Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Дамаската стомана" - дава ли реално преимущество за нож?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

    Първоначално публикуван от droba Преглед на мнение
    Не стана ясно кой от ножовете ти е от дамаст, щото темата е за такива ?
    Не знам, защото нямат сертификат от производителя. Нямат видима шарка, затова може отговорът на въпроса да е в този постинг:
    Първоначално публикуван от droba Преглед на мнение
    Колкото по-шарена ,толкова по-кьопава в общи линии.При многослойният дамаст шарката почти изчезва .Когато дядката (дедо Благо) ми кова ножа ми обясни ,че при около 300 слоя ще имам нож с много контрастна шарка а при 1000 почти няма да я има.
    Моите (ако са дамаск) вероятно са с над 1001 слоя.
    ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

    Коментар


    • #62
      До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

      Това е смешно, ако не е, си заслужава да се види.
      1001 слоя, хуморист?
      ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

      Коментар


      • #63
        До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

        Последно време трудно да намериш надежден нож трудно е дори и на познавачите.
        Последно редактирано от giorgio; 15-03-10, 09:08.

        Коментар


        • #64
          До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

          Първоначално публикуван от beburi Преглед на мнение
          Последно време трудно да намериш надежден нош трудно е дори и на познавачите.
          Точно обратното . Пазара е залят от каквито си пощеш ноШове и стомани за разлика от преди няколко години ,когато точех лиги по списанията и се чудех тия работи има ли ги наистина и аз дали ще се докопам до тях някой ден . Може би проблема е в познавачите
          О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

          Коментар


          • #65
            До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

            Интересно - дамаск от Нижни Новгород - верно ли е и има ли го у нас?
            Прикачени файлове
            ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

            Коментар


            • #66
              До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

              Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
              Интересно - дамаск от Нижни Новгород - верно ли е и има ли го у нас?
              а бе...може и да е от Нижни Новгород дамаска..ама като гледам как е "изръфан" и клина, и дръжката..."ексик олсун" му и на изработката..само е изхабен хубавия матрЯл

              Коментар


              • #67
                До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

                Първоначално публикуван от sa4mo Преглед на мнение
                а бе...може и да е от Нижни Новгород дамаска..ама като гледам как е "изръфан" и клина, и дръжката..."ексик олсун" му и на изработката..само е изхабен хубавия матрЯл
                Moже би гледаш нещо друго, ама това, което виждам, е един мнооооооого изморен от живота нож, който, когато е бил нов, е бил страхотно добре изработен. Въпреки съвсем непретенциозната поддръжка (да не кажа липсата на поддръжка) това желязо си изглежда доста сериозно и въобще не съм съгласен с теб, че някой е изхабил материала. Може би правиш по-добри, но дори и така, не е редно да се компетентиш плюейки нещо отдавна признато по цял свят.

                П.П. Сори, ако е прозучало менторски.
                Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                0888 315 794
                LZ1UPI
                A1 (Rh+)

                Коментар


                • #68
                  До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

                  Първоначално публикуван от sa4mo Преглед на мнение
                  а бе...може и да е от Нижни Новгород дамаска..ама като гледам как е "изръфан" и клина, и дръжката..."ексик олсун" му и на изработката..само е изхабен хубавия матрЯл
                  Огледах внимателно ножа, но няма нищо "изръфано" по острието и дръжката, която изглежда е направена от дървени шайби. Дори двата детайла са гладки, като полирани. Може би снимките са подвеждащи. Колкото до заточването - правено е скоро от професионалист в София, прилича на машинно, съвсем равно е, но не е много остро. На мене не ми харесва, но може би дамаските остриета така трябва се точат...
                  ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                  Коментар


                  • #69
                    До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

                    Първоначално публикуван от upi Преглед на мнение
                    ..въобще не съм съгласен с теб, че някой е изхабил материала. Може би правиш по-добри, но дори и така, не е редно да се компетентиш плюейки нещо отдавна признато по цял свят.
                    П.П. Сори, ако е прозучало менторски.
                    Моля за извинение-наистина се изразих като "невъзпитник"..но това е защото винаги ме е било яд,когато хубав материал се похаби с калпава изработка..Ето какво имам пред вид:ножа на снимката изобще не е от дамаск,в дръжката няма брезова кора(екзотичен за мене материал,който много уважавам),има и много кусури...ама ми се струва, че и той, и канията изглеждат другояче,със здраве!
                    Съжалявам и за калпавата снимка..ама толкова мога..
                    Прикачени файлове

                    Коментар


                    • #70
                      До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

                      Специалисти по "дамаск", защо "умря" темата..? Ако ви трябват стимули - пишете...какво?
                      ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                      Коментар


                      • #71
                        До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

                        Интересно клипче:

                        Коментар


                        • #72
                          До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

                          ами не знам много за тази стомана обаче като гледам колко мъка иска за 1 нож ми стана интересно дали има някой ножар в България дето прави такава стомана.Разбрах че бил само 1 :Д
                          По малко, ама с хляб!

                          Коментар


                          • #73
                            До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

                            Първоначално публикуван от IcOMencheV Преглед на мнение
                            ами не знам много за тази стомана обаче като гледам колко мъка иска за 1 нож ми стана интересно дали има някой ножар в България дето прави такава стомана.Разбрах че бил само 1 :Д
                            Не е само един - аз поне знам трима..сигурно има и други,които не зная..а за мъката по направата на ножа - ами така е с всяко добро изделие - ражда се в мъки(лично мнение)

                            Коментар


                            • #74
                              До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

                              първо няма такава стомана - дамаска стомана - терминът е неправилен.това е композит от няколко вида стомани,съответно химичния състав в различни части от обема на острието е различен.при стоманите е един и същ.второ всеки майстор си избира сам стоманите в пакета,което значи,че няма точна формула от какви стомани трябва да се прави пакета.най-точно до определението дамаска стомана се приближават wootz и булат понеже се правят чрез стопилка в тигел,но и те в крайна сметка са композии и за тях няма точна рецепта.в бг дамаск праваят няколко човека,булат и wootz - никой.производството на едно такова острие е бавен и труден процес,който повишава себестоиноста му.
                              http://diadoblago.ucoz.net/

                              Коментар


                              • #75
                                До: Дамаската стомана - дава ли реално преимущество за нож?

                                А и е добре, всеки който се интересува от заглавието на темата внимателно да я прочете отначало..., смятам на почти всички въпроси е вече отговорено... Ако пък е останало нещо неясно, нека него да обсъдим...
                                VPetrov.photography

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X