Обява

Свий
Няма добавени обяви.

БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

    Прави ми впечатление, че на няколко пъти се засяга един ултраважен аспект, но някак остава незабелязан. А той е - от къде се започват каквито и да било тренировки.

    Навремето ме беше много яд на теньора, че почти през цялата тренировка ни занимава с "глупости". Падане, претъркалване, ей такива неща. Минаха години, докато си дам сметка колко прав е бил (джудо така и не научих, но до ден днешен нямам сериозни травми и до голяма степен го дължа тъкмо на чанча на Ранчев, лека му пръст!).

    За първи път оцених нещата, когато със скорост 30тина килметра в час се изсипах от седалката на един велосипед, на която бях стъпил прав...не питайте как и защо... Никакви последствия, освен лкео скъсана тениска.

    И веднага давам следващ пример, противоположен. Бивша приятелка, много напред с материала, тай-чи и така нататък, няма да споменавам имена, че много време мина оттогава. На състезания се справяше много добре, стига да не и направят някоя подсечка. Стигне ли до падане - я рамо изкълчено, я кръста разместен, а някоя друга подобна красота.
    И защо? Щото загубения и треньор НИКОГА не и беше показал как да пада.

    А сега си представете, че става дума за Вашето дете. Да загубите час-два или седмица и да научите кой тренер какво предлага или просто да го пратите някъде и да му докарате плексит след две-три години?

    За останалото: за мен лично цялата философия в бойните изкуства има 3 основни цели: да можете да освободите животното в себе си, когато това е нужно; да можете да прецените дали наистина е нужно; и ако все пак се стигне до сблъсък, да можете да се върнете в нормалното си състояние, без значение дали сте победител или са ви поотупали.

    За нетрениран (независимо в зала или на улицата) човек е по-трудно да посегне пръв. И губи.
    Нетрениран човек по-трудно и по-бавно преценява ситуацията и или губи или се излага.
    Неправилно трениран човек не след дълго се превръща в бияч. В животно. За мен тъкмо в това е изкуството - да можеш да се "върнеш обратно" и утре пак да си Човек. Останалото си е просто бой.
    О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

    Коментар


    • До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

      Тефчо +1

      Като се учиш да караш ски, първо се учиш да ходиш с тях... НАГОРЕ! После се учиш да падаш...

      Коментар


      • До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

        Има такава философска категория:"Пътят на боеца"...не е важен стила на борбата,важно е достигнатото ниво...,както и морала...
        За България оределено смятам,че Киокушин е с най-изявени традиции,школа и успехи на републиканско и междунаодно ниво...
        Не случайно майстор се става около 5-та година,за разлика от повечето останали спортове,където си отиваш с черния колан на 6-я месец...

        Коментар


        • До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

          Първоначално публикуван от Петя Преглед на мнение
          Преди много години гледах един страхотен стар чернобял японски филм за зараждането на бойните изкуства - "Прераждане от света на мрака". Дали някой знае откъде може да се намери? От години ровя в интернет и не мога да го открия, а не знам името нито на японски, нито на английски.
          Samurai Reincarnation (1981) ,Zamunda

          Коментар


          • До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

            Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
            Има такава философска категория:"Пътят на боеца"...не е важен стила на борбата,важно е достигнатото ниво...,както и морала...
            За България оределено смятам,че Киокушин е с най-изявени традиции,школа и успехи на републиканско и междунаодно ниво...
            Не случайно майстор се става около 5-та година,за разлика от повечето останали спортове,където си отиваш с черния колан на 6-я месец...
            И кой е този спорт, при който си отиваш с черния колан на 6-ия месец?

            Изявени традиции ли? Мисля, че в това отношение ще помогне, ако погледнем кой е неолимпийски спорт номер едно в България - това се определя от постиганти реални резултати от Европейски и Световни първенства.

            Ето тук се вижда ясно:
            Ранглиста за 2008 г. на организираните спортове в Република България
            3 Jun 2009
            Неолимпийски спортове
            ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
            СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

            Коментар


            • До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

              Първоначално публикуван от Stas Преглед на мнение
              И кой е този спорт, при който си отиваш с черния колан на 6-ия месец?
              Той коланът е да ти държи гащите. Поне в спортовете, в които има състезания. (има и някои изключения, например в бразилското джу-джуцу, там са две дивизии <образно казано>,до син колан и черен колан и при синия има ограничения в позволените техники,ама това раделение е икономически обусловено)
              Виж вече в изкуствата цветът на колана има и естетическа натовареност.

