Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Раница за 72 часа

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Раница за 72 часа

    При мен Цунами,че съм баровец и съм на 4 преки от океана.Може и размирици каквито си спретват тия дни,прибирам се и на 3 преки да речем екшън,изнасям се за 3 минути с жената и децата.Пожара ти го каза,а за идея как гори тегли един Гугъл - Сан Диего пожар и ще видиш.
    Военна база е,втората по големина след Норфолк,Вирджиния по морски та ако ще ни напада някой няма да бие по Бевърли Хилс и изкуствените цици там ми ще ни пердаши тук,а както казах съм на 4 преки от океана.
    Заметресение,че сме в земетръсна зона цялата Калифорния.

    Друго какво остана?

    Аз съм си го измислил,проценти вероятност,от къде какво и защо и ти казвам,че с торбичка от противогЬзче няма да я бъде,жена и двама сина имам и няма как да стане с пликчето.Аз цяла кола заредена държа с пълен багажник,а какво остава пликче да си спретна.
    TOYOTA SEQUOIA ‘11
    W140 S420 '99

    Коментар


    • От: Раница за 72 часа

      При земетресение, време нямаш. Докато си вземеш раницата, то е свършило. При цунами, с каквато и да си раница няма да ти е до плуване. Руснаците ви пращат ракета? На бас, че по това време ще сте в България на почивка.
      Остана пожар.
      Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

      Коментар


      • От: Раница за 72 часа

        Км мим да,срещу такава логика не споря,зип лок с четка за зъби и гъз пейпьр,какви раници какви пожари.Ти си знаеш,на нас тук последните 2 заметресения ни дадоха часове преди цунамито да разбие доковете,в Непал се вижда какво е,а за ракети не знам,жив ли съм ще си нося повечко от четка за зъби.Остана пожар
        TOYOTA SEQUOIA ‘11
        W140 S420 '99

        Коментар


        • От: Раница за 72 часа

          Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
          При земетресение, време нямаш. Докато си вземеш раницата, то е свършило. При цунами, с каквато и да си раница няма да ти е до плуване. Руснаците ви пращат ракета? На бас, че по това време ще сте в България на почивка.
          Остана пожар.
          Не е точно така, Боса е дал добри примери. При земетресение време няма да събираш багаж... всеки може да постъпи както намери за добре разбира се, но за правилно се счита да се евакуираш непосредствено СЛЕД първия трус... за колко време - час или седмица е божа работа. За цунамито важии същото, да не говорим, че ако си изпълнил т.1 за евакуация след земетресение и си имал предвид възможността за цунами може да го наблюдаваш от място с подходяща височина със или без раница... Може и да не стане така разбира се, но като цяло е препоръчително да се помага на късмета, а не да се изпитва дали сам ще свърши работата
          Technical Rescue Direct - life lies in courage
          http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

          Коментар


          • От: Раница за 72 часа

            Със или без раница ако ми падне къщата на главата е все тая,ако не падне обаче АЗ имам сателитен телефон,пищов и фенерче,мокри кърпи за задник и резервно бельо с яке и малка тента........пък нека ми е зле.Каквото не ми трябва мога и да го закопая или изоставя,но ще са ми нужни 5 минутки да се изнеса без да забравям много неща.

            Е става и по прашки ма там оставям жената да ги избира,моя задник го обичам покрит и си го покривам,а не разчитам някой друг на ме бърше.

            Заметресението в Чили преди няколко години,вълната дойде след часове,6 да речем,че и повече.Не лежа на тая кълка обаче, Чили я камиларя.
            TOYOTA SEQUOIA ‘11
            W140 S420 '99

            Коментар


            • От: Раница за 72 часа

              Водите интересна дискусия, реално на гореспоменатия курс точно това ще му е най-ценното -да обобщи и уточни кака в една раница може с компромиси да се натъпчат неща за различни видове проблеми и една раница да работи при почти всякаква ситуация. Съобразени с нашата действителност. И реално това да се види и пипне на живо, не да водим преразказ по картинки
              LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
              www.ADV-Bulgaria.com

