Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Избор на пистолет калибър 9х18 Макаров

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Избор на пистолет калибър 9х18 Макаров

    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
    Как ли по такава система би било класифицирано оръжие, което стреля в редове със контролиран/фиксиран брой изстрели! Закона като нищо го е писала някоя Калинка, а и той изобщо няма претенции да е учебник.
    Ей, ще стана и аз интернет википед, а-ма пък е нереално да сканирам билиотеки с литература. Ето примерно: http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%90%...B6%D0%B8%D0%B5 (не намерих нещо на български, или английски).
    Davc от няколко години се възприе англосаксонското определение, т.е. full auto - автоматично оръжие даващо възможност за напълно автоматична стрелба - дори и когато има "контролиран откос/ред от Х изстрела", semi auto - полуавтоматично- т.е. самозарядно без възможности за произвеждане на напълно автоматична стрелба и т.н. Причини за това много и една от тях е хармонизирането на терминологията с ЕС. По подобни причини се използва и "Карабина" което само по себе си никакво определение не е- но се вкара за да не се използва термина винтовка (русизъм) пък кво да говорим за rifle, пък някак не върви да се върнем към вито шишене (турцизъм). И изобщо поради това че от към думи термини езика ни е бедничък има доста неща дето все още се пишат и тако и вако.... Примерно тубулярният пълнител може да го срещнеш и като тръбен (което е простотия) и прочие.
    Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
    No man left's behind !!!!

    Коментар


    • От: Избор на пистолет калибър 9х18 Макаров

      Арсенал си произвеждат Макаров и до днес, даже във Варна имат магазин. Последно като гледах цените бяха от 360лв до 480 лв за пистолет, в зависимост от покритието...
      Приятелите може и да са фалшиви но враговете винаги са истински....

      Коментар


      • Първоначално публикуван от sl.daskalov Преглед на мнение
        На това му се вика "Хем насран, хем голям"! То да сбъркаш в една тема, да рече човек че е без да искаш, ама да се изцвъкаш така в две теми, че и да се ерчиш после... , явно не си виновен ти а Господ!
        Темата е за избор на пистолет 9х18. По закон не може да притежаваш автоматично оръжие по смисъла който ти влагаш в това понятие! И извинявай ако те е подразнил израза автоматичен но аз влагам друго понятие в него. Абревиатурата 45 ACP например, осначава Automatic Colt Pistol или Автоматичен Пистолет на Колт, а ППШ на руски е съкращение от Пистолет-пулемёт Шпагина,или картечен пистолет на Шпагин на български. И понеже преди у нас се ползваха едните понятия а сега други може и да съм сгрешил. За да спориш с някой първо трябва да си изясниш понятията и те уверявам, че като съм написал автоматичен пистолет, НЕ съм имал в предвид картечен такъв.

        Първоначално публикуван от sl.daskalov Преглед на мнение
        На това му се вика "Хем насран, хем голям"! То да сбъркаш в една тема, да рече човек че е без да искаш, ама да се изцвъкаш така в две теми, че и да се ерчиш после... , явно не си виновен ти а Господ!
        Да изясним понятията- Например :.45 ACP (11.43×23mm) (Automatic Colt Pistol) На български -Автоматичен пистолет на Колт! ППШ (на руски - съкращение от Пистолет-пулемёт Шпагина, На български "картечен пистолет на Шпагин") Като съм написал автоматичен не съм имал в предвид картечен, което ти си разбрал вероятно!
        Съжалявам ако съм те засегнал!
        Последно редактирано от PETER PETRAKIEV; 02-10-12, 11:50.

