Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Сеялка КУРТ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Сеялка КУРТ

    Аз от доста време не съм писал тук ,но просто не остава време. Сеялката направи едни 2000-2200 дка и тази година като резултатите и чувствата са смесени. Новите дискове с 32 отвора спрямо старите с 20 отвора оказват видим ефект. По-ниската периферна скорост за мен видимо се острази по-добре на сеитбата първо защото семената се движат с много по-ниска скорост около чискачите и регулирането става по-точно ,второ ,защото самото изсяване и "изстрелване" на семката по улея става малко по-плавно. Видимо тази година вътрередовото разстояние е спазено много добре ,като там където има пропуск то семката е била завлачена близо до другата. Завлачването ми се струва ,че става не от стените на анкера ,а от влачките заривачи на пръст ,които на мен също не ми харесват и ще ги преработвам по начина показан от колегата Тенев като на унията. Реално сега на затварят браздата ,а влачат огромно количество пръст и един бог знае какво става вътре. Притъпкващите колела им хвърлих мерника - при нас има много леки почви и на много колеги които им сях се получи кора от дъждовете веднага след сеитба.Просто страшно лека почва с много глина и го запечатва става приказка. Набедиха ми естествено сеялката била натискала прекалено силно в почвата - пружините за натиск към почвата в интерес на истината са на най-ниската степен на натиск.Това ,което забелязвам обаче е ,че самото притъпкващо колело мачка много.Мисля по съвет на колега работил с такава сеялка на 10 000 дка ,вече работещ с Ведерщад-че да сложа двойно по-големи колела за по-равномерно разпределяне на тежеста върху почвата. Анкерите за дълбока сеитба на половината сеитба ги изхвърлих в работилницата и не знам дали ще ги кача някога отвоно изобщо. Това нещо сее ужасно. Моя слънчоглед го заби на 6-8 санта на някои колеги където беше чизеловано шибано бястото ,Щото е много трудно да му обясниш на българина ,че второ култивиране се прави на 5-6 см ,а не на 15 , заби семаната и на 10. Едната царевица ,която я запечата я насях на 7 санта ,ядосах се и смених анкерите със същите за плитка сеитба. Втората царевица я насях нарочно на 2 см. Заваля ,преби я и нея - поникването и при двете бе около 70-75% другото загина от въглеродно отравяне под кората. Със сигурност за догодина ще се прави ротационна мотика ,защото в землището ми има над 4-5000 дка с такива почви ,на които ако се изпикаеш все едно си налял Б25 бетон. Соргото го сях на 2 см - заваля, хвана кора и гъстота там също е чудо и приказ. Дали е само проблем от сеялката - прекалено тежка , притъпкващото колело прекалено много уплътнява или просто структурата на почвата е скапана има да го мисля ,но догодина ще се правят проби. Таблицата на колегата Тенев свърши идеална работа ,всичко бе точно от към сеитба с разлики от 100-200 семена в дка които са разлики основно от окрайчванията. Вентилатора ми засмука буксата с кабела на компютъра и стана прекрасно и два-три дена сях на сляпо ,което когато свекнеш на лукса на компютъра е просто ужасяващо да се чудиш сега аджеба сее ли или не ? Проблема с храповика не съм го забелязал аз - капаците ги стягам не много силно , на сезон се развиват по 20 пъти ,защото единият днес му се сеело царевица ,на другият слънчоглед ,и така до степен ,в която шестостените даже заминаха.Иначе е изключителон тъпо измислено така с тези болтове. Като цяло посевите са по-лоши от миналогодишните поради шарена врага ,но като изсяване съм по-доволен. Слънчогледа е много редовно изсят ,пропуски няма ,единствено неспазвания в междуредовото от провлачване. Тук ще се заиграем с заривачите и мисля ,че ще се реши проблема. Някои колеги в района свалят единият заривач и сеят само с един ,което за мен е глупаво решение ,защото когато го пробвах като опция трупаше пръст само от едната страна на реда и не изгледжаше добре изобщо даже.

    Коментар


    • От: Сеялка КУРТ

      Иване, ти сякаш си писал за моята сеитба. И при мен е същото-на по-тежките почви които не корясват посевите са супер-гъсти, дружно поникнаха, за чудо и приказ. И царевицата и слънчогледа.
      На глинесто-песъчливите почви поради кората-на места имам 100% гола земя.
      И няма никакъв проблем в сеялката-работи си супер, в скоро време ще снимам какъв посев е направила, и ще покажа.

      Аз съм на мненеие, че една машина, ако е сравнително читава е напълно във възможностите и да свърши много добра работа. А това, че на някого не му се е получило-да обвинява себе си, че не може да си настрои машината.
      Последно редактирано от Кольо; 05-06-19, 20:51.
      Има ли желание-има и начин!

      Коментар


      • От: Сеялка КУРТ

        и от семената зависи ....и то много ....за първа година сях с качествени семена 12кг беше торбата....разликата е огромна ...семките имат голяма кълняема енергия и пробиват кората.(толкова бяха големи семките че чистачите ги раздаличих ....и да искаш отвора 2,5 мм не може да хване двойки)
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:viber_изображение_2019-05-24_1.jpg
Прегледи:1
Размер:192.1 КБ
ID:5814878Натиснете снимката за да я уголемите

Име:viber_изображение_2019-05-27_1.jpg
Прегледи:1
Размер:227.6 КБ
ID:5814879

        Коментар


        • От: Сеялка КУРТ

          а сега вече слънчогледа е гора...
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:viber_изображение_2019-06-05_1.jpg
Прегледи:1
Размер:219.9 КБ
ID:5814880

          Коментар


          • От: Сеялка КУРТ

            Основните "болки" на сеялка курт са две:
            1.Сее много дълбоко особено ако е с кош за торовнасяне.Дори средния винт (трета точка) и притъпкващите колела не са в състояние да ограничат потъването и....решението е само тези ралници (чистачи ) пред анкера....те избутват излишната пръст в междуредието
            2. Не може да сее с дребни семена ....чистачите събарят при по висока скорост а при по ниска хваща двойки.

