Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Бъдещето на човечеството и връзката му с науката...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Бъдещето на човечеството и връзката му с науката...

    Бе, аз май казах каквото трябваше за комунизмът в тая тема. Ако за някого работата се свежда до Само Левски и Само ЦСКА, хич да не си прави труда.
    Като разбираш от управление на големи фирми, що не се замислиш и за управлението на науката? Щото е по-сложно от транспортна задача и ква да е дву-три критериална оптимизация на хартиени потоци.
    А от даването на четири цифри за лъскави офиси, се спече и работата с лъскавите компютри. Напоследък нещо спряха да стават по-бързи, сигурно ще трябва да се набляга на по-лъскави кутии. Парите за следващото поколение компютри са изядени и изпити за дреболии.
    Мда. Такива ми ти заслуги на ЕС.

  • #2
    До: За или против Европейския съюз

    Стефане, науката е хубаво нещо, но я издигаш на прекалено висок пиедестал. Обществото си има приоритети и оцеляването и изхранването са приоритетни пред пращането на хора в космоса. Не можеш да влагаш повече, отколкото изкарваш в нещо, което не носи възвръщаемост. И, не, това не е див капитализъм убиващ романтиката на науката. Това е реализъм. Да, кажем, че е възможно да влагаш там целия си излишък, но не и повече от него. Освен за кратко. Половин век да кажем...

    И какво като компютрите са спрели да стават по-бързи? (А това между другто съвсем не е така). Защо трябва това да е самоцел? Те са само инструмент. При нужда ще го осъвършенстваме, ако ни върши работа ще го задържим.
    Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

    Коментар


    • #3
      До: За или против Европейския съюз

      Защото това че спряха, е показател за ужас колко много неща. И последно предупреждение за още повече.
      Защото няма какво друго да ни спаси, освен науката. Днешното промишлено селско стопанство е подигравка с науката, и повече разболява, отколкото изхранва. Прочее, не знам дали в МИ-6 служат много комунисти. Миналия месец обаче публикуваха доклад, според който при сегашните тенденции в климата и сегашното и перспективно развитие на потреблението, след 2020 година господстващото и неизбежно политическо устройство на света ще е марксизмът.
      Пак ви обръщам внимание - продължавате да не излизате от разглеждането "потребление". Груба грешка. Никое едностранно разглеждане не дава цялостна представа за нищо. Но до безогледно издухване на невъзстановими ресурси води.

      Коментар


      • #4
        До: За или против Европейския съюз

        А не мислиш ли, че всъщност именно бурното развитие на науката ни докара тия катаклизми в климата и сегашното промишлено селско стопонство? Защото то и бодливата тел са я измислили, за да не щъкат овцете навсякъде, ама каква стана тя с нея... Щото то е хубаво да строиш стоманолеарни, да удвояваш енергодобива и да изтрелваш неща в космоса, но... Спомням си една стара карикатура. Един гигантски шоп надигнал едното ъгълче на Кремиковци и си вика "Абе, чудя се аз що дима е черен, а то отдолу било чернозем...".

        А имайки се предвид тезата, която защитаваш за хубавото старо време и всичко довело ни до космическата програма, не знам как можеш да говориш за безогледно издухване на ресурси...

        А за предния пост забравих да ти отговоря за лъскавите офиси. Да не мислиш, че на някой му е приятно да дава луди пари за тях? Както каза за всеки потреблението е на първо място, пък те пари струват. Обаче имаш ли представа как в днешно време се задържат добри специалисти на работа? Четири цифри в евро заплата изобщо не стигат. Ако не му осигуриш и едно спретнато работно местенце с хубаво огромно бюро, стол модел "президентски", луксозен мраморен кенеф, многозонов климатик, безшумен асансьор и т.н. и т.н., ти поглежда пренебрежително четирите цифри в евро заплата и отива да бачка в съседната сграда, където му дават същата заплата, но плюс другите екстри. Ако и там не му ги осигурят си бие камшика я за Австрия, я за Щатите. Хората си знаят цената и си я търсят. Както каза преди човек да спре да мисли за хляба си не можеш да очакваш от него да прави нещо. Ще добавя само, че хляба не е достатъчен, а трябва да добавим и още бая дългичък списък други екстри.
        Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