        Коментар


        • От: Избор на пистолет калибър 9х18 Макаров

          Първоначално публикуван от Mad Dog Преглед на мнение
          Davc от няколко години се възприе англосаксонското определение, т.е. full auto - автоматично оръжие даващо възможност за напълно автоматична стрелба - дори и когато има "контролиран откос/ред от Х изстрела", semi auto - полуавтоматично- т.е. самозарядно без възможности за произвеждане на напълно автоматична стрелба и т.н. Причини за това много и една от тях е хармонизирането на терминологията с ЕС. По подобни причини се използва и "Карабина" което само по себе си никакво определение не е- но се вкара за да не се използва термина винтовка (русизъм) пък кво да говорим за rifle, пък някак не върви да се върнем към вито шишене (турцизъм). И изобщо поради това че от към думи термини езика ни е бедничък има доста неща дето все още се пишат и тако и вако.... Примерно тубулярният пълнител може да го срещнеш и като тръбен (което е простотия) и прочие.
          Какво значи: "се възприе"? Събраха се - може би - преподавателите от Военната Академия и Националният военен университет (след период на дебати и представяне на аргументи) и решиха/постановиха, издадоха се нови учебници, речници и пр. а старите се иззеха от употреба? Не, просто поради спецификите на последните тенденции в образованието (които съвсем не подминаха и военното такова), начина на придобиването му и източниците, се масовизира и едва ли не институционализира просторечието и се неглижира академичният изказ. И какво значи "англосаксонско" - в Британия такова понятие не съществува масово. Тези изрази са от щатските сайтове (предимно търговско-рекламни) - сайтове, а не военно-техническа литература. Впрочем, там също това е съвсем скорошна тенденция, някъде от средата на `80-те, когато започна "пощатско" ограничаване притежанието на оръжия стрелящи в редове и генезиса му също е в смисъла на законодателните промени, и съвсем няма общо с военна по същество терминология (и не я касае, и тя не ги включва).
          Също така, понятието "автоматичен" има смисъл във връзка с процеса, а не със бройката... Изстрел (и стрелба) произведен в резултат на автоматичен процес си е автоматичен, независимо колкократен е цикълът!
          Винтовка в българския език никога не е било термин (точно толкова кръчмарски израз е, колкото и карабина, или полуавтоматична) и се е ползвало единствено и само по отношение на Наган (Мосин) - Манлихер, Маузер и др. под. винаги са си бивали пушки. Няма нужда да спрягаме разни шишанета, райфъли и пр. - имаме си достатъчно ясно понятие: "Пушка". И добре: Какво ще да значи то (карабината)? Най-старият смисъл - може би - влаган в това понятие е разделяне на кавалерийските пушки от пехотните (къси и дълги - съответно - и пак в просторечието), в момента, най-масово влаганият смисъл е обозначаване на нарезните пушки в ловджийските среди. Също така карабина се ползва по отношение на М-16 и хомоложният и ред - `щот по някаква асоциация от по-малкия и калибър, сравнен с АК, но какво по тази систематизация представлява Калашников-74? Карабина съм срещал да се употребява и по отношение на пистолети с кобур-приклад. Дори и "Десертният орел" някъде срещах като карабина...
          С две думи накратко - всеки с "грамотностна недостатъчност" кръщава по едно "карабина" на всичко непривично му, неясно и извън собствените му стереотипи. Така да бъде (и всъщност е нормално) - в края на краищата нивото на масата никога не може да бъде експертно разбира се, но тук ние пишем в оръжеен подраздел, на форум с определено техническа насоченост и претенции за елитарност . Убеден съм, че не зле, поне да се стремим да защитаваме въпросните си претенции...

          п п
          "Тръбен" пълнител, сега за пръв го чувам, съгласен съм с теб и това е още една илюстрация на резултатите от "грамотността на автоматичното преводачество". Всъщност и пълнител е некоректен израз, той се използва в разговорната реч (което все пак е много различно от просторечие) по отношение на сваляем/подвижен магазин. И няма нужда тепърва да се вкарва нова чуждица - "тубуларен". Това отдавна - въпреки, че за тези, за които света започва от тях, понятието (и изобщо предметът) едва сега става популярно - си е подцевен магазин.
          Последно редактирано от davc; 02-10-12, 14:37.
          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

          Коментар


          • От: Избор на пистолет калибър 9х18 Макаров

            Уважаеми колеги,

            Защо спорим за ловната пушка с нарезна цев, дали се нарича карабина или винтовка?! Всеки си я нарича, както му е удобно, но не съм чувал при споменаване на карабина или винтовка, някой да е разбрал за гладкоцевна ловна пушка! Същото е за автоматичен и полуавтоматичен, всеки който поне е чувал за Макаров знае какъв е, а как си го нарича е друг въпрос. Не вярвам и някой във форума да не знае, че оръжие с автоматична (или картечна) стрелба е забранено за цивилни за самоотбрана, а го притежават само в определени министерства и евентуално някакви специални охранителни групи ...

