Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Другото лице на електрическото гласуване

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Другото лице на електрическото гласуване

    Ей сега прибрах майка ми от арената. Не ми се коментира изобщо. Мая Манолова се появи към 22 за втори път - слезна от бмв-то на нсо, усмихна се на журналистите и си тръгна...
    Нива е горски автомобил (когато изобщо се брои за автомобил).

    - Ясен

    Коментар


    • #62
      От: Другото лице на електрическото гласуване

      Спарки, става дълго с цитирането.
      Та по списък:
      Не свършва света с изборите.Обаче те се знаят от месеци предварително.И ако два месеца по-рано не можеш да си осигуриш време в този ден - проблема е в теб, и никой друг.
      За дискриминацията си прав.Има я, и ще я има.За имената съм 100% зад теб.По останалото - точка едно.Ако тоооолкова някой иска да гласува - много трудно може да ме убеди, че няма да успее, ако има секция в населеното си място.Не че е невъзможно.Но тогава не липсата на е-гласуване му е проблема.То може и лаптопа му да няма батерия, а сестра му да е взела зарядното...
      Основната разлика, според мен между 15 тона хартия, и е-гласуването, са уликите.В единият случай буквално могат да изчезват.Другият случай ги пазят....от милицията.
      По тази точка казах, че не съм специалист.Ама в тъмната стаичка и гъза си мога да покажа, и няма да се види, нали?!?!?
      Тук можеш да ме осветлиш - не се сещам как ще стане.
      За парите - и аз не го казвам като някаква невъзможна пречка.Просто за мен парите за електронно гласуване са като...тревата по линиите около Руски паметник.Не е лошо да ги има.Първият шофЕр ще ги окаля....
      Младежи, уважавайте старостта - тя е вашето бъдеще...
      0887/осемпет 66 4осем

      Коментар


      • #63
        От: Другото лице на електрическото гласуване

        Първоначално публикуван от DBRS Преглед на мнение
        Пък сега в този момент 1,5млн сме за електронни щуротии
        И Естония има ли 2млн. емигранти и 500х. мъртви/виртуални души в списъците?
        Какво е чувството да защитаваш кауза на подмасов,барекадов,гаджева и сие
        Другаря, дето си крие името, много си елементарен, като се опитваш да ме пришиеш към Атака! Ама то липсата на аргументи това прави.

        Именно защото ние само в София имаме повече население, отколкото е цялото население на Естония; именно защото при нас има много неща, които ги няма там и именно защото при нас няма неща, които ги има там, аз смятам, че на този етап ползите от електронното гласуване не оправдават значителните разходи, с които ще бъде свързано то, както и значителните рискове за манипулации и злоупотреба.
        Като гледам, че Естония е единствената страна в света, която е възприела такава система, а куп утвърдени и доста по-развити в технологично и друго отношение от нас демокрации се въздържат да направят такава стъпка, все си мисля, че може би и хората там са стигнали до подобни изводи ...
        Ние не сме неутрални!

        Коментар


        • #64
          От: Другото лице на електрическото гласуване

          Първоначално публикуван от DBRS Преглед на мнение
          ...

          Какво е чувството да защитаваш кауза на подмасов,барекадов,гаджева и сие
          Ще ни разкажеш какво е чувството да свикнеш с фигурното пързаляне и да се набиеш новобрански в тънкия лед след три седмици.
          Издъних се на Тюринг теста

