Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Rabin
    отговори
    От: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

    Първоначално публикуван от Жоро Нешев Преглед на мнение
    Абе при толкова авджии в тая страна , няма ли някой достатъчно кадърен да хване мецана жива. После или ще я продадем на търг или ще я подарим на Путин например. Да си я бори и да се кодоши с президента например.
    ...
    Смях се с глас, особено за кодошите с Медведев!
    Иначе нали това си говорим и все не можем да се разберем, няма КАК да разбереш коя е лошата. Не може да я турнеш на стола и с лампата в очите: "Къде бяхте вечерта на 13.07. ???". "Имате ли алиби, свидетели"?

    Остави коментар:


  • derhunter
    отговори
    От: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

    Темата си е полезна, като изключим някои залитания.

    Остави коментар:


  • Жоро Нешев
    отговори
    От: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

    Абе при толкова авджии в тая страна , няма ли някой достатъчно кадърен да хване мецана жива. После или ще я продадем на търг или ще я подарим на Путин например. Да си я бори и да се кодоши с президента например.

    Като оставим майтапа настрана - някой няма ли представа колко би струвало едно такова животно на пазара от който си пазаруват зоопарковете например? А получените парички тамън биха могли да отидат за мероприятия по останалите мечки у нас.

    ПП Не ми се подигравайте ако се изказвам лаически. Лаик съм си в тая област.

    ППП Не съм изчел цялата тема също. Ако повтарям нечие мнение ме трийте.

    Остави коментар:


  • Тихомир
    отговори
    От: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

    Според мен темата е за ключ. 13 страници различни варианти на едни и същи отговори.

    Остави коментар:


  • Rabin
    отговори
    От: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

    Първоначално публикуван от Jamo
    Двама приятели които са се разхождали из гората , биват нападнати от мечка.Не разбрах защо , понеже не го хванах в началото на епизода , но наистина един обикновен спрей ги е спасил от гибел.Единия дори ( този с оръжието ) и покатерен на дърво е бил свален от мечката и има доста сериозни наранявания , а другия е спрял атаката само със спрея.
    А гледа ли оня другия филм с двете жени... едната обясни, че цялата муцуна е станала оранжева от спрея, и пак мечока продължил да напада. Като оня виц "или свирка без топче, или глуха акула". Или хремава меца.
    Последно редактирано от derhunter; 26-07-10, 12:22.

    Остави коментар:


  • Jamo
    отговори
    От: До: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

    Първоначално публикуван от vento5 Преглед на мнение

    Сега за предпазването.
    Тука ползват звънчета закачени на раницата, за да те чува мечката от далече.
    Имам спрей, това нещо си е бая голямо-около половин литър. Коментирах с един местен каква пушка/пищов да си взема за предпазване в гората(тук огнестрелното оръжие не е обвързано с лиценз за лов). Неговия коментар беше, че спрея спира мечката далеч по-сигурно от пищов, защото затормозява дишането( не може да си поеме въздух). Не знам дали е вярно, надявам се да не ми се налага да го проверявам на практика.
    По една от любимите ми ТВ програми , има едно предаване където разказват за различни случаи на хора нападнати от диви животни.Двама приятели които са се разхождали из гората , биват нападнати от мечка.Не разбрах защо , понеже не го хванах в началото на епизода , но наистина един обикновен спрей ги е спасил от гибел.Единия дори ( този с оръжието ) и покатерен на дърво е бил свален от мечката и има доста сериозни наранявания , а другия е спрял атаката само със спрея.
    Логично е при положение ,че не може да диша нормално , и имайки в предвид , че мечката е с пъти по-добро обоняние от кучето , да е толкова чувствителна към такива химии.
    Ако е пушка , Бог да ти е на помощ , ако не я убиеш с първия изстрел....можели да тичат с 50-60 км/H ....а как се катерят....

    Остави коментар:


  • Чавдар (V93)
    отговори
    От: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

    Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
    ... И то все около резервата където са "одомашените" мечки. Град Лъки,съответно с. Белица са от другата страна на билото на селата Кутела и Малка арда. (двата последни инцидента) Също така през х. Пашалиица се слиза в с.Малево (където е предишния инцидент ).
    И като събереш 2 и 200 какво става?.
    1. Където няма одомашени мечки (Рила, Пирин, Родопи но далече - примерно около връх Перелик) -съответно няма такива инциденти .
    2. Където са одомашен
    ...
    Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
    ... Защо тук ( около нашата Белица - резервата за мечки или приюта - како е по-правилно) са все инцидентите.
    Дали в нашата гора храната не достига ? Едва ли ....
    Дали тук мечките ги научават да нападат хора ? Едва ли ....
    Дали тук хората са по-големи каръци, та попадат на страшни мечки ? И това едва ли ....
    Е - какво остава да предположим. Помагайте ! ...
    Нищо общо нямат "одомашнените" мечки с инциденти като дискутираните в тази тема. Както вече са ти казали - едно, че "мечешкият приют" на баба Бардо е много далече от проблемния район и второ, че от него излизане няма. Мечките там са като в зоологическа градина.




