Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Казармата!

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Казармата!

    Сръбско-българската и първата фаза на Балканските войни. Всъщност сме три на две (в полза на загубите де), но ако считаме, че във ВСВ изобщо сме воювали - инак са две на две.

    ПП
    Като пак подчертавам, че това няма никаква връзка с конструкцията на армията (най-малкото, защото и тия насреща са били същите).
    Последно редактирано от davc; 15-08-18, 21:34.
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

    Коментар


    • От: Казармата!

      Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
      Насилственото отвличане за чужда и презряна за теб кауза води до чудовищни изкривявания в психиката.

      Накрая постъпвали в еничарския корпус, където ставали отлични бойци. През XV век корпусът числял 10 000 души, за да достигне през XVII в. до 150 000 д. Еничарите се подчинявали само на султана, а техният ага бил сред най-влиятелните първенци. Когато отивали по родните места, помохамеданчвали насилствено собствените си майки и бащи.


      Още прилики с робията, особено в последното изречение.




      Отвлечените деца се изпращат в турски семейства, където се обучават на подчинение и турски език. След като възмъжеят, те се връщат в Цариград, където е извършван нов подбор. Тези, които се отличават със своята красота и интелигентност, се изпращат в корпуса на ич-огланите – дворцовата гвардия. Именно от техните среди най-често успяват да се издигнат до най-висшите служби на империята. Основната част от останалите са предназначени за корпуса на аджеми-огланите, където се подготвят за служба в подразделенията на османската армия – еничарите, флота и бюлюците. Останалите, негодни за войници, са продавани като роби.
      Това от кой сайт-помойка го извлече ? "Petel"? "BUDNAERA"? "blitz?"...
      Щото в него едно, че няма грам истина ами е и написано като да го поемат дебили ...

      Коментар


      • От: Казармата!

        Първоначално публикуван от BulAf Преглед на мнение
        Това от кой сайт-помойка го извлече ? "Petel"? "BUDNAERA"? "blitz?"...
        Щото в него едно, че няма грам истина ами е и написано като да го поемат дебили ...
        На Терзиев публикациите са доста обемисти и май нещо ги минавам по диагонала, та и това съм го пропуснал. Съвсем прав си за истината и дебилите!
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • От: Казармата!

          Първоначално публикуван от BulAf Преглед на мнение
          Това от кой сайт-помойка го извлече ? "Petel"? "BUDNAERA"? "blitz?"...
          Щото в него едно, че няма грам истина ами е и написано като да го поемат дебили ...
          https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0...82%D0%B2%D0%BE
          Има купища линкове в цитатите, боядисани и проверени, и не дадох изричен линк. Защото не ви смятам за дебили.
          Лишени са от правото да се придвижват, да отказват да работят или да изискват заплащане за труда си, а в някои правни системи собствениците имат правото дори да изтезават или убиват своите роби.
          Именно около свободното предвижване и принудителния труд се въртя. Оттам почват определенията кой е роб и кой гражданин на републиката.

          Може би наборникът е най-близо до това:
          https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90...B8%D0%B4%D0%B8
          което дори на бежанците не се прилага. Имат право на придвижване и отказ от принудителен труд.
          Последно редактирано от Ivan Terziev; 15-08-18, 21:43.

          Коментар


          • От: Казармата!

            Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
            Именно около свободното предвижване и принудителния труд се въртя. Оттам почват определенията кой е роб и кой гражданин на републиката.
            По времето на Златен Таатов (поклон-тряс-прас) Век, на срочнослужещи беше ЗАБРАНЕНО да се возят на лека кола Само на държавен обществен транспорт (то друг немаше, де) и съответните ведомствени джугани и прочие техники. Ноооооо не малко КАТ-аджиЙ облажваха ако спрат кола с някой късо постриган мльъдйеж в нея (пр. вози се по време на отпуска с мама и татко в семейния "мОсквич") и се почваше с вечното и непреходно: "Ииии кво шъ прайм сяаа? Ми той е войник - нема право да е в колата?"
            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

            Коментар


            • От: Казармата!

              Собствено армия от роби са Египетските мамелюци.
              Всички те са роби, до един.

              Еничарите не са съвсем роби. Могат да се разглеждат по-скоро като религиозна секта.. )) в началото.... )) и освен това ( пак в началото) са наборна част.. )) армиите на Спартак също не са от роби... ))
              - Зверь, самый лютый, жалости не чужд.
              - Я, леди, чужд. Так, значит, я не зверь.

