Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Околосветско пътешествие с джип.

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Околосветско пътешествие с джип.

    Публиката няма ли да бъде само тази на медията, която смяташ да те спонсорира?
    Май няма да имаш право да пускаш пътеписи на място като форума.
    А ако медията е чужда, няма излъчване у нас и филмите не се преведат, май българите няма да ги гледат. Е ако има пиратки...

    Коментар


    • От: Околосветско пътешествие с джип.

      Първоначално публикуван от nitro Преглед на мнение
      Публиката няма ли да бъде само тази на медията, която смяташ да те спонсорира?
      Май няма да имаш право да пускаш пътеписи на място като форума.
      А ако медията е чужда, няма излъчване у нас и филмите не се преведат, май българите няма да ги гледат. Е ако има пиратки...
      Има основна разлика м/у "медиен партньор", "продуцент" и "права за излъчване"...

      Медийния партньор ти дава възможност за безплатна трибуна, за да рекламираш или разгласиш дадено начинание - с цел да привлечеш повече посетители/публика или спонсори (рекламодатели има само в медиите, независимо от какъв тип са..). Медийния партньор се съгласява да стане такъв заради определена изгода - ексклузивитет на отразяването (други медии да нямат достъп и право да отразяват събитието), престиж и т.н. Авторските права принадлежат на продуцента - физическото или юридическо лице, финансирало събитието (освен в случаите, в които правата не се държат от трето лице, както е да речем с големите рок концерти - макар и да си организирал концерта плащайки за всичко, нямаш право да го излъчваш, освен ако не си платил изрично за това или не си договорил по друг начин правата за излъчване и/или запис). В нашия случай как би могло да работи едно медийно партньорство - да речем, че напиша една хубава презентация на проекта и я изпратя на Дискавъри Чанел или Нешънъл Джеографик, те оценяват проекта по достойнство и стигаме до подписване на договор за медийно партньорство, срещу който аз преотстъпвам безвъзмездно права за излъчване (те са си мои, но аз им позволявам да излъчат филма без да ми плащат нищо и им гарантирам, че те ще са първи). Тръгва се след година или година и половина от дата на подписване на договора. Медията започва да анонсира експедицията през това време, било чрез някакво клипче, било с някакво отразяване на подготовката и т.н. От Ред Бул или Гугъл примерно виждат, че нещо такова се готви (по-реалния вариант е аз да им кажа, че се готви...) и преценяват, че им върши работа на рекламната и маркетингова стратегия и решават да спонсорират експедицията (има различни степени на спонсорство). Подписва се договор със спонсора срещу поемането на конкретен ангажимент за присъствие на марката или логото му (такива неща се описват подробно и в детайли от юристите и от двете страни), и после медийния партньор започва да върти актуализирана информация за експедицията със задължителното присъствие на спонсора в нея, защото спонсорските заставки и продуктовото позициониране (не винаги) са неразделна част от всеки договор за медийно партньорство - капитала с който медията участва, е нейния ефир или по-скоро предоставеното безплатно рекламно време. След изтичане на договора (медията е излъчила първа готовия продукт) по силата на неговите клаузи, аз имам правото да го продавам, разпространявам и т.н. както сметна за добре, защото продукта си е мой - аз притежавам авторските му права!

      Има го варианта и въпросната медия да реши, че това което сме замислили е толкова уникално, а ние сме толкова готини и продаваеми, че да вземе решение, тя самата да продуцира начинанието, плащайки всички разходи по неговата реализация, с цел да придобие авторските права. Вариантите за това са два:

      1. Договаряме се за едни пари в които освен, че са заложени разходите по организацията и провеждането на експедицията, и по производството на филма, е заложена и някаква печалба. Всичко това се случва срещу уточнено съдържание, формат и обем, като ние произвеждаме продукта по начин, който да отговаря на условията по договора. В този случай, медията не участва в производството на продукта, а го получава готов - в завършен вид. Съществува възможност да бъде разрешено на външния продуцент, който се явявам аз в случая, да сключа рекламни договори по предварително уточнени с медията условия, с цел компенсиране на част от бюджета в неговата разходна част (външния продуцент намаля разходите на продуцента - примерно имаме контакти в Нисан и подписваме договор с тях, те да предоставят автомобил, да го подготвят и да поемат поддръжката, и консумативите по време на пътуването, или пък подписваме договор с Шел, които предоставят горивото за пътуването). В този случай авторските права са на медията - аз съм им ги продал и нямам правото да разпространявам съдържанието по никакъв начин, освен за нуждите на собственото ми СВ. Съществува възможност медията да разреши разпространението на съдържанието в нетипична за нея информационна среда, при определени условия но това към днешна дата вече е безкрайно малко вероятно - отдавна никой не подценява интернет... Въпреки това обаче, никой не може да ми забрани да пиша тук (или където и да е - в собствен сайт, блог или социалните мрежи), да качвам снимки и да споделям впечатления, или пък в един момент да напиша книга за пътуването, която се явява съвсем отделен интелектуален продукт - със съвсем отделни авторски права. Медията няма интерес да забранява подобно нещо, защото това се явява реклама - бонус за готовия продукт, за която тя не е дала и един лев. Разбира се има и изключения в които идеята е толкова уникална (има потенциал да се превърне в отделна индустрия, чрез създаването на собствени продукти и марки от които да се печели в последствие, като пример за това е сагата STAR WARS, или Беър Грилс и всички продукти които се вързват с името му), че медията е готова да се изръси луди пари, за да притежава абсолютно всичко свързано с тази идея, но не мисля, че тази експедиция попада в тази графа...