    А иначе предположения бяха изказани и то повече от един път - свръхпопулация на мечки в района, предизвикана от изкуственото им развъждане и внасяне на външен за района и страната вид в ловен резерват, допълнено от това, че мечката е защитен вид и няма естествени врагове. Като сложиш в сметката и това, че хората в района живият в и от гората, картинката се оформя.
    Последно редактирано от derhunter; 26-07-10, 12:19.

    Остави коментар:


  • derhunter
    отговори
    От: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

    Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
    Явно говорим за различни "Белици", но все резервати за мечки . И щом теорията ми куца ( няма лошо) - какво се премълчава от "знаещите " и отговорни лица ?
    Защо тук ( около нашата Белица - резервата за мечки или приюта - како е по-правилно) са все инцидентите.
    Дали в нашата гора храната не достига ? Едва ли ....
    Дали тук мечките ги научават да нападат хора ? Едва ли ....
    Дали тук хората са по-големи каръци, та попадат на страшни мечки ? И това едва ли ....
    Е - какво остава да предположим. Помагайте !
    И дали да очакваме нов инцидент пак наоколо или в другата Белица ? Нещо намирисва ......
    Между резерват и приют-голяма е разликата. Явно не си ходил в приюта. От там мечка не може да излезе. Проблемът е че от вашият резерват мечките си излязоха като на парад. Аз се съмнявам някой да премълчава нещо, не виждам какво, и колкото и както да звучи, проблемът е във вече безконтролното им размножаване. Не е до каръка а до това и че районът е гъсто населен, затова и по-честите срещи и липсата на страх от хората. В другата Белица инциденти няма.

    Остави коментар:


  • bgbul
    отговори
    От: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

    Явно говорим за различни "Белици", но все резервати за мечки . И щом теорията ми куца ( няма лошо) - какво се премълчава от "знаещите " и отговорни лица ?
    Защо тук ( около нашата Белица - резервата за мечки или приюта - како е по-правилно) са все инцидентите.
    Дали в нашата гора храната не достига ? Едва ли ....
    Дали тук мечките ги научават да нападат хора ? Едва ли ....
    Дали тук хората са по-големи каръци, та попадат на страшни мечки ? И това едва ли ....
    Е - какво остава да предположим. Помагайте !
    И дали да очакваме нов инцидент пак наоколо или в другата Белица ? Нещо намирисва ......

    Остави коментар:


  • derhunter
    отговори
    От: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

    Пак си в лека грешка от много километри. Не иде реч за Белица до Лъки. Обърни поглед на запад, ама доста и като видиш Разлог, е те там е Белица и резервата на Бриджит. Бая зор ще види мецана да претича за ден до Кутела, въпреки че е пъргавелка. Много добре знаеш от кой резерват се измъкнаха меците преди години. В началото на т.нар. "демокрация" взеха да се разхождат доста изгладнели в района. Една даже си остави следите пред кръчмето на старата хижа на Еркюприя докато ние вътре пеехме и пиехме. С друга се срещнах очи в очи на помпената под Пашалиица, и то по време когато за приют за танцуващи мечки никой не бе и чувал камо ли да го е имало. Не приемам твоята теория за одомашнените мечки. Търси причината в резервата в който се развъждаха и отглеждаха. Мечки има и тук на Витоша и пак излизат от резерват който и ограда няма откъм планината. Може би не е далеч момента и тук да се случи инцидент. Знам ли?

    Остави коментар:


  • bgbul
    отговори
    От: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

    Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
    Тук мисля че си в лека заблуда. Мечките взети от бай мангал и затворени в Белица, мисля че не се пускат НИКОГА на свобода. Поне по първоначална идея беше така. Ако сега са променили нещо явно не съм в час аз.
    А относно на това че по времето на Т.Ж. нямаше голяма популация мисля че и на теб ти е ясно защо. Едно че резерватите се охраняваха зорко, друго че разни те любители на трофеи бяха добре дошли тук. Проблемът основно възникна по време на безвластието, когато всичко беше зарязано на самотек.
    Какво по-хубаво от това да може спокойно да обсъдиш някоя тема с колеги ? Никой не е казал, че пиша само вярното. Вероятно и аз знам колкото журналистите .Обаче на мен не ми е работа да знам . Аз само си мисля, че щом се прикриват някой подробности около инцидентите ( и в с. Малево и в Кутела и сега в Малка арда) значи има нещо, което ще разбуни още повече ядосаните и обидени хора.
    Да е мечка - ясно е , че ги има. Няма скрито-покрито.
    Да е инцидента - има интернет. Разгласява се веднага.
    Какво остава освен някоя предишна грешка, довела съответно до такива инциденти. И то все около резервата където са "одомашените" мечки. Град Лъки,съответно с. Белица са от другата страна на билото на селата Кутела и Малка арда. (двата последни инцидента) Също така през х. Пашалиица се слиза в с.Малево (където е предишния инцидент ).
    И като събереш 2 и 200 какво става?.
    1. Където няма одомашени мечки (Рила, Пирин, Родопи но далече - примерно около връх Перелик) -съответно няма такива инциденти .
    2. Където са одомашените мечки - наоколо са инцидентите. На един ден преход за една мечка.
    Да сте чули някой да прави анализ на подобни инциденти ?
    Да сте чули някакви превантивни мерки?
    Няма и да чуете, защото се знае какво е довело до такива инциденти. Но се пази в тайна.
    Всичко написано в този пост е моя фантасмагория, но от близо видяна и осмислена.
    Не и вярвайте много , но се замислете . Може да съм прав?