              Коментар


              • От: Казармата!

                Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                По времето на Златен Таатов (поклон-тряс-прас) Век, на срочнослужещи беше ЗАБРАНЕНО да се возят на лека кола Само на държавен обществен транспорт (то друг немаше, де) и съответните ведомствени джугани и прочие техники. Ноооооо не малко КАТ-аджиЙ облажваха ако спрат кола с някой късо постриган мльъдйеж в нея (пр. вози се по време на отпуска с мама и татко в семейния "мОсквич") и се почваше с вечното и непреходно: "Ииии кво шъ прайм сяаа? Ми той е войник - нема право да е в колата?"
                Интересни неща излизат в тая тема. Ей на, не знаех, дето Чавдар разправя как им отнемали личните жилища, и после се мъкнели по хотели. И туй дето пишеш не го знаех, по мое време нямаше такова.
                Вярвам ви напълно, военната простотия няма граници!

                Кис кис, военна клетва, бля бля и дрън дрън за чест и дълг. Аз като отворих приказка за престъпления и почнахте да се сърдите!
                Международният ден за възпоменание на търговията с роби и нейното премахване се празнува на 23 август, а Международният ден за премахване на робството се празнува на 2 декември. Множество съвременни международни договори (включително Конвенцията за робството от 1926 г.) забраняват робството и го считат за престъпление срещу човечеството.
                Е тоя последния боядисан линк е много як, да не прекалявам с цитатите, просто цък и брък!
                Последно редактирано от Ivan Terziev; 15-08-18, 22:05.

                Коментар


                • От: Казармата!

                  Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                  По времето на Златен Таатов (поклон-тряс-прас) Век, на срочнослужещи беше ЗАБРАНЕНО да се возят на лека кола ...
                  Пак си се объркал. Имаше забрана да управляват. Щото нали да няма ЧП-та с катастрофирали по време на отпуск, особено ако са се насмукали.

                  Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                  Интересни неща излизат в тая тема. Ей на, не знаех, дето Чавдар разправя как им отнемали личните жилища, и после се мъкнели по хотели. И туй дето пишеш не го знаех, по мое време нямаше такова.
                  Вярвам ви напълно, военната простотия няма граници! ...
                  Плачко, понеже си манечък та не знаеш и не помниш, пък и ръцете на клавиатурата са ти по-бързи от мисълта ... Тя цялата система беше сбъркана. Включително и за неуниформените социалистически труженици, за които имаше ограничения какви недвижими имоти могат да притежават. Та, не е като да нямаше и фиктивни разводи, за да могат хората да запазят някой имот, който им е изпаднал в повече от позволеното. Или пък бързо търсене на жених/невеста с подходящо жителство, та да не отиде зян придобит по наследство имот в населено място, където наследникът няма право на жителство ...
                  Последно редактирано от Чавдар (V93); 15-08-18, 22:13.
                  Ние не сме неутрални!

                  Коментар


                  • От: Казармата!

                    Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                    ...просто цък и брък!
                    Виж ся, за много хора пребиваването в казармата е едно от върховите им постижения в живота. По-горе сам ти загатна за момите, дето не искали да се омъжват за неслужил, че и уволнил се без нашивка, мен са ме клели като тинейджър циганки: "Войник да те не вземат!!!" ("Де тоз късмет", помислих си тогава)... там Иван Хаджийски (ма бил камунез според Търтея) преди време в една тема съм цитирал "Психология на военната дисциплина"... общо взето шансът да се почувстваш значим, важен, че и началник (да гърчиш новобранци, че и софиянци, че и виШисти, ихаааа, кеф баце!!!"), да носиш устройство за убиване (АК, пушка, пищоль), да караш танк, да гърмиш със силно гърмящи устройства - всичко това е гоУема работа, няма как да убедиш такива участници, че са били, видиш ли, роби и изобщо прецакани.
                    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                    Коментар


                    • От: Казармата!

                      А сега де, личната карта или каквото там беше ми я взеха. Имам смътни спомени, че нямам право да шофирам докато съм апатрид . Книжка да са ми прибирали не помня.

                      Коментар


                      • От: Казармата!

