Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Подземни военни бази

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Подземни военни бази

    Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
    Цялата формулировка "Трябвало е да издържим 48 часа, докато дойдат руснаците" е глупост. Защото такава вводна предполага да приемаме за даденост, че противникът ще ни хване със свалени гащи в стойка партер, докато сме спали дълбок сън. Т.е. приемаме за даденост, че ще предоставим на противника предимството от стратегическата изненада и че изненадващото настъпление срещу нас ще се осъществи с много сериозно превъзхождащи ни сили, та да трябва някой да ни спасява.
    Радвам се силно и оценям едно силно смислено мнение по темата, като горното! За съжаление, то описва оптимистичният сценарии. Както е известно, има и песимистични такива. Довечера се надявам да имам време да пиша повече по реда на номерата. Нищо че е извън темата, но явно има интерес и конструктивна дискусия е възможна.

    Коментар


    • От: Подземни военни бази

      Първоначално публикуван от Павлин Андреев Преглед на мнение
      Всъщност, това е най-голямото БЕЗСМИСЛИЕ!
      Реално погледнато и , като се замисли човек това е цялата истина , защото силите са толкова изравнени вече , че едва ли има някакво значение някакви си там 10 или 15минути кой пръв натиснал копчето.
      Сузуки Витара 1,6 и лодка в морето от мечти.

      Коментар


      • От: Подземни военни бази

        Вие тези ядрени бойни глави,за нищо ги нямате,ръсите ги като семки-16 на Стамбул,12-на Одрин,за гръчко и сърбетата останаха ли?Вече ми е ясно ако СССР беше изкрейзил и ни беше оставил на съхранение ЯО,откъде щеше да тръгне 3-тата Световна.И тя не е започнала именно поради това,че хората от които зависи вземането на такова решение ясно си дават сметката,че след като се натисне копчето,господстващата раса на Земята вече ще бъдат не хората а хлебарките.А Вие тука ЯО го ръсите като райкин боб на лево и на десно.В войните които се водят последните 70-е години използването на ОТР с конвенционални БГ(осколочно-фугасни) си е чисто безмислие,еле пък във варианта България срещу Турция.

        Коментар


        • От: Подземни военни бази

          Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
          Колега, не знам служил ли си в БНА, в БА, или въобще.
          По времената, когато се служеше в БНА, и службата беше истинска, и от твоите действия или бездействия зависеше живота и здравето на колегите ти, и "международното положение" между другото, клетвата беше едно, службата в режимно поделение - друго, второ и трето!!!

          На изхода - на КПП-то между поделението и външния свят ( щото имаше и друго КПП - между периметъра и зоната) не пишеше нищо за военната тайна, и нямаше нужда - всички - от бойците до офицерския състав, знаеха, че за това, дето е вътре - не се говори.

          Та и аз - въпреки, че моя род войски вече не съществува, и че поделението ми също не съществува, не съм склонен да споделям разни подробности.

          Така ме научиха!
          Гледам , че си от Пловдив , ,,Марино поле,, ли е поделението?
          Сузуки Витара 1,6 и лодка в морето от мечти.

          Коментар


          • От: Подземни военни бази

            Първоначално публикуван от ЕМО Преглед на мнение
            ... Ето, гледай-"Точка" заредена с "барут"-нищо кой знае какво:
            ...
            В интерес на истината, ако на мястото на ямата е имало, примерно, един щаб/команден пункт, резултатът би бил повече от перфектен. Ракетите биха могли да вършат и нелоша работа, ако, примерно, са снабдени с хубава касетъчна бойна част.

            Но в никакъв случай това, което имахме, нямаше това стратегическо значение, което им се приписва в нашенския фолклор.
            Ние не сме неутрални!

            Коментар


            • От: Подземни военни бази

              Чавдаре, какъв е шанса с "Точка" да уцелиш щаб?
              Това на снимката естествено не съм аз.Обикновено тия изпълнения ги правя без да искам!