          Коментар


          • #65
            От: Другото лице на електрическото гласуване

            Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
            ...
            Нещо повече - как така масово се ползва електронно банкиране, пряко касаещо кинтите ни, и то работи навсякъде, а електронното гласуване нямало да работи? Има си начин за всичко.
            Спарки, гледам да се въздържам да пиша по тоя тип теми, че тая е трета поред само в този форум.
            Вчера разпитвам колегите, всичките гласували "за". Задълбахме за манипулациите - първо излязоха с тия аргументи - за банкирането и всите благинки, които и сега ползвам без колебание. Имам активно ел. банкиране, кредитна карта, виртуална такава, дебитна, Биткойн портфейл. Трейдърския ми акаунт е без грам сертификати и защити, не знам дори дали си криптират връзката.
            Има една категорична разлика с гласуването от гореизброените. Зад всеки акаунт на банкиране седи един заинтересован, и ако излезе проблем - веднага надава вой до небесата.
            При гласуването няма как да провериш как са те преброили. Може да си видиш за кого си гласувал, да речем, че има такава функция, и ще я видиш вярно. Но крайният резултат от изборите няма как да го провериш. А то крайният резултат е единствения смисъл от цялото упражнение, не да ни спестят калянето в дъжда и губенето на време.
            Понеже си в тая област - да не би да пропускам нещо? След дискусията вчера колегите накрая овесиха носове и смениха темата, не можаха да се сетят как ще гарантират броенето. Как се доверяваш за такова нещо, чисто технически? Да не питам и на КОЙ се доверяваш, че аман от политика.
            Пак казвам, ще гледам да седя настрани от тази поредна тема, пиша по изключение, щото си технически доста грамотен баш в тоя занаят.
            Електронното гласуване е една мечта, която и аз бленувам, но досега не видях и една идея как да се направи. Темата ми е много интересна, прочел съм всичко до което съм се добрал, и съм запознат в детайли за технологията на Биткойн. А възможностите да се опорочи са в пъти повече от ползите. Иначе всеки junior може да ти напише преброяване, ако е колкото да има. Казвам го напълно сериозно.
            Последно редактирано от Rabin; 27-10-15, 07:41.

            Коментар


            • #66
              От: Другото лице на електрическото гласуване

              То и като идеш до урната да гласуваш пак не можеш да видиш как са те преброили. И в двата случая резултатите отиват в компютър, и в двата случая остават следи.

              Колкото до това как всеки junior може да напише нещо - въщност хората, дето могат да напишат нещо наистина читаво са примерно 10 пъти по-малко като брой от junior-ите, и в общия случай ги слагат да чукат по канчето на junior-а като твори простотии. Идея си нямаш каква некадърност цари.

              И да, има опасности, но много повече от глупостта на ползвателите, отколкото от недостатъци в системата.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #67
                От: Другото лице на електрическото гласуване

                Първоначално публикуван от Маркони Преглед на мнение
                Не свършва света с изборите.Обаче те се знаят от месеци предварително.И ако два месеца по-рано не можеш да си осигуриш време в този ден - проблема е в теб, и никой друг.
                Това го кажи например на TIR-аджията или персонала на самолет, дето в изборния ден е на майната си, или на хората, дето държат 12 часово дежурство, или на хората, дето в момента са на майната си по най-разни причини, например организирания централно тиим билдинг от европейската централа на фирмата, в която работят. На мен ми се е случвало да са ми проблем 10 минути време за закуска. Вярно, за 15 години сигурно 2-3 пъти, но някои хора са си под пара в 90% от времето. Често същите тия плащат най-тлъстите данъци и на същите тия най-им дреме кой ще управлява.

                Първоначално публикуван от Маркони Преглед на мнение
                ако има секция в населеното си място.
                Проблема е именно когато няма. Другия проблем е когато пред нея има опашка от 50 човека например. И това сме го виждали.

                Първоначално публикуван от Маркони Преглед на мнение
                То може и лаптопа му да няма батерия, а сестра му да е взела зарядното...
                То може в изборния ден и камъни да решат да падат от небето. Всичко може.

                Първоначално публикуван от Маркони Преглед на мнение
                Основната разлика, според мен между 15 тона хартия, и е-гласуването, са уликите.В единият случай буквално могат да изчезват.Другият случай ги пазят....от милицията.
                При достатъчно добре направена система не могат да изчезнат. Колкото до "милицията" - и на тях им нямам 100% доверия. Ама пак - резултатите от 15-те тона бюлетини отиват пак в компютър. Ти до колко имаш доверие на правилите системата в момента>

                Първоначално публикуван от Маркони Преглед на мнение
                По тази точка казах, че не съм специалист.Ама в тъмната стаичка и гъза си мога да покажа, и няма да се види, нали?!?!?
                Зависи колко са прозрачни завесите.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #68
                  От: Другото лице на електрическото гласуване

                  Първоначално публикуван от Денислав Димитров
                  Кой стой заинтересован зад Биткойн акаунта ти?