                        Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                        ...
                        Плачко, понеже си манечък та не знаеш и не помниш, пък и ръцете на клавиатурата са ти по-бързи от мисълта ... Тя цялата система беше сбъркана. Включително и за неуниформените социалистически труженици, за които имаше ограничения какви недвижими имоти могат да притежават. Та, не е като да нямаше и фиктивни разводи, за да могат хората да запазят някой имот, който им е изпаднал в повече от позволеното. Или пък бързо търсене на жених/невеста с подходящо жителство, та да не отиде зян придобит по наследство имот в населено място, където наследникът няма право на жителство ...
                        Ти писа за друго, туй дето го цитирам го знам.
                        2 последователни мои мнения, щото се редактира, и беше важно за темата.

                        Първоначално публикуван от Гаджич
                        да носиш устройство за убиване (АК, пушка, пищоль)
                        ха сега майтап, офицерите имаха пищови, нямам спомен някой да е имал АК.
                        Верно бе, голяма работа е редник у казарма! Туй АК си го биваше, ако и на няколко пъти да ми засече, заради крив пълнител. Офицери - мофицери, някви жалки Макарови... на малкия пръст не мое да ми стъпят
                        Последно редактирано от Ivan Terziev; 15-08-18, 22:26.

                        Коментар


                        • От: Казармата!

                          Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                          А сега де, личната карта или каквото там беше ми я взеха. Имам смътни спомени, че нямам право да шофирам докато съм апатрид . Книжка да са ми прибирали не помня.
                          тЕрикатчетата по ТЗВ (поклон!) си обявяваха зеленото паспортче за загубено и си вадеха нов паспорт, който предаваха срещу повиквателната във Военното окръжие. Оставяха си другия, за да не ги питат милиционерите що са тъй късо постригани по време на отпуски...
                          При социализЪма войникът тялом и духом принадлежеше на рОдината. Поради това му беше забранено да се вози в частни МПС, не само да ги управлява. Ся, разни номенклатури-фазани и т.н. може само да са им забранявали да шофират, на раЯта беше забранено и да се возят.
                          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                          Коментар


                          • От: Казармата!

                            Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                            тЕрикатчетата по ТЗВ (поклон!) си обявяваха зеленото паспортче за загубено и си вадеха нов паспорт, който предаваха срещу повиквателната във Военното окръжие. Оставяха си другия, за да не ги питат милиционерите що са тъй късо постригани по време на отпуски...
                            При социализЪма войникът тялом и духом принадлежеше на рОдината. Поради това му беше забранено да се вози в частни МПС, не само да ги управлява. Ся, разни номенклатури-фазани и т.н. може само да са им забранявали да шофират, на раЯта беше забранено и да се возят.
                            Лигнята по вечерно време е неудържима ...
                            Ние не сме неутрални!

                            Коментар


                            • От: Казармата!

                              Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                              При социализЪма войникът тялом и духом принадлежеше на рОдината. Поради това му беше забранено да се вози в частни МПС, не само да ги управлява. Ся, разни номенклатури-фазани и т.н. може само да са им забранявали да шофират, на раЯта беше забранено и да се возят.
                              Моля да се разберете с Чавдар. Имало ли е експроприация на лични жилища на военни, извън експроприация като на цивилните, дето го знаем.
                              Помня, че не даваха да шофирам, за возене не съм чувал забрани. Всичките зелки в новобранския бяхме с коли, щото автобус нямаше дотам.

                              п.с. От 18 годишен имам кола, без кола не съм стоял досега, та ме замисли. Не помня да съм шофирал като войник. Прибраха ме на 23 г.
                              Имаше ли Гюро глава, или нямаше?
                              Последно редактирано от Ivan Terziev; 15-08-18, 22:43.

                              Коментар


                              • От: Казармата!

                                Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                                тЕрикатчетата по ТЗВ (поклон!) си обявяваха зеленото паспортче за загубено и си вадеха нов паспорт, който предаваха срещу повиквателната във Военното окръжие. Оставяха си другия, за да не ги питат милиционерите що са тъй късо постригани по време на отпуски...
                                При социализЪма войникът тялом и духом принадлежеше на рОдината. Поради това му беше забранено да се вози в частни МПС, не само да ги управлява. Ся, разни номенклатури-фазани и т.н. може само да са им забранявали да шофират, на раЯта беше забранено и да се возят.
                                Гагич, цитирай какъвто и да е нормативен акт от времето на ТЗВ, който забранява на наборен войник да се вози в частна лека кола. Какъвто и да е. Ама да е писан черно на бяло, спомени в стил Приказки под шипковия храст не се приемат.
                                Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X