Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Бъдещето на човечеството и връзката му с науката...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: Бъдещето на човечеството и връзката му с науката...

    Защото тук вече няма нищо за правене. Нито за търсене, нито за оправяне. И изобщо, както е забелязал още в самото начало на ХІХ век някой си Козма Прутков, разрухата не е в клозетите, господа, разрухата е в главите.
    Главната заплаха за мира на планетата са американците според всички народи, освен албанците. А те крадат от генетична злобност и мързел. Но и другите освен тях имат един истински голям проблем - няма цел. От рекламите се крещи че си пич и супермен само ако имаш голф с черни стъкла и силиконово гадже. Мапнете от рекламите паркетния гъзльо и сложете човек със скафандър. Изгонете дебилната Парис Хилтън и хотелите и, сложете марсианските дюни. И след едно поколение вместо наркомани и улични банди ще имате конкурс по 20 души за едно място в университетите. Изгонете и от тях търговците, оставете ги храмове, и след 15 години ще имате нужният контингент висококласни специалисти. И пари не трябват. Тия дето ги има са даже в повече, въпросът е от тях да не се правят клади.
    А, биографията на онуй лице не ме вълнува по никой начин. Повечето са такива, и изобщо не само у нас. Явлението е показателно.
    Хм. Нещо нямам спомени за хленчене. А виж хора от този форум са ми давали и помагали. И аз съм вземал. Когато става дума за полезна цел или общо дело. Но никой никога не е и опитвал да ме обиди като ме купува. Със стотинки за харчене ...
    Тенденцията, братче, тенденцията ... Кристалът на процесора през който четеш сега това е правен в космоса. На Земята такива не стават хич, гравитацията пречи. А всичко върви надолу и време няма. Така и остават единствената възможна обща цел звездите.

    Коментар


    • #32
      До: Бъдещето на човечеството и връзката му с науката...

      Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
      Но и другите освен тях имат един истински голям проблем - няма цел. От рекламите се крещи че си пич и супермен само ако имаш голф с черни стъкла и силиконово гадже. Мапнете от рекламите паркетния гъзльо и сложете човек със скафандър. Изгонете дебилната Парис Хилтън и хотелите и, сложете марсианските дюни. И след едно поколение вместо наркомани и улични банди ще имате конкурс по 20 души за едно място в университетите. Изгонете и от тях търговците, оставете ги храмове, и след 15 години ще имате нужният контингент висококласни специалисти. И пари не трябват. Тия дето ги има са даже в повече, въпросът е от тях да не се правят клади.
      Е, то не че нямаше едни, дето слагаха по плакатите хора със скафандри. Вярно, че отидоха в Космоса. Само дето във въпросния рай на учЕните доде се напъваха към космоса - останаха без гащи.
      Щото парите не им били важни.
      Пък аз си мисля, че не са важни най-вече за тия, които никога не са напъвали сериозно да ги изкарат С-А-М-И. А не да чакат държавата да изтупа джобовете на другите и да им даде същите тези презрени пари, за да могат да се надуват колко са велики и важни ...
      Ние не сме неутрални!

      Коментар


      • #33
        До: Бъдещето на човечеството и връзката му с науката...

        Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
        Защото тук вече няма нищо за правене. Нито за търсене, нито за оправяне. И изобщо, както е забелязал още в самото начало на ХІХ век някой си Козма Прутков, разрухата не е в клозетите, господа, разрухата е в главите.
        Главната заплаха за мира на планетата са американците според всички народи, освен албанците. А те крадат от генетична злобност и мързел. Но и другите освен тях имат един истински голям проблем - няма цел. От рекламите се крещи че си пич и супермен само ако имаш голф с черни стъкла и силиконово гадже. Мапнете от рекламите паркетния гъзльо и сложете човек със скафандър. Изгонете дебилната Парис Хилтън и хотелите и, сложете марсианските дюни. И след едно поколение вместо наркомани и улични банди ще имате конкурс по 20 души за едно място в университетите. Изгонете и от тях търговците, оставете ги храмове, и след 15 години ще имате нужният контингент висококласни специалисти. И пари не трябват. Тия дето ги има са даже в повече, въпросът е от тях да не се правят клади.
        А, биографията на онуй лице не ме вълнува по никой начин. Повечето са такива, и изобщо не само у нас. Явлението е показателно.
        Хм. Нещо нямам спомени за хленчене. А виж хора от този форум са ми давали и помагали. И аз съм вземал. Когато става дума за полезна цел или общо дело. Но никой никога не е и опитвал да ме обиди като ме купува. Със стотинки за харчене ...
        Тенденцията, братче, тенденцията ... Кристалът на процесора през който четеш сега това е правен в космоса. На Земята такива не стават хич, гравитацията пречи. А всичко върви надолу и време няма. Така и остават единствената възможна обща цел звездите.