              Коментар


              • До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                Минал съм през:
                1.Айкидо
                2.Самбо
                3.Тай-чи
                4.Муай-тай,кик,класически бокс
                5-Таеклондо WTF
                6-Селски бой в квартала от по-големите
                С добри впечатление съм останал само от тай-чи.Таеклондо...Разтегнах се и нямам много голям проблем да стигна нечия глава.Бокса...Само гарда е на ниво...Самбото...Ако някой ме допусне до себе си на разстояние по-малко от 1 метър...е на земята...и т.н.Айкидо...харесват ми ключовете.Ако говорим за самоотбрана...Нищо не е приложимо в реална ситуация...Незнаеш какво те очаква...И кой е пред теб...Но е хубаво да имаш нещо зад гърба си .Иначе сега хода на свободни двубой или MMA...То е може би по-приложимо...Преобладаващото е граплинг,но има защо...90% от двубойте приключват на земята.
                Offroad + Enduro + Company + Barbecue + Beer + Camp + Chicks in tent = Life is life...

                Коментар


                • До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                  Първоначално публикуван от Kokomunga Преглед на мнение
                  Минал съм през:
                  1.Айкидо
                  2.Самбо
                  3.Тай-чи
                  4.Муай-тай,кик,класически бокс
                  5-Таеклондо WTF
                  6-Селски бой в квартала от по-големите
                  С добри впечатление съм останал само от тай-чи.Таеклондо...Разтегнах се и нямам много голям проблем да стигна нечия глава.Бокса...Само гарда е на ниво...Самбото...Ако някой ме допусне до себе си на разстояние по-малко от 1 метър...е на земята...и т.н.Айкидо...харесват ми ключовете.Ако говорим за самоотбрана...Нищо не е приложимо в реална ситуация...Незнаеш какво те очаква...И кой е пред теб...Но е хубаво да имаш нещо зад гърба си .Иначе сега хода на свободни двубой или MMA...То е може би по-приложимо...Преобладаващото е граплинг,но има защо...90% от двубойте приключват на земята.

                  Ами всъщност, да.
                  Само на лечебната физкултура (тай-чи) не са ти набивали канчето ,а?

                  p.p.
                  Tae-kwon-do= тае-куон-до или по-екзотичното
                  те-куан-до.
                  ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

                  Коментар


                  • До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                    Стига с това тай-чи и с тея гимнастики, моля. Правилното е Тай Дзи Цюан - Юмрукът на Великия Предел!!! Определено го предпочитам пред японските и повечето китайски стилове... Граплинг рулз ! Важно е да се практикуват не само "лепнещи" ръце, но и карака .

                    Коментар


                    • До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                      Тай-чи не е лечебна физкултура...Това е философия...Нямаш си на представа за какво става на въпрос...Това за мен е уникалното бойно изкуство...Особено когато стилът "Чън" се комбинира с "Винг-чун"...Трябва просто много отдаденост и постоянство,за да постигнеш нещо в това изкуство...Отделих му 3 години + няколко семинара в Китай и нищо не научих (грубо казано) ...На един семинар в Китай,когато правех "туей-шоу" или "бутащи ръце" или спаринг в тай-чи,човека пред мен беше от династията "Чън"...По едно време леко си измести таза настрани,което доведе до "разбъркване" на естествената структора на тялото,което е много добре,ако знаеш как да насочиш енергията си в тази посока,в която вече се е създала "дупка" за него.Е когато насочих силата си в слабата му точка...той някак си я пое...Бях чел само за "спираловидния ефект" но мислех,че е просто измислица...Та усещам аз как Той поема моето движение,след което с едно почти незабележимо изтласкане в посока към мен аз усещам все едно ме блъска тир...Излитам назад в буквалния смисъл на думата...Добре,че вратата на залата беше затворена та се спрях в нея.Бях на около 4 метра от него...Когато се притичаха да ме вдигнат един ми каза:
                      "God...Your feet were uper then you head",аз му отговорих "What the fu*k...that's realy works"...Или краката са ми били по-нависоко от главата по време на полета и отговора ми-"какво по дяволите...това наистина работи"...Някой сега ще почнат да се смеят...И аз се смях в началото докато четях за "чи" енергията,за биологичните точки на човека (които са 260) и тяхното натискане води до не чак толкова добри последици...и т.н.Пак казвам...това е просто един уникален стил в кунг-фу.
                      P.S.Колега,точно в тай-чи ядох най-много болка Сифу нямаше търпение да завали и да ни замъкне на Витоша...
                      Последно редактирано от Kokomunga; 24-08-09, 14:38.
                      Offroad + Enduro + Company + Barbecue + Beer + Camp + Chicks in tent = Life is life...

                      Коментар


                      • До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                        Ето пак. Как може да си се занимавал с това и да не правиш разлика между Чи и Дзи?! И реално Кунг-фу може да има за всяко нещо. Май не става без да се учи език паралелно. Щото кашата с читата и западняците е толкова изменена основа, че незнам дали си стврува да се пише/говори за това така.