            Коментар


            • От: Сеялка КУРТ

              Ще ме накараш да ида да снимам слънчогледа. KWS nautilus. Дребни семки, но си стана супер посев.

              За мен е по-важно да няма празна дупка по диска, отколкото да да хваща по две семена. Съответно и така си настройвам чистачите.
              А слънчогледа го сях с 9,5-10 км/ч. Докато един тракторист, стар сеяч не ме "светна", че при по-висока скорост от друсането семената падали от дупките.
              Дрън-дрън ярина... И с ниска и с висока скорост-все добра сеитба.
              Има ли желание-има и начин!

              Коментар


              • От: Сеялка КУРТ

                Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                Ще ме накараш да ида да снимам слънчогледа. KWS nautilus. Дребни семки, но си стана супер посев.

                За мен е по-важно да няма празна дупка по диска, отколкото да да хваща по две семена. Съответно и така си настройвам чистачите.
                А слънчогледа го сях с 9,5-10 км/ч. Докато един тракторист, стар сеяч не ме "светна", че при по-висока скорост от друсането семената падали от дупките.
                Дрън-дрън ярина... И с ниска и с висока скорост-все добра сеитба.
                То няма нужда някой да те "светва" има си ръководство за експлоатация на машината и там производителя е написал работната скорост...пък ти ако искаш карай трактора с Текезесарска скорост ....(там плащането е на дка и затова...но при теб си сееш твойта нива и каквото посееш такова и ще жънеш)
                Пък за скоростта е ясно че чистача като удари по силно семката и тя пада от отвора....може и сам да провериш ...но трябва сериозно въртене на колелото

                https://www.youtube.com/watch?v=4lSZq-N9IWQ

                Последно редактирано от krumtenev; 07-06-19, 07:49.

                Коментар


                • От: Сеялка КУРТ

                  Какво да проверявам, нали казвам-едната част от слънчогледа я сях с 10 км/ч, а другата с 8, че и по-малко.
                  И двата посева са супер. Няма разлика в качеството на сеитба.
                  Има ли желание-има и начин!

                  Коментар


                  • От: Сеялка КУРТ

                    и колко растения имаш изникнали на дка? (и на каква норма си сял на дка)

                    Коментар


                    • От: Сеялка КУРТ

                      За това за скороста и аз не съм съгласен. Курта го карам от 5 до 8 км в час зависи колко ме е ядосал. При настройка на чистачите на място въртейки колелото компютъра ми брои перфектно и секциите редят перфектно.При 6 км в час същото остава в сила ,при 8 км в час още повече при 9 като дам газ на компютъра започват да се виждат разлики и неравномерност точно от тези бутнатите от висока скорост. Набивам спирачки и ръчна отведнъж докато ръчната газ работи.Слизам долу и ако има късмет се вижда някъде пропуска.Съответно корегирам чистача там и пак с 9 км в час и следя на компютъра еднакво ли вървят секциите.Но е вярно ,че при една скорост може да си я нагласил перфектно ,и при по.висока да започне да бута - то просто се вижда на дисплея.

                      Коментар


                      • От: Сеялка КУРТ

                        Първоначално публикуван от krumtenev Преглед на мнение
                        и колко растения имаш изникнали на дка? (и на каква норма си сял на дка)
                        А ти колко имаш изникнали?

                        Нормата си е както сея всяка година-7000-7200, това по разчет. Колко е реално-Господ знае, нямам компютър.
                        За мен показател е какъв посев се получава. Дали семките падат с 1 см отклонение, или точно до милиметъра-няма никакво значение. Даже и с 10 см-все е тая.
                        Имам и празни места по 20-30 см, имам и струпани растения по 2-3, супер равномерни разстояния в реда, както и напълно различни, но за добива това няма никакво значение. Единствено естетика, но и тя е без значение.
                        Има ли желание-има и начин!

                        Коментар


                        • От: Сеялка КУРТ

                          Мериш 143м и броиш поникналите разстения...
                          Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                          Коментар


                          • От: Сеялка КУРТ

                            Ей сега я.
                            Може ли на бегом да изпълня?..
                            Има ли желание-има и начин!

                            Коментар


                            • От: Сеялка КУРТ

                              Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                              Ей сега я.
                              Може ли на бегом да изпълня?..
                              Задължително,да не забравиш и фенерче да си вземеш!
                              Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                              Коментар


                              • От: Сеялка КУРТ

                                Мериш 14 м (14 крачки) и броиш получава се двуцифрено число (например 61) слагаш две нули отзад и получаваш 6100 бр.раст/дка
                                Измерват се няколко реда и се взима средноаритм.
                                желателно е да имаш между 5500 и 6500 изникнали растения.
                                Компютъра няма как да ти даде реално изникналите бройки ....някои семки не поникват (нямат кълняема енергия)

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X