Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГЪБИТЕ - лов или бране

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

    Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
    Съгласен. Ливадни печурки, особено в ливади, в които пасе добитък. Ресните на бялата мухоморка са бели. Тези на печурките варират от розово до кафяво, според възрастта. В ливади и поля не съм срещал бяла мухоморка. На карболката ресните са жълти или белезникави и мирише кофти. Майската гъба аз лично не я бера, защото не я познавам добре. Тая година на челядинки не съм попадал, но не съм и обикалял много. Обожавам ги в бешамел с много магданоз, черен пипер и леко подлучени с чесън, но много леко.
    Да се внимава с манатарките! Те са дори по-опасни ако не се познават, особено младите. Червеникав оттенък на шапката има само царската гъба, но отдолу е ярко жълта. Не е ли така, червеникава манатарка не късам.
    Вече трябва да има и булки. Имам две-три места. Божествени са пържени. Миришат на пържено пилешко.
    Относно манатарките, отровните не посиняваха ли при отрязване? Аз поне не знам за отровен двойник на манатарката който не посинява, а посиняващи манатарки никога не бера. Днес намерихме две групи, отгоре розово червени, отдолу лимонено-жълти, но при нараняване пънчето стана синьо-зелено. Приличаше на това https://manatarka.org/butyriboletus-fuscoroseus/ . А майски гъби(поне така си мисля) излизат всяка година в градината ми на село. Тази година излязоха към 10.05, още си стоят, отгоре покафеняха и червясаха отвътре. За булките и аз разучих миналата година няколко места, ама ме беше страх да ги ям и давах на комшията. Гледам още си е жив, та мисля тази година да се престраша и аз.
    Последно редактирано от mitko 53; 02-06-19, 22:17.

    Коментар


    • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

      Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
      ...Да се внимава с манатарките! Те са дори по-опасни ако не се познават, особено младите. Червеникав оттенък на шапката има само царската гъба, но отдолу е ярко жълта. Не е ли така, червеникава манатарка не късам.
      .
      Ееее и кое им е опасното? Като изключим дяволската коя друга манатарка е отровна? Това че някои посиняват след разрез или нараняване не значи че са отровни, а най-червена отгоре е хлебната манатарка, изключително вкусна.
      Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
      Селска фурна аспух нема. Пак същият.
      В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

      Коментар


      • ГЪБИТЕ - лов или бране

        Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
        Ееее и кое им е опасното? Като изключим дяволската коя друга манатарка е отровна? Това че някои посиняват след разрез или нараняване не значи че са отровни, а най-червена отгоре е хлебната манатарка, изключително вкусна.
        +100
        От разговори със стари и още живи гъбари знам че отровна манатарка няма - или поне можеш да си докараш само стомашно неудобство


        И на печурките какво им се втелявате толкоз?
        Не се берат бели отдолу и толкоз.
        Land Rover Discovery II, V8 4.0
        VW Golf VI variant
        Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

        Коментар


        • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

          Първоначално публикуван от mitko 53 Преглед на мнение
          Относно манатарките, отровните не посиняваха ли при отрязване? Аз поне не знам за отровен двойник на манатарката който не посинява, а посиняващи манатарки никога не бера. Днес намерихме две групи, отгоре розово червени, отдолу лимонено-жълти, но при нараняване пънчето стана синьо-зелено. Приличаше на това https://manatarka.org/butyriboletus-fuscoroseus/ . А .
          Един куп манатарки посиняват и не са отровни, за пример само горчивата. Не става за ядене щот горчи но не е отровна.
          Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
          Селска фурна аспух нема. Пак същият.
          В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

          Коментар


          • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

            Дяволската гъба

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:дяволска-гъба.jpg
Прегледи:1
Размер:112.9 КБ
ID:5814770

            се различава лесно. Освен това се среща твърде рядко. За 40 години по горите съм видял само 3, от които 1-в София.
            ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

            Коментар


            • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

              И аз съм виждал само веднъж дяволска гъба, но и огнените манатарки от които има в изобилие, са ми неприятни. Аз повечето ги суша и посиняли не бера.
              Your conscience is all you can take to your grave.

              Коментар


              • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                Най-отровните двойници с най-фатални последици са на печурката в различните й разновидности, както и на сърнелата!/Това в контекст на изписаното на тази страница, по-горе/
                Най-лесна за разпознаване и най-неопасна е двойника на манатарката.
                Преди няколко дни баща на мой съученик набрал 5 гъби.Рекъл на жена си "Тая не я познавам, ама ще я пробвам".След пробата започнал с халюцинациите!!!Закарали го в Габровската болница и го оправили.Вчера го изписаха.Според мен е вълчи зъб.

                Коментар


                • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                  Този направо е за наградите "Дарвин".
                  Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                  Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                  В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                  Коментар


                  • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                    Боже Боже кви ора
                    К мирной жизни не пригоден.
                    Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                    ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                    Коментар


                    • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                      Днес към 8 часа отидох на пернишките дъбрави и гледам 7 коли паркирали. Направих една яка тромбовка, ама обрано всичко, гъбари навсякъде. Заговорих се с един колега гъбар, беше набрал към 20 манатарки и кило пачи крак. Разправя перничани идват рано, към 6, берат и запрашват с колите на работа в София. Набарах покрай едно дере, не беше минавано и набрах 2,4 кила манатарка(мерих я с рибарско кантарче). Имаше поне още толкова престаряла. Утре, по ранина атакувам Витоша за пачи крак.

                      Коментар


                      • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                        Днес на Витоша нещата са отчайващи, намерих в началото една манатарка гигант(665гр.) и ме подлъга та набих близо 20 километра, НИЩО! Обиколих най -добрите места, няма и помен от гъбите където бера. Преди 5 дена бях оставил едни пачи крачета лилипути, не са мръднали, още са си колкото една стотинка. Утре явно ще слизам пак в ниското.

                        Коментар


                        • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20190609_110429_9705.jpg
Прегледи:1
Размер:113.0 КБ
ID:5814949


                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20190609_101601_8866.jpg
Прегледи:1
Размер:181.0 КБ
ID:5814950


                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20190609_100527_9807.jpg
Прегледи:1
Размер:196.6 КБ
ID:5814951


                          И днес бива .
                          Оправданието е като гъз-всеки го носи със себеси !

                          Коментар


                          • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                            Да, вярно бива след петъчният ми нулев излет. Днес с братчедът и синът му си опитахме късмета на Витоша и резилът беше само 2 манатарки. Запали колата братчедът и газ към Перник. От срядата бях установил две по- дашни места и набрахме към 2,5 кг. манатарка и две шепи пачи крак(първият ми за годината). Досега купонясвахме с манатарка и бира. Набрах и 4 хлебни манатарки https://manatarka.org/butyriboletus-regius/ , братчедът ги не ще, изпържих ги и довечера ще се жертвам, та утре живот и здраве, ще споделя впечатления.

                            Коментар


                            • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                              Хапнах ги снощи хлебните манатарки, не си заслужаваше упражнението. Като вкусови качества са далече от обикновената, дъбовата и бронзовата манатарка, то аз други и не съм опитвал. Няма го онзи неповторим вкус на гореизброените.

                              Коментар


                              • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                                Жената приготви вкусно ризото с пачикрак и пера от зелен лук.
                                Манатарката продължава да липсва в нашия район.
                                Оправданието е като гъз-всеки го носи със себеси !

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X