Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Дамаската стомана" - дава ли реално преимущество за нож?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

    Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
    Едно жокерче относно сабите дамаскини: Според легендата, те са се заклявали в човешка кръв, като при процеса е бил пробождан жив човек... Действителността обаче е доста по-прозаична. Достигналите до нас образци на подобни саби, наистиона са с азотирани остриета, но закалката и азотирането са се извършвани в корито, пълно с конска пикня.
    Как ли са карали конете да пикаят точно в коритото? Според мен си е била човешка. Тази практика позната в цял свят, даже и в България. Сутрин цялото домочадие на чилингира да се изходи в коритото. Кожухарите са правили нещо подобно, но не ми е ясно точно защо. Пикаело се е вържу кожата, заради соли някакви.

    Коментар


    • #17
      До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

      Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
      Едно жокерче относно сабите дамаскини: Според легендата, те са се заклявали в човешка кръв, като при процеса е бил пробождан жив човек... Действителността обаче е доста по-прозаична. Достигналите до нас образци на подобни саби, наистиона са с азотирани остриета, но закалката и азотирането са се извършвани в корито, пълно с конска пикня.
      Това с кръвта няма общо с физическите свойства на острието. Прави се, но целта е съвсем различна - така оръжието получава душа и приема силата на жертвата.

      Точно по същата причина Крум си е направил чаша от черепа на Никифор, не щото е искал да го гледа всеки ден.
      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

      Коментар


      • #18
        До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

        Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
        Това с кръвта няма общо с физическите свойства на острието...
        Ха сега де... цялото ми образование и десетките ми учебници и справочници, не били вярни... Над 30 години съм им вярвал, а те така нагло са ме заблуждавали с азотиране, нитриране, карбонизиране и други бла, бла глупости, дето уж придавали разни свойства на стоманата...
        Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
        Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

        Коментар


        • #19
          До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

          Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
          Ха сега де... цялото ми образование ...
          Няма да спорим, но си мисля, че не си разбрал какво имам предвид.
          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

          Коментар


          • #20
            До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

            Принципа и е в комбинирането на различни видове стомени така, че резултата да е композит, който притежава твърдостта на най-твърдата, якостта на най-яката и износоустойчивостта на най-износоустойчивата... Въпроса дали дамаската технология за коване дава преимущество на един нож, е аналогичен на въпроса, дали дървото около графита дава преимущество на един молив. Да се твърди, че качестовото на ножа е колкото на най-лошата стомана е равносилно на това да се твърди, че качествата на молива са колкото на дървото по него.
            Това щеше да е отлично, стига да беше и вярно... Няма такова нещо, моля дайте достоверен и надежден източник на това твърдение... Технологията за правене на моливи ми е позната... няма никакъв шанс да направите добър молив като смесите графита с дървото в красиви слоеве... повярвайте ми... А когато имаме графит и около него дърво това е правилният молив... Малко по-горе съм уточнил, че това се казва ламинат... познат много добре... както и технологията му... Ако смесването на множество стомани даваше добри резултати нямаше всепризнато най-добрите оръжия - японските мечове да се коват само и единствено от томахаган... Да се правят слоеве с различно съдържание на въглерод и различно закаляване не е "дамаска технология" и това уточних по-горе...
            VPetrov.photography

            Коментар


            • #21
              До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

              Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
              Това щеше да е отлично, стига да беше и вярно... Няма такова нещо, моля дайте достоверен и надежден източник на това твърдение... Технологията за правене на моливи ми е позната... няма никакъв шанс да направите добър молив като смесите графита с дървото в красиви слоеве... повярвайте ми... А когато имаме графит и около него дърво това е правилният молив... Малко по-горе съм уточнил, че това се казва ламинат... познат много добре... както и технологията му... Ако смесването на множество стомани даваше добри резултати нямаше всепризнато най-добрите оръжия - японските мечове да се коват само и единствено от томахаган... Да се правят слоеве с различно съдържание на въглерод и различно закаляване не е "дамаска технология" и това уточних по-горе...
              Да се правят слоеве с различно съдържание на въглерод е точно дамаска технология, което не противоречи, че тя е сходна с ламинат, булат, мокуме и т.н. Принципът е абсолютно един и същ - твърда сърцевина, яка средна част, износоустойчива и (или) еластична външна част. Основната разлика с повечето (не всички) подобни технологии е грубо казано броят на ударите с чук върху метала. Ковачите знаят, че колкото повече толкова по-добре, а майсторите ковачи знаят и как, така, че да няма фатално обезвъглеродяване в следствие на процеса. Шарката се получава от броят слоеве. Колкото повече, толкова по-добре, но толкова по-ситни. Независимо по коя от изброените технологии, масторът може да направи или много шарено, или много здраво острие, но рядко и двете. Принципна разлика няма дори в хомона и зоновата закалка на дамаското острие. Даже и като технология почти не се различават (единствено в състава на обмазката на незакаляемата част). Японските мечове са всепризнати като "едни от най-добрите", но не са всепризнати, като "най-добрите". В по-горен пост, като казвам, че дамаската технология е най-добрата, всъщност визирам и всички сходни технологии.

              Неразбрах, за кое точно да дам достоверен източник? За това че са различни пластове е видимо с просто око.
              Последно редактирано от Kamen13; 31-10-09, 15:52.

