Обява

Свий
Няма добавени обяви.

БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

    Първоначално публикуван от zzlatev Преглед на мнение
    Кьокушин е сериозен и наистина на моменти болезнен стил. ... И най-ефикасния.
    Доста наивно казано. Всеки го боли като го бият! Не е лично мое мнение, но лоши и добри(или по-ефикастни) стилове няма, има добри и лоши майстори.

    Цитат:
    "...Аз преди време тренирах за кратко айкидо. Полезното което ми остана и до сега е че падам безопасно. Някакъв рефлекс ми остана . От доста време се каня пак да започна, ама пусто време все не стига."

    Това ще го запомня:
    "- научих се да падам безопасно!"
    Еманация на съкровенното в познанието, произтичащо от опита и рутината .
    Последно редактирано от ПЛАМЕН ТЕНЕВ; 30-01-09, 21:58.
    ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

    Коментар


    • #47
      До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

      За мен най-добрият боен спорт и за трениране, и за улицата е комбинацията между няколко вида и изпълнени заедно и наречено днес Freefight или MMA(MixedMatshalArts) или VALE TUDO или който както иска така да го нарича. Съчетават се главно бразилско жиу-житсу, бокс , самбо, джудо, борба, все сериозни и тежки спортове, и съчетани в едно те правят перфектния боец!

      Ето малко видео:

      http://www.youtube.com/watch?v=NOyRPumiMAs

      Коментар


      • #48
        До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

        Първоначално публикуван от joro Преглед на мнение
        За мен най-добрият боен спорт и за трениране, и за улицата е комбинацията между няколко вида и изпълнени заедно и наречено днес Freefight или MMA(MixedMatshalArts) или VALE TUDO или който както иска така да го нарича. Съчетават се главно бразилско жиу-житсу, бокс , самбо, джудо, борба, все сериозни и тежки спортове, и съчетани в едно те правят перфектния боец!
        Дали ще се съгласиш че доброто и полезното за практикуващия е не винаги, как да успееш да набиеш този(тези) дето иска(т) да те бие(ят), а и да умееш, как да не се навираш между шамарите. Като ги гледах тия добитъци...
        ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

        Коментар


        • #49
          До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

          Първоначално публикуван от zzlatev Преглед на мнение
          От всичките, официално практикувани в България, този наистина е най-хард, пълен фул контакт. Ако си тренирал нещо по сериозно, дай пример. Щото аз съм доста запознат с темата, пък не се сещам.
          Винг Чун...

          Коментар


          • #50
            До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

            Да се научиш да не се навираш между шамарите е опит, възпитание, абе по скоро дипломатична част, която всеки може да възпита в себе си, или поне аз съм на това мнение, а що се отнася до бойните изкуства те за това са БОЙНИ + това бих казал, че Freefight-а доста самовъзпитава и самодисциплинира и бих го нарекъл полезен боен спорт. Освен това всеки сам решава до какво ниво да го тренира, лошото е че увлича също като офф-роуда )))))

            Коментар


            • #51
              До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

              http://www.pishtov.com/Cold_steel/Krav-Maga.htm

              Най-кратката и пълна статия за Крав-Мага.
              За мен това е максимално практичното, ефикасно и полезно бойно умение.Максимално функционално, реално, изчистено от "ката"пози, скоростно, концентрирано.
              Същественото му предимство е, че ВИНАГИ се набляга на бързо "разрешаване" на проблема и изтегляне от зоната на контакта:Удряй и бягай!
              Всичко останало е излишна поза, по-скоро философско-самоопознавателно насочени стилове, начин да се занимаваш със ментално самоусъвършенстване...
              Крав-Мага е с практическа насоченост, като ВИНАГИ по време на тренировки, ти се набива едно нещо:"Избягвай боя, но не бягай от него.Не мисли-действай"
              Абе за к'во е цялата тупурдия, след 2 милиарда години Земята ще се взриви така или иначе.

              Коментар


              • #52
                До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                Първоначално публикуван от Giraz Преглед на мнение
                ... предимство е, че ВИНАГИ се набляга на бързо "разрешаване" на проблема и изтегляне от зоната на контакта:Удряй и бягай!
                ...
                Съгласен съм с теб, независимо от това, че не харесвам синтетичните бойни системи и то точно за това, че се прескача фазата на:

                Първоначално публикуван от Giraz Преглед на мнение
                ...
                Всичко останало е излишна поза, по-скоро философско-самоопознавателно насочени стилове, начин да се занимаваш със ментално самоусъвършенстване...
                Израелските служители на тайните служби са си киборги по презумпция и рядко на някой ще му се наложи да ползва нещо друго освен пищов, серум на истината или снайпер.

