Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Що е то акумулатор и с какво се яде?

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

    Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
    Аз поне на няколко коли (от прост москвич 1360 до последно поколение комънрейл) съм откачал акумулатор при работещ мотор и да чукна на дърво без повреди. Дали са имали вградена защита или е късмет?
    Има ли вариант в полеви условия да се обезопаси това откачане?
    Не си уцелил просто пика на синусоидата.
    С "Фармахим" - непобедим
    Дизел - само дънки!

    Коментар


    • #92
      До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

      Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
      ..................................................................
      Има ли вариант в полеви условия да се обезопаси това откачане?
      Не!
      Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

      Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

      Коментар


      • #93
        До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

        Първоначално публикуван от м20_маниак Преглед на мнение
        Не си уцелил просто пика на синусоидата.
        Москвича 1360 съм го карал часове без акумулатор, 21412 някъде максимум час ми се е налагало, а последният път беше на една Алфа евро3, бензин, (не е моя ) половин час в София през задръстванията.


        ПП Явно съм некъф изверг
        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

        Коментар


        • #94
          До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

          Пика е за един много, много кратък момент, точно когато отделяш едната клема от полюсния накрайник на акумулатора. След това си сработва РН и нЕма ядове.

          Иначе и аз съм държал без алкумулатор няколко часа работещ УЗАМ 412 от Москвич, без последствия.

          Ясене, можеш ли да го обясниш в детайли, че аз нещо не се справих.
          С "Фармахим" - непобедим
          Дизел - само дънки!

          Коментар


          • #95
            До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

            Не го слушай картеста. Т.е. прав е, но донякъде.

            Един почти сигурен начин е, преди да откачиш акумулатора, да включиш перката на парното на максимум. Електромоторът играе нещо като филтър. Помага и да включиш други постоянни консуматори - фарове, реотани на стъклото. Всичко това, разбира се, само в краен случай.

            Пиковете на синусоидата имат малко общо. Генераторът е трифазен, значи във всеки момент си близо до някой пик. Цялата работа е, че този генератор е инертен - от повишаването на напрежението, до командата, която му намалява възбуждането, минава време. А пък оставен без товар и с възбуждане, този генератор развива едни вредни напрежения. За кратко, после обратната връзка сработва, но някоя хилава електронна част може вече да я няма.

            Москвичът имаше много корави диоди на генератора и никаква друга електроника. За комън-рейл дизел - не ми идва на ум, предполагам, че в управлението на двигателя има дебели кондензатори заради големите превключвани токове.

            Коментар


            • #96
              До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

              Първоначално публикуван от Станислав Николов Преглед на мнение
              Здравеите колеги.Рових се, ужким, но така и не успях да намеря отговор на моят си въпрос и проблем, а той е следният:Как мога с тази китайска джаджа да измеря стартовия ток на акумулатора си (и дали въобще мога ???)? , и Как се мери, дали дадена кола има утечка някъде или не?Много съм бос в тези работи и за това питам.Благодаря на всички отзовали се.
              Ако чак толкова ти е дерт, може да премериш приблизително точно стартовия ток и с твоя китаец, но не директно. И при немарлива/невнимателна работа, може да си подпалиш колата. Харесваш си един участък от кабела на стартера, максимално дълъг, внимателно сваляш тясна лента от изолацията в двата края на участъка и хващаш надеждно (клема, скоба, спойка - каквото и е се отдава по-добре) две жици, към които включваш уредчето да мери напрежение. Смяташ колко квадрата е кабела и на тези квадрати и дължина какво е съпротивлението му (ще се получи някоя доста мижава стойност, част от Ома) връткаш стартера, отчиташ напрежението, после го делиш на изчисленото съпротивление и получаваш стартовия ток +/- 50%
              Иначе казано, точно толкова точно, колкото са ти го измерили и в сервиза. Още по-иначе казано - Не си струва играчката.
              О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

              Коментар


              • #97
                До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

                В т.6 е обяснено какво се случва с напрежението при последователно свързване на акумулаторите. Някой може ли да обясни какво става с общия им капацитет при такова свързване? За да е по-ясен въпроса - как трябва да се определи капацитета на 12 волтов акумулатор който трябва да замени два последователно свързани 6 волтови с капацитет 70 амперчаса всеки?На отговорилите благодаря предварително

