Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Дамаската стомана" - дава ли реално преимущество за нож?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

    Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
    Е, аз доста ножове съм държал в ръцете си но ви уверявам, че нямам никакви данни да мога да преценя само от това кой нож какви качества има... Говорим за сериозни изпитания които могат ясно да потвърдят или отхвърлят определено твърдение... Е такава информация няма... или поне на мен не ми е известна... А това че на мен или на някой друг му се струва нещо след като е разгледал един нож си е само приказка за раздумка... И нека не се спекулира с това че "дамаск" може да се кове самои единствено ръчно от ковач... Няма такова нещо... Много качествена "дамаскова стомана" произведена в промишлени условия се продава на пазара... Няма нищо сложно в постигането на отлично качество в една фабрика... И тази стомана излиза с гарантирано качество и липса на т.н. "провари"... нещо често срещано при ръчната изработка...

    Всъщност като статистика да знаете, че дори и най-опитните майстори на японски мечове в повече от половината си продукция допускат брак...

    Единствената причина промишленият дамаск да не се цени толкова е липсата на уникалност, нещо което е много важно за този пазарен сегмент... А като материал намира приложение предимно в дизайна на уникални метални изделия и ножове... Няма качества, които да го правят по-добър в нещо така че да бъде използван за промишлени изделия...
    1. Малко хладни оръжия са минали през по- "сериозни изпитания" от сабята дамаскина, а още по малко от тях са се превърнали в легенда заради доказаните си качества
    2. Промишленият дамаск не се кове

    Коментар


    • #32
      До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

      Грешен линк, в него иде реч за методите на праховата металургия за производство на детайли, а не за методите за производство на т.н. "прахови стомани"... Приликата е само в името, иначе нищо общо...

      Праховите стомани използват нещо много важно като ефект, фактът че при изстиването на много малка "капчица" метал е съвсем логично вътре в нея да се образува и малки финни формации на основните елементи даващи качествата на стоманата... надявам се че точно съм го написал... Това е и голямата дилема при производството по традиционен начин... И така принципът е следният: от стопилката в среда на благороден газ с нещо като пулверизатор се изстрелват много малки частици метал (капчици) които изстиват и падат като прах... От който прах, при определени температура и налягане се формова крайният слитък...

      Това прави технологията им скъпа и последващата обработка трудна, освен това те се закаляват при много по-високи температури в газова среда... Даже имаше някъде таблица от коя позната ни стомана чрез праховият метод се добиват тези с означенията цитирани по-горе...
      VPetrov.photography

      Коментар


      • #33
        До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

        Първоначално публикуван от Kamen13 Преглед на мнение
        1. Малко хладни оръжия са минали през по- "сериозни изпитания" от сабята дамаскина, а още по малко от тях са се превърнали в легенда заради доказаните си качества
        2. Промишленият дамаск не се кове
        Когато говорим за качества съжалявам но признавам само и единствено изпитания при които има ясно и точно измерване на ясни и точни параметри... Цитирането на легенди, разкази за Крали Марко и прочие неща съжалявам но не намирам за достоверно...

        Вижте, аз лично намирам определени образци хладни оръжия за ненадмината технология и с качества които не могат да бъдат достигнати в промишлени условия... Но това няма нищо общо с превъзнасянето на ковашките произведения като цяло... Иначе космическите кораби щяха да се правят в ковачници...

        А промишленият дамаск се валцова, нещо което абсолютно точно удовлетворява изискванията на т.н. ковашка заварка...
        VPetrov.photography

        Коментар


        • #34
          До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

          Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
          Когато говорим за качества съжалявам но признавам само и единствено изпитания при които има ясно и точно измерване на ясни и точни параметри... Цитирането на легенди, разкази за Крали Марко и прочие неща съжалявам но не намирам за достоверно...

          Вижте, аз лично намирам определени образци хладни оръжия за ненадмината технология и с качества които не могат да бъдат достигнати в промишлени условия... Но това няма нищо общо с превъзнасянето на ковашките произведения като цяло... Иначе космическите кораби щяха да се правят в ковачници...

          А промишленият дамаск се валцова, нещо което абсолютно точно удовлетворява изискванията на т.н. ковашка заварка...
          Качествата на валцован промишлен дамаск и такъв, кован от добър майстор, са сходни точно, колкото качествата на Катаната, на първият самурай от свитата на императора, с тази изработена в завода Джай Лунг в северозападен Китай

          Коментар


          • #35
            До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

            OK, дайте сега данни кой, кога и как е сравнил и точно какви резултати е получил... В учебните заведения се изучава цяла наука която се нарича "съпротивление на материалите"... има си методи за проверка на всичко... дайте сега откъде черпите вашата констатация?
            VPetrov.photography

            Коментар


            • #36
              До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

              Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
              OK, дайте сега данни кой, кога и как е сравнил и точно какви резултати е получил... В учебните заведения се изучава цяла наука която се нарича "съпротивление на материалите"... има си методи за проверка на всичко... дайте сега откъде черпите вашата констатация?
              От опит. Но с удоволствие ще се запозная и с вашите източници. Моля цитирайте ги и приложете сравнителен анализ и методология на изследването.

