Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

    Само за информация, камъчетата на шпиндела на английски са "DRIVE KEY", "TENON", "DRIVE BLOCK" а на немски "MITNEHMERSTEINE". Намерих и производител с ценови листи, ама в немско, и вероятно ще ми излязат златни с транспорта, тъй че тършуването продължава.

    ПП:Стандарта за тия матракулки е DIN 2079.
    Последно редактирано от sparkybg; 28-01-16, 12:13.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
      Само за информация, камъчетата на шпиндела на английски са "DRIVE KEY", "TENON", "DRIVE BLOCK" а на немски "MITNEHMERSTEINE". Намерих и производител с ценови листи, ама в немско, и вероятно ще ми излязат златни с транспорта, тъй че тършуването продължава.

      ПП:Стандарта за тия матракулки е DIN 2079.
      Не знам какво ще пренасяш но може пробваш с тези - gabco.org
      (дано не се смята за реклама или нещо подобно)

      Коментар


      • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

        Без подадени команди от ръчката електромотора не трябва да работи.Имаш нещо объркано във веригата на превключвателите управляващи ел.мотора.

        Коментар


        • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

          Първоначално публикуван от parad0x Преглед на мнение
          Здравейте, и аз се нуждая от малко информация. Става дума за фреза фу320. Благодаря на колегата sek.1, от чийто линк си дръпнах и електрическата схема. Проблемът е, че при включване на машината, като ключа за посоката на главния мотор е в нулево положение, т.е. не се ползва, контактора К3 залепва без подадена команда от ръчките и мотора за подаване работи непрекъснато. Също така контактора си остава залепен независимо от посоката на подадена от ръчките и така работи само в едната посока. Тествах контактора К4 и си работи нормално. Просто К3 никога и в никакво положение не отлепва. Та въпросът е, без подадени команди от ръчките, трябва ли да работи мотора за подаването или трябва да сработва при подаване на команда? Също така забелязах, че ако не са подадени команди от ръчките, при натискане на бутона за бърз ход си сработва контактора и електромагнита, а при подаване на команда от ръчките, бутона за бързия ход спира да работи.
          При тези фрези проблемите обикновено са основно електрически . Заради усложнената ел инсталация с тоя безсмислен полуавтоматичен режим има много излишни кабели . Освен това годините ; стружките и борьола обикновено са разгонили фамилията на кабелите и изолацията им се е вдървила . Тая дето я нарязах включваше сама по време на работа бързия ход .
          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

          Коментар


          • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

            Първоначално публикуван от parad0x Преглед на мнение
            Не знам какво ще пренасяш но може пробваш с тези - gabco.org
            (дано не се смята за реклама или нещо подобно)
            Кажи-речи с размера и теглото на 2 гайки M10 би била пратката. Просто няма какво друго да купя от тоя сайт - останалите неща ги има и другаде и са по-евтини. Смите железца струват по 13 кинта бройката, а евентуалното изпращане до тук е към 32-33 кинта. Тоест грубо ще ми излезе 30лв бройката, което е меко казано неприемливо. Ако ги пращат до Германия шипинга вместо 30 е нещо като 18лв. После с каквото и да ми ги карат до тук, пак ще го докара до 30 поне.

            Явно ще ги правя, макар че като сметна загубеното време от 2-3 часа, няма да ми излезе твърде по-изгодно.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

              Тъй... приготвих окончателно дъската, започнах "кривата" част на клина, направих я, отрязах го и... се оказа че съм го направил наобратно.

              ...обаче и да не бях, най-вероятно пак щеше да е брак - в тънката си част леко се изкриви след рязането - сега като се замисля знам и защо - там няма достатъчно "месо" от вътрешността на заготовката - практически в тънката си част клина е изработан преобладаващо от метериал на не повече от 10-12мм от периферията на кръглия профил, и явно има напрежения.

              Значи трябва отгрята/нормализирана/подобрена стомана. Не се търсят механични свойства, а добра обработваемост и липса на вътрешни напрежения. И въпросът - как да се сдобия с такава? Иде реч за 800мм ф60, евентуално може да се направи и от квадрат, но трябва да сметна размерите. Някой, нещо?
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                Виж вземи си някое 18ХГТ,обработи го грубо като оставиш + отвсякъде около 4-5мм,ще ти дам координати в Русе където ще свършът работа.
                За стария охлаждане ползва ли?Щото си мисля,че си го прегрял и затова е изметнал.
                Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                Коментар


                • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                  18ХГТ с някаква специална цел ли?

                  Колкото до прегряването - по време на обработка детайла не е виждал температура, повече от около 55-60 градуса. Като го работя с фрезите с пластините нито фрезата нито детайла се нагряват значимо, а по време на обработката с 55-градусовата е охлаждано(по-скоро смазвано) с масло - при завършване на обработката детайла беше по-студен отколкото при започването. Според мен проблема е че детайла, отнесен към сечението на заготовката, е разположен ей-така:
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:klin.png
Прегледи:1
Размер:3.6 КБ
ID:5700331

                  Ф60-ката е взета само до Ф58, колкото да падне окалината - на места си личеше че не съм свалил докрай закаленото, а поне 2 ръбчета на това горе са си практически в зоната на 1мм дълбочина от където е била окалината. Клина върви прав (поне видимо) до дебелина от около 9-10мм, и последните 15-ина сантиметра където спада до 6-7 са на лека дъга.