      2. Този вариант е общо взето същия като първия, само дето медията решава да снима сама и изпраща екип с нас, който да филмира пътуването, вместо да се доверява на нас за производството му. Тук нещата стават малко по-дебели, защото вече ние нямаме думата за нищо, вкл. и за това какви дрехи да носим и какво да ядем - тотално сме си дали задниците под наем срещу съответните пари. За да се случи този вариант обаче, преди това лекинко трябва да сме станали известни и на медията да не и се налага да обяснява на зрителите си, кои са тия двамата аджеба и за какво се борят... Казано с думи прости - станали сме лица на медията и тя ни експлоатира максимално и както сметне за добре. Пример за това е посещението на водещи от известни предавания по разни ивенти на майната си, организирани от представителствата на медията по света - както дойдоха онези двамата от предаването с Вранглера, по покана на Дискавъри Чанел - България например...

      Има и ще един вариант, който не е свързан директно с медиите - търговска компания с интереси в тази сфера (вързва и се на имиджа, на пазарната таргет група и т.н.) решава да финансира изцяло експедицията и филма, и после да си търси начини за неговата реализация за свои цели и нужди (да си плати на медиите да излъчат филма). Пример за подобна схема, е проекта на австриеца, който скочи с парашут от космоса изцяло финансиран от Ред Бул. Този вариант, пак не ми забранява да си пиша пътеписи и т.н., ако няма изрична забрана за това, но и тук важи принципа на "взаимния интерес" - това си е реклама от която никой не бяга...

      Това е в общи линии

      П.П. Аз съм си българин и ще си направя филма на български (с изключение на моментите в които не говоря с някой на английски или руски, или който и да е друг език - сричайки с разговорник в ръка). След това си има дублаж или субтитри...
      Последно редактирано от Марто (Мартин Христов); 19-07-13, 09:15.

      Коментар


      • От: Околосветско пътешествие с джип.

        315 679 км по света, с костенурката на Рудолфhttp://e-vestnik.bg/3252/%d1%81-%d1%...%b0-%d0%be%d1/

        Марто, тоз да не ти е чичо, минал е през България( на снимката долу ?


        През нажежените пустини минавал със зимни гуми заради по-добрия им профил. Докато други, пътуващи през пясъците, носели пълен комплект резервни гуми, по време на пътуванията си (които понякога стигали до 25 000 км) германецът се доверявал на прости вътрешни гуми,


        Марто, в Либия работих на Великата река и поне 4-5 пъти в пустинята сме попадали на полу затрупани немски танкове и оръдия, остана ли си така непокътнати и запазени. Спомням си един път попаднах на метални туби за бензин от немската армия и бая се чудех да взема една за спомен ама не посмях, тогава имаше ембарго и бая тарашене по багажите.


        В наши дни Вазов щеше да напише " Под Егото", а Алеко само "До Чикаго".
        В. Иванов

        Коментар


        • От: Околосветско пътешествие с джип.

          Ето един случай за обиколка на светът, при който партньорите се разбират отлично и екипа се увеличава.

          http://www.argentinaalaska.com/blog/We-are

          http://www.dailymail.co.uk/news/arti...yre-going.html


          А ето и това семейство пътува,( в момента са в Казакстан) с Mitsubishi FG 84 4WD 4.9 ltr Turbo Diesel ( плюс пълна спецификация и оборудване в линка) :
          http://www.doubledutchworldsafari.com/ddws201/main.php
          Последно редактирано от Жоро Байкушев; 20-07-13, 10:02.
          В наши дни Вазов щеше да напише " Под Егото", а Алеко само "До Чикаго".
          В. Иванов

          Коментар


          • От: Околосветско пътешествие с джип.

            Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
            Амчи предлагайте бе! Може и с кратко инфо или линк - все пак тази тема може да се ползва и от други един ден.
            Първа поръчка:
            Мексико - Рио Секрето http://www.riosecreto.com/
            байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
            Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
            Суперспам - спама на суперите

            Коментар


            • От: Околосветско пътешествие с джип.

