Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

    За тубите в куфарчето- лично съм ги виждал, в куфарчето на старшинката на ГСМ-а. По 1.5л. от Спрайт, Кока-кола, Фанта...

    Коментар


    • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

      Първоначално публикуван от gabocvet Преглед на мнение
      Ако са вътрешни размери да, ако са външни предполагам около 10.
      Ти ще кажеш - нали ти си го мерил - но и в двата случая, за 6 литра стига, та и остава.
      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар


      • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

        То тубите бяха бял кахър, ако ме питате...
        Понеже бях пожарникар и сме ходили да дежурим, когато разтоварват цистерните с гориво... Когато падне нивото във вагона-цистерна (не знам колко литра е този "мъртъв обем") и помпата "засмучи въздух" се правеше следното: отвиваше се шланга на помпата и всичкото гориво (виждал съм бензин), което е останало на дъното, се изливаше на земята.... Тогава който е наоколо, всички хиени пълнеха с кофи, шишета, манерки, канчета от вълшебната течност.
        Макар да беше "държавно" и много не ни ехххеше, всеки от нас се чудеше "Защо?" и недоумяваше...

        Единственото нещо, което беше в категория "хранителни продукти" или един вид реално MRE по онова време, годно да издържи дълго във времето, бяха бидони със трушия от смити чушлета, предаващи се от набор на набор и "водещи се" на склад.
        Тях ги раздаваха с кофите, но никой не ги искаше...

        Относно куфарчетата: имаше един модел, който е без този алуминиев кант и реално с по-голям обем. Имам от двата модела нейде из гаража и мога да им сравня обемите и капацитетите. Просто за спорта и да си докажа тезата с "2х3 литра туби".
        Та тия вторите куфарчета, без канта, бяха за по-обикновения кадрови състав: сержант, старш-сержант, рядко старшинка. Т. нар. простолюдие, което пък компенсираше нисшето си положеие в хранителната верига с достъп до гаражите, ГСМ-ите и артелните...
        Последно редактирано от p-pleven; 03-08-18, 09:04.
        Публикувайте отговор

        Коментар


        • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

          Първоначално публикуван от r_vardarov Преглед на мнение
          Това куфарче,бая голямо е било да събере две туби по 3литра.Аман от войнишки фолклор
          Две от старите петролски по 3 литра се събират точно . Това го знаешв и ВКРто . Той ми го е казвал че по тозиначин всички фатмаци са му в ръцете.
          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

          Коментар


          • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

            Първоначално публикуван от p-pleven Преглед на мнение

            Относно куфарчетата: имаше един модел, който е без този алуминиев кант и реално с по-голям обем.
            Тези куфарчета без алуминият са с размер 43/31/9.5 см
            Всички крадяха нафта/при нас на флота бензинът е рядкост/,имаше една гадина-началник на РЕР/ремонтно експлоатационна работилница/-офицер с чин майор,който караше матросите да му носят куфарчето до КПП-то,а той вървеше след тях и в случай че ги хванат морячетата се правеше,че това не е негово-ни лук ял ни лук мирисал.
            Другият номер беше когато сме на ремонт на "Лъджата"/ТЕРЕМ Флотски Арсенал/,там няма военно КПП и като се уговориш със охраната за 5-10 л нафта-изнасяй ако можеш и цяла вечер с тубите.Да ама ВП и ВКР-тата и те не пасът трева - дебнали от другата страна на канала и правили кино с дневни и нощни камери.И ги ловнаха една вечер.Една година дело но се измъкнаха само с дисциплинарни наказания-за старшините-понижение в звание,за матросите-не помня вече с какво се разминаха.Да ама както казва баща ми-едно куче като се научи да яде лайна,не можеш да го отучиш-6 м след "нафтената" афера,вече в базата,хванаха главният боцман-един от "нафтаджиите",да изнася,луканки,сирене,кашкавал.И го уволниха дисциплинарно-без право на заплати за прослужено време и стаж.А му оставаха 18 месеца до пенсия.

            Коментар


            • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

              Първоначално публикуван от komuso Преглед на мнение
              А му оставаха 18 месеца до пенсия.
              Дет има една приказка: "Лаком гъС лапа пръС".
              За това - полека и с мярка.
              Публикувайте отговор

              Коментар


              • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

                Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                ...Армията дава много научава те да носиш отговорност за действията си.
                Какви по-точно самостоятелни действия си провеждал, че да носиш отговорност за тях?

