Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Котлон на течно гориво

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Котлон на течно гориво

    Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
    Ако алуминиевите съдове бяха еднозначно по-добри, никой нямаше да се напряга да купува по-тежките стоманени или по-скъпите титанови. Който е пил вода от алумиева манерка знае как се променя вкуса. Алуминия е много масов избор в носимите армейските посуди, защото е евтин за производство (също като притежателя му), лесен за съхранение (във вонните складове) и лек (можеш да носиш още патрони). А и за болшинството от потребителите не се очаква да доживеят да усетят вредностите на алуминия. В казармите обаче посудата е стоманена. Защо ли?
    В наборните армии от социализма както и да е ама на запад армиите са професионални и нещата са малко по различни и пак си ползват алуминиеви съдове . Социалистическите . Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM2742.jpg
Прегледи:2
Размер:142.2 КБ
ID:5695783 Манерката с канчето е стандартна за американската армия поне от Виетнам насам а съдовете са от немската армия . Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0051.jpg
Прегледи:2
Размер:181.0 КБ
ID:5695782
    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

    Коментар


    • От: Котлон на течно гориво

      От кога и къде у нас приборите станаха стоманени?
      А тези простотии се правят от името на всички ни.
      Даника
      Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

      Коментар


      • От: Котлон на течно гориво

        Ми в столовата винаги са си били стоманени.
        Или поне не от халюмин!

        Пичове, не се права на мод в сянка ама помолих да ограничим залитанията по тенджери и канчета тук.
        Не за друго, ама дойде Св. Паралей и ще утека с някоя титаниева тенджера покрай тая насока.
        Пък грам сми няма от това, освен да си почесам егото с подобна покупка.
        Враг усраине

        Коментар


        • От: Котлон на течно гориво

          Копах с титаниева лопата, пих от титаниева матура, но тенджерето-канче замества всичко.
          А тези простотии се правят от името на всички ни.
          Даника
          Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

          Коментар


          • От: Котлон на течно гориво

            Абе стига с тоя титан бре, на баба ти котлетата се титаниеви са били.
            Де.ба, се едно совалка ще разпалваме а не консерва русенско над шмел-а!!!

            Враг усраине

            Коментар


            • От: Котлон на течно гориво

              Единствен шмелът прави шатобриан за двама от замразено свинско с боб и кисело зеле. Шмел си трябва
              п.п. а и как гали ухотооо....!
              Последно редактирано от veskov; 23-12-15, 21:07.
              А тези простотии се правят от името на всички ни.
              Даника
              Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

              Коментар


              • От: Котлон на течно гориво

                Требва, требва.
                Шмела е сила...
                Да е жив и здрав sek.1 че ни отвори зеркълите (отново) за болшевишките чудеса на техниката
                То с парЕ за optimus всеки може... Ама парите не са като весници за всички, така, че...
                Враг усраине

                Коментар


                • От: Котлон на течно гориво

                  Ето го мнението на един от руснаците за пингвина . А човека не е като да не разбира . Направил доста от модифицираните шмелове . То описаните недостатъци се отнасят за всички примуси от този тип скъпи евтини принципа на работа им е един . sek.1, современная и дорогая (7 000 рублей) горелка...нет встроенной прочистки (!!!) форсунки,очень современно---в дорогой горелке,прочищать форсунку тонкой иголкой вручную ,в топливном шланге остается топливо (краник находится на топливном баллоне),слабая ветрозащита ("скелетная" горелка),насос из пластика (малейшая трещина в насосе и примус останется без топливного баллона)...указан вес горелки без веса топливного баллона (рекламный трюк),вес горелки с топливным баллоном (0.6 литра и вес с насосом около 300 грамм) и того общий вес около 600 грамм,длинная трубка парогенератора(трубка над горелкой),часто забивается нагаром при использовании автобензина (информация с альпинистких форумов)...такой примус,типа "Пингвин" (хорошее название) немного выигрывает в весе , у примуска "Толстый Туристик",он тяжелее на 50-100 грамм,но надёжнее,что важно,вдали от цивилизации---встроенная прочиска форсунки,нет шланга(может треснуть на морозе) и насос металлический...
                  Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                  Коментар


                  • От: Котлон на течно гориво

                    До някои от описаните неща за пингвина стигнах и аз, да.
                    Вес-а в нета не е чийт - те повечето ги дават в спецификациите без варела за бензин.
                    По-горе бях турил снимка - с него и насоса е баш около 600 грама някъде без бензина.
                    Но наистина това тегло и тая зифра никъде не я пишат официално.
                    Прочиската... На мудерните май няма встроена такая как на как шмеле.
                    Прочистката си е в зип-а - има един "шомпол" на него да прокараш дюзата и толкова.
                    Помпата е пластмасория вярно ама то това се вижда.
                    Като му се даде зор и работи някак неравномерно - по някаква причина налягането се клати и е непостоянно.
                    Но аз мисля, че за цената си беше една добра покупка.
                    Последно редактирано от Esper; 24-12-15, 05:54.
                    Враг усраине

                    Коментар


                    • От: Котлон на течно гориво

                      Вероятно изпарението на горивото не е добро . На висока мощност не насмогва . Изпарителната тръбичка е стоманена което води до лош топлообмен . Не напразно на всички стари примуси без значение какви са по народност горелките са месингови а тръбичките медни което сега идва скъпо за машиностроенето командвано от счетоводителите На тая цена е повече от добър защото вероятно щеше да стигнеш до същите изводи и с 3 пъти по скъпите Излиза че Туриста на 100 години примус е едни 150 грама по тежък и то защото кутията му е стоманена . Не знам дали има с алуминиева . След празниците ще премеря отделните части на шмела колко тежат и от къде може да се икономиса тегло .Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1 (1).jpg
Прегледи:2
Размер:56.9 КБ
ID:5695792 Такова чисто ново не палено имаше при моя човек за 40 лева продаде го пред мен с моя помощ
                      Последно редактирано от sek.1; 24-12-15, 06:30.
                      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                      Коментар


                      • От: Котлон на течно гориво

                        Е, ако говорим с цифри...

