Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Общото между калвадос и ракия от ябълки е като локум и локомотив.
    Ябълките съдържат много пектин, и други белтъци, и правенето на алкохол от тях опасно и вредно.

    Калвадоса е стара изпитана технология за са избегне пектина.
    Калвадоса трябва да отлежи поне няколко години и се прави от различни сортове ябълки. Технологията е ябълките се смилат и изцеждат много добре, да остане само сока добавя се и яко захар ( така се маха голяма част от пулпа.) Оставя се да ферментира и след това се дестилира като се изхвърля смело първака и патоки,. Следва втора дестилация като се събира само около до 70г , Яко изхвърляне на първак и патоки. Следва години отлежаване ...
    Голяма мъка е , много са гадостите и трябва много работа да се изкара нещо.

    Колко трябва да си фен на тая напитка , че да си го причиниш. Въпреки всичко скъпа е и се пие по малко, че пак боли глава. За ракия има къде по хубави неща

    На околовръстното на люлин грозде за ракия бяло е на 1л червеното миналата година беше толкова. Има сини сливи на 50 стинки. Кой ще се трови с ябълки

    Коментар


    • veskov
      veskov коментира
      Редактиране на коментар
      Е каква е тогава разликата, ако щеш и от останалите плодови ракии? Иначе може да пукясаш и от житна/царевична, майстори бол

    • Alexr
      Alexr коментира
      Редактиране на коментар
      От това, което съм чел или гледал разни неща за калвадоса, това е доста измъчена технология за получаване на нещо като ракия от киселици. Киселиците са онзи много специален сорт ябълки с много танин. Изключително нисък рандеман. Двойната дестилация въобще превръща всякакъв алкохол във водка - това според мен. А дългото отлежаване е за да замаскира кривините при получения дестилат. Ако хвана едни обикновени ябълки и им бая колкото на калвадоса, мисля, че ще се получи елексир далеч по-добър от калвадоса.

    • veskov
      veskov коментира
      Редактиране на коментар
      Абсолютно! От киселици /диви ябълки и круши/ старците са правили оцет, но преди това нарязани, счукани, ферментирали, получава се нещо съвсем подобно на страшния сайдер и чак после от него оцета. Но дърветата са изсечени, старците ги няма и нямааа.
      пп 50стинки слива в Люлин и главоболието на финала вярно ти излиза като от слива
      Последно редактирано от veskov; 13-09-21, 19:12.

  • Първоначално публикуван от trav Преглед на мнение
    Общото между калвадос и ракия от ябълки е като локум и локомотив.
    Ябълките съдържат много пектин, и други белтъци, и правенето на алкохол от тях опасно и вредно.

    Калвадоса е стара изпитана технология за са избегне пектина.
    Калвадоса трябва да отлежи поне няколко години и се прави от различни сортове ябълки. Технологията е ябълките се смилат и изцеждат много добре, да остане само сока добавя се и яко захар ( така се маха голяма част от пулпа.) Оставя се да ферментира и след това се дестилира като се изхвърля смело първака и патоки,. Следва втора дестилация като се събира само около до 70г , Яко изхвърляне на първак и патоки. Следва години отлежаване ...
    Голяма мъка е , много са гадостите и трябва много работа да се изкара нещо.

    Колко трябва да си фен на тая напитка , че да си го причиниш. Въпреки всичко скъпа е и се пие по малко, че пак боли глава. За ракия има къде по хубави неща

    На околовръстното на люлин грозде за ракия бяло е на 1л червеното миналата година беше толкова. Има сини сливи на 50 стинки. Кой ще се трови с ябълки
    За калвадоса вероВатно си прав. Аз общо взето го консумирам само разреден с тоник (и се получава много вкусно нещо), гледам, че и в рецептите за доста коктейли включват малки дози.
    Иначе най-хубавата ракия (и то не е само мое мнение това) която съм пил, се разпространяваше от този "български малцинствен политик", както сам се определя. Ама я изпихме и няма вече от нея В един момент той разкри тайната ѝ - била "ябуковача" претакана през мачкани дюли за овкусяване. Във Войводина я правели някакви роднини на жена му. Уви, свърши отдавна.
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

    Коментар


    • Първоначално публикуван от trav Преглед на мнение
      .... Технологията е ябълките се смилат и изцеждат много добре, да остане само сока ...
      Я, каква изненада - хубавата ракия ставала от вино!
      Е, за мен не е чак изненада, стигнал съм до този извод експериментално.