              "... ние ще направим това не защото е лесно , а защото е трудно! "
              Джон Кенеди

              Коментар


              • От: Подземни военни бази

                Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                Ракетите биха могли да вършат и нелоша работа, ако, примерно, са снабдени с хубава касетъчна бойна част.
                Абе те можеха и друга работа да свършат и да вадят пари ама нали в Бг е пълно с дупедавци , продажници и крадци........Например да извеждат сателити в космоса така , както мисля Англия /по спомен , може и друга да е/ имаха договор с руснаците и използваха подобни и излишни за тях балистични ракети от по старо поколение.
                Сузуки Витара 1,6 и лодка в морето от мечти.

                Коментар


                • От: Подземни военни бази

                  Първоначално публикуван от ЕМО Преглед на мнение
                  Чавдаре, какъв е шанса с "Точка" да уцелиш щаб?
                  Елементарно. Където падне значи е имало щаб



                  Първоначално публикуван от komuso Преглед на мнение
                  ...Вие тука ЯО го ръсите като райкин боб на лево и на десно...
                  Имаше една холивудска антиутопия, не се сещам в момента за името. Нещо май бяха провели реферерендум в САЩ дали да пущат ракетите по СССР и след отговора "да" в уречения час цялата страна беше насядала пред телевизорите да гледа шоуто. Някои мнения тъдява ме подсетиха
                  Последно редактирано от icos; 05-12-17, 17:02.
                  And if all others accepted the lie, then the lie passed into history and became truth.

                  Коментар


                  • От: Подземни военни бази

                    дубъл
                    And if all others accepted the lie, then the lie passed into history and became truth.

                    Коментар


                    • От: Подземни военни бази

                      Първоначално публикуван от traper2504 Преглед на мнение
                      Ок не си ми колега , да те наричам ,,Велики писателю,, става ли? Та ще си мерим пишките сега пък кой кави категории има??? Ми някой може да имат и цялата азбука барабар с ,,А,, и какво от това , до там ли стигна? Писал съм в казармата минах две школи и бях мех. водач и 5№ в в разчета , но на теб това 5№ нищо не ти говори , естественно щото и понятие си нямаш от тези неща. Слушай нямам намерение да водя лекции най малкото щото бях ти казал , че не ставам за такъв. Но не може един човек не стъпвал в казарма да ми обяснява кое как става там вътре , Мазове , Фрог ове , ракети и едва ли не устройството им. Щото там вътре и колегите може да ти кажат освен знания имаше и ,,Чанч,, , ако си чувал.
                      За Ятрос уж си голям статистик , писател , историк боравещ с всички заучени фрази и граматически инструменти , а не можеш да намериш и видиш на картата къде е то , а за излаза ни до двете морета и предишните ни граници нямам думи.
                      От всичко това обаче става ясно , що за човек си и колко милееш за род , родина и за колко един ден можеш да ги продадеш. И да мен можеш да ме наречеш и каруцар , все тая.
                      Малий-й човек, ще отслабнеш бре!
                      Просто не съм ти колега, не съм ти на нивото, не се нуждая и не държа на тази чест - разбираш ли...

                      Първоначално публикуван от traper2504 Преглед на мнение
                      Например да извеждат сателити в космоса...
                      Чул си нещо, но не си разбрал - нито само Британия, нито само на руснаците, ама тая работа с ОТР не става - за МБР е работата.
                      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                      Коментар


                      • От: Подземни военни бази

                        Първоначално публикуван от traper2504 Преглед на мнение
                        Абе те можеха и друга работа да свършат и да вадят пари ама нали в Бг е пълно с дупедавци , продажници и крадци........Например да извеждат сателити в космоса така , както мисля Англия /по спомен , може и друга да е/ имаха договор с руснаците и използваха подобни и излишни за тях балистични ракети от по старо поколение.
                        Извинявай ама ти от физика вдяваш ли?Я ми обясни,как с пикливото си ОТР ще изведеш нещо даже на ниска околоземна орбита дето е от 200 до 1000 км над земята?Тази тяга на двигателя да преодолееш земната атмосфера и гравитация откъде ще я вземеш?Да не говорим,че почти всички комуникационни спътници се намират на геостационарна орбита-35 000 км над земята.

