Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

    Първоначално публикуван от Skorpion_BG Преглед на мнение
    ..... И да, беше пълна загуба на време, 2 години хвърлени на вятъра...
    2 години ако не си имАл издънка , или не те е хванАла задръжка по хрумване на някой партиен полубог с шумкарска закалка . Познавам хора , които влязоха септември и се уволниха декември . 2 години по- късно де .
    Е , отделно вчера намекнах - имаше и по 3 години , "морските" ....

    Първоначално публикуван от ЕМО Преглед на мнение
    .... Няма по-кучешка професия за един наборник....
    Оооо , имаше , имаше .
    Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

    Коментар


    • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

      Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
      2 години ако не си имАл издънка , или не те е хванАла задръжка по хрумване на някой партиен полубог с шумкарска закалка . Познавам хора , които влязоха септември и се уволниха декември . 2 години по- късно де .
      Оооо, хвана го и нашия набор това. Даже още по странно го хвана. Септември, УВО 1984, по домовете, напиване, след 2 дни телеграма - връщайте се обратно! И още месец, до началото на ноември. Ама аз това го пропуснах, щото се уволних в края на август, като студент приет да учи в СССР.
      יעבור
      «И това ще мине»

      Коментар


      • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

        Първоначално публикуван от Skorpion_BG Преглед на мнение
        Не знам дали е бил ОХР със 140 караула. Щото аз бях ОХР и имах над 300 караула. А това не беше максимума. И да, беше пълна загуба на време, 2 години хвърлени на вятъра.
        Това вече ми е интересно. Караул= въоръжен наряд, те през ден. Ако фатмака каже ,,че стоиш доде я кажем" и ти понади дневалства, пак не става. До клетвата не даваш, имаш и отпуска.
        Това за нарядите, не за простотиите/ ползите.
        А тези простотии се правят от името на всички ни.
        Даника
        Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

        Коментар


        • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

          Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
          Това вече ми е интересно. Караул= въоръжен наряд, те през ден. Ако фатмака каже ,,че стоиш доде я кажем" и ти понади дневалства, пак не става. До клетвата не даваш, имаш и отпуска.
          Това за нарядите, не за простотиите/ ползите.
          Точно така - въоръжен караул през ден. Имаш 730 дни служба, махаш 40 дни до клетвата, 20 дни полагаема отпуска и дай боже 10 дни друга. Остават 670 дни, това са около 330 караула. Аз имах месец болничен поради счупена ръка и се уволних месец по-рано, затова около 300 караула. Това 1982-1984, ОХР рота в щаба на ВВС в София, на 4-ти километър. По устав имаше такова наказание - извънреден наряд. Е на нас не можеха да го приложат - бяхме наказани по тоя параграф 2 години.
          יעבור
          «И това ще мине»

          Коментар


          • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

            Първоначално публикуван от Skorpion_BG Преглед на мнение
            Точно така - въоръжен караул през ден. Имаш 730 дни служба, махаш 40 дни до клетвата, 20 дни полагаема отпуска и дай боже 10 дни друга. Остават 670 дни, това са около 330 караула. Аз имах месец болничен поради счупена ръка и се уволних месец по-рано, затова около 300 караула. Това 1982-1984, ОХР рота в щаба на ВВС в София, на 4-ти километър. По устав имаше такова наказание - извънреден наряд. Е на нас не можеха да го приложат - бяхме наказани по тоя параграф 2 години.
            Вземам за почест.
            Да, знам, че може в ОХР. За мен най-гадния наряд е в щаб.
            А тези простотии се правят от името на всички ни.
            Даника
            Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

            Коментар


            • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

              Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
              а мен най-гадния наряд е в щаб.
              Да, най гадния пост беше точно в секретната секция на щаба. В коридора. Той беше само нощем въоръжен, през деня се проверяваха пропуските на входа на щаба.
              יעבור
              «И това ще мине»

