Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос за отопление на електромобил.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    До: Въпрос за отопление на електромобил.

    Здравейте, да си кажа аз как се развиха нещата ...

    Отопление на газ работи само до -5 градуса..


    Печката от Баркас се оказа много силна(хиляди благодарности на Ники) дето имаше мерак да се занимава с мене и да я пали....Xиляди благодарност и на Пенчо.



    Решението дойде спонтанно , даже не търсено..
    Благодарение на Ясен се сдобх с един генератор. По време на работа се оказа, че ми топли идеално това генераторче .
    Та това е !

    Някой да даде акъл къде да си пусна една обявава, че продавам Баркасова печка?
    Тук не мога да пускам обяви че ми искат телефон , а аз не искам да си го давам на всеслушание

    CITYEL

    Коментар


    • #77
      От: Въпрос за отопление на електромобил.

      Не намерих тема специално за твоя ел. мобил за това тука искам да те питам няколко неща
      Ел. мотора brushless ли е или brushed ?
      Какви киловати е и на колко волта работи ?

      Коментар


      • #78
        От: Въпрос за отопление на електромобил.

        ^ Бръшед е. 36 волта . 3.5 киловата.
        CITYEL

        Коментар


        • #79
          От: Въпрос за отопление на електромобил.

          Оп!

          Последната бълха дето заподскача. Хахаха. Гледам цели климатици за елелтромобили се продават.
          Обаче много са големи. За моята дребна колица ще трябва външен монтаж(направо извън колата).
          Другото дето гледам последно време е, слагат едни компресорчета, колкото малка детска топка, и тези компресорчета заместват бившият компресор.Естествено климатикът вече продължава да работи в колата, която вече е елктромобил.
          Сега се замислям дали да не потърся от дребна колица с климатик чаркалаците , но проблема с мястото остава.
          Другото дето се чудя е дали няма някакво монолитно дребно климатиче на 12 Волта.
          Мен ме интересува топленето.На жега съм свикнал - ще се оправя(охлаждане за момента не търся).
          Това, което търся е коефициентът на ефективност на отопление спрямо консумирана енергия. За добрите климатици е 1:3, а за много добрите 1:5. Не съм ги мерил тези коефициенти, но да кажем, че ще се доверим на фирмите с име.
          Ето мястото евентуално за монтажа - на мястото на акумулаторите (тях си ги държа при мен на топличко в купето) :
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:fetch.php?cache=&media=cityel:motorraum.jpg
Прегледи:1
Размер:36.1 КБ
ID:5275320
          Последно редактирано от kirech; 08-05-11, 09:22.
          CITYEL

          Коментар


          • #80
            От: Въпрос за отопление на електромобил.

            Автомобилни климатици на 12V и 24V има. Но не знам някой от тях да работи на отопление, защото при автомобилите за отоплението е грехота да се хаби отделно енергия - и бездруго има излишна топлина.

            Коментар


            • #81
              От: Въпрос за отопление на електромобил.

              Автомобилните климатици за 12 или 24 волта работят с елементи на Пелтие. На тях, обръщането на посоката на работа е тривиално, даже да не е предвидено копче за това. Ефективността им е ниска (около 2), но все пак по-висока от какъвто и да е съпротивителен нагревател. Прочути са и с цената си.

              Компресор като за традиционен фреонов климатик, който да може да се употребява в автомобилни условия, може да се изтърбуши от инверторните климатици. Е, ще трябва и малко борба с управлението му, но животът не е идеален. Компресорите от не-инверторните климатици не понасят тръскане и лашкане. Друг източник на подобни детайли са климатиците на хибридните автомобили - те масово са електрически, но са едни други пари.

              Коментар


              • #82
                От: Въпрос за отопление на електромобил.

                Аз намирам елементи на Пелтие за 30$ 18А парчето, но да се занимавам да връзвам..Хм..
                От друга страна всичко готово ще е страшно висока цена. Защо пък да не връзвам.
                То май 5 или 10 ми трябват не повече 18А по 12 В = 216 Вата на парче. Ако не са големи ментаци, кирията би трябвало да ни е 400 Вата топлина на парче.
                Въпросът е ако се изкара студената страна на пелтието навън на студа ще постигнем ли нещо повече?
                CITYEL

                Коментар


                • #83
                  От: Въпрос за отопление на електромобил.