                        Коментар


                        • До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                          Първоначално публикуван от Kokomunga Преглед на мнение
                          Минал съм през:
                          5-Таеклондо WTF
                          Таеклондо...Разтегнах се и нямам много голям проблем да стигна нечия глава........
                          ....Но е хубаво да имаш нещо зад гърба си .Иначе сега хода на свободни двубой...
                          Интересни истории разказваш. Можеш ли да споделиш по малко повече и за другите стилове през които си минал?
                          Какво и за вредното въздействие на двубои завършващи на замята върху усвояването на граматиката в ученическа възраст.
                          В профила ти пише, че си ученик и :
                          "Интереси Всичко осигоряващо необходимата доза адреналин " , а сбърканата дума по същество произлиза от СИГУРНОСТ осигурявам осигуряващо ...Има ли вероятност 5-Таеклондо WTF това да е нов стил в бойните изкуства - практикуващ се върху тънки клони и да не сме схванали правилно и неговото значение?
                          Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

                          Коментар


                          • До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                            Първоначално публикуван от Kokomunga Преглед на мнение
                            Тай-чи не е лечебна физкултура...Това е философия...Нямаш си на представа за какво става на въпрос...Това за мен е уникалното бойно изкуство...Особено когато стилът "Чън" се комбинира с "Винг-чун"...Трябва просто много отдаденост и постоянство,за да постигнеш нещо в това изкуство...Отделих му 3 години + няколко семинара в Китай и нищо не научих (грубо казано) ...На един семинар в Китай,когато правех "туей-шоу" или "бутащи ръце" или спаринг в тай-чи,човека пред мен беше от династията "Чън"...По едно време леко си измести таза настрани,което доведе до "разбъркване" на естествената структора на тялото,което е много добре,ако знаеш как да насочиш енергията си в тази посока,в която вече се е създала "дупка" за него.Е когато насочих силата си в слабата му точка...той някак си я пое...Бях чел само за "спираловидния ефект" но мислех,че е просто измислица...Та усещам аз как Той поема моето движение,след което с едно почти незабележимо изтласкане в посока към мен аз усещам все едно ме блъска тир...Излитам назад в буквалния смисъл на думата...Добре,че вратата на залата беше затворена та се спрях в нея.Бях на около 4 метра от него...Когато се притичаха да ме вдигнат един ми каза:
                            "God...Your feet were uper then you head",аз му отговорих "What the fu*k...that's realy works"...Или краката са ми били по-нависоко от главата по време на полета и отговора ми-"какво по дяволите...това наистина работи"...Някой сега ще почнат да се смеят...И аз се смях в началото докато четях за "чи" енергията,за биологичните точки на човека (които са 260) и тяхното натискане води до не чак толкова добри последици...и т.н.Пак казвам...това е просто един уникален стил в кунг-фу.
                            P.S.Колега,точно в тай-чи ядох най-много болка Сифу нямаше търпение да завали и да ни замъкне на Витоша...

                            Тай-чи или няма значение името, да питам аз какви други стилове кунг-фу знаеш. На колко години си? И за колко вземаш дестинацията Китай-Витоша?
                            Наистина имам сериозно обостряне на любопитството.
                            ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

                            Коментар


                            • До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                              В Китай съм бил само на семинари (незнам как реши,че от китай хода до Витоша ).Тренирал съм тук в Софя,както и в Пловдив.Има различни представители на тай-чи в България,имената на които са доста големи.Относно таеклондото...Нещо неразбрах...Какъв нов стил?!Едното е WTF,другото е ITF...В едното е фул-контакт и те изнасят на носилка с счупен врат,другото не е фул-контакт и само се галите.Относно думата "таеклондо" ами мога да си го напиша "Taekwondo" както и с йероглифи...Съжелявам,че незнам как се пише на български език.Относно граматиката ми...Ами...защо се караш на мене?!От както съм ученик не съм имал час по български... (освен до 4 клас) ...Часовете протичаха в псувни,побойща и т.н.Езика го уча от хора като теб,които поправят грешките ми.Мерси за което.
                              Видове кунг-фу...Хм...Ами кунг-фу е доста обширно понятие...Като цяло...Стилът,движенията са кунг-фу.Видовете идват от Фамилията,която го е практикувала и изменяла...В тай-чи те са:Чен,Ян (това са Фамилиите и от там идва стила на "игра" У-шу и т.н. Ба-гуа също е кунг-фу.И т.н.
                              Последно редактирано от Kokomunga; 24-08-09, 20:30.
                              Offroad + Enduro + Company + Barbecue + Beer + Camp + Chicks in tent = Life is life...

                              Коментар


                              • До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                                Насов:
                                Просто повечето в България като им кажа Дзи и гледат тъпо.Те го знаят Чи.Относно езика...Ако говориш за китайски...Ами хм...уча го от 4 години ,но неразбрах точно за каква разлика говориш?В превода на думите,в самото звучене?В китаиския една "дума",произнесена в различна интонация има различни значения...
                                Последно редактирано от Kokomunga; 24-08-09, 20:22.
                                Offroad + Enduro + Company + Barbecue + Beer + Camp + Chicks in tent = Life is life...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X