        Един шеф на едно патентно бюро беше казал същите думи - "Повече няма какво да бъде изобретено.". Ако му бяха повярвали въобще и никой нямаше да си помисли за космоса. Доста преди която и да е космическа програма е било. За твое и на всички учени щастие не са му повярвали. Надявам се и на теб да не повярват. И въобще какво е това мнение от последна инстанция, че на Земята повече няма нищо?!

        И се наричаш реалист?! Трябва да си наясно, че генийчета не се създават, а гаменчетата просто се пръкват. Плакатите с космонавти ще имат ефект само, ако космонавта е въоражен до зъби, а от марсиянските дюни изкачат гигантски червеи... иначе ще им е по-интересно да стрелят с прашки по стъклата на съседите и птиците...
        Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

        Коментар


        • #34
          До: Бъдещето на човечеството и връзката му с науката...

          А, кой иска 3 млрд. космонавти? В науката, в космоса и т.н. е ЕЛИТът на нацията, колкото и да е девалвирала тая дума. Който иска, от малък учи, за да сполучи, дет се вика. Останалите са плява, без която не може. Обаче това е свободатата, Стефане. Колкото и да ти се иска пак да има маршируване, манифестации и стихотворения "о космонавтике". Свободата да се скасаш от учене и от работа или да си "нормален софийски дришльо", както се пееше в една песен.

          Така че, нека повечето да слушат чалга и да мислят, че Голф 3 е върховен социален статус. И без това местата по върховете във всички области са силно ограничени, т.е. освен свободата се появи и конкуренцията. Щото в строя, където всички искаха да станат космонавти като пораснат, реално нямаше нито едното, нито другото и резултатите не закъсняха.

          Коментар


          • #35
            До: Бъдещето на човечеството и връзката му с науката...

            Нерде Ямбол, нерде Стамбул ... Става дума за формиране на общочовешка цел и за връщането на мечтите на хората. Кви фетишизми и кви пропагандни глупости ви гонят? А брак ясно че има винаги. Работата е колко. В приличните фабрики е по-малко от готовата продукция.
            Абе пич, кво значи да изкараш парите сам? Да шитнеш нещо? И да откраднеш идеята? Измислянето също струва пари. Конструкциите струват, технологиите струват. Бъди любезен да си плащаш. Алъш-веришът хич не е единствената човешка дейност. И без всяко съмнение от моята работа през разните години са произлезли неимоверно повече пари, отколкото ти си виждал на кино. Това че търговците някак са се изтарикатили да си присвоят цялото обществено богатство, май не значи че те са го създали ... Или ти С-А-М си създал средата в която работиш? Ебати самочувствието. Ти си направо готов за локално богче в някоя квартална кръчма. Айде не подценявай толко аудиторията, а? Всички знаем кое колко струва, отде идва и как се хм, правят пари.

            Коментар


            • #36
              До: Бъдещето на човечеството и връзката му с науката...