            Доста сме се поотклонили от темата за оръжие 9х18, та даже и от подфорума за късото нарезно оръжие

            Коментар


            • От: Избор на пистолет калибър 9х18 Макаров

              Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
              Защото повече от 80-100лв за това оръжие са неприемлива според мен сума.
              Колега, изцяло съм съгласен за цената, ако говорим за състояние на пазара и пазарлък. Наистина на тази цена може да се намери запазен и малко ползван Макаров. Ако говорим за качество и оценка на оръжието, то според Макаров заслужава доста по- добра цена ... За да излезнем извън моите субективни пристрастия, ще повторя казаното в темата, че във ВИП София, Макаров втора ръка се продава на цена от 299 лв. Какво са 80-100 лв., ами просто цената на един газов пистолет средно качество или дори по-ниско. Това пари ли са за бойно оръжие ....

              Коментар


              • От: Избор на пистолет калибър 9х18 Макаров

                Мм да. Писането късно вечер води до грешки. Композит определено не е думата, която съм търсил. Лята от сплави. Макар и любителски се занимавам с металообработка /от чук, през флекс и електрожен, та до струг/, като цяло имам понятие за начини на получаване на даден детайл, но неправилно съм се изразил. Интересно- темата е за макаров, а постоянно се леят обиди и безсмислени спорове. По никакъв начин, не твърдя, че това е перфектния пистолет. Не знам дали наистина байкала е още по- некачествен. Говорим за разумен избор. И в нашата каса стои една пластмаса скъпа от години. Има прекрасни пистолети за стрелба, но не стават за носене. Има хубави за носене, но пък неоправдано скъпи. В тая държава утре може да решат да ги приберат в КОС-тницата. Или поредния велик министър да реши да смени правилата на играта. И? Пари за нищо. И аз видях някакви безумни цени за арсеналски макаров. Е толкова никога не бих дал. Все пак не съм мазохист. Айде да задам въпроса така. Кажете цени в момента на нови- руски и бг. На изостанали от складовете /желателно е да не са събирани от отпадъци/. Така, ако някой търси ще си направи сметката. Дали ще е такъв или ще се напъне за нещо по- ново, по- класно, по- марково или по-по.
                п.п. А какви са вариантите на не- пластмасови нови пистолети на разумна цена? Хич не са много. Дори странно и за ЧЗ повечето предлагани в момента са с полимерна рама, а пък уж някои са разработвани с алуминиева. Този въпрос май не е за този раздел. Но пък всеки си го е задал в даден момент преди да купи заветното пушкало. Знам, че най- евтино е да се шприцват детайли, не са и толкова слаби в интерес на истината. Но пък някак си ме дразнят.

                Коментар


                • От: Избор на пистолет калибър 9х18 Макаров

                  Първоначално публикуван от piton Преглед на мнение
                  ...Доста сме се поотклонили от темата за оръжие 9х18...
                  "Асортиментът" на такова оръжие е доволно оскъден и съответно темата по същество, съвсем резонно, отдавна е изчерпана (в първите няколко страници, ако не и мнения). Не е безсмислено, обаче, да продължи в стойностно-информативна тенденция и балансиран дух.

                  Първоначално публикуван от piton Преглед на мнение
                  ...Ако говорим за качество и оценка на оръжието...
                  За ПМ, сам по себеси и собствено като оръжие не бих (и не съм) говорил/писал. На въпроса по същество, според конкретните му параметри съм отговорил още в първото си мнение, според собственото си виждане. А цената е нещо съвсем друго, определено от съвсем различни параметри. Макаров се предлага масово, в огромни количества в момента. В същото време:
                  - от една страна хората, които могат да закупуват оръжие са силно ограничено количество
                  - от друга не всички такива (имащи възможността), са склонни да придобият именно него
                  - от трета, боеприпасите за този пистолет, след съвсем не много време ще са екзотика, равностойна на тези за Манлихер (примерно), или хайде поне като за ТТ, със съответната цена.
                  Това обуславя и цената му, а момента, в който ще има колекционерска стойност е още много-много далечен, поне в нашите условия.
                  Газовите пистолети са достъпни за всеки навършил 18години! Това е пазар с "незадоволимо" търсене - и отново, съответната цена... А себестойността им (въпреки, че адептите на стихийния пазар отричат този параметър като фактор) не е съществено различна.

