad/kompresor-za-v...2-ID7IIWx.html
        6. https://www.olx.bg/ad/kompresor-za-s...2-ID4IH9G.html
        7. https://www.olx.bg/ad/kompresor-vazd...2-ID7R7n2.html
        кой според вас си струва?
        Целта е да мога да си върша гореописаните дейности, без много ядове.
        Ако някой тук продава - да казва.

        Коментар


        • mitko 53
          mitko 53 коментира
          Редактиране на коментар
          Първият не знам от какво е, иначе повечето се ифови, има от Зил и юМЗ. Аз съм с юМЗ и Ифов, върти ги общ мотор 4KW терфазен и бутилка от газова уредба 50л. Предавателните ми шайби на мотора поддържат към 1400об. на юмз-то и към 1700 на ифата. 8 атмосфери ги вдига за минута и 20 секунди, не знам какъв дебит е това. При боядисване с HV/LP 30секунди работи, 30 почива при непрекъсната работа. Случвало ми се е да пръскам по половин час с почивки само за сипване на боя. юМЗ- то доста загрява та съм му монтирал вентилатор, ифата има по- добро охлаждане. Имам още един на юмз, него го глася за монофазем мотор и 25л ресийвър, правих му основен ремонт- нови цилиндри, бутала и сегменти.

      • Минал съм по пътя от самоделка компресори от скрапа, самоделка(с истинска глава АБАК) която беше абсолютно 1:1 с купешки компресор, и сега съм с един, който купих от битака и му смених само бутилката, сега е перфектен. Убедих се, че всички глави които не са предназначени за стационарен компресор почти никаква работа не вършат. Те пак са си предназначени за компресиране на въздух, но работят при едни други условия. Сега има всичко по магазините и ако човек е сръчен и има що годе технически познания може да сглоби една добре работеща, изглеждаща, истинска машина. Хвърлил съм камара пари докато достигна до правилните изводи, и ако някой ме послуша ще спести време, средства и усилия. Успех!
        "Няма как да обясниш нещо на човек, с когото ви делят два вагона книги!" Тодор Колев

        Коментар


        • Напълно съм съгласен и затова и питам.
          Този: https://www.olx.bg/ad/kompresor-za-v...2-ID8fMUS.html
          и този: https://www.olx.bg/ad/kompresor-za-v...2-ID8fDZj.html
          не са ли точно такива - предвидени за стационарен компресор...
          иначе, и аз си мислех да ползвам комбинация от 2 компресора /дали каскадно или паралелно не знам/ за да използвам 2.2та киловата на мотора.

          За сега ще ползвам този, докато се счупи. Ако намеря нещо смислено /за малко пари/ ще го взема да се допълват. Няма да го счупвам от работа (и да си изкарвам парите с това), та не ми се инвестира много.
          Бих си взел компресор от битака или някъде другаде, но като не знам какво да гледам?
          Ще препрочета темата, ще си запиша сбито за всички коментирани компресори, но пак - гледах клипчета от страниците назад и мислех, че е шкодов, то юмз се оказа

          благодаря за отзивите и на Митко53. Определено ми вдъхна надежда, че може нещо да се получи и от този, но след следващия пост се затвърди това, което си мислех - само на ниска цена (горното).
          С удоволствие бих черпил някой, ако ми помогне да си намеря хубава глава или има за продаване...

          Никой не каза нищо за пресостата с разтоварващият клапан в него и клапана монтиран на бутилката. Ще поровя за схема кой извод къде е и ще го вържа де. Няма къде да ходи

          Коментар


          • Колеги и аз си търся глава.
            Може Зилова, за да ми станат две и да ги вържа и двете,
            може и такава от Икарус/Ман понеже дебита им ми харесва,
            или като цяло някоя с поне 300л/мин изходен дебит!

            Прегледал съм всички обявени по сайтовете и не си харесах!