              Първоначално публикуван от Zaarin Преглед на мнение
              Един шеф на едно патентно бюро беше казал същите думи - "Повече няма какво да бъде изобретено."...
              20-те години на миналия век се случва следната истинска случка:
              Един младеж завършва физика и отива при най-уважавания си професор с въпроса :"В коя област ще ме посъветвате да продължа,г-н професоре?Аз си мислех за теоретична физика.."Отговорът бил :"В никакъв случай,колега!В тази наука няма какво повече да се открие.Послушайте ме,не си пропилявайте живота!"
              Младежът не го послушал.За щастие на науката.
              Този младеж се казвал Макс Планк.
              Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
              имат право да гласуват на избори.

              Коментар


              • #37
                До: Бъдещето на човечеството и връзката му с науката...

                На теб пък за кво ти е общочовешка цел?! Щото като имат такава ще станат по-възпитани и по-трудолюбиви ли? Обществото създава тези добродетели, а реалната общонационална а цел е да имаме по-уредена и по-напраднала държава. На този етап Бангладеш не ме вълнува особено, така че те да си измислят тяхни си цели. Когато станат Бангладешки окръг, тогава ще ги мислим и тях.

                А, кво да кажа за "връщането" на мечтите на хората... Първо, това пак кво те грее и второ, мечтите са много опасна работа, особено в неправилните ръце и в неподходяща обстановка. Справка - Третият райх.

                В заключение - като всички знаем как се правят пари (то кво ли не знаем), ми да ги правим, бе. И без това вчера пак казаха, че по БВП сме на последно място в ЕС, а чехите, дето "знаят много по-малко от нас" са пред Испания.

                Коментар


                • #38
                  До: Бъдещето на човечеството и връзката му с науката...

                  А, това вече е проста работа Аз съм страхлив и мързелив)) Така че за мене светът, който има хубава обща цел и работи за нея е безопасно и приятно място в което не опъвам каиша сам
                  Природата е безкрайна, факт. Обаче човешкото поведение - не. Така че оставете патентните бюра на мира. Ако сега зарежем всичко и се захванем с изясняване на отношенията между расите и народите, това верно ще свърши за 20 минути. За толкова долитат до най-далечните места ракетите. Пък и изкопахме каквото имаше под ръка, сега вече трябва да си ловим астероиди ако искаме да има още скрап за Кремиковци.

                  Коментар


                  • #39
                    До: Бъдещето на човечеството и връзката му с науката...

                    "Измислянето също струва пари. Конструкциите струват, технологиите струват."

                    Да, но първо струват пари в смисъл, че си плащаш, за да стигнеш до тях. Това е сигурно. И чак след това евентуално биха стрували някакви пари когато и, ако ги продадеш. Това не е сигурно. Идеята е вторите да са повече от първите. Дори любимитя ти Маркс го е казал. Всъщност неговите теории са си доста правилни и се изучават и по западните университети. Но нямат почти нищо общо с комунизма. За да постигнеш това обаче ти трябва комплекс от качества. Комплекс не посилен за отделния човек. За това още в пещерната ера са измислили разделението на труда. Добрият търговец без добър учен е кръгла нула. Добрият учен без добър търговец също.

                    Споменаваш и Кремиковци. А него не го финансираха същите, които и любимата ти космическа програма? И то със същите идеи и похвати?
                    Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                    Коментар


                    • #40
                      До: Бъдещето на човечеството и връзката му с науката...

                      Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                      Абе пич, кво значи да изкараш парите сам? Да шитнеш нещо? И да откраднеш идеята? Измислянето също струва пари. Конструкциите струват, технологиите струват. Бъди любезен да си плащаш. Алъш-веришът хич не е единствената човешка дейност. И без всяко съмнение от моята работа през разните години са произлезли неимоверно повече пари, отколкото ти си виждал на кино. Това че търговците някак са се изтарикатили да си присвоят цялото обществено богатство, май не значи че те са го създали ... Или ти С-А-М си създал средата в която работиш? Ебати самочувствието. Ти си направо готов за локално богче в някоя квартална кръчма. Айде не подценявай толко аудиторията, а? Всички знаем кое колко струва, отде идва и как се хм, правят пари.
                      Какво значи ли? Ами много неща означава. Означава например И това да поемеш риска да направиш нещо С-А-М. Т.е. да вложиш в някакво начинание СОБСТВЕНИ средства (не поднесени ти на тепсия държавни парички), знания, умения, сили и да поемеш за своя сметка целия риск от евентуален неуспех. Без гарантираната предпазна мрежа на заплатка от държавната ясла ...

