Обява

Свий
Няма добавени обяви.

От радиатори към подово отопление

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: От радиатори към подово отопление

    Най-хубавото на подовото отопление е, че винаги можеш да изтръгнеш релето и ключа от стената и да замажеш с малко теракол ! Останалите признаци на тоя игрив ентусиазъм остават вовеки вкопани в пода и стените и никой друг не знае за тях, освен хората, които така или иначе Ви познават що за птица сте !
    Като ме осени идея за нов вид строеж или леко преустройство винаги сядам и медитирам половин час, докато веселите демони на Хирам не прескочат у някой друг наивник...

    Коментар


    • От: От радиатори към подово отопление

      Първоначално публикуван от druncho Преглед на мнение
      Valkov, замислял ли си се за отопление на климатици? По-евтино като първоначална инвестиция, евтино по време на експлоатация. При положение, че няма да се ползва постоянно, подовото е лошо решение.
      Аз лично мисля да слагам климатици. Това ми спестява дебела подова замазка, а оттам време за съхнене и т.н.
      За вътрешната изолация са ти го написали вече. Само за стиропора не бих се съгласил. На моята вила няма никакви индикации нито за гадинки нито за загуба на обем.
      Там тока нее много постоянен и немога да разчитам на климатици.

      Коментар


      • От: От радиатори към подово отопление

        Първоначално публикуван от valkov.val Преглед на мнение
        Мерси Момци ще се ходи при специалисти това вече е ясно.
        А за замазската са ми останали 6см дограмата вече е сложена мисля че стигат.
        тоес 5см и 1см гранитогрес.
        Плочата не е равна та 5-те см може да станат и 3 някъде, но дори и 5 да са е малко за подово. Трябват поне 8 см чисти. Не пречи да се положи изолацията, подложката и тръбите на не равна плоча и после с замазката да се направи изравняването на равнинността.

        Коментар


        • От: От радиатори към подово отопление

          Привет! Нов съм във форума, но темата ме интригува. За поредна година. Виждам, че според мнението на повечето участници, поставянето на правилната система за водно подово отопление, не е проста работа и ще си търся изпълнители, но по какво да позная добрите и обронамерените, тънкости в занаята и пр. Водно подово с котел на пелети и подпомагано, за топлата вода в бойлера, от слънчеви колектори - предимства и недостатъци. Ако котела е в мазето, а до отопляваните помещения има да 15 метра открити тръби, ще има ли големи загуби? Възможно ли е водно подово и ламиниран паркет? Каква би била неговата ефективност(имайки предвид, че паркета е изолатор)? Все повече се говори за водно подово с термопомпа, като особено подходящо и икономично решение, включително за битова гореща вода. Някой има ли опит с такова и би ли споделил опит или мнение? Благодаря, на тези които ще се включат.

          Коментар


          • От: От радиатори към подово отопление

            Водното подово отопление с термопомпа е вариант номер едно - и като ефективност, и като комфорт. На ламинирания паркет не е зле да му пропуснеш изолацията, иначе работа няма да свършиш. Иначе само през паркета ще изгубиш някой градус (и оттам ефективност на помпата) но нищо фатално. По-правилните неща за върху подово отопление са керамични плочки.

            Иначе, изобщо водните инсталации са приятни с това че ако избраният източник на топлина (централно парно, газ, твърдо гориво, термопомпа) стане непрактичен или скъп, винаги може да се подвърже друг към тръбите.

            Коментар


            • От: От радиатори към подово отопление

              Първоначално публикуван от L. Raikov Преглед на мнение
              ... Ако котела е в мазето, а до отопляваните помещения има да 15 метра открити тръби, ще има ли големи загуби?...
              Естествено, че при открити тръби ще има значителна загуба на топлина. Какъв е смисъла да се опитваш да затоплиш атмосферата? В тази връзка не е кой-знае какъв проблем да се изолират тези тръби.
              Казано е:
              -"Обичай ближния",
              щото ако заобичаш далечния... баси транспортните разходи!

              Коментар


              • От: От радиатори към подово отопление

                Ако тръбите са ти в къщата, загубата не е голяма - греят ти къщата.

                Коментар


                • От: От радиатори към подово отопление

                  Да, тръбите ще са вътре в къщата. Мисля цялата система, термопомпа с акумолиращ съд и пр. или котел на пелети и пр., да е в мазето и въпроса ми за топлинните загуби е по-скоро да реша къде в мазето да се ситуира системата. А ако е на етажа, мисля за добър вариант да е камина с водна риза, пак на пелети. Всичко това го мисля, защото ми омръзна от прахоляка на дървата, пепел, разнасяне на кофи с дърва и пак пепел, а и студа не е на последно място. Досега, а и все още се отоплявам с 10 кубика дърва на сезон, това е за една печка в стая около 30 квадрата, всички други помещения са хладилници. Сигурен съм, че с пелети ще е по-скъпо, но ще реши проблема с отоплнието и превръщането на една стая в такава за всичко(само за тоалетна и баня не я ползвам).

                  Коментар


                  • От: От радиатори към подово отопление

                    Имах въпрос и за термопомпите, четох (в не помня кой форум), че при такива със заровена земна серпентина, отнетата от земята температура се възстановява за 1-2 години, ако е така (според мен не е, но ...) ефективността би спаднала много и съответно цената на отоплението ще се покачи много. Означава ли това, че ще се топлиш една зима, а другата - не? Има ли мнения и факти по въпроса?
                    п.п. И на мен не ми се струват много адекватни тези въпроси, ама ми се иска да се уверя в ефективността на едно или друго решение, преди да дам 15 000 + лв.

                    Коментар


                    • От: От радиатори към подово отопление

                      За тръбите в земята - зависи колко ти се откъснат от сърцето средства за тръби в земята. Има и вариант със сондажи (ако теренът го позволява).
                      Има и вариант да се охлаждаш лятно време срещу тези тръби.

                      Коментар


                      • От: От радиатори към подово отопление

                        Някой правил/ползвал ли е водно подово върху дървен под, къщата няма бетонна плоча?
                        Изолационната подложка трябва ли да се лепи към дюшемето? Трябва ли да има полиетиленово фолио или друго отдолу, между изолацията и дюшемето? Притесняват ме само шумове и пукане от разширение при експлоатацията, защото материалите са много различни.

                        Коментар


                        • От: От радиатори към подово отопление

                          Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                          Някой правил/ползвал ли е водно подово върху дървен под, къщата няма бетонна плоча?
                          Изолационната подложка трябва ли да се лепи към дюшемето? Трябва ли да има полиетиленово фолио или друго отдолу, между изолацията и дюшемето? Притесняват ме само шумове и пукане от разширение при експлоатацията, защото материалите са много различни.
                          Бъди сигурен че ще има пукане. При мен дюшемето такива напражения натрупваше от смяна на температура че през 3 часа "някой" правеше по 3-4 крачки из стаята докато спим.
                          Sent from my Nokia s fenerche

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X