            Отделно, аз съм от София и търся места и вторични, където знаете че се продават компресори, бутилки и тн, защото не бих отказал още една 100 литрова бутилка в гаража да си имам. И като цяло да си минавам от време на време през тия местенца.

            Много благодаря на отзовалите се, изчетох целия форум за 2 дена
            ​​​​​​

            Коментар


            • Това от първия линк ми прилича на ифов, хубави са но понеже с с един цилиндър имат слаб дебит. Този който са ти подарили прилича на юмз, но явно имат доста версии, обикновно валът на който се монтира шайбата е от към фланеца, а и главите с клапаните и колекторите са различни от тези които имам. Моите на юмз са от този тип https://www.olx.bg/ad/kompresor-trak...0-ID80Xq7.html . За разтоварващият клапан, монтира се на входа на бутилката, вторият извод се свързва с тръбата от компресора, а извода с кухия болт се свързва посредством шлаух 6мм към извода за разтоварване на пресостата. Избира се разтоварващ клапан според резбата на входа на бутилката и резбата на връзката към компресора. Примерно ето различни видове според резбите https://varum.bg/category/205/raztovarvashti.html . . Моят в случая е G1/2- M22X 1,5. При тебе ,гледам има нещо подобно на снимката, но му липсва кухият болт, при стягането му едно месингово пръстенче се врязва в шлауха и уплътнява.

              Коментар


              • Не липсва, просто тръбичката 6мм с лещата и гайката са на пресостата. ОК. Значи вързвам там разтоварващия на пресостата и ще видя къде на изхода на бутилката да подвържа входа на пресостата. Интересно ми е какви са тези неща на изхода на бутилката.
                Предпразния клапан малкия е ясен. Там над 5.8 бара почва да изпуска, но големият, който не се самозатваря за какво е (преди него)? Също така, това металното, точно преди изхода дали е влагоуловител или е нещо друго? (не ми се отваря, ако няма смисъл)...
                При мен има и стрелка, от страната на шайбата с посоката... аз затова си мислех, че е шкодов, защото по нея много ми заприлича, но явно съм изтеглил къса клечка.
                Много Благодаря за ценното инфо. Оглеждам се за някой читава и сравнително евтина глава - да добавя към тази и така.
                did0kaaa - колега, ако намериш повече от 1бр - казвай, да взема и аз, че нямам кога да обикалям по вторичните, за съжаление...

                Коментар


                • kalin09
                  kalin09 коментира
                  Редактиране на коментар
                  Мини да ти покажа моята самоделка и да ти кажа как става...

              • valqk Аз свободно време имам, но уви не зная къде може да се докопат ​​​​​​
                Ще те тагна пак ако намеря нещо

                Коментар


                • kalin09 Ще взема да мина, най-накрая!
                  did0kaaa - порови в темата назад. Имаше описано в София, къде има. Мисля, че минавайки мернах единият пункт - преди ташев галвинг в ляво (като идваш от студ. град).

                  Коментар


                  • sek.1
                    sek.1 коментира
                    Редактиране на коментар
                    Там изпадат достга неща и продават всичко .

                • sek.1 Здравейте, проверете личните си съобщения ако е удобно, благодаря!

                  Коментар


                  • Подариха ми тази глава, от трактор Болгар, някой знае ли какъв дебит може да изкара и какви обороти му препоръчват,
                    отделно какви са му максималните преди водно охлаждане и тн.

                    Може да го свържа заедно със ЗиЛ-ова глава да работят двете на по 1000 оборота да видим за какво време ще напълнят 200л бутилка

                    Коментар


                    • Точно такъв не бях виждал!Болгаров е със сигурност,като задвижването на масовите е със паразитно зъбно колело което взима движение от ангренажа.Здрав и надежден,имам два трактора МТЗ-80 със такива компресори,неубиваеми са.
                      Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                      Коментар


                      • Ами като дебит? На какво са способни?

                        Коментар


                        • Не очаквай чудеса,20литрова бутилка я пълни на 6,5а на празен ход за около 2мин от О.
                          Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X