Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Стари автомобили на служба

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Стари автомобили на служба

    Първоначално публикуван от Georgi Stoyanov kz Преглед на мнение
    [ATTACH=CONFIG]978195[/ATTACH] СЕРДИКА ПЛОВДИВ
    Това не е ли МАЗ 200?
    На сърбела майката му е чесането.
    Борислав Борисов Русе О885 О37815

    Коментар


    • От: Стари автомобили на служба

      Винаги ми е било чудно как се хигиенизират тези цистерни, и как се охлаждат.... все пак след всяко товарене си иска миене, особенно лятото. Иначе всички знаем натуралното мляко колко бързо вкисва.
      0-

      Коментар


      • От: Стари автомобили на служба

        Охлаждане няма, има термоизолация, но не винаги. Млякото се приема охладено /имаше си стандарт/ и след разтоварване се пастьоризира. Цистерната си се мие, както се мие цистерна. Подразбира се, че камионът трябва да е сигурен и що годе пъргав /спрямо съвременниците/. В ония години едва ли някой е возил мляко на по-големи разстояния от един час път, па и да са возили не е било практика.
        Горе на снимката от Пловдив не е МАЗ-200, заприлича ми на Шкода 706R или направо на 706, но калниците са много дълбоки... Напълно възможно е да е някой Мерцедес, МАН или Круп, имало ги е доста из България по това време. Или пак някакъв Чепел...

        П.п. Горе на снимката със СуперМАЗ-а на Главмосавтотранс, ремаркето е контейнеровоз - триосно, последната ос е с единична гума и мисля че беше управляем - идвали са и в България такива. Цистерната е контейнер, празна я вдигат два мотокара, иначе като я гледам 7 или 8 клетки трябва да е към 30 тона.
        Последно редактирано от jordanov sv; 02-01-19, 11:28.

        Коментар


        • От: Стари автомобили на служба

          Първоначално публикуван от badboy86 Преглед на мнение
          Винаги ми е било чудно как се хигиенизират тези цистерни, и как се охлаждат.... все пак след всяко товарене си иска миене, особенно лятото. Иначе всички знаем натуралното мляко колко бързо вкисва.
          Няма да разказвам какво знам че ще убия всички детски легенди за истинската храна през соца. :
          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

          Коментар


          • От: Стари автомобили на служба

            Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
            Няма да разказвам какво знам че ще убия всички детски легенди за истинската храна през соца. :
            Чете вещицата заклинание - нокът от нещо си, кожа от друго, перушина от трето, слюнка, копито... отишла и купила български кренвирши.
            Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

            Коментар


            • От: Стари автомобили на служба

              Хааха, така е Храната се правеше от суровина от животински или растителен произход, няма начин, сега пристига заготвена в бидони или чували - на прах или течност. Ако по веригата има мърлячи / нали не забравяме че сме в България?/, нататък е ясно. Няма как до всеки работник да туриш ОТК. В нашта Сердика, главният технолог например беше ултра маниак на тема чистота, няколко пъти съм го виждал как вдига телефонна слушалка почти без да я докосва и само с връхчетата на два пръста /после миене като хирург преди операция/ и съм се чудел как успява.

              П.п. А в българските кремвирши даже имаше и месо...

              Ама айде да се придържаме към темата

              Коментар


              • От: Стари автомобили на служба

                Е тя темата на темата си е соц носталгия така или иначе
                И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                Коментар


                • От: Стари автомобили на служба

                  Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                  Няма да разказвам какво знам че ще убия всички детски легенди за истинската храна през соца. :
                  По добре не го разказвай,защото ще е нещо от рода ЕЖК,после ще тръгнат приказки,че и сирене и кисело мляко не можем да правим,а сме ги прекопирали от някъде.Тука си ги миеха редовно две каки от малцинството вътре в цистерните.Шофьорите отнасяха някаква глоба ако млякото е почнало да се вкисва и от време на време се случваше някой да му прибави солчица.Млякото се следеше с pH метри,следеше се масленост,оводненост и сумати други проби в лаборатория в самото предприятие.Мърлячи 100% е имало и до ден днешен си ги има,но са по скоро изключения.А тези предприятия просъществуваха и доста дълго време след соц-а в Бургас ако не се лъжа 2005-та удариха кепенците,та качеството по-скоро си зависеше от самото предприятие,а не от това от което ви се иска

