Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

    Висок съм 186 сантиметра. Никога не съм особено слаб. От казармата се уволних 70 кг., точно. Много "добре" ни хранеха. 1997-1998 година. Но това си бяха трудни години за всички - "Виденовата зима" и прочие гнусотии, точно преди да помнат да се пооправят нещата в България.

    Месо не си спомням да съм ял в столовата на поделението. Само някоя и друга сланина или кожа с четина. Основно се готвеше зеле и боб и понякога неща, които не можеше да се установи какви са. Крадяхме лук от кухнята, после го деляхме помежду си като луксозна стока и заедно с хляба си беше основното нещо, което се ядеше.
    Всички шапкари бяха добре охранени, мамка им. Ние - кльощави като като бездомни кучета.
    Мотострелковия батальон в Казанлъшката танкова бригада. Аз, няколко българи и още 70 цигани и турци.

    Единственото хубаво при храната бе, че имахме белгийски (или холандски) консерви свинска и телешко, които ни даваха по учения и стрелби, заедно с половин хляб. Ей това беше супер ядене.
    Другото хубаво е, че обущаря на поделението ремотираше подарените ни втора употреба белгийски кубинки, които бяха в пъти по-добри от чисто новите български боклуци. Удобни, с мека подметка, водоустойчиви и същевременно не спарваха толкова. Българските караха по 3 месеца макс, преди да се предадат. Боклуци.

    Коментар


    • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

      90-те работата е тръгнала съвсем на разтурИя. Няма как армията да е по-различна от държавата. 70-те си беше в рамките на нормалното. Нормално, колкото може да бъде нормална котлова храна за няколко хиляди души. Мазни мръвки и доста олио, та мазнината се отгребваше от баката, преди да се разсипе по чиниите. Неприятно беше на полето да кусаш от алуминиевото канче с премръзнала ръка, която едва държи лъжицата.
      На друго място обаче си отядох на агнешко. Малко поделение, високопланински порцион ...
      Естествено, млади хора, подложени на по-усилено натоварване, са си постоянно гладни. Дояждане със "шперплат" от лавката, хляб и масло, задигнати от столовата, а чат-пат и някои благинки от артелното.
      Ние не сме неутрални!

      Коментар


      • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

        На границата влязох 74 кг. н 20.09.86г. на 08.11. същата година 62кг. След 2 години на УВО-то 76кг. на заставата по цяло лято шилешко /саи си го колехме/ което аз не ядях и карах а доматена салата /собствено производство/ с хляб. само в сряда риба.
        Ако можеш да помогнеш на един човек , направи го и веднага го хвърли в морето.
        freelander 1,8 2001g.

        Коментар


        • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

          Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
          Колкото повече време минава, толкова повече се радвам, че я пропуснах армията. Последните ми приятели, дето влязоха, реално си караха службата вкъщи, защото в поделенията нямаше с какво да ги хранят, повечето нямаха и вода, та редовно ги пускаха. Обаче като чета какво сте преживели 80-те и 90-те години...страх ме хваща. Клошария до ушите. И това се е водело "армия"...
          Тоталната расипия в армията ни започна някъде след 1995 година. Ако някой е очаквал 5 звезди спа хотел е останал разочарован. Армията дава много научава те да носиш отговорност за действията си.
          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

          Коментар


          • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

            Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
            Тоталната расипия в армията ни започна някъде след 1995 година. Ако някой е очаквал 5 звезди спа хотел е останал разочарован. Армията дава много научава те да носиш отговорност за действията си.
            Абе в началото ма 90 се чудехме какво толкова носеха в "дипломатипеските куфарчета", докато тайно не отворихме едно и... вътре имаше две туби по три литра с бензин. И това всеки ден...
            За шпека малко по-горе го писах, а в ДЗС-то се гледаха поименни прасета за всички от "Секретна секция".
            Не вярвам изведнъж да са се сетили...

            Публикувайте отговор

            Коментар


            • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

              Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
              Тоталната расипия в армията ни започна някъде след 1995 година. Ако някой е очаквал 5 звезди спа хотел е останал разочарован. Армията дава много научава те да носиш отговорност за действията си.
              Не съм очаквал хотел.
              Научи ме, че ми излекува патриотизма. Утре България ако опре до мен - ще изчезна с 200 накъдето ми видят очите. Двама пра-дядовци са се прибирали от чужбина да ходят на бойните полета. Единия чак от Америка. Аз съм омерзен от това дето видях.
              Тактиките бяха най-якото нещо, дето видях в тая казарма. Т.е. очаквах да видя войниклък, не военопленничество. Добре, че я махнаха, само озлобява младежите! Хванах дивите съкращения на военни, изритаха ги няколко десетки хиляди каиша. Туй беше от малкото хубави неща в казармата дето видях, шкембелиите се насираха от свободния свят!
              Имаше и читави военни в интерес на истината, у щаба бях и бяхме в почти приятелски взаимоотношения. Само дето са малцинство. Читавите.