                      Естествено, че измислянето, конструкциите и технологиите струват пари. Нещо повече, могат да струва страшно много пари. Има обаче една малка закачка. Всяко нещо струва точно толкова, колкото някой е готов да плати за него, а не колкото авторът му си мисли, че струва ...

                      Т.е., като на някой му е толкова скъпоценна работата, то този някой не би трябвало да има никакви проблеми с финансите. Високите технологии нормално носят и високи приходи.
                      Т.е., ако някой не е в състояние да реализира продукцията си на пазара, то или продукцията му не е толкова ценна, колкото той си въобразява, или просто той е толкова некадърен, че не може да я изтъргува. Ама това е вече друг проблем. За който не е виновно международното положение или сушата ...

                      Такива ми ти работи, другарче. Пазарна икономика му викат и в търговията няма нищо лошо. Защото търговията е начинът всеки да се сдобие с това, което не може (или не му е изгодно) да си произведе/свърши сам.

                      Пък, що се отнася до подценяване на аудиторията, не съм аз този, на когото всяко второ изречение е надуто парадиране с многото дебели книги, които уж бил изчел ...

                      П.П. М/у другото, когато паднат и си разбият носа, истинските професионалисти не реват колко се бил изпедерастил светът та не ги признава за голЕма работа и не ги уважава. Просто стават и намират начин да постигнат своето ...
                      Ние не сме неутрални!

                      Коментар


                      • #41
                        До: Бъдещето на човечеството и връзката му с науката...

                        Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                        Току що, от новините: Вчера гръмнаха некъв буклук, бил хазартен бос. Ама до тука струвал на Пирогов 30 000 лева. Днешната спешна медицина е приложна наука с висока сложност. Има много по-прости. До вчера бизнесменчето е седяло върху планината от кинти, щот са си негови. За науката няма, и никога няма да даде - МОИ са! АЗ съм великият! А днеска е една торба лайна в руините на бедната болница, и Помоооощ! Пари няма, тва няма, онова няма ... Но четири яхти и частен самолет има.
                        Те ти тебе пример за особено разумно разпределение на ресурсите. И нещо за соца, или кви там мъдрости имаше. Идиотчето сигурно може да построи нов Пирогов с всичко вътре от бъдещето с джобните си пари. Ама религията не му го позволява. Сега така и ще пукне.
                        Та и човечеството така.
                        Е добре, това какво общо има с нещата ? Примера е много наклонен. Разни хазартни и нарко босове не са точно идеалния пример за хора подпомагащи икономиката ептен пък в България. В щатите хазартния бос най-вероятно ако го думнат ще отиде в супернова болница, за която ще е платил не малко пари (косвено чрез данъците си). И ще е дал пари както на лекарите, така и на учените измислили техниката, с която да го лекува. Пак косвено.

                        Примера ти не отразява реалността в развития свят а отразява моментния крейз за довчеращните български селяндури и днешни сноби / босове.

                        Аз лично в Белгия, ако ти кажа колко данъци съм платил сигурно няма да повярваш. Да, но като имах нужда от операция си отидох в супермодерна болница със собствена стая и всичко беше топ. Тоест парите, които съм оставил под формата на данъци, здравни осигуровки и прочие са били наместени за учените имислили безвредните рентегени, за докторите, които държаха скалпела и пр. Ето ти правилно работеща система.
                        VW Touareg V10, 5000cc

                        Коментар


                        • #42
                          До: Бъдещето на човечеството и връзката му с науката...

                          Имам чувството че пишещите се разделяте и си говорите за различни работи. Трябва да е ясно че правенето на "голяма наука" няма нищо общо с нормалните пазарни отношения нито пък с пряка възвращаемост на средствата. Тази наука изисква огромни капиталовложения и специалисти които нямат никакво приложение в нормалната икономика. Освен това инфраструктурата за целта се създава с поколения...
                          VPetrov.photography

                          Коментар


                          • #43
                            До: Бъдещето на човечеството и връзката му с науката...