              Айде да раздвижим малко темата с една добра новина - До тук имаме "зелена светлина" относно финансирането, което от септември нататък би следвало да стане и физически факт (поетапно). Да речем, че сме с една крачка по-близо до осъществяването на този проект...

              Коментар


              • От: Околосветско пътешествие с джип.

                От кое ще тръгнеш първо, като покупки?
                Спря ли се на някаква марка/модел?

                Коментар


                • От: Околосветско пътешествие с джип.

                  Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
                  Продължавам с втората част на 1-вия основен проблем - подготовката на машините...

                  1. Пълен ребилд на машините (няма как да намеря 3 бр. чисто нови за съжаление) по отношение на силови агрегати, СК и ел. агрегати, компоненти и инсталации.
                  Как няма бре, Врангел Сахара казват, че е много як. Ставал и за камъни.Успех с проекта.
                  За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

                  Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

                  Коментар


                  • От: Околосветско пътешествие с джип.

                    Първоначално публикуван от targa Преглед на мнение
                    Как няма бре, Врангел Сахара казват, че е много як. Ставал и за камъни.Успех с проекта.
                    Искаш да опропастиш човека ли?
                    0899 шест5313нула
                    За всекиго по нещо

                    Коментар


                    • От: Околосветско пътешествие с джип.

                      Първоначално публикуван от targa Преглед на мнение
                      ..Врангел Сахара казват, че е много як...
                      Мое да е як, ама вътре се побира багаж за двудневен излет само

                      Коментар


                      • От: Околосветско пътешествие с джип.

                        Първоначално публикуван от goshko-loshko Преглед на мнение
                        Мое да е як, ама вътре се побира багаж за двудневен излет само
                        Виждал съм Вранглер YJ да побира 2 възрастни + 2 деца + багаж за 10-дневен преход със спане на палатки.
                        Ние не сме неутрални!

                        Коментар


                        • От: Околосветско пътешествие с джип.

                          Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                          Виждал съм Вранглер YJ да побира 2 възрастни + 2 деца + багаж за 10-дневен преход със спане на палатки.
                          Абе и аз съм виждал хора да обикалят половин Европа с полски фиат ама нали
                          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                          Коментар


                          • От: Околосветско пътешествие с джип.

                            Експедиционен Врангел с багаж за околосветско ще изглежда нещо такова....
                            Прикачени файлове

                            Коментар


                            • От: Околосветско пътешествие с джип.

                              Първоначално публикуван от goshko-loshko Преглед на мнение
                              Мое да е як, ама вътре се побира багаж за двудневен излет само
                              Адаш,

                              В Чероки, което е много по-тясно от Сахара дълга база, съм товарил 1700+ кг картофи, 60л газова бутилка, 100тина кг инструменти и оборудване + двама човека общо с шофьора...

                              Хайде стига смешки сме расказвали... не е решил някой не е навъртял 200 000км смесено с Хюндай Санта фе...
                              Бъдете живи и здрави!

                              Коментар


                              • От: Околосветско пътешествие с джип.

                                Преди да отидем в Босна за 6 месеца в LOT къща (12 човека в една къща за 6 месеца, или както им викат "Къщата на Биг Брадър") ходихме на обучение в Холандия. Там ни отделиха 1 седмица за team building, защото във въпросните LOT къщи най-големия проблем се оказал именно съжителството. Лично те си бяха прибрали една ротация заради проблеми. Та мястото където се проведе билдинга изглежда така:

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_000622.jpg
Прегледи:1
Размер:181.2 КБ
ID:5506033

                                освен, че ни загубиха времето, нищо друго не успяха да направят. Занимаваше се с нас една дето се представи като "spiritual leader" и облечена в стил хипи движението. Ние естествено гледахме като изтрещяли. Та подхвана тая едни игри с цел да ни накара да се опознаем и да се сработим, ама ние нали сме си твърди глави и не сме като тях сбъркани та изобщо нищо не се получи. Накрая психото се отказа. Извода беше, че ако ни бяха дали парите дето ги бяха похарчили за team building да си ги похарчим както си знаем, такъв тим билдинг щяхме да си спретнем... Та четох по-напред за ходене на психолог. Забрави я тази работа. Събирате се тези дето ще тръгвате и отивате за 1 месец сами на хижа. За толкова време си проличава кой става и кой не. Ние в Босна за един месец успяхме да се разделим на групи, така че е достатъчно като период. Имай предвид, че ако не се разбирате добре ще стане много зле. За няколко месеца всичко започва да дразни.

                                ПС: А, тъкмо прочетох, че ще правите едномесечно тестово пътуване. Това би трябвало да свърши работа, макар че в хижата където не е толкова интересно ще стане по-бързо.
                                Последно редактирано от silverfox; 28-07-13, 23:58.
                                Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X