                  При децентрализираната система, е изключително трудно някой да оспори твое действие, като примерно транзакция.

                  Ако отговориш с повече от три изречения въобще няма да се занимавам да чета
                  При Биткойн - заинтересован е създателят на Биткойн - да работи добре. Защото самият той има финансов интерес койните му да струват нещо на пазара. Повечето хора си въобразяват, че като имат сорса - имат и някакъв контрол над Биткойн. Създателят на Биткойн може да диктува правилата, оспори транзакция, оспори цялата система дори, или да я подари на ФЕД.
                  Колкото и да не ти се вярва, но каза, че не искаш да задълбавам.

                  Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                  1. То и като идеш до урната да гласуваш пак не можеш да видиш как са те преброили. И в двата случая резултатите отиват в компютър, и в двата случая остават следи.

                  2. Колкото до това как всеки junior може да напише нещо - въщност хората, дето могат да напишат нещо наистина читаво са примерно 10 пъти по-малко като брой от junior-ите, и в общия случай ги слагат да чукат по канчето на junior-а като твори простотии. Идея си нямаш каква некадърност цари.

                  3. И да, има опасности, но много повече от глупостта на ползвателите, отколкото от недостатъци в системата.
                  1. При хартиената система има възможност за контрол, по цялата йерархия. От последния застъпник - до събирането на данните - комисия по комисия. Знам, че има въпиющи злоупотреби, но има възможност за контрол. Не казвам, че я упражняват.
                  2. Ааааа... имам! Ще прощаваш тука! Офтопик тука пуснах за изразителност, ясно, че няма да я пишат жуниъри.
                  3. Като че ли се примиряваш със сегашните недостатъци, и пъти повечето пробойни в електронната?

                  Не ми се иска да заключат и тая тема, въпреки, че не съм наясно каква е идеята зад заключването. Ще гледам това мнение да ми е последно в тази, бих отговорил само на Спарки, и само ако има конкретно предложение на система, на каквато той би се доверил. В частта на контрола на броенето ме интересува. Тунелирането и брутфорс защитата са отиграни технически, там нямам неясноти, и не е проблемно звено.

                  Коментар


                  • #69
                    От: Другото лице на електрическото гласуване

                    Първоначално публикуван от Rabin Преглед на мнение
                    ...Създателят на Биткойн може да диктува правилата, оспори транзакция, оспори цялата система дори, или да я подари на ФЕД.
                    Това изказване компрометира всички останали по темата.

                    Човече, ограмоти се малко, а?

                    Коментар


                    • #70
                      От: Другото лице на електрическото гласуване

                      Аз гласувах ЗА дистанционно гласуване, това, че можело да се манипулира- сигурно е така, но при положение, че сегашната технология на гласуване у нас е базирана на една голяма манипулация, прави нон сенс аргумента "фалшификация" против електронно гласуване.
                      Малко встрани от темата- мисля си за масовата кибер атака срещу сайтовете на ЦИК, МВР и ГРАО. Преди малко четох една статия-оказва се, че кибер атака от подобен мащаб ангажира огромна група от хора и струва много скъпо.И за мен въпросът е, кой има едновременно толкова ресурси и мотив да го направи? Малко мимоходом се подминава тоя въпрос

                      Коментар


                      • #71
                        От: Другото лице на електрическото гласуване

                        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                        Това изказване компрометира всички останали по темата.