        Коментар


        • #5
          До: За или против Европейския съюз

          )))))))))))))))))))))))
          Е за тва за да си отворя електронната поща ми трябват 4 гигабайта програми, гигахерц честота и 10 мегабайта оперативна памет. А за решаване на орбиталната навигационна задача стигат четири килобайта и един мегахерц на процесорът.
          И това са добрите специалисти????????????))))))))))))))))
          Прощавай, ама това са алчни дребни мошенници, които искат кинти на ред. Малко по-големите мошенници с радост пищят че трябва така, щото за същите безсмислени програмни редове дерат още повече. Не си падам по теорията на заговорите. Но този е очевиден. Това е заговорът между мързелът и глупостта. Самоорганизира се съвсем спонтанно, във всички общества и епохи))
          Това и твърдя. Че първо лигавщините - после работата е моделът, който дойде от запад.
          Хората винаги правят глупостите, за които не знаят че са глупости. Това са грешки. Но когато знаят че са глупости и пак ги правят това вече се казва потребителско общество. ЕС е един от вариантите му, нищо повече и нищо по-дълбоко. За по-разумно и дума не става.

          Коментар


          • #6
            До: За или против Европейския съюз

            Момчета, "бог дава, ама в кошара не вкарва", разправят хората.

            Който по стар навик от соца чака някой да му даде нещо, без той самият да се понапъне малко ще има да чака ...
            Ние не сме неутрални!

            Коментар


            • #7
              До: За или против Европейския съюз

              А бе аз соца много не го помня бях 5-ти клас като падна и не искам никой нищо да ми дава даром.Напъвал съм ,напъвам и ще напъвам ама може да не е в България.Говоря за глухата провинция дето без връзки в кенефа на махленско барче не можеш да влезеш.

              Коментар


              • #8
                До: За или против Европейския съюз

                Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                )))))))))))))))))))))))
                Е за тва за да си отворя електронната поща ми трябват 4 гигабайта програми, гигахерц честота и 10 мегабайта оперативна памет. А за решаване на орбиталната навигационна задача стигат четири килобайта и един мегахерц на процесорът.
                И това са добрите специалисти????????????))))))))))))))))
                Прощавай, ама това са алчни дребни мошенници, които искат кинти на ред. Малко по-големите мошенници с радост пищят че трябва така, щото за същите безсмислени програмни редове дерат още повече. Не си падам по теорията на заговорите. Но този е очевиден. Това е заговорът между мързелът и глупостта. Самоорганизира се съвсем спонтанно, във всички общества и епохи))
                Това и твърдя. Че първо лигавщините - после работата е моделът, който дойде от запад.
                Хората винаги правят глупостите, за които не знаят че са глупости. Това са грешки. Но когато знаят че са глупости и пак ги правят това вече се казва потребителско общество. ЕС е един от вариантите му, нищо повече и нищо по-дълбоко. За по-разумно и дума не става.

                Ако на теб ти трябват толкова това си е изцяло твой проблем. На кофти косманафт и космоса му пречи... Аз лично си проверявам мейла, както от джобния ми компютър модел 2002ра, така и от мобилния телефон. Става повярвай ми. В един от офисите работната ми станция е с процесор VIA на 800 MHz и 256 MB RAM. Диска не помня колко е. Върши ми прекрасна работа, че и захранването й държи на токови удъри без UPS. Да ти кажа никога не съм се и занимавал да разработвам каквото и да е за РС. Повече съм се занимавал с 20 - 80 MHz чудесийки и килобайти памет. Стигат за управление на почти всичко. А колкото до силните машини... Ми за всеки влак си има пътници. Пробвай да се занимаваш с 3D графика с 1 мегахерц или да обработваш десетки телефонни разговори с все съпътстващата ги база данни с 4 КБ... Една орбитална навигационна задача, колкото и гръмко да звучи, въобще не е впечатляващ проблем като се замисли човек.

                А това, че често баналните задачите се решават по достатъчен, а не по максимално оптимален метод... Ами, може и да звучи като мързел, но не винаги е необходимо да се хаби ресурс за постигане на оптимално решение при положение, че ползата от него спрямо достатъчното няма да е пропорционална. Ако съм един ловец от пещерната ера и имам да нахраня само едно семейство ми е достатъчно да убия една антилопа с копието, а не да построя капан, с който да хвана 10... Виж, ако трябва да нахраня цялото село не ми е проблем и 10 на затрия...