                  Коментар


                  • От: Стари автомобили на служба

                    Първоначално публикуван от badboy86 Преглед на мнение
                    Винаги ми е било чудно как се хигиенизират тези цистерни, и как се охлаждат.... все пак след всяко товарене си иска миене, особенно лятото. Иначе всички знаем натуралното мляко колко бързо вкисва.
                    Айде да почнем по от далеч . Цистерните са двойни като термус . Вътре камерата обикновено е неръждавейка или специална пластмаса отвън втория слой може да е от всичко . Млякото се охлажда във вани или специални хладилни инсталации до 4 - 5 градуса на толкова го товариш . Теорията казва че под 10 градуса в млякото практически няма никакви процеси а до 15 - 18 градуса са толкова бавни че трябва много късмет за да се вкиснеш . На място на пункта млякото се окачествяваше за киселинност ; плътност и масленост и всичко това го записваш заедно с физическите литри на специална бланка на която се подписвам аз шофьора - приемчик и този който е на пункта или в стопанството . Товариш си района и газ колкото може камиона към Сердика . Там си иаше централна лаборатория на комбината и референтна на ДВСК . Приемчика на цеха взима общо проба и в лабораторията . Закачаш маркучите и точиш където те разпределят цех прясно ; кисело ; сирене или сладолед . След като разтовариш отиваш на мивката . Мивката представлява едни големи сферични душове по които се подава пара под налягане и цистерната се подгрява след това се подава натриева основа оставя се 5 минути и после пак пара и вряла вода . С натриева основа се мие лятото задължително поне един път в седмицата през останалите дни и само парата стига да измие и дезинфекцира до пълна стерилност цистерната . Пишеш си отчета предаваш го и отиваш да досаждаш на лаборантките в лабораторията Това беше процедурата в Сердика София . Кой каквото ще да разправя до преди да дойде Данон млечните продукти се правеха само и единствено от сурово прясно мляко .
                    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                    Коментар


                    • От: Стари автомобили на служба

                      Ще пробвам просто, пък дано ме разберете.
                      Бирата за октоберфест се вари през март. Това в Германия, от амнайсе стотин години насам.
                      Соц бирата в Бг вкисваше за нула време. Не защото е хубава.

                      Млечнокиселите бактерии също запазват млякото от разваляне, защото не позволяват на други култури да се развиват.
                      За колко време бомбираше киселото мляко?
                      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                      Коментар


                      • От: Стари автомобили на служба

                        Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                        За колко време бомбираше киселото мляко?
                        На вторият ден издуваше капачката ако не е във хладилник,пък и да е било рядко издържаше 4 дена.Не ме питай от де знам,след шестият ден се въдят едни неща дето сега ги продават по рибарските магазини.От 88г не ям това,изключение правя ако е на таратор и супер рядко на айрян.
                        Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                        Коментар


                        • От: Стари автомобили на служба

                          Сердика, Великата, с кво миеше алуминиевите легени за кис мляко? Ми хладилните вани в оборите на текезетата кой и как ги пълнеше Млякото от козата на баба ти кой и как го проверяваше и къде отиваше? Газката дето го караше сутрин до пункта от който го събираше шкодата на ,,сердиките", след това сваляше цистерната и караше силаж на същите тия крави, и го разнасяха същите тия доячки, виждали само бозави ръкавици ..
                          А тези простотии се правят от името на всички ни.
                          Даника
                          Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                          Коментар


                          • От: Стари автомобили на служба

                            Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                            Соц бирата в Бг вкисваше за нула време. Не защото е хубава.
                            Майка ми /лека й пръст/ се пенсионира като лаборантка в бирена фабрика.
                            Бирата трябва да отлежи три седмици /21 дни/ преди да се бутилира.
                            С някои "хватки" беше добра и на 17-18 -я ден.
                            Лятото пазара и плана я изкарваха в мрежата на 9-10 - я ден. Затова.
                            сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
                            dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

                            Коментар


                            • От: Стари автомобили на служба

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:ЗиЛ-164 АЦМ-28 2.jpg
Прегледи:1
Размер:514.5 КБ
ID:5805939

                              Коментар


                              • От: Стари автомобили на служба

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:ГАЗ-51 АЦПТ Резекне 1.jpg
Прегледи:1
Размер:343.3 КБ
ID:5805942

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 3 потребители онлайн. 0 потребители и 3 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X