                Прави ли се разлика между Изкуство и приьом.
                ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

                Коментар


                • #53
                  До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                  Споменавам за Крав-Мага, защото според мен това е изцяло практически насочено съчетание от прийоми, точно в унисон с част от темата, започната от Вас.Ще цитирам по памет "..........за оцеляване в джунглата"
                  В този смисъл-да, това е сбор от прийоми за обезвреждане/поразяване на един или няколко противника с помоща на собственото тяло или подръчни помощни средства, но като цяло, не са ли и източните бойни изкуства по същество със същата цел?
                  Една от най-разпространените легендиза създаване на кунг фу/ ще използвам този термин като събирателно наименование/ е, че е създадено от будистки монаси, на които,образно казано, им е омръзнало да ходят със синки под очите и да си ядат ориза от листа, защото поредния тарикат с голяма сопа им е отмъкнал купичката Едва после идва концепцията за сливане на вътрешното "аз" с безкрая, което пък лично мен ме озадачава-каква му е връзката на това с изритването на нечии бъбреци през носа?
                  А повечето "западни" Б.И. са доста енергични, бързи, невъздържани и брутални-доста повлияни от манталитета ни на "западняци"
                  Що се отнася до разликата между изкуство и прийом-за мен дългото практикуване на прийоми рано или късно се прелива във изкуство.
                  При всяко Б.И. има дълъг и мъчителен период на заучаване до автоматизъм на основни постановки, след което "рутинната' им употреба преминава във един вид зловещ и ефикасен танц. Просто при Крав-Мага нещата са груби и с изключително практическа насоченост-един вид Пикасо от периода на 'Герника" срещу някой руски пейзажист
                  Абе за к'во е цялата тупурдия, след 2 милиарда години Земята ще се взриви така или иначе.

                  Коментар


                  • #54
                    До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                    Giraz, само ще ти кажа, че си много далеч от понятието "бойно изкуство"!
                    То от такива разсъждения хората си мислят, че всички са просто едни биячи и толкова. Жалко.
                    ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
                    СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

                    Коментар


                    • #55
                      До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                      Именно, няма как да се коментира техниката на рисуване (въглен например), ако не става въпрос за художници.


                      Консуматорският цинизъм на западняшкото общество е причина за създаване на опростените и ефикастните системи за ръкопашен бой.
                      През 60-70-те години, когато разработват западния пазар, майсторите от Япония започват да налагат методика на преподаване на уменията по БИ. Тази методика се базира на принципа "стъпка по стъпка и на час по лъжичка".
                      За около 10-тина години се случи най-големия кошмар на японеца: Учили недоучили, по едрите и силни бели биткаджии, раздават ритници на поразия по всякакви състезания.
                      Логично е и продължението. Всеки изкласил каратяга се оглежда и вижда -я, бизнес! И отваря собствена зала.
                      Рекламата и маркетинга определят девиза: "По ефективно и за по кратко време ще се научите на селфдифенс само при нас".
                      Смляното познание натрупвано през вековете, още от онези монаси дето не искали "да ги трепи кой ги фане", се превърна в един Биг-Мак.
                      Мистиката, значимото и фундаменталното в бойните изкуства се състои единствено в това, че са прости в последователността си на усвояване и са еднакво достъпни за всички. Иска се само практика.
                      ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

                      Коментар


                      • #56
                        До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                        И не само практика, но полемиката е излишна за хора, които не са се занимавали. Аз самият започнах през 1988-ма... доста време си мислех, че знам нещо до момента, в който разбрах, че никога няма да го разбера... Напреднал съм, имам дипломи, опит, познания... И какво от това? Просто нещата са на друга основа - важното е да познаваш себе си, а след това идва техниката, контрола, усещането за момента, физическата и психическата подготовка и т.н. Не бива да упростяваме нещо толкова сложно като нашето собствено АЗ. Практиката е най-лесното.
                        ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
                        СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

                        Коментар


                        • #57
                          До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                          Първоначално публикуван от Stas Преглед на мнение
                          Giraz, само ще ти кажа, че си много далеч от понятието "бойно изкуство"!
                          То от такива разсъждения хората си мислят, че всички са просто едни биячи и толкова. Жалко.
                          Моля да не приемате репликата ми като опит за заяждане или нещо подобно.Просто ще се опитам да Ви разясня какво имам впредвид

