Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Лов, ендуро, туризъм. кой има право в гората?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Първоначално публикуван от IvanZ
    Моите уважения към всички ловци във форума - ни най-малко смятам да осъждам лова. Самият аз съм хищник и също убивам животни, но домашни, такива които съм отгледал за да изям. Дразни ме това че някои възприемат лова като поголовно избиване на диви животни едва ли не с цел рекорди, дразни ме една снимка която от известно време ми навират в очите, на мой познат с 12! убити диви прасета, дразни ме и това че една голяма част от ловджиите които познавам не го правят заради самият лов, а защото е "модерно" или пък някоя голяма "клечка" била в дружинката и т.н. Мисля си че винаги трябва да се поставя на първо място удоволствието от контакта с природата. Независимо дали е на лов, офроуд или всяко друго занимание сред природата, човек трябва да се стреми да е в хармония с нея. В гората има място за всички ни, стига никой да не взима от нея повече от колкото му е нужно. Поздрави на всички ловуващи, пътуващи или просто радващи се на природата!
    Само една корекция.

    Лова е ЛОВ.

    Няма друга дума. Не е хоби, не е спорт.

    Опитвам се да го обясня на моите деца, когато ги водя с мен в гората.

    Има удоволствие от победата над природата, над страховете си, удоволствие от преследването и т.н. Но няма удоволствие от смъртта.

    Или поне са много малко "хората" (тук кавичките са задължителни), които го изпитват.

    Когато падне от мен животно, винаги ми стои и болка в душата. Моите грехове си ги знам...

    Истинския мъж трябва да може да дава шанс.

    По-философски ми е въпроса за животните родени в кафез за да бъдат изядени. Конвейр на смъртта без шанс за оцеляване..

    Както и да е. Писал съм го на други места, не е нужно да се самоцитирам.

    Коментар


    • До: Лов, ендуро, туризъм. кой има право в гората?

      Първоначално публикуван от Димитър Преглед на мнение
      Ако взема да цитирам правилника за приложение на закона за лова и опазване на дивеча за сроковете за ловуване ще ми трябва доста време и много хора ще се изненадат колко е усложнено всичко това.
      Освен това има много термини които трябва да се обясняват щото иначе нищо не се разбира

      С две думи - обикновено се ловува в събота и неделя. Ловния сезон се открива на 15 август за пилета и на 1 септември за зверове и свършва зимата (за различните животинки - различни дати)

      В някои случаи (подборен отстрел на едър дивеч) може да се ловува през всички дни на седмицата

      Абсолютно е задължително ловеца да има издадено от горското позволително за ловуване за съответния ден.
      + за хищници,цялогодишно,денонощно,ежедневно.Запален ловец съм и искам да кажа,че в полето и гората има място за всички ни,защото то си е нашо.Туристи,ловци,мото с 2 или 4 гуми,билкари,дървари,овчари,полски е.....Много е тъпо някоя от групите да има претенции,за каквото и да е било.Трябва разбирасе да се внимава,наи вече от ловците.А които го е страх,в наше село казват "ня там".

      Коментар


      • До: Лов, ендуро, туризъм. кой има право в гората?

        Първоначално публикуван от set Преглед на мнение
        Само една корекция.

        Лова е ЛОВ.

        Няма друга дума. Не е хоби, не е спорт.

        Опитвам се да го обясня на моите деца, когато ги водя с мен в гората.

        Има удоволствие от победата над природата, над страховете си, удоволствие от преследването и т.н. Но няма удоволствие от смъртта.

        Или поне са много малко "хората" (тук кавичките са задължителни), които го изпитват.

        Когато падне от мен животно, винаги ми стои и болка в душата. Моите грехове си ги знам...

        Истинския мъж трябва да може да дава шанс.

        По-философски ми е въпроса за животните родени в кафез за да бъдат изядени. Конвейр на смъртта без шанс за оцеляване..

        Както и да е. Писал съм го на други места, не е нужно да се самоцитирам.
        Нали след като го гръмнеш/животното/му слагаш зелена клонка в устата,за упокои на неговата и твоята душа.Виждал съм животни ,диви, гърмени,ранени,минали през всички пусии и оцелели в краина сметка.Някои да е виждал оцеляло/години/ домашно прасе , пиле,яре,кокошка........Няма.

        Коментар


        • До: Лов, ендуро, туризъм. кой има право в гората?

          Първоначално публикуван от snipi Преглед на мнение
          Нали след като го гръмнеш/животното/му слагаш зелена клонка в устата,за упокои на неговата и твоята душа.Виждал съм животни ,диви, гърмени,ранени,минали през всички пусии и оцелели в краина сметка.Някои да е виждал оцеляло/години/ домашно прасе , пиле,яре,кокошка........Няма.
          Продължителността на живота на питомното прасе е загадка.Питал съм,казват-'до Коледа,синко'.Обаче наскоро видях едно мъжко на 9 години,нямах фото.Към 2,5 м дълго,има глиги,козина,и прави бели.Жалко,следващия път го нямаше за снимка.Било 347 кг.