              Коментар


              • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

                При нас не беше караул, беше патрул. Беше по-скоро въпрос на престиж ли, не зная как точно да го формулрам, да не даваш патрули. Тия дето даваха много или правеха само това бяха считани (и те самите също се считаха) за най-преебани. Имам няколко дневалства и 2-3 пъти дежурен по рота. Но понеже първо бях агрегатист, а се водеше че си безделник, не си оператор и не даваш дежурства, за това ме вкараха да давам патрули. Десет патрула имам, нищо не са, ама най-големите тарикати и/или късметлии нямаха и по 2-3. За сметка на това други без един патрул пък си бяха нон-стоп на дежурства зад планшета, на смени. Както и да е, патрула не беше нещо особено - поделението малко, обикаляш по обхода, сигнализираш от постовете и после висиш на портала. 2 часа обход, 2 часа на портала и 2 часа почиваш. При застъпването на смяната се правеше инструктаж, лентоваш два пълнителя и застъпваш. Е, въртях го суках го и се отървах, да не ме плъзнат към охерейците. После вече като оператор съм бил и на дежурства на график, но бяхме много и не беше постоянно, така че имах доста свободно време да мисля за глупости. Но на станциите или в КП-то ми беше добре, харесваше ми и да се грижа за агрегатите.

                Иначе зимата за патрула, а аз случих на много истинска зима, имахме винаги една бака чай, на един радиатор смядово стоеше при дежурния по поделение. Полагаше ни се и някакво хранене м/у основните, даваха малко сирене и салам и някоя филия хляб. Същото беше и когато си на график на станциите. Видял съм и доста хубава храна в количества, но после ни надушиха и пратиха готвача в наказателно поделение. А иначе съм имал и случай, в едно чуждо поделение ЗРВ, където обаче трябваше да се храня и къпя, са ми сипвали вода с олио и вътре една единствена шушулка зелен фасул. Там изкарах около две седмици в нашите фургони, само на нещо като циганска баница - хляб, олио и сол, и каквото намериш наоколо да си изсушиш - чубрица, джоджен, мащерка.

                Това за куфарите съм го виждал с очите си - артелчика с кожената чанта изнасяше салам и кашкавал всеки ден, имаше магазин в града. Главния готвач, пак старшинка, изнасяше на някъде киселото мляко, готвеше по-малко от заложеното и правеха по-малки порции. Като един от двамата войнишки говорители повдигнах този въпрос, събраха ни на една среща, главния готвач ни обясни, че по меню-разкладка са заложени сурови храни, които при термичната обработка си намаляват грамажа, като обелиш лука и картофите и те намаляват и така. Разбрах, че ефект няма да има и под формата на шега им казах поне картофите да ги мерят измити, а не с калта.

                Също сме помагали в кухнята на ротационен принцип, та съм виждал и умрелите плъхове във варелите с олио, и мишините по рафтовете с ябълки и други такива. За пробитите кофички кисело мляко с калта от каросерията на камиона е ясно.

                Но пък пак по врем на службата толкова заешко съм изял, че от тогава до сега все още не съм изял такова количество.

                За ГСМ също е ясно - старшинката източваше яко, имаше за всичките му приятели. Агрегатите съм ги зареждал с 200-литров варел всяка седмица и все бяха празни, ова без да ги припалваме де.
                Всеки трети е шести

                Коментар


                • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

                  А иначе съм имал и случай, в едно чуждо поделение ЗРВ, където обаче трябваше да се храня и къпя, са ми сипвали вода с олио и вътре една единствена шушулка зелен фасул. Там изкарах около две седмици в нашите фургони, само на нещо като циганска баница - хляб, олио и сол, и каквото намериш наоколо да си изсушиш - чубрица, джоджен, мащерка.
                  Военопленниците са получавали по-добра храна! Иначе в плевенските поделения са ги хранили с откровено развалена храна, да имат стимул да купуват от лафката.