                Коментар


                • #98
                  До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

                  в паралел




                  последователно



                  От физиката няма как да се избяга
                  И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                  Коментар


                  • #99
                    До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

                    Първоначално публикуван от жлад Преглед на мнение
                    В т.6 е обяснено какво се случва с напрежението при последователно свързване на акумулаторите. Някой може ли да обясни какво става с общия им капацитет при такова свързване? За да е по-ясен въпроса - как трябва да се определи капацитета на 12 волтов акумулатор който трябва да замени два последователно свързани 6 волтови с капацитет 70 амперчаса всеки?На отговорилите благодаря предварително
                    Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                    в паралел




                    последователно



                    От физиката няма как да се избяга
                    Да, ама не.

                    Това не са кондензатори и капацитетът е всъщност друга величина с друга мерна единица. По друг начин се и събира, обяснил съм най-горе. При последователно свързване, капацитетът на полученият акумулатор е равен на капацитета на най-малкия от последователно свързаните. Ако те са равни - и полученият капацитет е пак толкова.

                    В горния случай - от два 6В 70Ач се получава един 12В, 70Ач.

                    Коментар


                    • До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

                      Първоначално публикуван от жлад Преглед на мнение
                      В т.6 е обяснено какво се случва с напрежението при последователно свързване на акумулаторите. Някой може ли да обясни какво става с общия им капацитет при такова свързване? За да е по-ясен въпроса - как трябва да се определи капацитета на 12 волтов акумулатор който трябва да замени два последователно свързани 6 волтови с капацитет 70 амперчаса всеки?На отговорилите благодаря предварително
                      Отново 70 амперчаса.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

                        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                        Да, ама не.

                        Това не са кондензатори и капацитетът е всъщност друга величина с друга мерна единица. По друг начин се и събира, обяснил съм най-горе. При последователно свързване, капацитетът на полученият акумулатор е равен на капацитета на най-малкия от последователно свързаните. Ако те са равни - и полученият капацитет е пак толкова.

                        В горния случай - от два 6В 70Ач се получава един 12В, 70Ач.
                        Явно нещо не вдявам. Защо при паралелното свързване са като кондензатор, а при последователното не?
                        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                        Коментар


                        • До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

                          Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                          Явно нещо не вдявам. Защо при паралелното свързване са като кондензатор, а при последователното не?
                          И при паралелно свързване не е същото - кондензатори можеш да свържеш всякакви, а акумулатори - само с еднакво напрежение. Формулката излиза същата по-скоро случайно, а ограничението е резултат от същата разлика между акумулатор и кондензатор..

                          Другояче:
                          ампер-часовете можеш да си ги представяш като 3600 ампер * секунди
                          а фарадите - като ампер * секунда / волт
                          Ей тоя волт обърква сметката.

                          Коментар


                          • До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

                            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                            И при паралелно свързване не е същото - кондензатори можеш да свържеш всякакви, а акумулатори - само с еднакво напрежение. Формулката излиза същата по-скоро случайно, а ограничението е резултат от същата разлика между акумулатор и кондензатор..

                            Другояче:
                            ампер-часовете можеш да си ги представяш като 3600 ампер * секунди
                            а фарадите - като ампер * секунда / волт
                            Ей тоя волт обърква сметката.
                            Хъм. Явно имам някаква дупка в образованието. Никога не е късно човек на научи нещо ново. Мерси.
                            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                            Коментар


                            • До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

                              Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                              Хъм. Явно имам някаква дупка в образованието. Никога не е късно човек на научи нещо ново. Мерси.
                              Еми нямаш. Просто не се сещаш. Амперчасовете отчитат само тока, дето може да се дръпне от тоя акумулатор, а енергийния капацитет зависи и от тока и от напрежението.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

                                Здравейте, колеги.Една питанка имам към по-знаещите по тоците.Умря ми акумулатора на колата (Опел Астра) и като мерих днес волтажа при запален мотор е 14,7-14,9.Та може ли това да е скапало батерията?Или да търсим проблема в маса, диоди или генератор? Батерията е на 2 години монбатска обикновенна и умря изведнъж по време на път при едно спиране за почивка изгаснаха и лампите на таблото и все.
                                Subaru Legacy 2.5
                                Suzuki GS500 E

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X