          Коментар


          • До: Лов, ендуро, туризъм. кой има право в гората?

            Прочетох всички публикации по темата! Някои са доста агресивни, други пък се изказват така като че ли правата на човек зависят от имотното му състояние, има и доста разумни мнения (според моята представа)! Ще си позволя да цитирам по памет една мисъл на Хан Кубрат : "Човек и добре да живее, умира, и друг се ражда" . Та аз се старая да не забравям че съм само гост на този свят, гост който никой не е канил, и който по всяко време може да го напусне!
            Аз самия не съм ловец, въпреки че има желаещи даже разходите да ми поемат само и само да стана (баща ми), човека даже от мерак пушка ми е купил, ама нещо не ме влече. Пилешкия лов ми харесва , но този за едър дивеч, по начина по който се организира в БГ ,меко казано не ми харесва! Иначе харесвам оръжията (това може и да ме накара да си извадя билет в крайна сметка), харесвам преходите в планината, винаги съм отглеждал кучета - разни породи!
            Та по темата: Веднъж имах такъв случай! Реших да пробвам МЗ-та по сняг! Изкачих се в планината по един асвалтов път по който нямаше още сняг и започнах да се спускам по един черен път, по който имаше около 30 см. пресен сняг, на места и повече. Въпреки че през цялото време се спусках ,ми се налагаше да давам газ заради снега ,който ме спираше, а на местата с повечко сняг пък се чувах от далеко! Изведнъж иззад един завой изскочих пред ловци от местната дружинка, които ме бяха чули и ме чакаха на пътя! Като видяха мотора зяпнаха от изненада (после разбрах че мислели че някой откачен ходи с запалена резачка и я форсира от време на време)! Като видях изненаданите и същевременно ядосани физиономии си помислих че ще има скандал и леко се наежих! Падам си малко (а може би много) дебелоглавец, а също и камикадзе т.е. не се отказвам да се впусна в битки ,които предварително знам че ще загубя а насочат ли ми пък оръжие подивявам и губя всякакви задръжки и инстинкти за самосъхранение, а и прага ми за чувство на болка е ненормално висок (това е пробвано)! Обаче останах изненадан! Единия от ловците, който ме познаваше само каза с тъжен глас: " Абе момче по това време мотор кара ли се бе, та па и в Неделя баш! На първата гонка нищо, тука па ти ни прецака, така си изгорехме бензина да се качваме до тука!" и помаха отчаяно с ръка , след което с тъжни физиономии си тръгнаха. А на мене ми стана едно гадно , ама ми стана едно тъпо пфу да му се не види като се сетя пак ми става кофти! Значи аз си направих кефа, а съсипах кефа на 10 и повече човека! А да се оправдая че не знам районите за лов не мога , щото ги знам да му се не види! Просто не помислих преди да тръгна! От този случай насам по време на големия лов, в събота и неделя не карам!
            Имаше едно мнение в темата! Нищо не пречи да се пита било в кръчмата, било в ловното или пък в горското преди да се организира каране в район където се предполага че може да има лов по същото време! Ще се спестят много инциденти и неприятни емоции! Да се участва в скандали не е приятно за никого ,предполагам, независимо кой губи или печели в разправията! Според мене в една разправия губят всички (даже и тия дето си мислят че печелят)! Съсипват се нерви ,настроения! А защо е нужно? Света е толкова голям ,има място за всички! А пък живота е толкова кратък!
            "Do not correct a fool, for he will hate you;
            Correct a wise man, for he will appreciate you."

            Коментар


            • До: Лов, ендуро, туризъм. кой има право в гората?

              Уважаеми съфорумници.Гората е за всички.Лъжа е че запален двигател може да изгони животните.Те са свикнали с тези шумове.Колегата се притеснил че развалил на 10 души кефа.НЕ СИ.Просто колегите са нямали слука.
              Безопасността е друга тема.Стреля се само ако виждаш целта и всичко около нея.Така че за разхождеащи се с мотори джипки и атв не би трябвало да е опасно.Изключение правят дружинки съставени от хора,чиито морал и качества са под всякаква критика.

              Има място за всички,трябва разбиране обаче от всички.Лова ми дава възможност за срещи с различни хора и обичаи.Риболова ми дава възможност да се усамотя сред природа.Не е важно ще има ли риба или дивеч.В магазините има.Разходките с Джипа ми дават друго количество адреналин и приятни мигове с Вас.

              Не се карйте за такива неща защото и аз както и вие,мога да бълвам аргументи в подкрепа на това и онова до безброй.Спора обаче е без изход.НЯМА СМИСЪЛ.
              Някои се раждат риби...малки рибки.С израстването се оформят като дребни риби,като едри риби и като големи балъци.
              NB !БАЛЪК-РИБА в превод от турски...

              Коментар


              • До: Лов, ендуро, туризъм. кой има право в гората?

