Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпроси за ETZ 250/251

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    До: Въпроси за ETZ 250/251

    Ха-ха! Голяма тема стана тая ... А аз в началото просто исках няколко отговора. Много се радвам !

    То ако ни видят изтъкнатите ендуристи сигурно ще ни се смеят, ама какво да се прави ...

    Flyfisher, очаквам снимките на мотора. Поне на пръв поглед резервоара и капаците са станали много добре. Защото моя мотор някой го е пръскал с бордо металик обаче си е оставил ръцете. Сигурно към края на лятото и аз ще боядисвам.

    На мен ми тече левия кол на предницата отдолу (не е от семеринга горе. Сега съм го разглобил и виждам че има някакво пластмасово оплътнение което е много зле, та ще го сменям.

    По този повод исакм да попитам някой знае ли как се затяга долната гайка на амортисьора. Онази гайка която стяга буталото на амортисьора към ботуша и се пада точно над оста на колелото в сглобено положение. Много крива работа - гайката трябва да се хване със глух ключ, а в същото време с отвертка трябва да се държи контра на оста на буталото за да не превъртарта.

    Звучи малко странно, но който знае за какво става въпрос ще се сети какво имам в предвид.
    Nissan Terrano 2,7 TDI

    Коментар


    • #47
      До: Въпроси за ETZ 250/251

      Аз пък си мислех че има нещо общо с летящия холандец, пък то
      Задните амортисьори както казах вече не е хубаво да се сменят, рамката е кофти направена и като се повдигне задницата започва да опира веригата в нея. Е аз съм сложил бакелитова втулка и в общи линии след известно време това ще стане като водач, но...
      Предният ми калник е кросов ще погледна да видя дали старите тройници още ги пазя, да ги снимам как бяха направени шини за залавянето на калника. В момента съм с други тройници от хонда, а те си имат оригинални дупки за калника.

      П.С. Майстора трябваше да ми се обади в събота дали го е направил, още не се е обадил, аман от майстори!

      Коментар


      • #48
        До: Въпроси за ETZ 250/251

        По този повод исакм да попитам някой знае ли как се затяга долната гайка на амортисьора. Онази гайка която стяга буталото на амортисьора към ботуша и се пада точно над оста на колелото в сглобено положение. Много крива работа - гайката трябва да се хване със глух ключ, а в същото време с отвертка трябва да се държи контра на оста на буталото за да не превъртарта.
        Звучи малко странно, но който знае за какво става въпрос ще се сети какво имам в предвид.[/quote]

        На мене понеже ми беше износен шлица за отверката отдоло та не можех от там да държа контра и правех следния номер: При разглобен амортесьор т.е. извадена пружина пъхвах отгоре едно шило, от онези с които се кърти цимент. В долния си край шилото е подострено във формата на пирамида т.е. има 4 ръба така че след като върха му се пъхне в тръбичката ,която е в средата на буталото, и се понатисне малко се получава достатъчно триене за да можеш да имаш контра и да затегнеш гайката отдолу! За да не ми се завърти пък шилото заедно с буталото ,при затягането ,го хващах (шилото) предварително на менгемето! Дано да разбереш какво съм правил , че нещо много сложно стана обяснението ми!
        "Do not correct a fool, for he will hate you;
        Correct a wise man, for he will appreciate you."

        Коментар


        • #49
          До: Въпроси за ETZ 250/251

          В общи линии мотора вече изглежда така




          Остана да барна задницата и това ще е.Иска ми се да я вдигна няколко сантиметра,за да може просто "линията" на седалката да води нагоре и да му сложа една къса опашка отзад.Ако не стане ще му сложа пластмасовата човка,която си е за МЗ.Предния калник не смятам да го вдигам.Така повече ми харесва.
          Вчера го покарах на вилата по черните пътища.Имаше и пясък и чакъл,и нагорнища и надолнища.Хареса ми как се държи.Малко ми поднася задницата,но мисля да му сменя и задната гума.Мисля си,че МЗ-то спокойно става за лек офроуд, а аз точно това искам.
          А със спортния ауспух звука е доста надъхващ....

          П.С : Просто за сравнение - ето как изглеждаше като го взех

          Коментар


          • #50
            До: Въпроси за ETZ 250/251

            sl.daskalov, разбрах те много ясно.