                Мда, общо взето споменах, че не смятам ЕС за пълното щастие и безпроблемната утопия... Питах, а и други го направиха, за това кой какви алтернативи пред България вижда. До тук никакъв отговор. Само мрънкане, че земетресенията и цунамито са големи гадости и трябва да се забранят със закон...
                Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                Коментар


                • #9
                  До: За или против Европейския съюз

                  Първоначално публикуван от V93 Преглед на мнение
                  ...без той самият да се понапъне малко...
                  Има доста "понапъващи" се... Например, тия от стачките...
                  Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                  Коментар


                  • #10
                    До: За или против Европейския съюз

                    Ъ-ъ, чета телеграмите от електрическата поща точно с каквото е дошло при мене от законния открит пазар. Квото за всички - такова и за мене.
                    Да, на такива базови платформи, оптимизацията вече е тежка, или изобщо нерешима задача. Това за големите програми. А щом не се мисли за големите, за малките пък хептен. Естествено. Аз по никой начин не мога да направя това, щото хич да не е, няма кой да свърши мойта работа додето разглеждам бавно тавана в търсенето на смислена юзерска платформа. Хем и без това който трябва знае и от къде са тръгнали глупостите, и как да се оправят. Ама не ги.
                    Е, че аз нали казах, преди пет страници още. Ама май верно никой друг)

                    Коментар


                    • #11
                      До: За или против Европейския съюз

                      Първоначално публикуван от Zaarin
                      Не мисля и, че космосът е единственото нещо, за което можем да мечтаем. Имаме все още неизследвани сурови места и на тази планетка. (Забележка: Сравнително скоро ми се е случвало да влизам в пещерни части, където НИКОГА преди не е стъпвал човек.) Имаме и океанското дъно. Имаме да откриваме лекарства за ужасно много болести. Имаме да откриваме и ИИто от съседната тема, ако щеш.
                      Аз съм твърдо за разработките помагащи изследването на космоса. Дали защото винаги ми е било тръпка и страст да гледам към небето или защото смятам, че рано или късно бъдещето е там - аз съм с две ръце за.

                      Но ми се струва нещата малко ги гледате наобратно.

                      Да, наистина най-бързото развитие в космическите технологии е през студената война, но това трябва ли да ни води до извода, че само студената война може да ни мотивира по този начин ? Твърдо не.

                      То се знае от как свят светува, че най-големия мотиватор е страха, е пък в световен мащаб. Американците са пълнили гащите от СССР в продължение на сума години, СССР са сънували кошмари за УСА междувременно. И дай да видим кой е по-по-най. Знаете ли как са открити гама лъченията ? Това са тези свръх високо енергийни лъчения, често идващи от изгарящи звезди и черни дупки от места смятани преди за отвъд края на вселената (не галактиката - вселената). Руснаците дебнели за ядрените опити на американците и докъде са стигнали, какви оръжия пращат вече в космоса за тотална анихилация и прочие като в един момент лудостта им го докарва до извода, че американците правят ядрени опити на свръхнови оръжия на обратната страна на луната за да не ги вижда никой. Когато откриват, че от другата страна на луната няма никой, но ехата от гама лъченията продължават да идват от космоса паниката е тотална. Първо си мислят, че има междузвезни войни и това са атомните бомби взривяващи се на други планети, после там каква друга абсурдна идея беше и чак след сума години осъзнават всъщност от къде идва тази енергия.

                      Е добре, ако това е правилната мотивация за открития от този сорт значи нещо не ни е наред като раса.

                      Истината е, че причините за космическа експлорация трябва да бъдат също движени до голяма степен не само от държавни бюджети с идеална цел, но и от частни интереси с икономически цели. Погледнете колко години са минали от тогава ? Руснаците продължават да изтрелват ракети за еднократна употреба а американците клатят с 25 годишен дизайн на совалка, която е била временен опит с живот 5-10 години.

                      И какво става, влиза Бърт не знам кой беше със "Space Ship One" и в рамките на няколко години създава самолет, който се изстрелва до стратосферата за няколко минути, смешно количество гориво, десетки пъти по-добра сигурност от совалката или абсурдния подход на руснаците с падащи от небето капсули, МИЛИОНИ пъти по-малко части, които биха могли да дефектират, МИЛИАРДИ пъти по-нисък бюджет и очевидно много по гениален дизайн и структура на самолета.

                      И всичко това без да се надпреварва в малоумие с примерно корейците. Въпрос на правилна мотивация, желание за развитие и това да правиш нещо смислено с парите си а не само да се возиш в ламборджини напред назад.

