Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    До: Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

    Спарки, виждам, че повечето неща са ти ясни, но като започнеш да работиш може би ще имаш въпроси. Питай смело, тук или на лични, винаги ми е приятно да помагам.
    Относно квалификацията ми-Не знам за процентите, Не съм учил теория на заваряването по методите МИГ и МАГ, но съм практик. Допреди два-три месеца стопявах по една ролка(15кг) тел(1мм) на ден, сега по-малко, че ме преместиха в друг участък, но си мисля, че съм на "ти" със заваряването с ЦО(Така му казваме по нашия край)
    Успех!
    Има ли желание-има и начин!

    Коментар


    • #62
      До: Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

      Със сигурност ще имам въпроси. Теорията съвсем не е като практиката. А мойта практика с телоподаващо е на практика нула.
      Искам да дойде, да го видя и разгледам, да го поразуча и пробвам. После ще дойдат и въпросите. Нищо не е по ценно от акъла, който може да ти даде човек, дето се е занимавал доста с това.

      Все пак, въпреки че не бях пипал електрожен от 15-ина години, пробвайки си маската с обикновен правен променливотоков електрожен установих че все пак някои навици не се забравят.

      Или просто електрожена е бил добър. Собственика (бащата на жена ми) твърди, че се заварява и с 5мм електрод без проблем.

      А ако взема та го направя правотоков, направо ще кърти мивки.

      Та, благодаря за готовността да помагате. Това е и най-ценното във форума ни.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #63
        До: Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

        Значи, заваряването не е като карането на колело, т.е. забравя се. То никога не е проблем да завариш две железа, но когато опре до отговорно заваряване, си трябва да практикуваш поне на 15-20 дни, да не забравиш. По мои наблюдения, който може да рисува, може и да заварява добре, заради контрола на ръката. Аз за съжаление мога да рисувам къщичка с дръвче и оградка.
        А тези 5 мм, малко ме учудват. За да работи електроженът( в правилния режим) трябват по 40 ампера за всеки мм от диаметъра на електрода, значи тази самоделка дава 200 ампера, съмнявам се, но е възможно все пак. Тук трябва да се има предвид, че повечето "заварчици" работят с по-голям ампераж от посочения, така става по-гладък шев, но околошевната зона(ЗТВ-зона на термично влияние) става по-голяма=>риска от скъсване на завареното съединение е много по-голям. Вчера при нас заради точно тази причина гръмна един бойлер, и като попитах началника каква е причината, ми каза, че ламарината била лоша... ама не може да излъже бай си Коля...
        Ох, отплеснах се... Много е важно да не се вкарва излишна топлина в заваряваните детайли, много е вредна. Но малко от заваряващите знаят това, и работят с големи токове, и шева се разлива, и се кефят, а няма кой да им каже, че не са художници, а просто железари...
        А правият ток, противно на разпостраненото мнение, че е нужен за заваряване на неръждавейка, е нужен за заваряване с базични електроди. Т.е. тези дето им казват "стоманени". А неръждавейката си върви идеално и с обикновен трансформатор. Справка-аз, заварявам си казана за ракия(от перални) с най-обикновен самоделен траф. Но ако те влече мисълта за прав ток на електрода, си вземи готов инверторен токоизточник, няма смисъл да купуваш скъпи диоди, то после си трябва и дросел, но ти ги знаеш тези неща.
        По мое мнение, щом имаш ЦО 200 ампера, можеш да заваряваш всичко, което касае обикновения живот. При нас работим с апарати 250 и 350 А, и никога не сме ги "надували" докрай. По най-елементарни сметки за заварките, при които ползваме най-голям ток, не вървят повече от 240-260 А. А това са съдове под налягане, всеки милиметър е от значение.
        Дано не съм бил излишно многословен(аз съм голямо плямпало), а да съм бил полезен.
        Желая успех на всички пробващи се в заваряването!
        И пак да си предложа помощта-акъл давам на всеки(не, че имам за мен, пък и да раздавам...)
        Има ли желание-има и начин!