                  ...ама, човек се учи цял живот.
                  Последно редактирано от sparkybg; 01-02-16, 09:27.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                    Помисли за друг начин за направата на този клин, пак те подсещам не пренебрегвай плосък шлайф!
                    При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

                    Коментар


                    • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                      Първоначално публикуван от DIMILIEV Преглед на мнение
                      Помисли за друг начин за направата на този клин, пак те подсещам не пренебрегвай плосък шлайф!
                      Никак не ми се правят още 10 кила стружки за да изкарам 2 кила готов детайл, просто не намерих решение на следното:

                      1. Как на шлайф ще докарам наклона да съвпада с тоя на дъската с достатъчна точност.
                      2. След шлайфа (или пък преди него-все тая) - как ще захвана детайла за да му направя двете хоризонтални (неработни) повърнини под правилния ъгъл спрямо работните.

                      Ако имаш някакво решение - никак не бих го пренебрегнал.

                      Намерих поне къде да ми отгреят мат'ряла, от днес за утре при това.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                        Вече ми е абсолютно ясно че не искаш да си зависим от друг, което е много добре. Не е и удобно защото за да стане точно клина, шлайфа трябва да е до фрезата образно казано. Пробвай с отгрятия материал, въпреки че се съмнявам че пак ще се метне но има и изправяне. Въобще не се съобразявай с двете не работни повърхнини, пак в двете менгемета, с меки подложки и скосен ръчно фрезер под съответния градус както ти споделих по рано. Наклона на неработните повърхнини после си го очертай на челото на клина, той не е пък и толкова важен в края на краищата. Почвай пак, споделяй периодично и знай че невъзможни работи няма. Но знай че само от фреза този детайл ще стане трудно.
                        При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

                        Коментар


                        • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                          Първоначално публикуван от DIMILIEV Преглед на мнение
                          Вече ми е абсолютно ясно че не искаш да си зависим от друг, което е много добре. Не е и удобно защото за да стане точно клина, шлайфа трябва да е до фрезата образно казано. Пробвай с отгрятия материал, въпреки че се съмнявам че пак ще се метне но има и изправяне. Въобще не се съобразявай с двете не работни повърхнини, пак в двете менгемета, с меки подложки и скосен ръчно фрезер под съответния градус както ти споделих по рано. Наклона на неработните повърхнини после си го очертай на челото на клина, той не е пък и толкова важен в края на краищата. Почвай пак, споделяй периодично и знай че невъзможни работи няма. Но знай че само от фреза този детайл ще стане трудно.
                          Амиии, аз го пробвах клина, нищо че обратен - просто го сложих от другата страна. Честно казано не виждам проблеми, даже при положение че супорта още не съм го фрезовал. Ако и във втора серия не стане, ще мисля друго.

                          Хоризонталните повърхнисти на плочата станаха уникално добре само с финишно "шаброване" с пластината, държейки я с пръсти. Имам снимки, ама от снимки няма как да се прецени.

                          Дъската:
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160131_154309.jpg
Прегледи:1
Размер:255.9 КБ
ID:5700377

                          На снимката се виждат дерюги, оабче ако си прекараш пръста по него със завързани очи, няма да успееш да кажеш дали е шлайфано или не е. Това се движи върху нефрезования и незмазан супорт даже и в момента с бутване с един пръст.

                          Ето и клина:
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160131_215814.jpg
Прегледи:1
Размер:256.1 КБ
ID:5700378

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160131_220621.jpg
Прегледи:1
Размер:230.7 КБ
ID:5700379

                          Тук го режа, все още мислейки си че след 15-ина минути ще имам готов клин. Дъгата на огъването започва горе-долу от където е режещия диск на снимката, и до края (близкия на снимката) огъването е около милиметър-милиметър и половина, навън (на към страната на диска, тоест на към външната част на заготовката):
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160131_223202.jpg
Прегледи:1
Размер:244.9 КБ
ID:5700380

                          Общо взето никакви особени грижи не съм имал, изключая висенето с часове чакайки HSS фрезата да си свърши работата. Правя и всичко на степени - вътрешната част на клина (тая дето се фрезова на предпоследната снимка), е правена на 3 паса по вертикала, като второто и третото ниво са правени на стъпки по дълбочина, за да не бута тънката част на клина. С 2 финишни паса от по 1 сесета, като след като свърши връщаам без да подавам да си дообере материала, дето е останал заради отбиването на инструмента. За финишните пасове си имам отделна фреза, която ползвам само за финиш.

                          Ако не го бях обърнал, вероятно щях да опитам да го изправям, ама лошото е че като не е отгрят не се знае дали след време пак няма да се огъне.
                          Последно редактирано от sparkybg; 01-02-16, 15:14.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                            Така ще стане, и знай че отгрятият материал е освободен от всякакво напрежение и би трябвало да не се криви освен ако при обработката не го прегряваш. Ако пък мръдне, с натискане после и то на фрезата ще го докараш до стотна дето се вика стига работния конус да е точен. Колко излиза от край до край на клина разликата на конуса в мм?
                            При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

                            Коментар


                            • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                              Нещо като 5мм, ако не се лъжа. Това е на 580мм дължина. Аз правя клина дълъг 790мм за да имам запас от дължина преди окончателните напасвания. Чак най-накрая ще го отрежа, ще му правя дупката и каналчета в средата, прорезите за реглажните болтове и т.н., ама това е дреболия, общо взето. Минаването на самия супорт ще е повече разправия, докато го наглася върху фрезата, иначе самото фрезоване е около час и половина. Новия клин обаче ще ми вземе цял ден като стой та гледай.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                                Тъй, набавено и отгрято е Ф60 от 18ХГТ. Ако на някой от София му трябва - в двора на Улмер има цехче за термообработка и човека ми се стори много разбран.

                                Уикенда присводството на стружки започва с нова сила. Нядвам се трета серия да не се наложи.
                                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X