              Коментар


              • От: Раница за 72 часа

                Я, тя дискусията продължавала! Да си допиша тогава.
                Нагласена раница нямам. Всички сухарки, противогазни торби, мешки и брезентови раници тип БТС стоят полупразни на различни места и ще чакат нарастване на обстановката. Цунамито съм го мислил, но то ако стигне до мен, значи яко са се сборили тектонските плочи и лодка вече няма да ми трябва. Огъня и водата ги уважавам, снега го обичам. От земетресението обаче ме е страх. На 04.03.77 г. изхвърчах бос и по дребни гащи, прецапах една локва и чак тогава земята се кротна. Тъмно, студено, мрачен ветрец и понеже живея на 200 метра от падналия жилищен блок /това в Свищов/, вече се носеше и прах. Та сега вечер преди лягане хвърлям по едно око на закачалката - там ли са ни връхните дрехи. Из джобовете си има ежедневни неща, прости и евтини - носни кърпи, запалки, някое фенерче, някое ножче с виличка, някое блистерче, химикалчета и така. Само да устиска блока и нищо друго не ми трябва. До вратата винаги стои един железен лост 70 см. - трябва ми проходимост през три врати, две от които- метални остъклени. Аварийният изход е на плочата на един магазин и по гръмоотвода надолу. Сега обаче се замислям, че е редно да дублирам и с едно въже. Оттам нататък по моя преценка и според ситуацията - колата е до блока, гаражът е на 300 метра, апартамента на нашите - на 200. На еднодневен пеши преход е дядовата къща - стара къща, всичко има. Водоизточник, поне 500 кила зърно и твърдо гориво за поне два отоплителни сезона са малка част от екстрите. Башка - от трите страни комшии с чифтета, долу-горе моя възраст и по-млади. За късмет обаче съм длъжностно лице и никой няма да ме остави да си карам курорта ами най-вероятно ще съм при ликвидаторите. А то и да не съм канен, пак ще съм там, така ни възпитаха навремето.
                И още малко да ви позабавлявам. Преди близо 40 години, като десетгодишен, станах неволен участник в масова психоза прераснала в спонтанна евакуация, при която почти целият ни градец /около 30 хил./ се изнесе нанякъде. Случката е малко известна, но силно се надявам където трябва да е задълбочено анализирана и надлежно описана. Не знаех майка и татко къде са, но добри хора почти зорлем ме натовариха в един сив Жук-фургон. Всички бяха с кърпи или дрехи през лицето, един от мъжете може би ги разбираше работите и повтаряше че маските трябва да са мокри. Като свърши водата от шишето, ни караше да ги сваляме и да плюем от външната страна, ама на мен не ми се наложи щото вече ронех едри сълзи и омокрях всичко надолу. Добре, че бяхме последни коли, в опашката на колоната /казват, някои от първите били прехвърлили Балкана/, та на 10ина километра от града един Милиционер се мяташе по шосето и буквално с тяло успя да ни отклони към една поляна. Не знам как не го сгазиха, но явно хората имаха респект от властта. Слава Богу, лъжлива тревога се оказа, ама оттогава все си проверявам дали имам носна платнена кърпа в джоба. Случвало се е без колан и без пари да изляза, но без кърпа - мноого рядко.

                Коментар


                • От: Раница за 72 часа

                  Първоначално публикуван от zzlatev Преглед на мнение
                  Водите интересна дискусия, реално на гореспоменатия курс точно това ще му е най-ценното -да обобщи и уточни кака в една раница може с компромиси да се натъпчат неща за различни видове проблеми и една раница да работи при почти всякаква ситуация. Съобразени с нашата действителност. И реално това да се види и пипне на живо, не да водим преразказ по картинки
                  Вижте та споменете в тоя курс и какво си носите по багажниците,че сьм си купил 2 кутии Плано 1819ХХЛ и тия дни подреждам колите пак та идеи ми трябват,да не забравя нещо.
                  TOYOTA SEQUOIA ‘11
                  W140 S420 '99

                  Коментар


                  • От: Раница за 72 часа

                    По-горе споменах, че е редно да сме запознати с Общинския си и Областния план за защита при бедствия, също така Ведомствения. Да допълня че за зимния сезон се изготвят и оперативни планове. От нас като отговорни граждани се иска да си селектираме информацията и да сме готови. Успех!
                    Качвам за ориентация един план от Интернета, само за илюстрация. Не съм ходил по тия места и не познавам хората там.

                    http://alfatar.egov.bg/ALFATAR/home....6?OpenDocument

                    Коментар


                    • От: Раница за 72 часа

                      Прав сте, всеки следва да познава както нормативната уредба, така и местните разпоредби, подзаконови актове и предписания. Но преди всичко следва да има здрав разум, знания и ясен план какво и как трябва да направи за да защити себе си и своето семейство и близки. Слушах преди време едно много интересно обучение на FEMA по повод събитията след урагана Катрина и масовите критики включително и към тази служба... Лектора беше съвършено ясен и точен: " Запомнете - ние няма да дойдем, не ни чакайте, направете каквото е нужно, когато е нужно, не чакайте никого".