              Коментар


              • #37
                До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

                Вижте сега, начинът по който пишете не е коректен... Вие правите твърдение... Когато ви моля да го подкрепите с факти, вие ми предлагате аз да намеря такива които го оборват... Съжалявам, но си има принципи... този който твърди нещо, той го и доказва... По същият начин, вие можете спокойно да заявите, че и теорията на относителността е невярна, защото така пише в една легенда, а аз да трябва да ви докажа, че е вярна... Е съжалявам...
                VPetrov.photography

                Коментар


                • #38
                  До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

                  Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                  Вижте сега, начинът по който пишете не е коректен... Вие правите твърдение... Когато ви моля да го подкрепите с факти, вие ми предлагате аз да намеря такива които го оборват... Съжалявам, но си има принципи... този който твърди нещо, той го и доказва... По същият начин, вие можете спокойно да заявите, че и теорията на относителността е невярна, защото така пише в една легенда, а аз да трябва да ви докажа, че е вярна... Е съжалявам...
                  Принципно съм съгласен, но подскажете ми как във форумен пост да опиша не малкият си жизнен и емпиричен опит, щом Вие не се доверявате, дори на общочовешкият опит, наречен "цивилизация" и успорвате отдавна доказани истини за предиствата на дамаската стомана. Относно принципите, който твърди нещо, той го доказва, но това е само в "наказателното право". В "гражданското" е обратно! И понеже спорът е по-скоро граждански отколкото, наказателен, очаквам доказателствата Ви!

                  Коментар


                  • #39
                    До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

                    Съжалявам но общочовешки опит, жизнен опит, цивилизация и т.н. са неправилно и некоректно употребени в случая... Цивилизацията ни отдавна е стандартизирала методите и начините за изпитания на машинни изделия... Конкретно за случая ви моля да ми цитирате параметри, доказващи вашите твърдения които могат да бъдат измерени и проверени... Ако нямате такива, моля да прекратим този спор, написали сте каквото мислите и знаете, аз също...

                    Темата е за това има ли предимства т.н. "дамаска стомана" при производството на ножове...
                    VPetrov.photography

                    Коментар


                    • #40
                      До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

                      Добре де, има толкова много добре запазени образци на древни оръжия, защо няма такива и на сабите дамаскини? Как пък така точно от едно от най-известните оръжия в световната история не се е запазил някой и друг брой? Или сабята дамаскиня всъщност е повече легенда отколкото реалност?

                      Коментар


                      • #41
                        До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

                        Има запазени, Тишо, но легендите са повече от качествата им...

                        П.П. Да напомня пак, че няма "дамаска стомана", има "сабя дамаскиня". Първоначално са били изработвани в Дамаск, от където произлиза името им.
                        Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                        Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                        Коментар


                        • #42
                          До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

                          Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
                          Има запазени, Тишо, но легендите са повече от качествата им...
                          Ок, ами дайте тогава някоя снимка да ги видим тия прочути саби? Но не на съвременен дамаск, а на истинска, автентична сабя дамаскиня.

                          Коментар


                          • #43
                            До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

                            Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                            Съжалявам но общочовешки опит, жизнен опит, цивилизация и т.н. са неправилно и некоректно употребени в случая... Цивилизацията ни отдавна е стандартизирала методите и начините за изпитания на машинни изделия... Конкретно за случая ви моля да ми цитирате параметри, доказващи вашите твърдения които могат да бъдат измерени и проверени... Ако нямате такива, моля да прекратим този спор, написали сте каквото мислите и знаете, аз също...

                            Темата е за това има ли предимства т.н. "дамаска стомана" при производството на ножове...
                            С какви параметри се измерва технология? Предимствата на крайният резултат вече ги писах, мога само да обобщя. Нож изкован по тази технология от три вида стомани, сравнен с три други ножа - от твърда, яка и еластична стомана (същите стомани използвани за първия), е по-твърд от якия и еластичния, по-як от твърдия и еластичния и по-еластичен от твърдия и якия. Допълнително, коването, като процес променя механично структурата на материала, като му предава редица качества, описани във всеки учебник по коване или обработване на металите.
                            Конкретни параметри за крайният резултат могат да се цитират само за конкретно изделие. Не виждам как ще допринесе за спора ако направя изследване на мой нож от дамаск и опиша с каква твърдост е режещия ръб, с каква якост е острието и т.н.т.
                            Та кажете с какви параметри се измерва технология, за да ви ги набавя?

                            Коментар


                            • #44
                              До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

                              Ето една статия по въпроса, макар и доста противоречива...
                              Последно редактирано от giorgio; 31-10-09, 18:13.
                              Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                              Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                              Коментар


                              • #45
                                До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

                                Доста объркана статия..., от една страна се говори за "дамаска стомана" от друга за вутц..., а това за самозаточването не знам кой точно учен го е написал, но е същото като вечният двигател...
                                VPetrov.photography

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X