                Коментар


                • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

                  Най простото-даваш караул с автомат и 60 патрона.Армията е счела,че те е обучила,че на теб може да ти се повери оръжие и ти си дал допуск за носене на дежурна и караулна служба.И от тук нататък си ти,ако си отговорен-то проблеми нямаш,ако пък ти хрумне нещо и хукнеш да речем да трепеш новото гадже на приятелката ти - то си носиш всичките последствия.

                  Коментар


                  • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

                    Първоначално публикуван от MFr Преглед на мнение
                    Какви по-точно самостоятелни действия си провеждал, че да носиш отговорност за тях?
                    почни от най-елементарните: да си оправиш леглото и да си опереш чорапите - това навън е непостижимо сега и за 30 годишни лонгури, живееши при мама.
                    ________________________________________________
                    Subaru OUTBACK 2,5
                    Hyundai TUCSON 2.0

                    Коментар


                    • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

                      Ъ? Армията компенсира липсата на възпитание в семейството? Страхотакис.
                      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                      Коментар


                      • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

                        Първоначално публикуван от MFr Преглед на мнение
                        Какви по-точно самостоятелни действия си провеждал, че да носиш отговорност за тях?
                        Примерно - да арестуваш старшинките, които са дошли Събота-Неделя да точат гориво. И да ги проснеш на земята, като прилагаш целия устав: устна команда и изстртел във въздуха. Това го направи едно скромно "залупено" момче, дето всеки се ебаваше с него, но извади топки, въпреки, че шапките са го заплашвали докато са лежали в локвата.

                        Всеки, абсолютно всеки има такива случки и е участвал в тях.
                        Публикувайте отговор

                        Коментар


                        • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

                          Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                          Ъ? Армията компенсира липсата на възпитание в семейството? Страхотакис.
                          Как да си опереш гащите може и да те възпитат у вас. Ма как да откраднеш чаршаф за партенки или да се направиш на болен, да те не пишат караул, си е чисто армейско възпитание И слава богу, че по нормалните семейства още не е широко застъпено подобно .

                          Коментар


                          • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

                            Първоначално публикуван от mikivt Преглед на мнение
                            Как да си опереш гащите може и да те възпитат у вас. Ма как да откраднеш чаршаф за партенки или да се направиш на болен, да те не пишат караул, си е чисто армейско възпитание И слава богу, че по нормалните семейства още не е широко застъпено подобно .
                            Първоначално публикуван от p-pleven Преглед на мнение
                            Примерно - да арестуваш старшинките, които са дошли Събота-Неделя да точат гориво. И да ги проснеш на земята, като прилагаш целия устав: устна команда и изстртел във въздуха. Това го направи едно скромно "залупено" момче, дето всеки се ебаваше с него, но извади топки, въпреки, че шапките са го заплашвали докато са лежали в локвата.

                            Всеки, абсолютно всеки има такива случки и е участвал в тях.
                            Aз съм нямал такива случки. Старшинките после са направили черен живота на туй момче, защото си е изпълнило за каквото са го извикали, против волята му. Аз не бих го направил, и то не от нямане на топки. Просто не ми е там мястото, не съм по мое желание, и не ме интересува кой какво краде.
                            Бях с нагласата да видя войниклък, не да копам градинки. Пакети за оцеляване и на картинка не са ни показвали, полеви учения не сме правили. Веднъж ходихме да забършем праха на полевата печка, не знам как точно се казва. С туй си останахме.
                            Караул не е толкова зле. Махаш се от дивата простотия.
                            Утрепват ти 1 година преди казарма, щото никой те неще хем специалист без опит, хем неслужил, че по закон ти вардят мястото. После колкото там си вътре, после поне 6 месеца се окопитваш за бачкаш за каквото си учил.
                            Много висока цена платих да ме научат да си оправям леглото. Затуй сега напук не го оправям!