                          Странно ми е как веднага си направихте извод за моята 'отдалеченост' от Б.И. само от няколкото написани от мен реда
                          Според Вашите твърдения се занимавате от '88-а година с Б.И., имате дипломи, опит, познания..И през ум не ми минава да се съмнявам във думите Ви, но след като като имате дългогодишен опит в /ако правилно съм разбрал/ източно Б.И., би трябвало да знаете, че запазването на спокойствие и правилно анализиране на ситуацията е един от ключовете към успешното овладяване на Б.И..Има и "външни", груби стилове, има и "вътрешни", философски /ако мога да ги нарека така/ стилове.За азиатските външни стилове менението дори на азиатски майстори, е, че са груби и подчертано бойноориентирани, гонят ефективност, показност и силово доминиране, и като цяло са се отдаличили от философията на Б.И.
                          В моите постове по темата излишно споменавам, че смятам Крав-Мага за много по-ефикасно в реална ситуация, в "оцеляване в джунглата", както гласи част от първият пост на автора на темата.
                          Твърденията ми са само за подкрепа на казаното от мен и никъде не съм споменал с лошо източните Б.И.
                          За мен са начин за самоусъвършенстване, и то в комбинация с малко по-различният за нас/ като западняци/ мироглед на източната философия. В повечето случаи добрият майстор на Б.И. е и добър философ, но не в онзи смисъл, който сме свикнали да влагаме ние.
                          Спокойствието, хармонията, ясната и проста мисъл, необременена с излишни тревоги, винаги е едно много голямо предимство във всяка една ситуация.
                          Основните доктрини на източните философии като цяло са за свързване с безкрая, изличаване на собственото Аз, отърсване от света на материалното и сетивното...а съчетани с Б.И. естествено създават една система, в която най-важното е мекота, плавност, следване на естествен ритъм.
                          Обратно-западните Б.И. са груби, материални, търсещи окончателен изход от напрегната ситуация...
                          И в двата вида има изключения, но са несъществено малко, и не смятам, че имат сериозно влияние върху общата картина.

                          А не коментирах техники на рисуване, а точно стилови различия-Пикасо с неговите абстрактни ръбесто-кубични фигури, срещу мекотата, изяществото, безвремието на руските пейзажисти от 18-19 век.Сметнах, че е удачна аналогия, но явно се оказа неразбираема, макар, че е пределно ясна

                          Моля, преди да решите, че с този си пост иронизирам някого, да прочете внимателно думите от предните ми постове по темата. Ще видите, че просто изразявам мнение, и то смислено/ макар и само според мен/
                          Поздрави.
                          Абе за к'во е цялата тупурдия, след 2 милиарда години Земята ще се взриви така или иначе.

                          Коментар


                          • #58
                            До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                            Струва ми се, че бойните изкуства са възникнали за да изравнят силите на по-слабият физически с по-едрият, на невъоръженият с този, който е въоръжен и т.н. Тоест, това изравняване на силите за да се случи, освен техника са нужни и психика и вяра и вътрешна енергия - "ин" и "ян", която енергия канализирана и насочена довежда до крайната цел-победата. За тази енергия пише и говори и Масутацу Уяма и Морихей Уешиба и Чоджун Мияги и всички майстори на бойни изкуства, тази енергия се демонстрира при шиваритата, на тази енергия се базира Айкидо, тази енергия демонстрират майсторите в цял свят на кунг-фу от Шаолин /наскоро имаше хубава поредица на Дискавъри за голяма част от бойните изкуства/. За да се овладее тази енергия е нужно да се работи на духовно ниво, да се постигне мир със себе си, да се усъвършенства духа на боеца, да се постигне смирение. Да се овладее духовната сила, която в съчетание с физическата, постига съвършенството на бойното изкуство! Да победиш, без да се бориш е принцип, който малцина са усвоявали!
                            Простете, че взимам страна в спора ви, но еврейското изкуство е възникнало със съвсем други цели и далеч не е съвършенно, напротив принизено е до най-елементарни цели и за това, което е създадено върши работа. Никой няма време, желание и смисъл да ВЪЗПИТАВА бойци, защото ако ги възпита те утре могат да откажат да се бият за чужда кауза, те ще се извисят духовно и ще гледат на света с други очи. Сравнете ги със самурайте и тяхното светоусещане. Та те са възпитавани духовно, те са учени и на изкуство и на поезия, не само на кендо и бойни изкуства... Силата има много измерения и най-първичното и елементарното е физическото.
                            "Когато Господ раздавал земя на народите, българите закъсняли и земята вече била свършила. Затова Бог им дал къстче от своята земя."