                      Колкото до плановете които сте пуснали, направих си труда да ги прочета. Браво за усърдието и желанието с което са събрани толкова много факти за общинатата... Добър справочник са за много неща... Но в случай на бедствие и авария, не бих разчитал нито на тези планове, нито на който ги е писал. С няколко думи, наивно, канцеларско виждане от хора, които никога не са се занимавали с бедствия и аварии, още по-малко са били в такива... Съжалявам, оценявам усилията и желанието, но точно такива планове са много повече вредни, отколкото биха помогнали някому... Фалшивото чувство за защитеност и че някой мисли за вас, е най-големият враг...

                      Всъщност затова и се захванахме с колегите да направим поредицата от лекции и курсове свързани с бедствия и аварии. Те са в следствие на над десет годишна работа по въпроса и горе-долу, на няколко светлинни години от подобни материали...
                      VPetrov.photography

                      Коментар


                      • От: Раница за 72 часа

                        Великолепен анализ, г-н Петров, удоволствие е да се комуникира с хора като Вас. Една лека подробност обаче. Аз също не разчитам на тия неща и никога и никъде не съм съветвал когото и да било да разчита на тях. На две места малко по-горе препоръчах на интересуващите се да се запознаят с местната, евентуално и националната нормативна база и да си СЕЛЕКТИРАТ нужната информация, нищо повече. А и между другото, да не се окаже, че без да знаят, телефонът им е вписан някъде, щото и това го има. Пък и интелигентният човек още по-добре ще се ориентира на местно ниво каква е подготовката, какви са хората и какво да очаква всъщност. Горният план не съм го чел, както казах само за илюстрация го давам и на мен не ми трябва. Възможно е и да е наивен, знаете как е в провинцията, но все пак тук и таме има някой друг човек дето се опитва да свърши нещо, колкото може. Много хубаво го казахте веднъж - има едно място където всички отиваме различни, а излизат две породи хора - които мълчаливо си вършат работата и мрънкачи. А американския патос да го оставим настрана, там е друга планета. Нека те там да си я коландрят, па ний тука да си гледаме кочинката.

                        Коментар


                        • От: Раница за 72 часа

                          Така де, съгласен. Във всеки случай намирам познаването на местните, регионални и национални планове, системи и организации за задължително. Най-малкото за да се знае какво може, какво не и кое не е регламентирано... А подобни документи аз си ги чета, даже ги записвам, че доста често изчезват скоро след публикацията... И в тях има много полезна информация, често не такава, каквото би следвало да е там ;-) А и четенето "между редовете" никой не е отменял...

                          Колкото до международният "опит" то го намирам за много полезен. Нещо като добра база за изводи, относно ситуации, които не наблюдаваме при нас, но са възможни... Защото когато се случат е малко късно за трупане на опит. Полезно е, когато едни действия и резултати бъдат "корелирани" с адекватни данни при нас. Интересни изводи се получават...
                          VPetrov.photography

                          Коментар


                          • От: Раница за 72 часа

                            И понеже виждам темата много се отклони от заглавието и, все пак държа да отбележа, че така наречената 72 часова раница е нещо много важно. За съжаление, зад тези думи много малко хора виждат истинският смисъл, който не е нито мешка с консерви, още по-малко набор за пикник...
                            VPetrov.photography

                            Коментар


                            • От: Раница за 72 часа

                              Темата е интересна и леко забравена. Евакуационните планове нямат нищо общо с нещата, които би сложил в "раницата". В казармата (е, зависи кой, къде е служил) имахме пакет "боен". Съдържаше от самобръсначка до ампули с игла, които да си инжектираш при радиоактивна атака. Тежеше около кило и по- безполезно нещо не се сещам да съм носил. Раница за оцеляване... сещам се за "Денят на трифидите". Ако си сам.
                              Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                              Коментар


                              • От: Раница за 72 часа

                                Оцеляването във секакви условия сме го измислили баш ний блъгарете! Лете - абичка, зиме - торбичка! Във вещевата торбичка се слага следния инвентар и неприкосновен запас - шарено месалче, в месалче - суганче, до гаванце шарена сольчица (т.е. микс м/у овчерска чебрика и бела соль), самунь леб или кръвена погачка, тулум сиренье, петалце суджучец, сланинь с кожичка, отупна в цръвен пиперьец, кърчак руйно вино, бъкличка с Бела Рада (сиреч - рикия), пастърмица (козя или овча) и накрая - овчерски нож-какалия. Беар Грилс ряпа да яде и студена вода, вместо пърцуца да пие! Ако от българин чебан акъл си земе, тогаз живот в буша шъ си живее. Иначе момчето не е лошо, ама малко аджамийски я кара по телевизоро... Юбе-хабре!
                                Всеки трети е шести

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X