                  Ето и мнението ми за сумата като такава (от настоящата тема):
                  Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                  Е, та то 80-100 кинта (като става въпрос за оръжие) са си "непари"...
                  Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                  Коментар


                  • От: Избор на пистолет калибър 9х18 Макаров

                    Само за боеприпасите 9х18 да допълня по темата. И в момента, доколкото знам, на някои стрелбища в София са се изчерпали т.нар. "червени" патрони на Арсенал, които бяха с най-ниска цена (около 36 ст.). Да не забравяме, обаче че патрони 9х18 се произвеждат от Първи партизан (цена около 50 ст.), Селиер и Белот (63 ст.), патрони на Арсенал и руски патрони, като за последните не знам цената. Чувал съм, но не съм виждал, за китайски патрони. Не знам дали не се произвеждат и патрони в други бивши соцдържави-Румъния примерно. Едва ли 9х18 скоро ще стане чак "екзотика" в БГ Ами той си е на въоръжение в България, а предполагам и в Русия.

                    От друга страна на масовия боеприпас 9х19, цената му също започва от около 50-55 ст., на Селиер и Белот (65 ст. от същото място, от което извадих и цената за 9х1. Сега, може и в някои по-малки магазини, да има и за по 45 ст., но това не е кой знае каква разлика ...

                    Коментар


                    • От: Избор на пистолет калибър 9х18 Макаров

                      Халосни патрони някой ползва ли за учебни цели?
                      Има ли такива 9х18?

                      Коментар


                      • От: Избор на пистолет калибър 9х18 Макаров

                        Kупи си пищовчето,изстреляй си боеприпасите и задай на майсторите отново въпроса ,,какво да си купя"?
                        А тези простотии се правят от името на всички ни.
                        Даника
                        Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                        Коментар


                        • От: Избор на пистолет калибър 9х18 Макаров

                          Първоначално публикуван от piton Преглед на мнение
                          Само за боеприпасите 9х18 да допълня...
                          И всичкото това - В момента... Хайде да отчетем сега тенденцията! Това, което се произвеждало в Русия, вече няма особено значение, 9х19 се произвежда без прекъсване вече повече от сто години и къде ли не, което съвсем не беше основание допреди двадесет години това тук да не беше ненамираем калибър - нали. Така както чехите и сърбите в момента го произвеждат на цени близки до 9х19, така и ще продължат, но вече на цени (и количества) като за колекционерски бутик. Първи партизан, впрочем, произвеждат в момента и боеприпаси за Манлихер и за Каркано и да не изброявам за какви ли не още чудесии, но пробвай да се сдобиеш, а после ми кажи как става, `щот много ме вълнува .
                          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                          Коментар


                          • От: Избор на пистолет калибър 9х18 Макаров

                            Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                            И всичкото това - В момента... Хайде да отчетем сега тенденцията! Това, което се произвеждало в Русия, вече няма особено значение, 9х19 се произвежда без прекъсване вече повече от сто години и къде ли не, което съвсем не беше основание допреди двадесет години това тук да не беше ненамираем калибър - нали. Така както чехите и сърбите в момента го произвеждат на цени близки до 9х19, така и ще продължат, но вече на цени (и количества) като за колекционерски бутик. Първи партизан, впрочем, произвеждат в момента и боеприпаси за Манлихер и за Каркано и да не изброявам за какви ли не още чудесии, но пробвай да се сдобиеш, а после ми кажи как става, `щот много ме вълнува .
                            Покажи ми разрешително за закупуване или за носене на ловно оръжие в съответният калибър и ги имаш на момента. А за патроните за Макаров - до 5 години ще са с около 20% по- скъпи от патроните 9х19 - това че го имаме на въоръжение в армия и полиция- ами - в армията до няколко години няма да го има - а полицията преди 5 години (преди толкова получи някакво бясно количество от БА) закупи Селиер и Белот на цената на 9х19 и плакаха...
                            Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
                            No man left's behind !!!!

                            Коментар


                            • От: Избор на пистолет калибър 9х18 Макаров

                              Ти ги нареди във витрината, пък разрешителните ще ги имаш на момента - За да сме реципрочни...
                              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                              Коментар


                              • От: Избор на пистолет калибър 9х18 Макаров

                                Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                                Ти ги нареди във витрината, пък разрешителните ще ги имаш на момента - За да сме реципрочни...
                                Каркано има в склада (ако не има Шонауер пък те са взаимозаменяеми), S патрони за Манлихер производство на ДВФ също ще се намерят.
                                Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
                                No man left's behind !!!!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X