                        Човече, ограмоти се малко, а?
                        Виж, дори смартфон може да рънне код, който е по-сложен от ДНК на човек.
                        Ако вярваш, че имаш контрол над тия гигабайти - ОК, влизаме в теологията. Отвори нова тема и задай технически въпроси. В първия пост очаквам да видя как контролираш необятното binary, дето ти седи още в операционната система. Отгоре имаме още софт, който Биткойн ползва. Отделно, че и хардуерът доста дръпна, и може да му имплементираш 3G модем в процесора. Дръпни компилатора за Биткойн, пусни го на virustotal, и кажи дали си учуден от резултата.
                        Да, можеш да видиш сорса на Биткойн, той да е читав, и пак да не знаеш какво бръмчи в компа ти.
                        И това в теоретично възможния най-добър вариант. На практика ченгесарите няма да те пуснат да наближиш и сградата, дето са сървърите.
                        Хардуерът може да го ритнеш, софта да го напсуваш. Туй ти е реалният контрол над машината, която си купил от магазина. М$ вече реализираха тая фантастика, повечето неща се случват на сървърите им, а Windows го играе като терминал - кое да върви на локалната машина, и кое - на сървър. .
                        Последно редактирано от Rabin; 27-10-15, 10:27.

                        Коментар


                        • #72
                          От: Другото лице на електрическото гласуване

                          Първоначално публикуван от 4wheel Преглед на мнение
                          ... оказва се, че кибер атака от подобен мащаб ангажира огромна група от хора и струва много скъпо.И за мен въпросът е, кой има едновременно толкова ресурси и мотив да го направи? Малко мимоходом се подминава тоя въпрос
                          Във вече затворената тема имаше линк към видео от лекция относно сигурността на дистанционното гласуване през Интернет. Та едно от нещата, казани в тази лекция, беше, че една онлайн система за гласуване в национални избори трябва да е подсигурена до такава степен, че да може да издържи на кибератака на ниво "атака от страна на друга държава". Т.е. да се изключи вероятността резултатите от изборите да бъдат манипулирани в интерес на външна сила, или пък гласуването да бъде провалено, защото някоя държава е решила, че има интерес да дестабилизира страната.

                          Т.е. привържениците на електронизацията при избори на национално ниво трябва да отговорят на въпроса: Дали тази система ще бъде достатъчно сигурна, за да не позволи на, примерно, така обичания В.В.Путин да получи удобни нему изборни резултати. Защото май Бащицата Сталин май бил рекъл, че не е важно кой как гласува, а кой брои гласовете ...
                          Ние не сме неутрални!

                          Коментар


                          • #73
                            От: Другото лице на електрическото гласуване

                            Не трябва много акъл, за да се аетиш, че никои освен този дето го е направил, не иска да мине този референдум и то не мина. Има една приказка - "не ме слушаи к'во говоря, а гледаи както правя"...
                            Деугите 2 въпроса ги разнаха за да не рискиват, за е-гласуването уж го пуснаха, но така направено, че да не мине...
                            За какво да говорим повече..,

                            Коментар


                            • #74
                              От: Другото лице на електрическото гласуване

                              Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                              Във вече затворената тема имаше линк към видео от лекция относно сигурността на дистанционното гласуване през Интернет. Та едно от нещата, казани в тази лекция, беше, че една онлайн система за гласуване в национални избори трябва да е подсигурена до такава степен, че да може да издържи на кибератака на ниво "атака от страна на друга държава". Т.е. да се изключи вероятността резултатите от изборите да бъдат манипулирани в интерес на външна сила, или пък гласуването да бъде провалено, защото някоя държава е решила, че има интерес да дестабилизира страната.

                              Т.е. привържениците на електронизацията при избори на национално ниво трябва да отговорят на въпроса: Дали тази система ще бъде достатъчно сигурна, за да не позволи на, примерно, така обичания В.В.Путин да получи удобни нему изборни резултати. Защото май Бащицата Сталин май бил рекъл, че не е важно кой как гласува, а кой брои гласовете ...
                              Абсолютно съм съгласен, ама е странно, да не се говори за тези неща. Явно не е интересна тема

                              Коментар


                              • #75
                                От: Другото лице на електрическото гласуване

                                Първоначално публикуван от 4wheel Преглед на мнение
                                Абсолютно съм съгласен, ама е странно, да не се говори за тези неща. Явно не е интересна тема
                                Не е, щото защитата от нещо подобно е елементарна.
                                И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X