                  Първоначално публикуван от kirech Преглед на мнение
                  Аз намирам елементи на Пелтие за 30$ 18А парчето, но да се занимавам да връзвам..Хм..
                  От друга страна всичко готово ще е страшно висока цена. Защо пък да не връзвам.
                  То май 5 или 10 ми трябват не повече 18А по 12 В = 216 Вата на парче. Ако не са големи ментаци, кирията би трябвало да ни е 400 Вата топлина на парче.
                  Въпросът е ако се изкара студената страна на пелтието навън на студа ще постигнем ли нещо повече?
                  КПДто на Пелтието е отвратително. По-добре духалки по 150Вата - по 15 лева са

                  Коментар


                  • #84
                    От: Въпрос за отопление на електромобил.

                    Пробвал съм ги тия духалки - голяма "Зима " става с тях. По-добре без нея.
                    Има разлика от пелтие до пелтие.
                    CITYEL

                    Коментар


                    • #85
                      От: Въпрос за отопление на електромобил.

                      Първоначално публикуван от kirech Преглед на мнение
                      Пробвал съм ги тия духалки - голяма "Зима " става с тях. По-добре без нея.
                      Има разлика от пелтие до пелтие.
                      Повярвай, ще се вкараш в ненужен харч. Имам някакъв опит с пелтиета. За охлаждане на процесори стават. За друго -не. Говоря за случая с лимитирано захранване.
                      КПДто на духалките е в пъти по-добро.

                      Коментар


                      • #86
                        От: Въпрос за отопление на електромобил.

                        Първоначално публикуван от kirech Преглед на мнение
                        ........................................................
                        Има разлика от пелтие до пелтие.
                        Няма!!
                        Все са си дървета!
                        Глух клон на еволюцията. Не се занимавай с тях.
                        Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

                        Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

                        Коментар


                        • #87
                          От: Въпрос за отопление на електромобил.

                          Първоначално публикуван от kirech Преглед на мнение
                          Въпросът е ако се изкара студената страна на пелтието навън на студа ще постигнем ли нещо повече?
                          Само така ще постигнеш нещо повече.

                          Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                          КПДто на Пелтието е отвратително. По-добре духалки по 150Вата - по 15 лева са
                          Пелтие-то като топлинна машина няма КПД, а само ефективност. И тя е повече от 1 за всички случаи, когато навън е по-топло от студената му страна.

                          Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                          КПДто на духалките е в пъти по-добро.
                          КПД на духалките е 100%. Топлинната ефективност им е точно 1.

                          Първоначално публикуван от CarTest™ Преглед на мнение
                          Няма!! Все са си дървета!
                          Глух клон на еволюцията. Не се занимавай с тях.
                          А, не си прав. Има гадни и МНОГО гадни.

                          Коментар


                          • #88
                            От: Въпрос за отопление на електромобил.

                            Никъде не съм споменал Пелтиета в това уравнение. Съвсем нормални компресорни за външно монтиране са. За Бусове, каравани и тираджийски кабини. Оглеждах един такъв за тавана на джипа някога, но нямаше да мога да влизам в гаража и се отказах.

                            Коментар


                            • #89
                              От: Въпрос за отопление на електромобил.

                              Да вземем тогава възможно най-малкия компресор и да го вържем с един четирипътен вентил - като замръзне да има опция размразяване.Сега новите климатици ги правят някой модели да се размразяват по време - без термо датчик(на 30 минути да размразява или ръчно направо. Хахах).
                              Доста е сложно, но който е в час може и да се справи. Ама в това малко място как ще се събере и компресор и външния радиатор ?
                              Вътрешното тяло ще е лесно -бам пред вентилатора и готово.
                              У нас климатика също вентилатора му е на макс защото се оказа всъщност, че по този начин се отдава добре топлината и не прегрява и не вдига налягане.Вдигне ли много налягане -Бум! Така че вентилатор на макс и пей сърце.

                              А може би въпроса ми е изцяло грешен. Дали не би трябвало да питам:
                              Кой е най-малкия климатик за отопление, който сте виждали някога?
                              Последно редактирано от kirech; 09-05-11, 21:37.
                              CITYEL

                              Коментар


                              • #90
                                От: Въпрос за отопление на електромобил.

                                На мен това което ми идва наум като решение е да се ползва компресор от хладилник на автобус.Малки са като габарити и нямат голяма консумация.Минуса е,че са с електронно управление и са доста по-скъпи от обикновените,но определено си заслужава да се спретне един мини климатик.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X