                        Коментар


                        • От: Подземни военни бази

                          Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                          Чул си нещо, но не си разбрал - нито само Британия, нито само на руснаците, ама тая работа с ОТР не става - за МБР е работата.
                          В интерес на истината, тук таме се появяват твърдения, че е възможно, но честно казано не съм много сигурен(че е възможно де).При всички положения ще са нужни сериозни доработки, които в никакъв случай не са ни били по силите(това не е като да се преработи зенитна ракета в подвижна мишена).Отделно чии сателити?
                          Последно редактирано от ЕМО; 05-12-17, 17:45.
                          Това на снимката естествено не съм аз.Обикновено тия изпълнения ги правя без да искам!


                          "... ние ще направим това не защото е лесно , а защото е трудно! "
                          Джон Кенеди

                          Коментар


                          • От: Подземни военни бази

                            По темата.
                            Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                            Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                            В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                            Коментар


                            • От: Подземни военни бази

                              Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
                              По темата.
                              .......
                              Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                              Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                              В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                              Коментар


                              • От: Подземни военни бази

                                Първоначално публикуван от traper2504 Преглед на мнение
                                Абе те можеха и друга работа да свършат и да вадят пари ама нали в Бг е пълно с дупедавци , продажници и крадци........Например да извеждат сателити в космоса така , както мисля Англия /по спомен , може и друга да е/ имаха договор с руснаците и използваха подобни и излишни за тях балистични ракети от по старо поколение.
                                Чисто любопитство, ама как си представяш успешен бизнес-модел с това чудо

                                Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                                Цялата формулировка "Трябвало е да издържим 48 часа, докато дойдат руснаците" е глупост. Защото такава вводна предполага да приемаме за даденост, че противникът ще ни хване със свалени гащи в стойка партер, докато сме спали дълбок сън. Т.е. приемаме за даденост, че ще предоставим на противника предимството от стратегическата изненада и че изненадващото настъпление срещу нас ще се осъществи с много сериозно превъзхождащи ни сили, та да трябва някой да ни спасява.

                                По ред на номерата:

                                Война между военни блокове като ВД и НАТО не почва току-така, с едно щракване на пръсти и най-вероятно би била предшествана от период на изостряне на обстановката. Също така, осигуряването на решаващо превъзходство във сили и средства трудно би станало със старт от място, без голяма предварителна подготовка, която изисква определено време и трудно би останала незабелязана. Т.е. щеше да има доста по 48 часа, през което време Одески военен окръг щеше вече да е прехвърлил насам каквито усиления са били предвидени. Т.е. руснаците щяха да си вече тук към момента на започване на бойни действия.

                                Турската армия си беше (и е) голяма, но като качество на наличното въоръжение и техника по онова време не ни превъзхождаше. Отделно, дето не биха могли да хвърлят всичките си сили срещу нас, защото от другата страна щяха да имат още един фронт по границата със СССР.

                                Да не забравяме, че при един конфликт ВД - НАТО основният театър на военните действия щеше да е Централноевропейският, където се очакваше да се развият най-важните събития. Те щяха да са определящи за това, което щеше да се случва тук.