                            Коментар


                            • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

                              Хеех, като ви чета тука с тея куфарчета, то вашто е игра с прашки бе.
                              2000 г., Милениума помните ли го? Ликвидираха поделението в нашия град, елитен полк с над 120 години история, на пряко подчинение на ГЩ. ГСМчикът направо си подпали цистерните, целият град го видя и го знаеше, пожарната ги угаси и точка. Повече от месец, някви с нещо като униформи, с български пагон на тях, товареха всякво имущество на зилове и го караха към съседния град пък и къде ли не... От 3 и 4 етаж /израснал съм срещу казармата и тогава живеех все още там/ директно изхвърляха всичко долу, да не го смъкват по стълбите. Заминаха си и след тях почнаха цигани и българи - месеци наред мъкнеха чували и кашони с кво ли не, консерви, дрехор, железор... Кметът в началото викаше полиции, катаджии, алабала, после се отказа. Накрая вадеха въглищата и сега вече само дърва берат оттам зимно време. Мойта далавера беше, че си взех чифт кубинки от военния магазин /още ги нося зимата в кишата/ срещу един шоколад Беше ми съвестно, ама след години разбрах, че в един голям съседен град са ги загробвали направо с булдозер.
                              Двама първи братчеди /синове на две от лелите ми/, 93-4-6 бяха танкисти, в славни някога поделения. Там Асеновград, Казанлък, не помня вече. Гонеха ги още в четвъртък-петък гладни мръсни да си хващат влака да се наядат и окъпят и понеделник наобратно. От село брашно, сирене, мас и майка ми правеше пити, баници и курабии да има кво да ядат. На единия баща му беше колега на баща ми, тогава нещо седяха без работа и без заплати, вземаше заеми че да ходи да носи храна - кога са повече дни в наряд и не могат да си дойдат. Подготовка нулева /баща ми е бил танкист и ги слушах като ги пита тва онова/, забиват танка някъде и точат гориво. Офицерите ги карат, даже единият нещо го бяха награбили заради някой си шапкар, не знам как го отърваха от съд. Просто не вярвах на очите си и ушите си как за няколко години се срутват нещата, но се радвах за тях поне, че са за по година и половина и без задръжки...
                              А аз иначе, 85-7, няма от кой знае какво да се оплача... Всеки обед нещо месо, може медузи или бизони да е било, но се ядеше, четвъртък рибен ден и боба си беше най-вкусен, да. С десерт КСП а ако и дежурният по кухня е печен да изкара през шибъра 1-2 щайги лук, ставаше екстра. Неделя на обяд гнусен градинарски гювеч, ама за вечеря пък - голяма плесница паниран кашкавал и буркан кисело мляко. И ако има някой от масата да е отпуска, ммм, стой та гледай. Хлябът стигаше винаги, даваха вчерашен, че да не се прекалява много с него и сега обичам да е по-сух, даже се карам понякога вкъщи Закуската обилна па принцип, случвало се е да дадат чорба сутрин или кюфте вместо салам към сладкото и сиренето... Кат казах кюфте. Някои от нещата ги получавахме от кухнята по бройка и дежурният по рота с един дневален разсипваше порциите за ротата. Например кюфтета, яйца, краве масло кога е на пакетчета... Или ако е на буца маслото, дават ти го със сливовия мармалад или пък с тахан халвата и го разрязваш на 63 парчета примерно /сега, ако има някой рожден ден в службата - показвам на колежките как да разрежат тортата/ Хлябът на филии, но често пъти съм получавал и цели и го разрязвам на колко трябва. Пакет масло на 4, но ако някоя бройка е тръгнала предварително нанякъде, почвам на 5 или на 6, че и на 7, накрая скатая една половинка за вечеря в спалното От готвачите имаше какво да се желае /като умения, разбира се/ но това е положението, няма пълно щастие.
                              Да, караулът си беше отговорност, и много други неща, ама няма смисъл да се спори, минаха години. Ми на 19 години съм отговарял за хора, понякога за часове, за цяла нощ, понякога и за 60-70 човека, малко ли ви се вижда? За здравето им и живота, всъщност, и решения съм вземал самостоятелно, в рамките на компетентност и вменени права и задължения.
                              Година-две след нас явно почнаха промените и те така, това е на база многобройни разговори с колеги, съученици, познати и приятели, не съм правил обаче социологически проучвания и анкети и нямам претенции да съм изследовател някакъв или последна инстанция по въпроса.
                              Последно редактирано от jordanov sv; 03-08-18, 14:09.

                              Коментар


                              • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

                                Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                                ... Ми на 19 години съм отговарял за хора, понякога за часове, за цяла нощ, понякога и за 60-70 човека, малко ли ви се вижда? За здравето им и живота, всъщност, и решения съм вземал самостоятелно, в рамките на компетентност и вменени права и задължения.
                                Не сме у военно време, че да си отговарял за каквото и да е. Има набези по складовете, да гепнат нещо. Не съм чул случай някой да нахълта у спалното помещение.
                                Един каиш се удави при нас, беше поща и имаше право да се мота извън поделението. Плували в някакъв водоем, после ни спекоха цялото поделение, с шапките барабар! За неговия си живот не съумя да отговаря!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X