Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Дамаската стомана" - дава ли реално преимущество за нож?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

    Първоначално публикуван от sa4mo Преглед на мнение
    ..ами когато и обвивката, и вложката са "надиплени" от две или повече стомани..първата от меки,а втората от инструментални?Тогава кво е..щото и такива съм виждал?
    Ламинаск
    О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

    Коментар


    • #92
      От: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

      Никога и никъде в миналото не се е правило оръжие от т.н. дамаск(шарения композит - твърдо-меко). Всички остриета са били композитни.шарения дамаск(твърдо-меко) винаги е бил носеща част,а стоманата или рафинираната стомана(дамаск сомо от един вид стомана, също е шарено, но за мсетка на сваръчните шевове, а не вида стомани) са се ползвали за режещи ръбове.тези оръжия са ги наричали дамаски. Дамаски наричат и оръжията от wootz но там технологията е съвсем различна. Булата си е булат - творение на Аносов, опитваики да направи wootz. Булата никога не са го наричали дамаск. Някои стигат до следното определение за дамаск - съществува ли сваръчен шев, значи е дамаск(понеже разликата м/у 2 и 200 и нантатък слоя е само в бройката, а не в принципа), което автоматически превръща каракулка(мека носеща част и режест ръб от твърда стомана) в дамаски - шарка има режещия ръб е тъмен,носещата част светла. Ламината според това определение е също дамаск. Що се отнася до острие само от шарен дамаск(меко-твърдо), то това е съвремена глупост, която не върши никаква работа.
      Последно редактирано от giorgio; 24-10-10, 16:38.
      http://diadoblago.ucoz.net/

      Коментар


      • #93
        Еий най- после смислен отговор!

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1020844.jpg
Прегледи:1
Размер:95.1 КБ
ID:5220536Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1020840.jpg
Прегледи:1
Размер:104.8 КБ
ID:5220537Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1020843.jpg
Прегледи:1
Размер:99.1 КБ
ID:5220538Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1020849.jpg
Прегледи:1
Размер:100.3 КБ
ID:5220539
        Последно редактирано от giorgio; 21-10-10, 09:53.

        Коментар


        • #94
          От: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

          Не ви ли писна от това?
          Дамаската стомана не става за нищо, или поне за нищо практично. Който твърди обратното - никога в живота си не е употребявал нож извън кухнята или масата, или е толкова богат, че няма какво да прави тук. Откровенна глупост.
          А от гледната точка на материалознанието, това си е редови композит, и също няма поводи за въздишки от прехласване. Днешните синтеровани нанобуклуци могат повече.
          Красиво? Красиво! И толкова. Безполезно като диамантен изравнител за гаражни шмиргели, направен от 300 каратов природен камък. За виц става, за работа - не. И случаят е приключен.

          Коментар


          • #95
            От: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

            Амин!

            Коментар


            • #96
              От: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

              Защо "прекръстихте" темата? Аз не я намирам за изчерпана, и ми е доста интересна. Админа го написа:"задругата на майсторите" казва как е, а всички останали добавят впечатления от прочетено и видяно. Заслужава си да бъде написано, да се види, и да остане във форума/където има за всичко по нещо!/, защо трябва да търся да чета за "дамаската стомана" в специализираните ножарски или металургични издания? И ако се абстрахирате от субективизма на "реалното преимущество за нож", който всеки вменява във въпроса на темата, ще се съгласите, че тези остриета са естетични и красиви, и направени от майстор, са невероятни! Защото освен "дуракоустойчивост", съществува и колекционерска стойност. А си режат съвсем прилично.
              п.п.Случаят не е приключен, доколкото знам само модератор може да "приключи" темата.
              Със здраве!
              "Make love, not war!"

              Коментар


              • #97
                От: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

                Първоначално публикуван от dok_vd Преглед на мнение
                Защо "прекръстихте" темата? Аз не я намирам за изчерпана, и ми е доста интересна...
                Темата си е такава, с това си заглавие, вече почти година. Ако под "прекръстване" имате предвид нечие мнение, което не съвпада с Вашето, вместо реторични въпроси, от сорта на "Защо биете негрите?!", опитайте да убедите опонентите си!
                Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                Коментар


                • #98
                  От: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

                  Явно не съм разбран, опитах се да подкрепя идеята темата да продължи. И смятам да нямам опоненти, поради липса на технически познания да им да опонирам : не знам смисъла на термините "синтеровани нанобоклуци" и "диамантен изравнител"! Но знам, че остриетата от гореспоменатата стомана са ценени и търсени, за справка - мнения бол.
                  А докато не се даде дефиниция на "...реално преимущество...", за мен отговора е този:

                  Първоначално публикуван от sa4mo Преглед на мнение
                  ..НО РЪЧНО КОВАНИТЕ СА КРАСИВИ,И СА ПЛОД НА ЧОВЕШКА РЪКА..!
                  Със здраве!
                  "Make love, not war!"

                  Коментар


                  • #99
                    От: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

                    Естествено че реже. И не се чупи. И други купища отлични свойства, тях всички ги приемат. Макар че повечето - на доверие. Аз например никога не съм имал такава сабя, нито даже нож, но не се съмнявам че са отлични. Но няма как да избегнеш дреболията, че такива играчки стоят по сейфовете, при семейната бижутерия, и се получава че не са ни оръжие, ни инструмент. Което вече е проблем.

                    Коментар


                    • От: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

                      ....... и за кого е проблем!??????

                      Коментар


                      • От: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

                        Сигурно за всекиго различно. За мене - за душата. Очите пълни, ръцете празни ...
                        Е, ако обичаш хем да имаш нещо, хем да го нямаш, за тебе сигурно не е проблем.

                        Коментар


                        • От: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

                          ........ имам,и ги ползвам!А ти защо не си ги ползваш не разбирам!???

                          Коментар


                          • От: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

                            Ножовете от дамаска стомана ли?

                            Коментар


                            • От: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

                              Първоначално публикуван от misho60 Преглед на мнение
                              ........ имам,и ги ползвам!
                              И аз имам и ги ползвам. Е, сам си ги правя, ама и това е начин!
                              Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                              0888 315 794
                              LZ1UPI
                              A1 (Rh+)

                              Коментар


                              • От: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

                                giorgio , дефинираите "понятието дамаска стомана",както и понятието "реално преимущество за нож".
                                единственно тогава в тази тема може да се стигне до конкртен и смислен отговор.
                                ако кажа,че джип и ферари за мен не са толкова добри,колкото микробус,щото с тях не мога да си возя съответното количество въглища ще бъде най-малкото нелепо.
                                http://diadoblago.ucoz.net/

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X