              Коментар


              • #22
                До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

                Уважаеми колега, в този случай се разминаваме в терминологията... Моля вижте, малко по-горе уточнихме смятам, какво точно ще имаме в предвид когато казваме "дамаска технология"... А технологиите мокуме и булат, нямат нищо общо... Всъщност мокуме има малко общо като визия, а булата е съвършено различна технология, в която няма нищо свързано с правенето на пластове...
                Последно редактирано от Венцислав Петров; 31-10-09, 16:02.
                VPetrov.photography

                Коментар


                • #23
                  До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

                  Неразбрах, за кое точно да дам достоверен източник? За това че са различни пластове е видимо с просто око.
                  Помолих ви да цитирате достоверен източник за това че някой някъде е постигнал това което вие сте написали, а именно че:
                  Принципа и е в комбинирането на различни видове стомени така, че резултата да е композит, който притежава твърдостта на най-твърдата, якостта на най-яката и износоустойчивостта на най-износоустойчивата...
                  Което аз твърдя, че е съвършено невярно... Ако толкова лесно можеха да се правят композити с чудодейни качества, нямаше да има детайл в машиностроенето който да не е изработен така...

                  Всъщност в реалността нещата стоят така:
                  крайният композит притежава твърдостта на най-меката, якостта на най-слабата и износоустойчивостта на най-лошата от съставните стомани...
                  VPetrov.photography

                  Коментар


                  • #24
                    До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

                    Първоначално публикуван от upi Преглед на мнение
                    Поради различните легенди за това как се увива сабята от дамаска стомана в чалмата ...
                    Упи, това не само, че не е легенда, ами и не е кой знае колко трудно да се направи. Можеш да вържеш цигара на възел, като я увиеш плътно със станиол. Принципът е същият!

                    Коментар


                    • #25
                      До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

                      За съжаление не е толкова лесно... Не случайно няма кой в днешно време да демонстрира такава сабя... Има опити за продажба на изделия които се представят като такива, но понеже лесно се проверява, продавачите избягват да обясняват подобни неща...
                      VPetrov.photography

                      Коментар


                      • #26
                        До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

                        Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                        Помолих ви да цитирате достоверен източник за това че някой някъде е постигнал това което вие сте написали, а именно че:


                        Което аз твърдя, че е съвършено невярно... Ако толкова лесно можеха да се правят композити с чудодейни качества, нямаше да има детайл в машиностроенето който да не е изработен така...

                        Всъщност в реалността нещата стоят така:
                        крайният композит притежава твърдостта на най-меката, якостта на най-слабата и износоустойчивостта на най-лошата от съставните стомани...
                        По достоверен източник от това, да го хванеш в ръка и да го разгледаш, няма! Вижда се и че е композит и че е на пластове. Какви качества притежава като краен вариант, зависи единствено от това какви материали е използвал майстора и колко добре си е свършил работата. Качествата на този композит не са чудодейни, а не се използва масово в машиностроенето, поради простата причина че се изработва единствено ръчно. Вече споменах, че като шарка може да се имитира промишлено, но тогава действително няма никакви пластове, а качествата на стоманата рядко достига тези и на посредствената ножарска стомана.

                        Коментар


                        • #27
                          До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

                          Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                          Ако смесването на множество стомани даваше добри резултати ....
                          Дава дава S30V,S90V,ZDP189.............

                          О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

                          Коментар


                          • #28
                            До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

                            Първоначално публикуван от Kamen13 Преглед на мнение
                            По достоверен източник от това, да го хванеш в ръка и да го разгледаш, няма! Вижда се и че е композит и че е на пластове. Какви качества притежава като краен вариант, зависи единствено от това какви материали е използвал майстора и колко добре си е свършил работата. Качествата на този композит не са чудодейни, а не се използва масово в машиностроенето, поради простата причина че се изработва единствено ръчно. Вече споменах, че като шарка може да се имитира промишлено, но тогава действително няма никакви пластове, а качествата на стоманата рядко достига тези и на посредствената ножарска стомана.

                            Е, аз доста ножове съм държал в ръцете си но ви уверявам, че нямам никакви данни да мога да преценя само от това кой нож какви качества има... Говорим за сериозни изпитания които могат ясно да потвърдят или отхвърлят определено твърдение... Е такава информация няма... или поне на мен не ми е известна... А това че на мен или на някой друг му се струва нещо след като е разгледал един нож си е само приказка за раздумка... И нека не се спекулира с това че "дамаск" може да се кове самои единствено ръчно от ковач... Няма такова нещо... Много качествена "дамаскова стомана" произведена в промишлени условия се продава на пазара... Няма нищо сложно в постигането на отлично качество в една фабрика... И тази стомана излиза с гарантирано качество и липса на т.н. "провари"... нещо често срещано при ръчната изработка...

                            Всъщност като статистика да знаете, че дори и най-опитните майстори на японски мечове в повече от половината си продукция допускат брак...

                            Единствената причина промишленият дамаск да не се цени толкова е липсата на уникалност, нещо което е много важно за този пазарен сегмент... А като материал намира приложение предимно в дизайна на уникални метални изделия и ножове... Няма качества, които да го правят по-добър в нещо така че да бъде използван за промишлени изделия...
                            VPetrov.photography

                            Коментар


                            • #29
                              До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

                              Първоначално публикуван от droba Преглед на мнение
                              Дава дава S30V,S90V,ZDP189.............
                              Всъщност така лека полека стигнахме и до "праховите" стомани където е намерен начин за промишлено производство на материал с отлични качества... А смесване при тях няма...
                              VPetrov.photography

                              Коментар


                              • #30
                                До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

                                Разбирасе ,че има смесване .
                                Последно редактирано от droba; 31-10-09, 16:41.
                                О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X