                Ще се опитам да внеса малко яснота по някои основни въпроси, за които до момента изобщо не се говори в тази тема, а би следвало.
                Тъй като темата е конкретизирана за гората, ще се спра по-подробно на нея.
                1. Трябва да се има пред вид собствеността на горите - дали е държавен горски фонд (ДГФ), дали е собственост на юридическо или физическо лице (например, собствеността на горите в резерватите е на МОСВ). В рамките на ДГФ (над 70% от горския фонд) също има различна собственост - публична и частна държавна собственост, в зависимост от режима на защита (публичната е с по-високa защита - например буферните зони на резерватите са ДГФ - публична държавна собственост).
                Логично е един едър горовладелец (например Синода - не се смейте, и те бая гора имат върната; или Симеончо) да не желае да допусне в собствения си имот външни лица.
                2. След "реформата" в горите - 1999г. (когато се разграби системата на горите - бяхме вкарани в Министерството на земеделието и подарени на ДПС), бяха сформирани и утвърдени с заповед на МЗГАР държавните ловни райони и ловите райони на дружинките, респективно - ловните сдружения. Относно проблемите, възникващи между ловци и други ползватели в ловните райони на дружинките няма да се спирам подробно, общо взето - въпрос е на култура и толерантност, само ще обърна внимание, че в ДГФ ловците са само ползватели на дивеча (много бих искал да кажа стопани - но уви...), но не и на пътната мрежа или на другите функции на гората (а те не са малко - средообразуваща, рекреативна и не на последно място - стопанска).
                3. В държавните ловни райони (ДЛР) по принцип се ловува на едър дивеч, най-вече по линия на международния ловен туризъм (МЛТ). Там режимът на движение е малко по-различен, още повече, че има и доста оградени площи. Но в тези райони обикновенно има обозначителни/предупредителни табели. За съжаление, отстрелът в повечето ДЛР в момента е отдаден "на концесия" на частни фирми и на много места действително придвижването е опасно дори и за служителите по горите - от самозабравили се феодални гавази...
                4. Няма закон, ограничаващ правото на свободно придвижване на хора или превозни средства в ДГФ - частна държавна собственост. Тука има една подробност, че има ведомствени пътища, за чието изполване би следвало да се иска разрешение пък и собственика би могъл да ги затвори (например пътища към военни поделения).
                5. Действащите сечища се обозначават с табели, на които пише фирмата, която сече, срокове за сеч и извоз, Nо на позволително за сеч и т.н.т. - отскоро е това изискване, но ни натискат и най-вероятно ще се спазва - всеки може да си направи сметката, дали е безопасно, да се минава по даден път или не.
                6. Докато мислим че, гората е "обща", а обща - значи "ничия" - никога няма да се оправим. Обща - значи моя и твоя, братле.

                В заключение, на много места видях да се изказват негативни мнения за "горските" и за това, каква бракониерска сеч се води.
                Далеч съм от мисълта, че в нашата система няма некомпетентни кадри, корупция или нарушения. Дайте вместо да псуваме, да направим нещо по въпроса. На страницата
                http://www.nug.bg/ всеки може да подаде сигнал, а има и специални телефони за тази работа. Ако някой си мисли, че няма да се обърне внимание на сигнала му - греши. В петък съм на дело - обадиха се от НУГ София по такъв сигнал, писах два акта на обща стойност над 3000лв, единият е в прокуратурата, а в момента се разследват и двама наши служители, замесени в далаверата.
                Надявам се да доживея този ден, когато на служителите по горите няма да се вика "горски" (идва от горски стражар) а лесничеи. Защото само у нас има такова животно - горски стражар. На всякъде по света с тази дейност се занимава полицията, а лесовъдите си гледат лесовъдската работа. Бе, май се отплеснах.
                Надявам се, да съм бил от полза.
                Ако имате някакви въпроси, свързани с лова и горите от професионална гледна точка - ще съм щастлив, ако мога да ви бъда от полза.
                Инжинер-лесовъд Радослав Радев
                Най-елементарното правило за употреба на пълния член е да го слагаш отзад на извършителя на действието!

                Коментар


                • До: Лов, ендуро, туризъм. кой има право в гората?

                  Благодаря на г-н. Радев, и за информацията и за отношението...
                  VPetrov.photography

                  Коментар


                  • До: Лов, ендуро, туризъм. кой има право в гората?

                    И аз съм на мнение че трябва да има място за всички. Ловец не съм и няма да бъда, но не бива да отричаме хобитата и интересите на другите.

                    Въпросът е как да се разбираме помежду си. А в момента май няма начин. А ловджиите са по-организирани от нас, по простата причина че закона го изисква.

                    Не може да се разчита на това кой е по-ербап. Както ние можем да провалим тяхно начинание, така и те-наше, на което съм пресен свидетел.

                    Според мен рано или късно ще трябва да се направи някаква официална организация на хората, желаещи да се занимават с offroad, точно за да може да има съгласуване и да се защитават интереси.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X