      Коментар


      • veskov коментира
        Днес, 20:04
        ...
        пп 50стинки слива в Люлин и главоболието на финала вярно ти излиза като от слива
        За килограм, бре. Ама "ракиени" сливи. За ядене не стават, освен ако не обичаш пържени оси като братския китайски народ.
        "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

        Коментар


        • Сливи се вика на това дека се цепи ....другото е джанки Натиснете снимката за да я уголемите

Име:cepene.jpg
Прегледи:583
Размер:33.9 КБ
ID:6771043
          На нас клиренс ни трябва , не скорост

          Коментар


          • Знам, че в момента има по-важни неща от кльопането, но вижте все пак това:
            https://youtu.be/tBk6hIL2AIs

            Това се казва Бургиньон, веднъж го ядох в ресторант в Бургас. Гола вода, гъбите от буркан, половината сигурно подправки са пропуснати. И разбира се безумна цена, вероятно заради името.Та ние си го сготвихме у нас миналата седмица като спазихме абсолютно точно всичко от клипа- времена, подправки и т.н. Получи се прекрасно ястие. Това по същество е нещо като телешки винен кебап с гъби, но без задължителните при нас голяма лъжица картофено пюре в единия ъгъл на чинията. Може да е и ориз, но той обикновено се слага на свински кебап.
            Ако някой реши да си го сготви, трябва да се има предвид следното: времето за готвене трябва да се удължи, това на клипа най-вероятно е телешко, което не е замразявано. Такова не е лесно да се намери. Затова го готвим повече, иначе става леко жилаво месото.
            Освен това контролирайте гъстотата, доливайте по малко вода, иначе става гъсто като яхния.

            Живи и здрави.
            Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
            имат право да гласуват на избори.

            Коментар


            • Докато ровех за разни кутийки намерих това . Три пълни булгарплодски консерви от онова време затворени в наши тенекиени кутии. Ако някой се навие да ги пробва в името на науката осигурявам бърз достъп до тоалетна Средната пюре от тиквички е произведена точно в месеците след Чернобил и според легендите трябва да свети в тъмното Натиснете снимката за да я уголемите  Име:IMG_20220605_151752_881.jpg Прегледи:0 Размер:593.9 КБ ID:6865414 Натиснете снимката за да я уголемите  Име:IMG_20220605_151810_649.jpg Прегледи:0 Размер:328.7 КБ ID:6865415
              Последно редактирано от sek.1; 07-06-22, 07:31.
              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

              Коментар


              • Dilyan Zagorchev
                Dilyan Zagorchev коментира
                Редактиране на коментар
                😄😄😄 По светещото.....@ко ще намерят извършителя, че може и да не додрапа до нужника 😄😄😄

              • сто
                сто коментира
                Редактиране на коментар
                В онова време, 1986-та, sek.1 не е работил в тази фабрика със сигурност. Получил е наследство, после и го е прибрал. Вероятно от спортен интерес - и шамар да е, щом е на аванта...
                Последно редактирано от сто; 07-06-22, 20:53.

            • Прав си тогава работех в сервиз Москвич . Завода ми е на една ограда от къщата. Израснал съм в него . В момента съм му главен механик а от 01.01 тая година и главен енергетик щото колегата окончателно се пенсионира . Консервите ги намерих случайно преди два дена докато ровех по едни рафтове за празни ламаринени кутийки да си събирам разни дреболии .
              Последно редактирано от sek.1; 08-06-22, 07:06.
              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

              Коментар


              • caribi
                caribi коментира
                Редактиране на коментар
                Етикета на който пише урожая, струва ми се ,че е лепено после!?

              • veskov
                veskov коментира
                Редактиране на коментар
                Възможно е, удължаваше се годност, променяше се контрагент и се преетикираше ръчно. Актуално стана и в нач на 90те, особено при консервите за износ, годни си бяха
                Дайте за манджите, ще минат бурените

              • sek.1
                sek.1 коментира
                Редактиране на коментар
                Цял си е етикета .

            • Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
              ...
              Сериозно обаче се замислям за печени плодове върху такова нещо. На вилата на жена ми, където правя експериментите, има десетина ябълкови дръвчета, всяко различен сорт, от вкусни по-вкусни. От три, всъщност станаха 4 години, никой не се грижи за тях и пак раждат купища необираеми плодове. ..
              М`да:

              Натиснете снимката за да я уголемите  Име:IMG_20220806_124426.jpg Прегледи:0 Размер:455.5 КБ ID:6886250

              Получи се доста интересно нещо. Пусна сок, който с жена ми изпихме, разреден с газирана вода. Ябълките почти всички ги изяде "голдън ритрийвърът" на едни гости Имаха необичаен пушен вкус и затова хората им се назландисахме. А кучето си беше добре гледано, не някакво прегладняло, преди ябълките похапна малко месно барбекю... Какво толкова му се услади, не стана ясно. Както разбрахме, после не е имало последствия като кучешко продрискв@не, от каквото се опасявахме. Сливите - идеална добавка към сладолед или цедено кисело мляко.
              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

              Коментар


              • Тропчо
                Тропчо коментира
                Редактиране на коментар
                С ябълки съм пробвал. На резенчета, цели, пълнени с орехи и мед, на фурна, на скара... получава се нещо.
                Ама сливи... все си мислех, че водещата думичка в заглавието на тая тема е "кулинарно".

            • Супер
              Поотделно съм пекал какво ли не, но никога така. На високо петровките (ябълки ранозрейки) още не са узряли. Ще се пробва по- късно с каквото има
              А тези простотии се правят от името на всички ни.
              Даника
              Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

              Коментар

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X