                      По между другото, бюджета на Space Ship One е грубо казано колкото горивото за един полет на совалката или една руска ракета.
                      VW Touareg V10, 5000cc

                      Коментар


                      • #12
                        До: За или против Европейския съюз

                        Мда, това е разликата между това сам да си изкарваш парите, които влагаш в изследвания и да харчиш държавните пари, без да ти пука, че държавата може и да ги няма... Нищо против космическите изследвания. Стига да не са за сметка на безумно унищожаване на ресурси. Особено държавни.
                        Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                        Коментар


                        • #13
                          До: За или против Европейския съюз

                          Лошото е, че тия към които залепнахме са по-мъртви от мъртвите. Студената война я няма, обаче ни връхлита даже не знаем какво. Дали Огнена или Ледена война. Не знаем дали се опичаме или идва ледников период. Башка дето нефта се свърши. И въпреки това никой не си мръдва трътката наистина, за да иде барем да рови в прахоляка на Луната да лови хелий 4. И айде, руснаците обрани отвсякъде, поне стиснаха зъби и захванаха Кливера. А американците са просто гьонсурат. Нищо не правят, а каквото се канят да свършат е да надуят със сламка през задника Аполото, да му сменят Правеците 8 с Правеци 16, и това щяло да е лунния кораб. Тая работа е по-древна и от совалките, и естествено по принцип няма потенциал за модернизация, камо ли за развитие.
                          Совалките бяха построени с ресурс уж 100 полета Не помня след кой тръгнаха да се разпадат, след 15? Освен мъртвородената идеология, там има само технически авантюризъм. Союзите са толкова време в експлоатация, че надеждността им е 98%. На сложните технически системи те по принцип не приписват 100%.
                          А виж частният космически кораб е от по-големите сапунени мехури, раждани изобщо някога. Суборбиталният полет не е лошо нещо. Само че човекът слезе от него по анцуг. Което значи че нямат система за жизнеосигуряване. Това са още 500 кила на космонавт за да врътне една орбита, като Гагарин, и пропорционално повече за продължителен полет. Ако изобщо са способни да я създадат, в което не вярвам ни най-малко. Те не могат да копират даже Орлан-а на "Звезда". Че и на китайците не го дадоха) На гостите го дават само да го поносят. Ама това е малката беля. Нормалните кораби са от дурал, отгоре имат противорадиационна броня. А над нея имат НЕПРЕНЕБРЕЖИМА собствена атмосфера. От сублимиращите матириали. Иначе казано в космоса се изпаряват силно. Основните газящи материали естествено са неметалите. Така че пластмасовият кораб сигурно вълнува мислите на всеки който иска да си направи такова в двора, ама ... Мда.
                          Бе, лошо.
                          Ма ако искате да правим друга космическа тема, щото на политолозите сигурно им е досадно от тоя спам. Аз давах космоса само като краен и радикален пример. Или как там, като върхова задача, за която човеците трябва да се обединят и наистина да се напънат, вместо да обират курника на съседа, додето му казват Братко. Кат некви от брюкселско на едни други от кюстендилско.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Бъдещето на човечеството и връзката му с науката...

                            Изкарана от онзи контекст темата вече придобива друг смисъл.

                            Колкото до частните космически програми. Нито американците, нито руснаците са изкарали човек в космоса за няколко месеца космическа програма. Ще поживеем, ще видим. Като няма Студена война, го има стимула пари. Когато някой реши, че ще има полза от ходенето на Луната ще отиде. За да има бюджета да го направи, обаче трябва първо да си развие икономиката тук на Земята и след като си постлал стабилни основи "у дома" да тръгне спокойно на горе.
                            Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Бъдещето на човечеството и връзката му с науката...

                              Не, не може. Вече няма накъде.
                              Икономиката изобщо е развита до оттатък всичко смислено. Всеки който не го мързи декларира разни колосални милиарди печалба. Обаче всъщност развитието е 2-3% годишно. Значи - пирамида. Става дума за световната икономика. Свършват се и балъците с новите вноски, така че толкова беше. Трябва да се развива не измислената икономика с написаните пари, ами производството на полезни неща. За тая работа пак трябва космосът, понеже заводите останаха в три държави, ама и това се оказва много - прегряват и опушват цялата планета. Така че ей ти Луната за дърва за зимата, ей ти околоземната орбита да правиш лекарства, кристали за компютрите и дрънкулки за сергиите, а щом искаш ковачници, автосервизи и прочее гюрултия на три смени - върви в промишлената зона. Астероиден пояс кат слънчице, и на две спирки от тука - веднага след Марс. Железа всички видове, камъни, лед - квот ти душа иска. И надувай промишленост. Не икономикс, банкинг и прочее тунеядстващо чиновничество и гействащо безумие.
                              А, и естествено възможно най-динамичното ограничаване на раждаемостта.
                              Или край на всичко. За още веднъж от дърветата до Гагарин май няма да има време. И Слънцето дава зор.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X