                            Коментар


                            • #59
                              До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                              Бойното изкуство е изкуството на войната. Стиловете в бойното изкуство са колкото и хората. Направленията и разделенията на вътрешни и външни, меки и твърди и т.н. са само опит да се обясни на европееца в подреденото му съзнание разликата между пътищата към победата. Никой не може и не трябва да изхвърли огнестрелните оръжия, като казва, че те обезсмисляли "бойните изкуства". Що за неразбиране на концепцията???
                              Войнате е двубой - Вид срещу вид, народ срещу народ, племе срещу племе, човек срещу човек, човек срещу себеси .... но най-вече аз заедно със и срещу заобикалящата ме среда.
                              Три основни правила - мисли, тренирай, чувствай. Когато двубоя се превърне в чувство, а не в движение и "знание", тогава говорим за изкуство.
                              В общоприетия тон и стил на темата мога да добавя практичното за начинаещите -
                              Ако искате бързи резултати - Винг чун (ВЧ или ВТ) => след 3 месеца вече ще можете да се справяте "прилично" - нищо друго в България не може да ви даде скоростта за начинаещ (препоръчвам една година частни уроци и толкова). Следва борбата - най-"тежките" врагове. Доста време изисква ако ви е първи "стил", но след ВЧ, достатъчни са ви 6 месеца до година (препоръчвам някоя от известните спортни школи), от тук насетне ще знаете накъде да тръгнете - коикошин, айкидо, бокс, тай бокс, фехтовка, кендо, стрелба, лека атлетика ...
                              Занимавам се със бойни стилове от както се помня. С бойно изкуство се занимават шепа хора в България и всички те са се занимавали с различни стилове. Занимавали са се до тогава, докъто са започнали да усещат нещата и да ги променят. Когато започнеш да рисуваш и да свириш стилът, както ти го усещаш, тогава вече е изкуство.
                              Сигурно вече съм досаден, но трябва да спомена за тези, които се занимават с айкидо - ако ви е първи стил, зарежете тая работа - потренирайте поне 3-4 стила преди да се върнете отнова на него. В противен случай не разбирате от къде сте тръгнали. Ако се занимавате с тай-чи (тай-дзи или ... както и да му викат наще) - това не е боен стил, а лечебна енергийна гимнастика. В бойно изкуство се превръща след десетки години практика (в боен стил се превръща след като се превърне в изкуство).
                              Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                              0888 315 794
                              LZ1UPI
                              A1 (Rh+)

                              Коментар


                              • #60
                                До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                                Първоначално публикуван от Giraz Преглед на мнение
                                А не коментирах техники на рисуване, а точно стилови различия-Пикасо с неговите абстрактни ръбесто-кубични фигури, срещу мекотата, изяществото, безвремието на руските пейзажисти от 18-19 век.Сметнах, че е удачна аналогия, но явно се оказа неразбираема, макар, че е пределно ясна
                                Изкуството .... то си има история, логика, и развитие. Бойното - Театралното, литературното, рисувателното....
                                И никой не смее да се сравнява с шедьоврите в Ласко и Алтамира, въплащаващи идеалите за живопис, стилизация, графичност и яснота на посланието... Изкуството без историята си не съществува - няма го.
                                Пикасо ... Въпреки причудливия му стил с който е известен (абстрактни ръбесто-кубични фигури) - които в същност следват определена логика, е отличен рисувач и познавач на класическите художествени похвати. Тоест има базата от знания и умения за да изведе нов стил в изкуството.
                                И достатъчно смел за да търси контраста с общоприетото, но следвайки логиката в развитието и модата в изкуството - от импресионизъм, символизъм, към кубизъм и модернизъм ... И улавя правилното течение , което го прави доста известен приживе, за разлика от повечето художници.
                                Не бива да се възприема като шантавия драскач .. само заради една творба от късното му творчество. И да се сравнява с "Руските пейзажисти" - които не могат да бъдат сложени под общ знаменател , поради явните различия в усещането им към материята - Философско - духовните търсения на РЬорих, не могат да се впрегнат в една каруца с Материалноста в платната на Левитан или пък приказноста и ювелирноста на Шишкин и остамалите - много - много художници пейзажисти...
                                Да - контраста във сравнението го има ... но яснотата - не.
                                Ако се налага сравняване на контрасти - моля използвайте по-прости сравнения от рода - Правоъгълник - Овал - за да става ясно какво точно се цели със сравнението.
                                Аз самата смятам , че много ефикасен метод за самозащита е да бръкнеш в окото на нападателя. НО..!! - не бих го нарекла Изкуство - НИКОГА!
                                Последно редактирано от iai-bg; 23-03-09, 02:46.
                                Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 4 потребители онлайн. 0 потребители и 4 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X