                            Чакай сега, за мойте теми ли говорим? Те са финансирани претлъсто. Друг е въпросът че са чалга. Сигурно затова и дават толкова пари. По моему това изобщо е измама освен шарлатания, ама там разговорът е друг, страшен и силно питеен. Не ми се захваща. Проблемът е че през последните 20 години човешката наука върви със страшна сила надолу. От фундаменталните едва ли не само астрономията още някак се мандахерца на повърхността и не потъва толкова бързо. Ама и тя благодарение на стогодишните снимки от архивите и на модността на строенето на великански телескопи. По технологии, измислени пак преди десетилетия. Някои взети направо от военните.
                            Хе. Че додето тичам да се разправям с дейците, кой ще чете и ще мисли? А? А знаеш ли какво е "управление на науката" по днешните мерки? Още една гигантска шайка безумни чиновници. На 1 стругар - 2 000 банкови пудела. В науката стана същата работа. И пак същото - кибиците отгоре, те решават, те харчат. Всичко отива по дяволите. И у нас тая дивотия е още в зачатък, да видиш кво е оттатък ... Аз поне спрях да вярвам на очите си. Това наистина е краят.
                            А механизмът е същия като в индустрията с търговците. Повечето за тях, за заводите - колкото да не издъхнат веднага.

                            А, другото Венци вече го написал ...

                            Коментар


                            • #44
                              До: Бъдещето на човечеството и връзката му с науката...

                              Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                              Трябва да е ясно че правенето на "голяма наука" няма нищо общо с нормалните пазарни отношения нито пък с пряка възвращаемост на средствата. Тази наука изисква огромни капиталовложения и специалисти които нямат никакво приложение в нормалната икономика. Освен това инфраструктурата за целта се създава с поколения...
                              Е тук идва много същественият въпрос дали "голямата наука" е лъжица за всяка уста? Т.е., дали напъните на малки и бедни на ресурси държави да правят "голяма" наука, при положение, че тя няма пряка възвръщаемост и приложение, не попадат в раздела "Видяла жабата, че коват вола ... "


                              Доколкото ние живеем конкретно в именно такава малка и бедна страна, мисля че въпросът е съвсем закономерен. Какъв е смисълът да се хвърлят огромни средства в нещо, което няма пряко приложение и няма да върне в икономиката ни стотинка?!?
                              Само за единия имидж или за това, да може една прослойка от хора да си има интересни занимания са сметка на останалите?!?
                              Ние не сме неутрални!

                              Коментар


                              • #45
                                До: Бъдещето на човечеството и връзката му с науката...

                                Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                                Имам чувството че пишещите се разделяте и си говорите за различни работи. Трябва да е ясно че правенето на "голяма наука" няма нищо общо с нормалните пазарни отношения нито пък с пряка възвращаемост на средствата. Тази наука изисква огромни капиталовложения и специалисти които нямат никакво приложение в нормалната икономика. Освен това инфраструктурата за целта се създава с поколения...

                                Просто след разцепването на темата излязохме от контекста.

                                Според мен темата на разговора е следната - Никой не спори, че имаме нужда от "голяма наука". Както и от това някой(ще се въздържа да кажа "държавата за сега) да налива пари в нея. Въпросът се свежда до това къде е тя в списъка с приоритетите.

                                - Дали отделната държава трябва първо да има достатъчно голям ресурс, за да може да я издържа или трябва да трупа кредити, за да го прави?
                                - Дали всяка държава трябва да го прави сама за себе си или е по-добре с това да се занимават по-глобализирани организации?
                                - Дали си струва да наложиш тотална диктатура, за да просперира науката?
                                - Дали учените се нуждаят от търговците, за да имам някаква възвръщаемост на капиталите, които им се отпускат?

                                и т.н.
                                Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X