        Коментар


        • #64
          До: Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

          Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
          ...Дано не съм бил излишно многословен(аз съм голямо плямпало), а да съм бил полезен...
          Полезен си. Даже ако искаш като го взема, може да се видим и да донеса всичките такъми. Хем да се запознаем, хем да ме светнеш на тук-онуй.

          Почерпката се подразбира от само себе си.


          Едит: Уф! Ти пък си ми далече.... Нищо. И само с писане може.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #65
            До: Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

            Кольо, кефиш ме братко. Жалко че си далеч, бих "изрисувал" няколко шева и изпил една бира с теб.
            Искаш ли да видиш "оригинални" ръкохватка, шлем и чукче от 80 г.
            Как мислиш, инверторите са леки, но като старите Триодини няма равни.
            Андро.

            Коментар


            • #66
              До: Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

              Айдеее... надушихте се.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #67
                До: Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

                Верно си е.
                Днеска съм реанимация щото два дена се убих от бачкане. Монтирах си лебедката, така че съм на компа.
                Както мога да си говоря с някой "джипар" неусетно часове наред, така и със някой "колега" заварчик. Казвам колега с кавички щото от 88 г. не съм в бранша, но покрай джипа почнах лека полека да се връщам към корените си. Абе малко трудно, щото няма ръка вече, и Кольо е прав че си трябва практика, ама с джипа се справям. Така яко съм се запалил, че се изръсих една чанта пари за инвертор AC/DC/,VIG/TIG и сега съм във фаза усвояване тайните на VIG метода.
                Трудно щото там трябва координация на двете ръце.
                Та така, за съжаление няма форум на заварчиците, щото като вариш по няколко кутии електроди на ден в таванно и вертикално положение,(тръбите нямат хоризонтално и са дебели над сантим, обикновено 3) и ги редуваш ту ръкохватката, ту флекса, щото след теб ходаят и снимат, не ти е много до компютри и форумчета, и особенно ми е приятно да срещна сродна душа, а па и запален по джипките.
                Респект на тия пичове!
                Андро.

                Коментар


                • #68
                  До: Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

                  Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                  Едит: Уф! Ти пък си ми далече.... Нищо. И само с писане може.
                  Цък, не може. Но си намери някой добър заварчик, да ти покаже на практика това-онова, а ако после пак имаш въпроси, знаеш, бай Кольо е насреща.

                  Първоначално публикуван от Andro_Pajero Преглед на мнение
                  Кольо, кефиш ме братко. Жалко че си далеч, бих "изрисувал" няколко шева и изпил една бира с теб.
                  Искаш ли да видиш "оригинални" ръкохватка, шлем и чукче от 80 г.
                  Как мислиш, инверторите са леки, но като старите Триодини няма равни.
                  Андро.
                  И аз бих изрисувал с удоволствие няколко шева, и с още по-голямо бих "опънал" няколко бирички, но...
                  Пусни някоя снимка с маската, чукчето, и т.н.
                  За съжаление не съм работил с триодин, даже не съм виждал, но според думите на човека който ми преподава заваряване, били адски машини-пушат, ръмжат, и с много нисък КПД. Ама като е нямало по-добра технология и с тях е ставало работа.