    Остави коментар:


  • derhunter
    отговори
    От: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

    Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
    И така- бай Мангал си дава мечката срещу 10 000 лв и "загрижените" стопани, политици я пускат в някакъв резерват. Известно време я хранят накак си и после по препоръка на Б.Б. ( не Б.Борисов.... споко) мечките ги пускат на свобода.
    Хубаво, ама мечката си знае старите навици - общува с хората, търси човешка храна с която са я хранили. Даже идва да изпълнява номера като чуе цигулката.....и инцидентите не закъсняват.

    Тук мисля че си в лека заблуда. Мечките взети от бай мангал и затворени в Белица, мисля че не се пускат НИКОГА на свобода. Поне по първоначална идея беше така. Ако сега са променили нещо явно не съм в час аз.
    А относно на това че по времето на Т.Ж. нямаше голяма популация мисля че и на теб ти е ясно защо. Едно че резерватите се охраняваха зорко, друго че разни те любители на трофеи бяха добре дошли тук. Проблемът основно възникна по време на безвластието, когато всичко беше зарязано на самотек.
    Последно редактирано от Тихомир; 25-07-10, 20:26. Причина: опр. на линк

    Остави коментар:


  • Rabin
    отговори
    От: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

    Даа... Заради тази тема и още една (недостатъчно харесване на G-класа! от моя страна) си смених подписа.
    Съгласен съм с последния ти пост точка по точка, до последната запетайка. Има едно недонаписано твърдение. Там е дяволът, в малките неща.
    Някога, един единствен път ме навиха да скачам с едни еколози. Дето един от активистите се скара с полицията - това едно на ръка.
    Но когото споделих със съседи и колеги -започнаха нещо да ме гледат странно, с леко съжаление. Доста време не успях да вдяна защо.
    Е, лека полека разбрах. По принцип правилни каузи се изпълняват така, че ефектът става обратен. Като се опитам да обясня защо - освен, че няма разбиране, а го приемате и твърде лично.
    Мир! На т.нар. "еко" не знам си кво идеи не ме търсете! Не е начина този. И не искам да се конфронтирам с когото и да било. Като заключение - виж новия ми подпис!
    Последно редактирано от Rabin; 25-07-10, 20:30.

    Остави коментар:


  • bgbul
    отговори
    От: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

    Първоначално публикуван от Rabin Преглед на мнение
    bgbul, нещо се промени в постовете ти, така ми се струва! Ако не е ирония, разбира се. Като гледам последното изречение ... Да не стане немислимото накрая - "ние" и "вие" да вземем да разберем другата позиция и да направим нещо полезно за всички?
    Пропуснал си какво мисля. Няма промяна в позицията ми. Тя си е същата.
    Хора които са виждали мечка само на картинка да не дават съвети как се гледат, как се отстрелват и какво е поведението на една ДИВА ( не очовечена) мечка. Това е мнението ми.
    Мечка която е посегнала на месо(не само на човек, а дори на овца) - да се отстрелва . Без разрешения от бюрократи и т.н.
    Бракониери които убиват мечки ( за кеф, за трофей ) да се вкарват в затвора.
    Горско което не отчита парите от отстрелян трофей на мечка - да се глобява с цената на трофея и да се сменя директора (около 40 000 евра -клюкарска цена)
    Резерват, който си прави "малка фирма в голямата фирма" - да се разваля договора за отдаване на концесия ( или както му е правилно да се каже)
    Закон който ми забранява да посещавам свободно гората (да не безпокоя животните които ТЕ ще убиват... еб...ти пародията) - такъв закон да се отменя. А неговия вносител да се пуска сам в гората през нощта в район където има мечки .....
    Сега да попитам - ти на моето мнение ли си или пак имаш свое и различно ли е то от написаното ?
    Да имаш позиция, да уважаваш дивите животни и в същото време живота на хората да ти е по-мил - това е правилна позиция според мен.
    Да залитнеш в едната или другата крайност си е грешна позиция .
    Това е !

    Остави коментар:


  • trapper
    отговори
    От: Не съм ловец.Как да се защитя в гората?

    Когато в България се приемаха и подписваха разни международни конвенции, споразумения и т.н. за защита на някои видове хищни бозайници, както и при Закона за биоразнообразието и приложенията му, не ми е известно да е поканен за участие или поне за мнение специалист с личен теренен опит по едрите хищници. Механичното приемане и прилагане на чужд (в случая - негативен) опит при различни екологични условия, обикновено има лоши резултати. Затова вината за проблемите с мечката у нас не е у специалистите, а трябва да се търси в некомпетентността на бюрократите.
    Последно редактирано от trapper; 25-07-10, 17:05. Причина: уточнение

    Остави коментар:

Активност за темата

Свий

В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

Зареждам...
X