              п.с. само си мечтая поне отдалеч да бях виждал комплекти за оцеляване. Туй по темата.
              Последно редактирано от Ivan Terziev; 02-08-18, 19:34.

              Коментар


              • Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

                Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                Тоталната расипия в армията ни започна някъде след 1995 година. Ако някой е очаквал 5 звезди спа хотел е останал разочарован. Армията дава много научава те да носиш отговорност за действията си.
                Вероятно никой не е очаквал хотел, но нивото беше много ниско 90-та.
                На техниката, на методите за обучение на войниците, на изискванията, на професионалния офицерски състав.
                Храната беше недостатъчна (освен ако не си наряд в столовата), къпането - често веднъж на две седмици.

                На някои казармата може и много е дала, отговорност за действията си явно можех да нося и без нея, щом първите награди започнах да получавам на 80 дни служба, преди да имам навършени 18 години.
                Не ми е взела и много - успях да се подготвя за успешно кандидатстване по математика, тренирах.
                Но, загуба на време. Категорично.

                Коментар


                • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

                  Моят набор трябваше да влиза 96-97. Някои протакаха до след 2000г, мен започнаха да ме търсят активно 2002-ра, после спряха и така и не ме потърсиха отново до 2007-а, когато отмениха наборната. Мнозина мои колеги от по-малки градове, след университета ги викнаха и служиха.
                  Та от моя набор, после и от университетските колеги, никой не изстрелял и един патрон в тая казарма! По времето когато баща ми е служил, през 60-те, са се разсипвали от учения и стрелби.
                  Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                  Коментар


                  • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

                    Първоначално публикуван от p-pleven Преглед на мнение
                    Абе в началото ма 90 се чудехме какво толкова носеха в "дипломатипеските куфарчета", докато тайно не отворихме едно и... вътре имаше две туби по три литра с бензин. И това всеки ден...
                    За шпека малко по-горе го писах, а в ДЗС-то се гледаха поименни прасета за всички от "Секретна секция".
                    Не вярвам изведнъж да са се сетили...
                    Това куфарче,бая голямо е било да събере две туби по 3литра.Аман от войнишки фолклор

                    Коментар


                    • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

                      В мазето имам 2 или 3 литрова туба ще премеря и ще кажа размерите. Ако за такова говорим.
                      А нормите за ГСМ бяха така направени, че и оставаха нямаше нужда да се надписва и да се превъртат километражи.

                      Намерих 47-37-7

                      За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                      0878 79 20 61 Борис

                      Коментар


                      • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

                        Първоначално публикуван от r_vardarov Преглед на мнение
                        Това куфарче,бая голямо е било да събере две туби по 3литра.Аман от войнишки фолклор
                        Не е фолклор.82- 84 в Хасковско поделение се нагледах на същото с дипломатическото куфарче,правеше го старшината на ГСМ-а.Тубите мисля,че бяха от антифриз,плоски и ръбести,може и 2,5 литра да бяха, но не по-малко,все едно бяха правени за куфарчето.Този обаче си ходеше и на обяд, че живееше близо до поделението, та правеше по два курса с куфарчето.
                        Тойота Ленд Крузер RJ 73 22R-E,LPG
                        Субару Форестер 2.0 ХТ,253к.с.
                        Враца

                        Коментар


                        • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

                          Те толкова са два литра

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Selenia-wr-5w40-2l.jpg
Прегледи:1
Размер:25.8 КБ
ID:5795734
                          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                          Коментар


                          • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

                            Първоначално публикуван от gabocvet Преглед на мнение
                            Намерих 47-37-7

                            Което е нещо като 12 литра. Остава само подходящи туби да се намерят.
                            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                            Коментар


                            • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

                              Ако са вътрешни размери да, ако са външни предполагам около 10.
                              За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                              0878 79 20 61 Борис

                              Коментар


                              • От: Полеви порциони, лъжици, водоноски ...

                                10 литра и уплътняваш с шпекове.
                                Публикувайте отговор

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X