                  Коментар


                  • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

                    Слава Богу не съм бил военнопленник, ама и няма да ме разбереш, че аз съм от тия, които споделят по-скоро положително мнение за изкараната служба, макар и да си дадох сметка за това след много години.
                    Всеки трети е шести

                    Коментар


                    • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

                      Първоначално публикуван от Самодържец Преглед на мнение
                      Слава Богу не съм бил военнопленник, ама и няма да ме разбереш, че аз съм от тия, които споделят по-скоро положително мнение за изкараната служба, макар и да си дадох сметка за това след много години.
                      Такава си е тя, човешката психика. Забравя и прощава.
                      След като приех не като позор, не като кошмарен сън този чудовищен свят, в който прекарах единадесет години и почти го обикнах, а сега вече, по силата на щастливия поврат, станах пълномощник на мнозина в по-сетнешните им разкази и писма — може би ще съумея да изнеса нещо от костите и месото — от още всъщност живото месо, от живия тритон?
                      https://chitanka.info/text/3533-arhipelag-gulag

                      Коментар


                      • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

                        Терзиев! Аз! Ще се изненадаш, вероятно, но военната структура и йерархия е в основата на повечето печеливши бизнесмодели и мениджърски похвати. Без да изпадам в подробности. Може и да го разбереш някой ден. Независимо от коя страна, на каквато и да било барикада, си мислиш че си.
                        Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                        Коментар


                        • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

                          Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                          .... Иначе в плевенските поделения са ги хранили с откровено развалена храна, да имат стимул да купуват от лафката....
                          Кой ти ги разправя тия работи ?!
                          Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                          Коментар


                          • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

                            Пичове, те за това вече армията е бита карта. Голям кеф, а?
                            HONDA CR-V I, 2000г., B20Z1

                            Коментар


                            • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

                              Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                              Кой ти ги разправя тия работи ?!
                              Приятел е служил там.
                              Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                              Терзиев! Аз! Ще се изненадаш, вероятно, но военната структура и йерархия е в основата на повечето печеливши бизнесмодели и мениджърски похвати. Без да изпадам в подробности. Може и да го разбереш някой ден. Независимо от коя страна, на каквато и да било барикада, си мислиш че си.
                              Не ща да им разбирам йерархиите, и убавините, и пленничеството, и "възмъжаването" с мотика и лопата, и боклуците, дето стигаха до нас от държавния порцион. На всичко отгоре бяха и забравили да ми впишат осигуровките за здравеопазване. Сума и години ми висяха неплатени здравни вноски, докато съм бил затворническа повинност.
                              Тая казарма аз дето я видях си беше откровено военно престъпление. Жалко е, че има търпимост към него. Повечето от вас го защитавате, хем сте били от силно прецаканата страна.

                              Коментар


                              • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

                                Първоначално публикуван от Самодържец Преглед на мнение
                                ... А иначе съм имал и случай, в едно чуждо поделение ЗРВ, където обаче трябваше да се храня и къпя, са ми сипвали вода с олио и вътре една единствена шушулка зелен фасул. Там изкарах около две седмици в нашите фургони, само на нещо като циганска баница - хляб, олио и сол, и каквото намериш наоколо да си изсушиш - чубрица, джоджен, мащерка....

                                Но пък пак по врем на службата толкова заешко съм изял, че от тогава до сега все още не съм изял такова количество.
                                ...
                                Ще да си бил или в Самоков, или на Ярлово..
                                Само там беше кът храната...

                                Като почнах в поделението, решиха, че съм много мършав, и ми докараха една бака кюфтета, за да похапна. Аз изядох четири, и бях дотам.
                                Реших с остатъка - цяла бака -4, да почерпя състава.
                                Всеки си хапна, ама нямаше нито глад, нито някакво настървение...Храната беше нормална, в достатъчни количества, и освен това във вторник и четвъртък имаше заешки банкет. Поне двайсетина броя в тавите.
                                Много ми се чудеха, че предпочитам сърчица, бъбреци и дробчета.

                                Гладът беше във военното училище - там всяка вечер се прибираше по един хляб под куртката, и после със сол и люти чушки - в изобилие, се донатъпкваш, и с вода уплътняваш.

                                Ама - ей- на, жив съм още, и съм пак на тия кила.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X