                  Първоначално публикуван от Andro_Pajero Преглед на мнение
                  Верно си е.
                  Днеска съм реанимация щото два дена се убих от бачкане. Монтирах си лебедката, така че съм на компа.
                  Както мога да си говоря с някой "джипар" неусетно часове наред, така и със някой "колега" заварчик. Казвам колега с кавички щото от 88 г. не съм в бранша, но покрай джипа почнах лека полека да се връщам към корените си. Абе малко трудно, щото няма ръка вече, и Кольо е прав че си трябва практика, ама с джипа се справям. Така яко съм се запалил, че се изръсих една чанта пари за инвертор AC/DC/,VIG/TIG и сега съм във фаза усвояване тайните на VIG метода.
                  Трудно щото там трябва координация на двете ръце.
                  Та така, за съжаление няма форум на заварчиците, щото като вариш по няколко кутии електроди на ден в таванно и вертикално положение,(тръбите нямат хоризонтално и са дебели над сантим, обикновено 3) и ги редуваш ту ръкохватката, ту флекса, щото след теб ходаят и снимат, не ти е много до компютри и форумчета, и особенно ми е приятно да срещна сродна душа, а па и запален по джипките.
                  Респект на тия пичове!
                  Андро.
                  И аз искам да се запозная с VIG заваряването, но нямам къде да опитам. Във фирмата има един апарат, но се ползва много рядко, и то само от бригадира, той и организатор, и технолог... ама е от стария тип майстори-не показва нищо на никого, сакън да не му откраднат занаята.
                  А относно тръбите- по новата, европейска система за означаването на квалификацията на заварчиците, най-високата(предишната първа) се казва "заварчик на тръби" т.е. трябва да си наистина майстор, за да можеш да заваряваш тръба под ъгъл 45 градуса, и то с провар, това е изпита за получаване на тази степен. Аз за съжаление съм още далеч от това майсторство. Ако ми потрябва може би ще се науча, но засега не ми се е налагало. Пък и съм по-добър с ЦО-то, но и с електроди се справям, но на по-ниско ниво.
                  А заваряването ми е голяма слабост, като по-млад гледах на хората можещи да заваряват като на полубогове, и даже не ми е минавало през ум, че един ден и аз ще си изкарвам хляба със заваряване. Ама ето на... И аз много се радвам, че има хора запалени по заваряването, та да си поговорим по тази тема. А по джипките съм запален, но все още нямам моя(финанси) засега всичите си левчета влагам в железа които обработват земята. Но някой ден ще си взема жипка, и ще видите вие...
                  Има ли желание-има и начин!

                  Коментар


                  • #69
                    До: Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

                    Прав е бил инструктора ти, наистина в сравнение със сегашните инвертори изглеждат като някаква адска машина, и всичко останало, но повярвай ми такъв ток, такава "песен" на електрода няма.
                    Това че бяха шумни, щото незнам на колко хиляди оборота се развъртаха, допълнително галеше ухото.
                    Абе може и така да ми се струва вече от дистанцията на времето.
                    Аз бях тръбар, започнах като всички от 3 степен, към 86г. вече бях 1ва, до към края на 88г. когато всичко се срина и останахме без работа. Към края си мисля че бях много добър, можех всичко.
                    И аз като теб се прекланях пред Големите, още помня имената им и са живи пред очите ми.
                    Сега някой няма да повярва как супер заварчик може да остане без работа, но така беше.
                    Та такива работи, маската, чукчето и ръкохватката ще ги снимам и ще ги пусна, да умреш от смях.
                    Ще се чуваме: Андро.

                    Коментар


                    • #70
                      До: Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

                      и аз почвам да търся телоподаващо
                      огледах струна и редко
                      но мисля да взема нещо по малко финанси
                      "Ако не можеш да ги убедиш, объркай ги."

                      Коментар


                      • #71
                        До: Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

                        Ако искаш ще ти дам мойто, Редко 150А, на 3,5г., само за хоби е ползвано.

                        Коментар


                        • #72
                          До: Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

                          Първоначално публикуван от Andro_Pajero Преглед на мнение
                          Ако искаш ще ти дам мойто, Редко 150А, на 3,5г., само за хоби е ползвано.
                          Моля Модератора да изтрие по горе казаното.
                          Извинявам се на колегата, телоподаващото е продадено.

                          Коментар


                          • #73
                            До: Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

                            е пак нямам късмет
                            "Ако не можеш да ги убедиш, объркай ги."

                            Коментар


                            • #74
                              До: Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

                              Първоначално публикуван от Камен Калчев Преглед на мнение
                              е пак нямам късмет
                              В Мобиле БГ,раздел малки обяви/продавам,има три-четри обяви за телаподаващи.Виж някое маже дати свърши работа.
                              Онзи,който не слуша съвети е обречен да слуша упреци.

                              Коментар


                              • #75
                                До: Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

                                telwin 135A-586лв
                                175-820 лв
                                "Ако не можеш да ги убедиш, объркай ги."

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X