                        Това е само котлона, 250гр - почти толкова, колкото го дават в документацията (225 гр):



                        С помпата и контейнера за гориво(празен) - 425 грама:



                        И същите неща в калъф + преходника с резба за газова бутилка - 500 грама:



                        Разликата наистина не е фрапираща - тези 250 грама (че и повече вероятно) са заради ламаринената кутия.
                        Обемът също не изглежда фрапиращо по-голям.
                        При пингвина просто може да се раздели на части из раницата за оптимизиране.

                        Предполагам че в това отношение Ederlrid Hexon няма да има абсолютно никаква разлика.
                        И него го дават 230 грама (отново само котлона) отделно всичко останало.
                        Дори подозирам ~100 грама финално отгоре, защото насоса му е металически а не скапана пластмаса:


                        Прикачени файлове
                        Враг усраине

                        Коментар


                        • От: Котлон на течно гориво

                          Туриста все пак е технология на 60 - 70 та и повече години . Честно казано съществена разлика между пингвина и по скъпите не виждам .
                          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                          Коментар


                          • От: Котлон на течно гориво

                            Горелката на пингвина е 1:1 като конструкция с немският Hexon.
                            Различни са помпите иначе принципа на подгряване на горивото с тръбата над горелката за която говориш е еднаква.
                            Поне това се вижда от снимките. Те очевидно са и най-леки.

                            При оптимус и примус няма точно такова предварително подгряване.
                            Загрява се целият корпус на горелката, който е масивен и месингов както на руските.
                            Те затова и тежат повече.
                            Но и вероятно ще горят по-равномерно, без проблема при максимална мощност който забелязах при пингвина.

                            Оптимус (Polaris) гори всичко без необходимост от замяна на дюзи. Как точно и колко оптимално не знам. Така пише.
                            Примус (Multifuel III) гори всичко без спирт но с различни дюзи.
                            Едерлид (Hexon) не гори спирт и нафта (според производителя) но също не изисква смяна на дюзи.
                            Пингвина съм успявал да го накарам да работи само с бензин и керосин.
                            С нафта не съм пробвал но по книжка не може. Спирт също и наистина не го може - пробвал съм.
                            С пропан-бутан всички работят.
                            Шмела явно папа бензин и керосин.

                            Така, че явно има разлика в изпълнението и съответно крайният резултат.
                            Иначе е ясно, че в основата си работят по един и същ начин, дори сравнени с шмел-а.

                            Шмела е безценен... Просто заради липсата на цена - да живей битака.
                            Ако обаче сега трябва да бъде произведен подозирам, че в никакъв случай не би бил много по-евтин от останалите.
                            Тия 20,30,40,50 лв са такива щото е болшевишки продукт от едно време и хората не го тачат.
                            И бил демуде... Аз съм доволен от това убеждение на хората за него.
                            Иначе трябваше да изскоча с доста повече от 20 (двайсе) гроша за него [emoji9]
                            Последно редактирано от Esper; 24-12-15, 18:50.
                            Враг усраине

                            Коментар


                            • От: Котлон на течно гориво

                              Така е ако сега трябва да се произвежда със сигурност ще е съизмерим по цена с другите . Виждаш как вървят цените в Германия на Phoebus 625 където хората си ценят качествените неща . Даже и най очуканите отиват на 60 - 70 Евро а новите са по скъпи от Примус и Оптимус . Шмела не може да се подкара на пропан - бутан просто защото няма от къде да му го подадеш . Ако отидеш в тегловата граница 150 - 200 грама нагоре няма смисъл да ръсиш много пари има чисто нови Турист ПТ 1 за 30 - 50 лева . При тях поне връзката е директна и варианта да спука маркуч го няма . Според руснаците и те работят на бензин ; газ за осветление и спирт . https://www.youtube.com/watch?v=H6ieSHgerXQ
                              Последно редактирано от sek.1; 24-12-15, 19:16.
                              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                              Коментар


                              • От: Котлон на течно гориво

                                Един колега от форума ми прати тая занимавка за попълване на колекцията . Български бензинов поялник производство на завод Хром Силистра . Не бях попадал на такъв от казармата Жената изпадна в тих ужас като го видя в хола Един обзор на Турист ПТ 1 https://www.youtube.com/watch?v=RZ2oANcsHlkНатиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0048.jpg
Прегледи:1
Размер:125.6 КБ
ID:5695832Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0049.jpg
Прегледи:1
Размер:104.1 КБ
ID:5695831Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0050.jpg
Прегледи:1
Размер:109.9 КБ
ID:5695830 Западния бащица на Турист ПТ 1 Optimus R 8Натиснете снимката за да я уголемите

Име:optimus111000.jpg
Прегледи:1
Размер:28.3 КБ
ID:5695833
                                Последно редактирано от sek.1; 25-12-15, 06:07.
                                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X