            Обаче аз май ще трябва да купувам ново бутало, защтото стеблото на старото е корозирало. Теча на масло вероятно е от долното пластмасово уплътнение което е доста посмачкано. Мислех си това уплътнение да го сменя с някакво гумено, обаче май точно там поема ударите и за това германеца си го е направил от пластмаса


            В момента си търся и нова предна гума. Искам да е с грайфер като на flyfisher - в смисъл да е толкова едър. Задната ми е чисто нова българска с пак толкова едър грайфер. Предишния собственик ми каза че я е купил от София за около 25 лв!!!
            Nissan Terrano 2,7 TDI

            Коментар


            • #51
              До: Въпроси за ETZ 250/251

              Първоначално публикуван от bullet_pk Преглед на мнение
              sl.daskalov, разбрах те много ясно.

              Обаче аз май ще трябва да купувам ново бутало, защтото стеблото на старото е корозирало. Теча на масло вероятно е от долното пластмасово уплътнение което е доста посмачкано. Мислех си това уплътнение да го сменя с някакво гумено, обаче май точно там поема ударите и за това германеца си го е направил от пластмаса
              Ако стеблото е корозирало ,най-вероятно е износило и пласмасовата втулка в която се движи! Ако е много износена (втулката) ,предницата по-лесно ще пропада защото от там ще пропуска масло (м/у стъблото и втулката)! Малко по-гъсто масло ще компенсира това! Добре ще е да я свалиш и провериш тая втулка! Доколкото си спомням ,отдоло я държи зегерка. Има също и един клапан състоящ се от 2 шайби и пружина, който също е хубаво да извадиш и почистиш! Също така пласмасовия сегмент на буталото е хубаво да се извади и да се почисти под него (улея) щото доста боклуци събира ,блокира в прибрано положение и освен дето не уплътнява , почва да трие на желязо и съсипва тръбата! Ако под корозия имаш в предвид ръжда ,много е вероятно клапанчето (пружинка с шайбичка) най-отдолу при резбата, която искаш да затегнеш, също да е корозирало! Имал съм случай ,когато пружинката се беше стопила от ръжда и се разпадна в ръцете ми! Това клапанче е важно, при сгъване докрай на амортесьора тази шайбичка затваря отвора през който преминава маслото и се получава хидравличен удар , а не удар на метал в метал!
              Уплътнението най-отдолу ти е най-малкия проблем - става перфектно ако се изреже от тънък клингерит и се обмаже тънко със силикон! Там няма удар а има натиск и то не голям! Удара е върху гайката и резбата при изпъване докрай на амортесьора - т.е. от външна страна!
              "Do not correct a fool, for he will hate you;
              Correct a wise man, for he will appreciate you."

              Коментар


              • #52
                До: Въпроси за ETZ 250/251

                Здравейте колеги!flyfisher, мотора ти е страхотен! Аз си взех евтина гума която още не съм пробвал става ли , не става ли. Ако искаш пиши ЛС или ция ( 333881755 ) да ти кажа аз с каква съм, да не прозвучи като реклама. Днес ходих до магазин ендуро (софия) , много лошо ме отсвириха. Питах за 19 зъба предне пиньон за ЕТЗ 251, момичето ми каза че нямат и че по принцип не работят с клиенти (може и да не съм разбрал правилно ама така ми каза)!??!?. Та май ще поръчвам директно от Карлово. За мен ЕТЗ не става за никакво ендуро, поне моя дава фира всеки път като се опитам да си направя кефа както си трябва . Ама за разходки на off-road май си е най-добрия ( и евтин) вариант. Та това от мене ... малко съм почерпан така че извинете ако има нещо - ама няма нищо .

                Коментар


                • #53
                  До: Въпроси за ETZ 250/251

                  Минах в двата магазина в Пловдив, в които продават части за ЕТЗ. Казаха ми че никога не са имали буталото, пластмасовия семеринг и долното уплътнение. Няма бе! Гадна работа.

                  Иначе само стеблото на буталото е ръждясало. Клапана и пружинките са си напълно здрави. Няма смисъл да сменям пластмасоваа втулка, като не сменя буталото.

                  Така си и сглобих предницата. Знам че не е добре, ама като няма части какво да правя. За долно уплътнение си направих една шайба от малко по-твърда гума и за сега не тече.А в събота сме планирали една лека асфалтова разходчица към хижа Здравец, та не ми се пропуска.