                                И накрая (ама не по значение), дискутираната постановка предполага, че силите на НАТО ще са тези, които правят първата крачка и нахлуват на наша територия. Естествено, това е в пълно съзвучие с пропагандните клишета от онова време за агресивния Запад и миролюбивия соцлагер. Ама дали беше така? За какво се готвеха в същност 8-те съветски армии (над 30 мотострелкови и танкови дивизии + 10 авиационни) на територията на ГДР, Полша, Чехословакия и Унгария? Независимо от всичките приказки за голямото ни миролюбие, плановете ни предвиждаха нанасяне на изпреварващи удари срещу "агресора" ...
                                По ред на номерата и от мен:
                                Прав си, че военни действия между ВД и НАТО е нямало как да започнат ей така. Всъщност, на никой не му се е воювало особенно много, това е факт. Готовност обаче за мащабни бойни дейстия е имало. И да, основният ТВД е бил в централна Европа. И ние, слава Богу, сме доста далече от там. Дотук добре, обаче ...

                                Обаче имаме една Турция, която е била и продължава да е незаобиколим фактор във военно отношение. За задържането на тази заплаха е трябвало да се погрижим ние. Било е абсолютно належащо да се справим без какъвто и да е шанс за провал, на това се е гледало много сериозно. И съвсем основателно! БНА и партийното ръководство са били натискани сериозно да се подготвят и въоръжат адекватно и с цената на всичко да изпълнят задачата.

                                Забележи, сам ти казваш че е трябвало да ни се окаже навременна логистична помощ. И за да не ни хванат по бели гащи, се е гледало сериозно, включително и в началото на 80-те са ни натискали и сме купили най-доброто, което СССР е имал тогава - МиГ-25РБТ. Ще отбележа някои интересни моменти от едно интересно интервю тук: http://www.pan.bg/view_article-53-13...-be-malka.html (препечатка от сп.Криле)
                                "На 3 ноември 1982 г. точно преди 30 години на летище Толбухин (днес Добрич) кацат четири броя МиГ-25 закупени от България за нуждите на родните ВВС и разузнавателните цели на Командването на Варшавския договор.
                                ....
                                През 80-те години МиГ-25 лети над България и заснема голяма част от територията на съседните ни страни. По този начин редовно се събират разузнавателни данни за Гърция и Турция. В началото на 90-те години става ясно, че България е “тясна” за такъв самолет. Въпреки голямата си разузнавателна “производителност” МиГ-25 е скъп за експлоатация и изисква специален високотемпературен керосин Т-6. При новите политически реалности отпада необходимостта от събираната от МиГ-25 информация."


                                България е единствената страна от ВД, която експлоатира Миг 25 - при това разузнавателен!. Това би трябвало да говори достатъчно ...

                                Да се върнем на земята. От чичкото с голямата шапка знам, че ние сме разработвали отбранителните сценарии. Не мога да проверя и да твърдя с качеството на последна инстанция. Но ми звучи логично. Турция е далеч от ТВД, ние също. И това е трябвало да остане така. Не е имало смисъл и да бомбардираме Истанбул или който и да турски мегаполис. Имало е кой и как, ако се наложи.

                                По отношение на руските дивизии в Европа. Да, били са там. Американските също, само че от другия край. На никой не му се е воювало, защото това е щял да бъде края. Съветските партиици, вмето да смучат арменски коняк във дачите е трявало да се навират из мухлясалите скривалища. Защо? Европейските политици също. Никой не е имал интерес.

                                По отношение на изпреварващият удар. Вероятно такъв е отработван в рамките на споменатите от теб дивизии. От наша територия обаче да се инициира такъв - не виждам причина честно казано. Което не прави автоматично комунизъма миролюбив, просто не е имало смисъл да се случва тук.

                                В заключение - войната е била студена, но е можела да стане гореща всеки момент. Заради важността на задачата, която е носела БНА са ни натискали да трошим огромни пари и да храним огромна за нашите мащаби армия. Била ли е ефективна и колко е друг въпрос. Факт е, че усилия са се полагали. В тази връзка, имало е и план Б, имало е и различни сценарии. Ракетите също са били част от него. В рамките на ВД задачата ни е била проста и ясна, без излишни илюзии че можем сами да изкараме дълго време срещу Турция (и Гърция в един момент). И с резервен план разбира се ...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X