                  Ако някой случайно намери бутало за преден амортисьор на ЕТЗ 251 да свирка къде го има и цената му. Без значение от местоположението.

                  nik1488, Аз още нямам право да пиша лични съобщения. Кажи каква е гумата, цената и, и от къде си я купил. Те мотомагазините в БГ не са много и са известни на всички тук. Постоянно се коментира какво и къде го има и модераторите не се сърдят. Ако има нещо нередно, те ще си кажат.
                  Nissan Terrano 2,7 TDI

                  Коментар


                  • #54
                    До: Въпроси за ETZ 250/251

                    Предната ми гума е марка Mayer ако не се бъркам. Мисля че е сръбска, струваше 20-тина лева и според мен става. Поне граифера й е доста едър, виш задната гума (същата марка) се държи доста по-зле от Bridgestone. Това в кръга на шегата, не съм я пробвал още нито в кал нито на чакъл ама на асфалта доста ме дразни. Може пък да е добра извън пътя, ще я видим . Забравих да спомена че грайфера на предната гума ми е по-едър от този на задната ... ама по-добра не успях да намеря тогава. Търсих при тея дето продават разни стари гуми, което ми се видя по-добръ вариант защото доста хубави задна гуми видях на същата цена и не бяха много карани. Лошото е че май доста трудно се намира 16-ка за ендуро.

                    Коментар


                    • #55
                      До: Въпроси за ETZ 250/251

                      Искам на моя ЕТЗ да му сложа калник от ендуро ама нямам идея как и къде ще се закрепи. Ако някой от колегите с ЕТЗ е минал през тази операция ще съм му много благодарен ако сподели идеи.

                      Коментар


                      • #56
                        До: Въпроси за ETZ 250/251

                        След като приключих с външния вид на мотора,реших да го закарам на един майстор да му провери тоци,карбуратор,абе въобще да му направи една профилактика.Днес ходих да го питам докъде е стигнал,а той направо ме смрази.Отворил му десния капак на двигателя,там където е електрониката(чукчета,наковални и т.н.) и изтекало оттам сума ти и масло.
                        Преди това му смених семерингите на коловете и след два дни протекоха отново,но направо като чешма.
                        Някой има ли представа това масло в десния капак от къде може да е попаднало там? За семерингите - също.

                        Коментар


                        • #57
                          До: Въпроси за ETZ 250/251

                          Предницата по някаква причина се самонапомпва като се напомпа и избиват семерингите.Имах същият проблем,решението е монтирането на вентили както беше писал някой във форума,и изпускането на събралият с въздух вътре в коловете.
                          За маслото в капака,е от семеринга зад пиньона,сменяш го и си готов.
                          Успех
                          MG RACING

                          Коментар


                          • #58
                            До: Въпроси за ETZ 250/251

                            А може ли някой да каже по-точно за тия винтили.Къде и как точно се правят? И значи след това през определено време ли,как точно се изпуска този въздух.Собственоръчно ли ?
                            stanislav_7140,за семеринга на коляновия вал откъм скоростите ли става въпрос ? Мерси за бързата "реакция" !

                            Коментар


                            • #59
                              До: Въпроси за ETZ 250/251

                              Ето ги вентилите,монтират се като пробиеш капачката на кола,като предварително си купил такива вентили,те са от алуминиеви джанти,мисля че бяха такива,и си ги пуска периодично,пробваш първо всеки ден ако въздухът е малко пробваш през два и така сам ще си прецениш.



                              За семеринга имам предвид този зад пиньона,там като го свалиш мисля че имаше капаче на което е семеринга.Не съм много сигурен защото съм го правил отдавна.Дано съм помогнал.
                              MG RACING

                              Коментар


                              • #60
                                До: Въпроси за ETZ 250/251

                                Станиславе,със сигурност много ми помогна.Защото момчето,което ми продаде мотора,ми каза,че този семеринг е за смяна,а майстора ми каза,че тя мотор го били събрали колкото да ми го продадат.Май ще трябва да сменям майстора,че тоя нещо се опитва да ме шашка - то е ясно за какво.
                                А за семерингите на предницата ми казаха,че е възможно самите "легла" да са износени и даже да сложиш нови пак изтърват.Ще пробвам с винтилите.

                                Още един път - благодарско ! ! !

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X